2020 Sözleşmeli Er Maaşı (Güncel) – Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

2020 Sözleşmeli er maaşı, profesyonel olarak askerlik yapmak isteyen gençlerimizi son derece yakından ilgilendiren bir konu. Profesyonel orduya geçiş çalışmalarına son yıllarda hız veren Milli Savunma Bakanlığı sık sık sözleşmeli er alımı yapıyor. Sözleşmeli er maaşları konusu ile ilgili olarak; Sözleşmeli er maaşı ne kadar? Sözleşmeli er doğu maaşı ne kadar? Sözleşmesi biten sözleşmeli er ne kadar ikramiye (tazminat) alır? Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Hava Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Sözleşmeli er maaş hesaplama nasıl yapılır? Gibi sözleşmeli erlerin maaşları, tazminatlar (ikramiye) ve özlük hakları konusunda bilmeniz gereken tüm hususların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Sözleşmeli Er Alımı

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yıllardır profesyonel askerliğe geçiş için adımlar atıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonelleşmesi adına atılan en önemli adım hiç kuşku yok ki sözleşmeli er alımı. Her yıl binlerce gencimiz Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde şanlı ordumuzda istihdam ediliyor. Askerlik  onurlu ancak bir o kadar da zor ve fedakarlık gerektiren bir meslek. Buna paralel olarak da sözleşmeli er maaşları Türkiye gelir ortalamasının üzerinde. Durum böyle olunca çok sayıda gencimiz sözleşmeli er alımı ilanlarını takip edip başvuru yapıyor. Askerliği meslek olarak seçmeyi düşünenler için, sözleşmeli er maaşları, tazminatları26 ve özlük hakları ile ilgili bilmeleri gereken tüm hususları cevaplamaya başlayalım.

NASIL SÖZLEŞMELİ ER OLUNUR – SÖZLEŞMELİ ER OLMA ŞARTLARI

Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli er başvurusu yapmayı düşünen gençlerimizin en çok merak ettiği hususların başında sözleşmeli er maaşı ne kadar olduğu geliyor. Sözleşmeli er maaşı ne kadar olacağı; hizmet yılına, atanılan kadro görevine, görev yapılan birliğin doğuda veya batıda olmasına, evli ve çocuk sahibi olmaya göre artış göstermektedir. Bu sebeple sözleşmeli er maaşları için tek bir sabit rakam söylemek mümkün değil. Ancak sözleşmeli er maaşı günümüz itibariyle 4.000 TL’den başlayıp 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Maaşlar, sözleşmeli er’in görev alacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

GARDİYAN OLMA ŞARTLARI – NASIL GARDİYAN OLUNUR?

GARDİYAN MAAŞLARI NE KADAR?

Sözleşmeli Er Doğu Maaşı Ne Kadar?

Yukarı da da bahsettiğimiz üzere sözleşmeli er maaşları çeşitli sebeplerle artıp azalabiliyor. Sözleşmeli er maaşını en çok yükselten ve 5000 TL’nin üzerine çıkaran durum ise doğu görevi. Sözleşmeli er alımı en çok Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılıyor. Kara Kuvvetleri, istihdam ettiği sözleşmeli personeli tahmin edileceği üzere büyük oranda doğuda görevlendiriyor. Operasyon bölgesi olması ve terörle mücadele yürütülmesi sebebiyle doğuda görev yapmak zor ve cesaret isteyen bir iş. Bu yüzden sözleşmeli er maaşı doğu görevinde bir hayli yükseliyor.

  Askerde Verilen Malzemeler 2020 - Askerde Verilenlerin Tam Listesi

Doğudaki bir birlikte görev yapan birinci yılındaki bir sözleşmeli er yaklaşık olarak 4400 TL civarında maaş alır. Hizmet yılı arttıkça maaş da artar. Yedinci hizmet yılındaki bir sözleşmeli er, evli ve çocuk sahibi olması halinde yaklaşık 5000 TL civarında maaş alır. Sözleşmeli er maaşları görev yerleri sebebiyle Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinde bu denli yüksek olamıyor. Bu verdiğimiz rakamlar doğuda görev yapan Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları.

Sözleşmeli Er Tazminatı Ne Kadar?

Sözleşmeli er olarak hizmet edenler görevlerini tamamladıklarında tıpkı uzman çavuşlar gibi tazminat yani diğer adıyla ikramiye ödemesi alır. Sözleşmeli er ikramiyesi ne kadar olacağı hizmet yılına göre tespit edilmektedir. Sözleşmeli erler ilk olarak 3 yıl sözleşme imzalar.  3 yıllık sözleşmeyi tamamlayanlar, yeni sözleşme imzalamak istemez ve görevi bırakırlarsa günümüz itibariyle yaklaşık olarak 45 Bin TL ikramiye almaya hak kazanırlar. Sözleşmeli er ikramiye hesaplama maaşa göre yapıldığından bu rakam her yıl artmaktadır.

Sözleşmeli erler 3 yıllık sözleşmeyi tamamladıktan sonra eğer isterlerse 4 yıllık bir sözleşme daha yapma hakkına sahiptir. Sözleşmeli erler toplamda 7 yıl görev yapabilirler. 7 yıllık görev süresini dolduran bir sözleşmeli er tazminatı 95 Bin TL’nin üzerinde olacaktır. Yani 7 yıl boyunca vatana hizmet eden bir sözleşmeli er görevini tamamladığında yaklaşık 100 Bin TL bir tazminat almaya hak kazanır. Sözleşme süresi bitmeden sözleşmesi fesh edilenler de bu tazminat ve ikramiyeyi almaya hak sahibidirler.

UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI – NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR?

UZMAN ÇAVUŞLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI

Sözleşmeli Er Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli er ne kadar maaş alır konusuna açıklık getirdikten sonra şimdi de sözleşmeli er özlük hakları nelerdir sorusuna yanıt vermeye başlayalım.

  2021 Askerlik Yoklama Kaçağı Olursam Ne Olur? Tutanak Ne İşe Yarar?

Sözleşmeleri Er ve Erbaşa Tanınan Haklar;

 • Sözleşmeli er ve erbaşların tüm barınma, giyecek, bakım, ikmal ve iaşe hakları, ön sözleşme dönemini de kapsayacak şekilde devlet tarafından karşılanır.
 • Sözleşmeli erbaş ve er adayları, ön sözleşmenin imzalandığı andan itibaren, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sigortalı olurlar ve SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hak kazanırlar.
 • Sözleşmeli er adayları ön sözleşmeye imza atıp eğitim birliğinde eğitime başladıklarında sözleşmeli er maaşının üçte ikisi oranında aylık almaya başlar. Eğitim safhasının tamamlanması ve sözleşmenin imzalanmasının ardından tam maaş alınır.
 • Sözleşmeli er ve erbaşlar 30 günü kanuni yıllık izin, 15 günü mazeret izni olmak üzere yılda toplam 45 gün izin hakkına sahiptir.
 • Askerliğini yapmadan sözleşmeli er olanlar, 3 yıl sözleşmeli er olarak görev yapmaları halinde askerliklerini yapmış sayılır.
 • İlk sözleşmenin süresinin dolmasının ardından gerekli şartları taşıyanlar, uzman erbaş (uzman çavuş – uzman onbaşı) ve astsubay olmak için başvuru yapıp sınavlara katılabilirler.
 • Sözleşme süresinin dolmasının ardından yeni sözleşme imzalamayan sözleşmeli erler, hizmet yılı süresine göre tazminat almaya hak kazanır.
 • Sözleşme süresi dolan sözleşmeli er ve erbaşlar, sözleşme fesih sebebine bağlı olmak kaydıyla, hizmet süresi kadar veya hizmet süresinin yarısı kadar süreyle SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam eder.
 • Sözleşmeli er veya erbaş olarak 7 yıl hizmet süresini tamamlayanlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddelerindeki şartları taşımaları halinde devlet memuru kadrolarına atanabilirler.

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR?

ASTSUBAYLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ASTSUBAY MAAŞLARI


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 251 YORUM
 1. Tuncay dedi ki:

  3 yıl sözleşmeli olarak askerlik yapanlar, 3 yılın sonunda tazminat alabiliyor mu, alıyorsa ne kadar alıyor?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. 3 yıllık hizmet sonrasında tazminat alınıyor. Tazminatın ne kadar olduğunu yazımızdaki tabloya bakarak öğrenebilirsiniz.

  2. Tuncay dedi ki:

   Bir sorum daha olacak. Ben 99 doğumluyum şubat 20 önümüzde ki sene askere gidecem direk sözleşmeli olarak gidebilir miyim ?

  3. admin dedi ki:

   Başvuru şartlarını taşıyorsanız ve uygun tarihte alım varsa askerlik yapmadan sözleşmeli er olabilirsiniz.

 2. Ali dedi ki:

  ??Benim Emre itatsizlik üste taruZ dan kavgadan bu 3 suçtan mahkemem vardı iddia ettiler benim sabıkam olmadı için açıklanmasının geriye bırakılması kararı verildi sonuçlandı mahkeme sonucu hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verildi sözleşmeli er kanunlarında diyor Emre itaatsizlik üste tarzdan mahkum olmamak ben mahkum olmadım Hagb sonuç Hagb aldım başvurumuzda kabul Ettiler kazandımızda eğitimde sıkıntı olmaZ demi kanunda diyor ki Hagb kararı alanlar devlet memuru olabilirler sıkıntı olmaz demi ? Arkadasında mahkemesi vardı kavgadan almışlar Sıkkntı olmamış 2 senedir görevde benimde sıkıntı olmaz demi şartlar tutuyor benim mahkum olmadım ben Hagb verdi sonuç olarak

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sorunuzda bahsettiğiniz fiiller, Askeri Ceza Kanunu kapsamındaki sırf askeri suç niteliğinde eylemler. Sırf askeri suçlar zaten adli sicil kaydına konulmaz. Bu fiiller askeri ceza kapsamında olduğu için memur olmaya engel değil. Milli savunma Bakanlığı ve diğer Kuvvet komutanlıklarının sözleşmeli er ve uzman erbaş başvuru formları incelendiğinde; hükmün açıklanması geri bırakılmış dahi olsa emre itaatsizlikte ısrar, üste fiili taarruz , firar gibi suçlardan hüküm almış olanlar sözleşmeli er ve uzman erbaş olamazlar.

  2. ömer dedi ki:

   bn evliyim sözleşmeli er olabilir miyim

 3. Kadir dedi ki:

  Merhaba kardeşim emre itatsizlik üste taruz Kemer’le askerde vurdu diye bu suçları idda edip mahkemeye verdiler sözleşmeli er kanununda diyoki Emre itatsizlik üste TaRuuz suclarından mahkum olmamak ben mahkum olmadım adli sicil kaydımda tertemiz başvurumu kabul ettiler mahkeme sonuçlandı sonuç sabıkam yok diye hükmün açıklanmasının geriye bırakılması verildi Hagb kararı aldım ben mahkum olmadım şartlar tutuyor engel olmaZ demi admin ??

 4. Kadir dedi ki:

  3 yıl oldu askerlik yapalı askerde kemerle vurdu diye iftira etti bir arkadaşım kavga birde Emre itatsizlikte Israr üste TaRuuz die idda ettiler mahkemeye verdiler ama mahkumiyet almadım. Hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi Hagb kararı verildi Hagb kararı memur olmaya engel değil dediler kanunda engel değil diyor sözleşmeli ere başvurum kabul edildi kazanıp Gittimde sıkıntı olmaz demi ??? Arkadasım mahkemesi vardı sıkıntı olmamış almışlar 2 senedir görevde olmaz demi bir sıkıntı sözleşmeli er şartlarında Emre itatsizlik üste TaRuuz kavgada. Filan mahkum olmamak diyor ben mahkum olmadım ???? Hagb verildi sonuçta sözleşmeli erde devlet memurluğu sıkıntı olmaz demi ????

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. İlgili kanun ve yönetmeliklerde hükmün açıklanması geri bırakılmış olsa dahi; emre itaatsizlikte ısrar, üste veya amire fiili taarruz suçlarından hüküm almış olanlar sözleşmeli er veya uzman erbaş olamazlar. Arkadaşınızın mahkemesi hangi suç isnadından dolayı ve mahkemenin sonucu ne olduğunu bilmeden görüş beyan etmek doğru olmaz ancak yukarıda belirttiğimiz gibi söz konusu suç fiilleri profesyonel olarak askerlik görevi yapmaya engel teşkil eder.

 5. Kadir dedi ki:

  Acil bilgi cevap lazım doğru bir cevap diyelim sözleşmeli Erliğe başvuru yaptık kazandık şimdi Isparta dan sonra HAKKARİ çıktı orda 3 sene görev yaptıktan sonra uzmanlığa başvuru yaptık arkadaşım sınav yeri Van çıkmış Ankara çıkmazmış Van’da komisyon kuruluyormuş kilo fazlası olanlara zayıfla deyip geçiriyorlarmış bizede böyle Olurmu ?? Doğuda Hakkari çıkarsa bizede böle şans gelirmi Ankara’dan elendik kilodan ???? Van’da geçirmişler biZde bu şanstan yararlanırmıyız ???

  1. admin dedi ki:

   Uzman erbaş olma şartları kanun ve yönetmeliklerde açıkça sayılmıştır. 3 yıl boyunca sözleşmeli er olarak görev yapmak bir avantaj. Bu görev süresi boyunca başarılı olmak size artı puan getirir. Kilo meselesine gelince. Yönetmelikte belirtilen kilo sınırları mülakat komisyonları tarafından az da olsa esnetilebiliyor. Yani alt veya üst sınıra çok yakın olan kilolar sıkıntı olmaz. Sonuçta kilo sürekli değişebilen bir şey. Sınav tarihi yaklaştığında spor ve diyetle birkaç hafta gibi bir sürede istenilen kiloya gelmek hele ki bir de askerlik ortamındayken zor olmasa gerek.

 6. Coşkun dedi ki:

  Mrb 7 yılını doldurmuş uzman erlerin memurluğa geçme şartları nelerdir.

  1. admin dedi ki:

   Sözleşme süreniz dolduktan sonra açıktan atama ile memur olmak için kamu kurumlarına başvuru yapmanız gerekiyor. İlgili kurum amirinin uygun görmesi ve üst makamın onaylaması halinde memur olabilirsiniz.

 7. Kadir dedi ki:

  Selamlar sözleşmeli erlikte 3 yıl görev yaptıktan sonra uzman çavuşluğa geçiş direkmi geçiyorsun yazılı sınavı kolaymı boy kilo sıkıntısı Yok demi görev yaptın birliktemi sınava giriyorsunuz ??

  1. admin dedi ki:

   Direk geçiş yok. Diğer herkesin katıldığı uzman erbaş mülakatlarına katılmanız gerekiyor.

 8. Hasan dedi ki:

  Sözleşmeli uzman alımı olacak mı tekrar weya ne zmn olacak

  1. admin dedi ki:

   TSK kadro planlamasını ihtiyaçları doğrultusunda planlar ve uygular. Bugün itibariyle alım olacağına dair net bir bilgi yok. Milli savunma Bakanlığının resmi internet sitesini gün aşırı kontrol ederek alım sözleşmeli er alım faaliyetlerini takip edebilirsiniz.

 9. murat dedi ki:

  merhaba ben daha askere gıtmedım 93 dogumluyum sozlesmelı erlik ıcın başvuruda bulundum. askere gıder gıtmez maasa bağlanırmıyım yoksa 1 sene dolduktan sonra mı maasa bağlanırım

  1. admin dedi ki:

   Eğitime başlandıktan birkaç gün sonra sözleşme imzalanıyor. Sözleşme imzaladıktan sonra maaş almaya başlarsınız.

 10. Mehmet dedi ki:

  Sözleşmeli er tazminatı neye göre hesaplanıyor be 4 yıl görev yapan sözleşmeli er bu yıl me kadar tazminat alır ortalama

 11. mustafa dedi ki:

  sözleşmeli er denizciliği kazandım evliyim evliler mesai bitiminde eve gidebiliyor mu ?

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli erler kışlada kalır hafta içi akşam eve gidemez.

  2. Mustafa dedi ki:

   Admın ilk okul dipmasıyla uzmanlık baş vurusu yapabilirmmiyim mi başvuru için nr gereklidir cabuk dönerseni sevinirim

  3. admin dedi ki:

   Jandarma Genel Komutanlığı ilköğretim mezunu uzman erbaş alımı yapabiliyor. Bunun haricindeki tüm uzman erbaş alımlarında lise mezunu olma şartı aranıyor. Uzman çavuş olma şartları ile ilgili daha önce geniş kapsamlı bir yazı yayımladık bu yazıyı okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 12. abdulkadir dedi ki:

  admin 2 yıl önce sözleşmeliye başvurdum gitmedim tekrar bşvuru yaptım şimdik msb den baş vuru sorgulaya giriyorum ama girdiğim aday numarası bulunamadı diyor

  1. admin dedi ki:

   Başvurunuzun durumu ile ilgili olarak PERTEM ile irtibat kurup bilgi talep edebilirsiniz.

 13. Burak dedi ki:

  Merhaba, sözleşmeli er alımı için başvuru yaptım, aynı zamanda açıktan üniversite okuyorum, sözleşmeli er olunca açıktan üniversite okumaya devam edebiliyor muyum? Daha sonra rütbe alabilir miyim bu durumda? Ayrıca mülakatları geçip alınsam bile daha sonra pöh alımı olursa sözleşmeli erliğe gitmeme hakkım var mı yani vazgaçebiliyor muyum?

  1. admin dedi ki:

   Lise mezunusunuz sözleşmeli erlik yerine uzman çavuşluğa başvurmanız daha akılcı olur. Uzman erbaşların özlük hakları ve maaşları sözleşmeli erlerden çok daha iyidir. Sözleşmeli er seçmelerinde başarılı olup eğitime başladığınızda eğitim sürecinde geçerli olan ön sözleşme imzalanır. Ön sözleşmeyi istediğiniz zaman fesh edip ayrılma hakkınız var.

  2. Burak dedi ki:

   Ama ben askerliğimi daha yapmadım, direkt uzman çavuşluğa başvuru yapabiliyor muyum?

  3. admin dedi ki:

   Jandarma askerlik şartsız uzman erbaş alımı yapıyor. jandarmanın alımlarını takip edebilirsiniz.

 14. burak dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacak sozlesmeli er mulakatlari gectim hastane sevk islemleride tamam suan egitim icin bekliyorum bir sure once farkettim hastane sevk belgesinin alt kisminda bulunan isim soyisim tc ve imza bolumunu unutmusum herhangi bir sikinti yasarmiyim emeklerim bosa gitmez insallh

  1. admin dedi ki:

   Herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

 15. Gökhan dedi ki:

  Yanı maaş derken ne kadar bi fark var

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er ve uzman onbaşı maaşları çalıştıkları yere, kadro görevlerine ve başka birçok etkene göre değişiklik gösterir. sözleşmeli er maaşı ve uzman erbaş maaşı konusuyla ilgili daha önce makale yayımladı. Bu makaleleri okuyarak sözleşmeli er ve uzman erbaş maaşları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 16. Gökhan dedi ki:

  Bisey daha sorcam k.sura bakmayın sizce uzman onbaşı ıyi yoksa sözleşmeli er mi veya beni mükatlara çağırdıklarında gitmesem askerliğimi yaparken yeniden uzman onbaşı olmak için başvuru yapabilirmiyim sorun olur mu

  1. admin dedi ki:

   Mülakata gitmemeniz sorun olmaz. uzman onbaşılık hem maaş olarak hem özlük hakları olarak sözleşmeli erlikten daha iyidir.

 17. Gökhan dedi ki:

  Selamün aleyküm sözleşmeli er için başvuru yaptım ne zaman çağırılırım ve mayısta askerim askere gittiğim zaman mülakatlara gidebilir miyim yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. admin dedi ki:

   başvurunuz kabul edildiyse askerliğinizi yaparken de mülakatlara katılabilirsiniz. Mülakat çağrılarının mart sonu veya nisan ayı başında olması bekleniyor.

 18. Uğur dedi ki:

  Merhabalar ben 1 hafta önce başvuru yaptım sözleşmeli er e acaba müalakatlara ne zmn çağırırlar bilgisi olan mayıs ta askere gideceğim bide bilgisi olan yardımcı olsun

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. son dönemlerde sözleşmeli er alımına gençlerimiz yoğun bir ilgi gösteriliyor. Başvurusu kabul edilen adaylar geçmiş yıllardan farklı olarak son birkaç alımda 2 grup halinde mülakata çağrıldı. Mevcut durumda mülakat çağrınızın nisan ayında olması beklenebilir.

 19. Abdullah çelik dedi ki:

  Iyi gunler dövme ile ilgi kanunlar nedir

  1. admin dedi ki:

   İlgili yönetmeliğe göre dövmesi bulunan adaylar mülakat safhasından geçemiyor.

 20. burak dedi ki:

  Merhabalar 97 dogumluyum 2017 son donem sozlesmeli er e basvuru yaptim ankarada mulakatlara girdim ve gectim sevkimi verdiler hastaneye rapor almak icin raporumda tamam sizce ne zaman cagri yaparlar ?

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle tebrik ederiz, hayırlı olsun. Eğitim çağrılar genelde nisan sonu mayıs başı oluyor.