Askerlik Borçlanması Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bugün ki makalemizde çokça araştırılan konulardan birisi olan askerlik borçlanması nedir, nasıl hesaplanır ve ne işe yarar sorularına yanıt vereceğiz. Türkiye genelinde emeklilik, insanların çokça fazla önemsedikleri konulardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Askerlik borçlanma konusu, emeklilik noktasında özellikle devlet memuru olmayan kişiler için zamanla çok ciddi anlamda problem haline gelmiş konulardan birisi.

Birçok kişi de bunun tam olarak ne anlama geldiğini ve genel itibari ile işlemlerinin ne şekilde değerlendirildiğini bilmiyor. Bizde sitemiz içerisinde 2020 ve 2021 güncel bilgilerini elimizden geldiğince sizlere sunacağız. Daha fazla merak ettiklerinizi yorum alanlarından bizlere sorabilir ve fikir edinme yoluna gidebilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlaması, zorunlu askerlik görevini yapmış erkeklerin askerlik süresince geçen sürenin bir kısmını ya da tamamını devlete ödemek sureti ile emeklilik primi olarak kullanması işlemidir.

Günümüzde askerlik aslına bakarsanız zorunlu süre olarak 6 aya kadar düşürüldü. Ancak bundan yıllar yıllar öncesinde 18 ay olarak uygulanan zorunlu süre, 2019 yılının başına kadar 15 ay olarak uygulanıyordu. Bu da bir erkeğin sigortalı ve çalışarak geçirebileceği bir 15 ay anlamına geliyor. Devlet, bu anlamda erkekler için bu süreyi sigorta primi olarak kullanma imkanı veriyor ancak bunu ücretsiz yapmıyor. Devlete 15 ay boyunca yatırılması gereken tutar hesaplanıyor ve bunu devlete borçlanıyorsunuz.

Dilerseniz 15 aylık askerlik süresinin tamamını borçlanabildiğiniz gibi dilerseniz de dilediğiniz bir kısmını borçlanarak erken emeklilik için somut bir adım atma şansına da sahip oluyorsunuz. Sistemin genel olarak işleyişi, erkeklerin bu kaybettikleri süreyi yine devlete para ödemek sureti ile aktif şekilde kullanmasına yardımcı olmak diyebiliriz. Günümüzde geçmişten gelen erkeklerin özellikle kullanmak için başvurdukları bir yöntem olarak da ön plana çıkıyor diyebiliriz sanırım.

  Çölyak Metabolizma Ödemesi Sorgulama

Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanması hesaplama ile alakalı olarak internet üzerinde öncelikle son derece işlevsel bir arayüz mevcut. BURAYA TIKLAYARAK askerlik borçlanması hesaplama aracı açın ve sizde istenen bilgileri enine boyuna doğru şekilde girin. Sonrasında sistem sizlere detaylı bir şekilde detaylar sunacaktır. Devlet, askerlik borçlanması için detaylı bir profili ön plana çıkarıyor. Hesaba katılan başlıca seçenekler şu şekilde;

  • Aylık gelir durumunuz, (Bunun için gelir testi yaptırmanız zorunlu olacaktır)
  • Borçlanmak istediğiniz net askerlik süresi,

dikkate alınan önemli bir unsurdur. Örneğin 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren bir başvuru yapacaksınız. 15 ay yaptığınız askerliğin 1 senelik kısmını yani 365 günlük kısmını askerlik olarak borçlanmak istiyorsunuz. Bunun için hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir;

  • Başvuru Tarihi: 01.07.2020 – 31.12.2020 tarihleri arası
  • Borçlanacağınız Gün Sayısı: 365 gün
  • Borçlanma Alt Limiti: 11,458.08 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL ise)
  • Borçlanma Üst Limiti: 74,477.52 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL ise)
  • Sonuç: 01.07.2020 – 31.12.2020 tarihleri arasında başvuru yaptığınızda 365 gün askerlik borçlanması için isteğinize bağlı olarak en az 11,458.08 TL en çok 74,477.52 TL olmak üzere prim ödemesi yaparak borçlanabilirsiniz.

yukarıda da görebileceğiniz üzere borçlanmanın durumunu gelir testiniz de belirliyor. Asgari ücret ile çalışan bir kişi iseniz 365 gün borçlanma için toplamda 12,000 TL’ye yakın bir ücret ödemek durumunda kalırsınız. Eğer daha yüksek gelirler elde ediyorsanız buna göre ödemeniz gereken askerlik borçlanma oranı ciddi manada yükselir.

Hesaplama aracını kullanarak herhangi bir şekilde sorun yaşamaksızın borçlanma unsurları ile alakalı olarak bilgi sahibi olabileceğinizi unutmayın. Daha yeni içerikler yakın bir zaman dilimi içerisinde sitemizde sizlerle birlikte olacak.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.