2020 Sözleşmeli Er Maaşı (Güncel) – Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

2020 Sözleşmeli er maaşı, profesyonel olarak askerlik yapmak isteyen gençlerimizi son derece yakından ilgilendiren bir konu. Profesyonel orduya geçiş çalışmalarına son yıllarda hız veren Milli Savunma Bakanlığı sık sık sözleşmeli er alımı yapıyor. Sözleşmeli er maaşları konusu ile ilgili olarak; Sözleşmeli er maaşı ne kadar? Sözleşmeli er doğu maaşı ne kadar? Sözleşmesi biten sözleşmeli er ne kadar ikramiye (tazminat) alır? Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Hava Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Sözleşmeli er maaş hesaplama nasıl yapılır? Gibi sözleşmeli erlerin maaşları, tazminatlar (ikramiye) ve özlük hakları konusunda bilmeniz gereken tüm hususların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Sözleşmeli Er Alımı

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yıllardır profesyonel askerliğe geçiş için adımlar atıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonelleşmesi adına atılan en önemli adım hiç kuşku yok ki sözleşmeli er alımı. Her yıl binlerce gencimiz Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde şanlı ordumuzda istihdam ediliyor. Askerlik  onurlu ancak bir o kadar da zor ve fedakarlık gerektiren bir meslek. Buna paralel olarak da sözleşmeli er maaşları Türkiye gelir ortalamasının üzerinde. Durum böyle olunca çok sayıda gencimiz sözleşmeli er alımı ilanlarını takip edip başvuru yapıyor. Askerliği meslek olarak seçmeyi düşünenler için, sözleşmeli er maaşları, tazminatları26 ve özlük hakları ile ilgili bilmeleri gereken tüm hususları cevaplamaya başlayalım.

NASIL SÖZLEŞMELİ ER OLUNUR – SÖZLEŞMELİ ER OLMA ŞARTLARI

Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli er başvurusu yapmayı düşünen gençlerimizin en çok merak ettiği hususların başında sözleşmeli er maaşı ne kadar olduğu geliyor. Sözleşmeli er maaşı ne kadar olacağı; hizmet yılına, atanılan kadro görevine, görev yapılan birliğin doğuda veya batıda olmasına, evli ve çocuk sahibi olmaya göre artış göstermektedir. Bu sebeple sözleşmeli er maaşları için tek bir sabit rakam söylemek mümkün değil. Ancak sözleşmeli er maaşı günümüz itibariyle 4.000 TL’den başlayıp 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Maaşlar, sözleşmeli er’in görev alacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

GARDİYAN OLMA ŞARTLARI – NASIL GARDİYAN OLUNUR?

GARDİYAN MAAŞLARI NE KADAR?

Sözleşmeli Er Doğu Maaşı Ne Kadar?

Yukarı da da bahsettiğimiz üzere sözleşmeli er maaşları çeşitli sebeplerle artıp azalabiliyor. Sözleşmeli er maaşını en çok yükselten ve 5000 TL’nin üzerine çıkaran durum ise doğu görevi. Sözleşmeli er alımı en çok Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılıyor. Kara Kuvvetleri, istihdam ettiği sözleşmeli personeli tahmin edileceği üzere büyük oranda doğuda görevlendiriyor. Operasyon bölgesi olması ve terörle mücadele yürütülmesi sebebiyle doğuda görev yapmak zor ve cesaret isteyen bir iş. Bu yüzden sözleşmeli er maaşı doğu görevinde bir hayli yükseliyor.

  2020 Güncel Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Doğudaki bir birlikte görev yapan birinci yılındaki bir sözleşmeli er yaklaşık olarak 4400 TL civarında maaş alır. Hizmet yılı arttıkça maaş da artar. Yedinci hizmet yılındaki bir sözleşmeli er, evli ve çocuk sahibi olması halinde yaklaşık 5000 TL civarında maaş alır. Sözleşmeli er maaşları görev yerleri sebebiyle Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinde bu denli yüksek olamıyor. Bu verdiğimiz rakamlar doğuda görev yapan Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları.

Sözleşmeli Er Tazminatı Ne Kadar?

Sözleşmeli er olarak hizmet edenler görevlerini tamamladıklarında tıpkı uzman çavuşlar gibi tazminat yani diğer adıyla ikramiye ödemesi alır. Sözleşmeli er ikramiyesi ne kadar olacağı hizmet yılına göre tespit edilmektedir. Sözleşmeli erler ilk olarak 3 yıl sözleşme imzalar.  3 yıllık sözleşmeyi tamamlayanlar, yeni sözleşme imzalamak istemez ve görevi bırakırlarsa günümüz itibariyle yaklaşık olarak 45 Bin TL ikramiye almaya hak kazanırlar. Sözleşmeli er ikramiye hesaplama maaşa göre yapıldığından bu rakam her yıl artmaktadır.

Sözleşmeli erler 3 yıllık sözleşmeyi tamamladıktan sonra eğer isterlerse 4 yıllık bir sözleşme daha yapma hakkına sahiptir. Sözleşmeli erler toplamda 7 yıl görev yapabilirler. 7 yıllık görev süresini dolduran bir sözleşmeli er tazminatı 95 Bin TL’nin üzerinde olacaktır. Yani 7 yıl boyunca vatana hizmet eden bir sözleşmeli er görevini tamamladığında yaklaşık 100 Bin TL bir tazminat almaya hak kazanır. Sözleşme süresi bitmeden sözleşmesi fesh edilenler de bu tazminat ve ikramiyeyi almaya hak sahibidirler.

UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI – NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR?

UZMAN ÇAVUŞLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI

Sözleşmeli Er Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli er ne kadar maaş alır konusuna açıklık getirdikten sonra şimdi de sözleşmeli er özlük hakları nelerdir sorusuna yanıt vermeye başlayalım.

  2020 Muhtaç Asker Ailesi Yardım Şartları Nelerdir ?

Sözleşmeleri Er ve Erbaşa Tanınan Haklar;

 • Sözleşmeli er ve erbaşların tüm barınma, giyecek, bakım, ikmal ve iaşe hakları, ön sözleşme dönemini de kapsayacak şekilde devlet tarafından karşılanır.
 • Sözleşmeli erbaş ve er adayları, ön sözleşmenin imzalandığı andan itibaren, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sigortalı olurlar ve SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hak kazanırlar.
 • Sözleşmeli er adayları ön sözleşmeye imza atıp eğitim birliğinde eğitime başladıklarında sözleşmeli er maaşının üçte ikisi oranında aylık almaya başlar. Eğitim safhasının tamamlanması ve sözleşmenin imzalanmasının ardından tam maaş alınır.
 • Sözleşmeli er ve erbaşlar 30 günü kanuni yıllık izin, 15 günü mazeret izni olmak üzere yılda toplam 45 gün izin hakkına sahiptir.
 • Askerliğini yapmadan sözleşmeli er olanlar, 3 yıl sözleşmeli er olarak görev yapmaları halinde askerliklerini yapmış sayılır.
 • İlk sözleşmenin süresinin dolmasının ardından gerekli şartları taşıyanlar, uzman erbaş (uzman çavuş – uzman onbaşı) ve astsubay olmak için başvuru yapıp sınavlara katılabilirler.
 • Sözleşme süresinin dolmasının ardından yeni sözleşme imzalamayan sözleşmeli erler, hizmet yılı süresine göre tazminat almaya hak kazanır.
 • Sözleşme süresi dolan sözleşmeli er ve erbaşlar, sözleşme fesih sebebine bağlı olmak kaydıyla, hizmet süresi kadar veya hizmet süresinin yarısı kadar süreyle SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam eder.
 • Sözleşmeli er veya erbaş olarak 7 yıl hizmet süresini tamamlayanlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddelerindeki şartları taşımaları halinde devlet memuru kadrolarına atanabilirler.

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR?

ASTSUBAYLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ASTSUBAY MAAŞLARI


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 251 YORUM
 1. ali dedi ki:

  merhaba ben 1999 luyum ve 20de gün alınınca sözleşmeli uzman er olunabiliyomuşun ve 1999 olduguma gör 20den nezaman gün alıyorum buna cvp verirseniz sevinirim birde askerlik şartmı teşekürler .

  1. admin dedi ki:

   Doğum tarihinizi gün ay yıl olarak yazarsanız net bilgi verebiliriz.

 2. Admin 06 dedi ki:

  Merhaba şırnakta gorev yapiyorum 3 yilim ocakta bitecek ben 4 yila uzatmak istiyorum ama tabur komutaninin emri geregi en az 2 yil imzalayabilirsin diyolar sizce boyle bi sey var mi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sözleşmelerin kaç yıllık imzalanacağı üst komutanlıklardan prensip emri ile bildirilmesi söz konusu olabilir. Böyle bir prensip emri söz konusu değilse siz 1 yıllık sözleşme istediğiniz konusunda bir miktar ısrarcı olabilirsiniz.

 3. bilal dedi ki:

  bu sozlesmeli erlerin mesai saatlari kac ile kac aradinda

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sözleşmeli erlerin mesaisi tıpkı mükellef erler gibidir. Sözleşmeli erler kışlada istihdam edilir. Dışarıda ev tutamazlar.

 4. Yunus dedi ki:

  Merhaba ben sözleşmeli er olmak istiyorum bir ay oluyor askerliği bitirelim yalnız benim şuan bir denetimli serbestligim var ay da bir defa gidip imza atıp çıkıyorum bu güvenlik soruşturmasını olumsuz etkiler mi sicilim temiz sabıka kaydım da yoktur.

 5. Yunus dedi ki:

  Merhaba ben sözleşmeli er olmak istiyorum ama şuan bir yıl denetimli serbestligim var bu güvenlik soruşturmasını olumsuz etkiler mi?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Söz konusu durum güvenlik soruşturmasından önce başvuru aşamasında da sorun olabilir. Sözleşmeli er olma şartları arasında bazı suç fiilleri sayılmış ve bu suçlardan hüküm giymişlerin başvuru yapamayacağı belirtilmiştir. hakkınızda verilen hükmün ne olduğunu bizimle paylaşırsanız başvuru yapıp yapamayacağınız konusunda daha ne bir bilgi verebiliriz.

 6. Mustafa dedi ki:

  Biz şuan hakkari Çukurca da görev yapıoz sınırdayız sözleşmeli eriz ve komando brovemiz de var bize tahminen ne kadar maaş yata mayıs maaşı yatmadı ve haziran maaşı nida alıcaz 26.dönem daha yeni geldik

 7. Bünyamin dedi ki:

  Selamun aleyküm sözleşmeli er sınavını kazandım lakin bir haber okudum sözleşmeli erler 3 yıl sözleşmeimzaladıkdan sonra 3 yıl bitene kadar uzman çavuşluk sınavına giremiyormuş bu doğrumudur teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Uzman erbaş olma şartları içinde söz konusu durum açıklanıyor. Bir sözleşmeli er uzman erbaşlığa geçiş başvurusu yapabilmek için en az 3 yıl sözleşmeli er olarak görev yapmış olması gerekiyor. Uzman erbaş olma şartları ile ilgili daha önce geniş kapsamlı bir yazı yayımlamıştık bu yazıyı okuyabilirsiniz.

  2. Yunus dedi ki:

   Merhaba ben sözleşmeli er olmak istiyorum askerligimi bir ay önce bitirdim benim şuan bir yıl denetimli serbestligim var ay da bir defa denetimli ye gidip imza atıp çıkıyorum bu güvenlik soruşturmasını olumsuz etkilermi

  3. Yunus dedi ki:

   Merhaba ben sözleşmeli er olmak istiyorum bir ay oluyor askerliği bitirelim yalnız benim şuan bir denetimli serbestligim var ay da bir defa gidip imza atıp çıkıyorum bu güvenlik soruşturmasını olumsuz etkiler mi sicilim temiz sabıka kaydım da yoktur.

 8. Alperen dedi ki:

  Hocam yani gbtye düşmüşse uçak yada kara yolu farketmez diyorsunuz her türlü çıkar özel aracımızla gitsek daha iyi ozaman peki hocam diyelim çıktı 15 gün içinde gitmesek 3 defa öyle işlem yapıldı diyelim zorunlu olarak götürürlermi

  1. admin dedi ki:

   Size tutanak imzalatmaları halinde kanunen 15 gün içinde askerlik şubesine giderek gerekli yoklama işlemlerini yaptırmanız gerekir. Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olanlara idari para cezası tahakkuk ettirilir. 15 gün içinde şubeye gitmemeniz halinde kaçak olarak geçirdiğiniz her gün için için idari para cezası tahakkuk ettirilmeye devam eder, ta ki şubeye gidinceye veya götürülünceye kadar. Şubeye götürülme işlemi bakayalar için söz konusu oluyor ancak bu serbest bırakmalı yakalamadır. Şubede gerekli işlemler yapıldıktan sonra gidebiliyorsunuz.

  2. Alperen dedi ki:

   Hocam teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

 9. Alperen dedi ki:

  Hocam iyi günler şubat 2015 te tecilim bitti yurt içi bir uçuşum olucak acaba bir sorun yaşarmıyımm İkikez polis kontrolünde gbtye girdim birşey çıkmadı yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Şayet bakaya durumunuz GBT’ye işlenmişse yurtdışına çıkışta görünecektir. böyle bir durumda 2 seçenek söz konusu. Birincisi size 15 gün içinde askerlik şubesine gitmenizi tebliğ eden bir tutanak imzalatılması veya bizzat askerlik şubesine götürülmeniz. Askerlik şubesine götürülürseniz şubede sevk işlemleriniz yapılır ve şubeden ayrılabilirsiniz. Her iki durumda da yurtdışına çıkmanıza engel bir durum yok. Anayasal hak gereği seyahat özgürlüğü kısıtlanamaz.

  2. Alperen dedi ki:

   Hocam yurt içi uçuşum olucak acaba yine çıkarmı yurt dışı değil 7 8 ay önce polis kontrolünde birşey çıkmadı

  3. admin dedi ki:

   Öncededn de söylediğimiz gibi seyahat özgürlüğü anayasal bir haktır ve engellenemez. GBT’ye düşmüş olsa bile seyahat etmeniz engellenemez.

  4. Alperen dedi ki:

   Hocam peki gbt ye düşüp düşmediğini nasıl öğrenebiliriz uçakmı daha mantıklı olur yoksa karayolumu

  5. admin dedi ki:

   GBT2ye düşüp düşmediğinizi ancak GBT kontrolüyle öğrenebilirsiniz. GBT kontrolü yapıldığında ise görevli polis veya jandarma personeli tarafından gerekli işlemlerin yapılması kanuni bir zorunluluk. Karayolu ile seyahat bu açıdan sizin için daha güvenli olacaktır. Ancak karayollarında son yıllarda yaşanan terör eylemleri sonrasında güvenlik önlemleri artırıldı. Özellikle büyük şehirlere giriş çıkışlarda kimlik ve GBT kontrolü sıklıkla yapılabilen bir işlem.

 10. Murat dedi ki:

  Efendim sadece ön sözleşmem wardı haklar kısıtlı olduğu için 3 ay durup kendim ayrıldım uzman er oldum aynı küvetten şuan atama bekliyorum güvenlik soruşturmasına yansırmı orda beni geri yollarlar die korkuyorum yani hiç bir sorun olmaz demi Uzmn erbaş ola bilirim yorum için tşkler çok saolun bilgileriniz için

  1. admin dedi ki:

   Sözleşme imzalamamanız güvenlk soruşturması açısından herhangi bir engel teşkil etmez.

 11. Murat dedi ki:

  MURAT
  Merhabalar sözleşmeli er olarak 3 ay eyitim alıp bırakan sadece ön sözleşmesi olan bir kişi uzman erbaş olurmu tşk ler saolun şimdiden

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeniz kendi kusurunuz haricinde sonlandırılmışsa veya sözleşme imzalamamayı siz seçtiyseniz başvuru yapa bilirsiniz.

 12. Sinan dedi ki:

  Merhaba! İyi günler ben sözleşmeli erliğe başvurumu yaptım ama görev yerimin doğu olmasını istiyorum bunu ben seçebilme şansım varmı yoksa sistem otomatik olarak mı belirliyor

  1. admin dedi ki:

   Eğitim süresi tamamlandıktan sonra atamalarınız size bildirilecektir. Seçme gibi bir durum söz konusu değil.

 13. Ali dedi ki:

  İyi günler 2 yıldır sözleşmeli erlik yapıyorum tazminat paramız 3 yıl sonunda 33 milyar demissiniz 2019 için geçerli mi 55 milyar olmuş tazminat paramız doğrumudur..

  1. admin dedi ki:

   2019 yılı itibariyle tazminatlarda elbet artış olacaktır ama şimdiden ne kadar olduğunu söylemek mümkün değil. 2018 yılının kinci yarısında enflasyon rakamları belli olduktan sonra net bir tutar söyleyebiliriz.

 14. Veysel dedi ki:

  Merhaba ben 2013 yilinda askerligime basladim 2014 yilinda bitirdim jandarma genel komutanlikta yaptim bende sozlesmeli er olarak gorev yapmaj istyrm 26 yasindayim acaba murecaat etsem kabul ederlermi lutfen bi yardimci olurmusun bana

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sözleşmeli er için yaş sınırı 25, yani sözleşmeli er başvurusu yapamazsınız. Ancak uzman çavuş olmak için başvuru yapabilirsiniz.

 15. Resul dedi ki:

  Sözleşmeli erde boy kilo endeksi çok önemlimi ben vücut gelistirmeciyim haliley yarışma lara girdim kg fazla

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Mülakatlar esnasında boy kilo ölçümü yapılır. Bu ölçümlerde sınır değere yakın olanlara tolerans gösteriliyor. Yani kilo ve boy sınırlarının çok az üstünde veya altında olanlara tolerans gösteriliyor. Sınırın çok üstünde değilseniz sorun olmayacaktır. Ayrıca vücut geliştirme ile uğraştığınız için biliyorsunuzudur, ölçümden önceki birkaç gün kontrollü sıvı kaybı sile kilo sınırları içine inmeniz mümkün olabilir.

 16. yusuf dedi ki:

  mrb ben ortaokul mezunuyun uzman onbaşı olabilirmiyim bide uzmn erbaş başvuruları ne zaman yayınlanacak teşekürler

  1. admin dedi ki:

   Şayet aranan diğer şartları taşıyorsanız uzman onbaşı olabilirsiniz. Ortaokul mezunu olduğunuzu belirtmişsiniz. Ortaokul mezunu uzman erbaş alımı faaliyetini sadece Jandarma Genel Komutanlığı yapabilmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitelerinden yapılan alımları günü gününe takip edebilir, size uygun alım ilanı olduğunda kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz.

 17. Halil dedi ki:

  Merhaba. Bu tazminat konusuna değinmek istiyorum. Mesela her yıl mı yatıyor tazminat yoksa 7 yılın toplamında mı yatıyor bunu öğrenmek istiyorum

  1. admin dedi ki:

   Tazminat sözleşme bitiminde ödenir.

 18. umitbildikk@hotmail.com dedi ki:

  Kolay gelsin ben 2 yildir hava kuvvetlerinde sozlesmeli er olarak gorev yapmaktayim. Sozlesmem bitince tazminatimi alip disari dan uzman erbasliga veya uzman cavusluga basvurabilirmiyim ve yas siniri kac acaba

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Görevde 3 yılınızı tamamladıktan sonra uzman erbaşlığa geçiş hakkı elde edersiniz. 3 yılı tamamladıktan sonra ister yeni sözleşme yapar ve sözleşmeli er olarak çalışmaya devam ederken uzman erbaşlık alımına başvurabilir veya sözleşme yenilemez ve yapılan alımlara dışarıdan başvuru yapabilirsiniz. Yaş sınırı 27.

 19. Ali dedi ki:

  3 yıl sözleşmeli erlik yaptıktan sonra Hakkari’de görev yeri Van’da komisyonlar kiloyu sıkıntı etmiyorlarmış ??? Öylemi kilodan geçip kazanırsak hastanede kilo sıkıntı olmaz demi birde Bn adanada oturuyorum Van’da ki hastanedemi rapor verirler yoksa yaşadımız şehir Adana’daki mi ??

 20. Ali dedi ki:

  Selam sözleşmeli er görev süresinde 7 yıllık sözleşme yazıyor peki bir abim 20 yıl görev yapabilirsin Dedi sözleşmeyi 7 yıldan sonra uzatabiliyormuyuz ?? 20 yıl yapabilirmiyiz yani ??

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli erlik en fazla 7 yıl yapılabilmektedir. Size bahsedilen 20 yıllık süre uzman erbaşlık. Sözleşmeli erlik yaparken uzman cavuşluğa geçiş yaparsanız 20 yıl görev yapabilirsiniz.