2020 Sözleşmeli Er Maaşı (Güncel) – Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

2020 Sözleşmeli er maaşı, profesyonel olarak askerlik yapmak isteyen gençlerimizi son derece yakından ilgilendiren bir konu. Profesyonel orduya geçiş çalışmalarına son yıllarda hız veren Milli Savunma Bakanlığı sık sık sözleşmeli er alımı yapıyor. Sözleşmeli er maaşları konusu ile ilgili olarak; Sözleşmeli er maaşı ne kadar? Sözleşmeli er doğu maaşı ne kadar? Sözleşmesi biten sözleşmeli er ne kadar ikramiye (tazminat) alır? Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Hava Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Sözleşmeli er maaş hesaplama nasıl yapılır? Gibi sözleşmeli erlerin maaşları, tazminatlar (ikramiye) ve özlük hakları konusunda bilmeniz gereken tüm hususların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Sözleşmeli Er Alımı

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yıllardır profesyonel askerliğe geçiş için adımlar atıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonelleşmesi adına atılan en önemli adım hiç kuşku yok ki sözleşmeli er alımı. Her yıl binlerce gencimiz Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde şanlı ordumuzda istihdam ediliyor. Askerlik  onurlu ancak bir o kadar da zor ve fedakarlık gerektiren bir meslek. Buna paralel olarak da sözleşmeli er maaşları Türkiye gelir ortalamasının üzerinde. Durum böyle olunca çok sayıda gencimiz sözleşmeli er alımı ilanlarını takip edip başvuru yapıyor. Askerliği meslek olarak seçmeyi düşünenler için, sözleşmeli er maaşları, tazminatları26 ve özlük hakları ile ilgili bilmeleri gereken tüm hususları cevaplamaya başlayalım.

NASIL SÖZLEŞMELİ ER OLUNUR – SÖZLEŞMELİ ER OLMA ŞARTLARI

Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli er başvurusu yapmayı düşünen gençlerimizin en çok merak ettiği hususların başında sözleşmeli er maaşı ne kadar olduğu geliyor. Sözleşmeli er maaşı ne kadar olacağı; hizmet yılına, atanılan kadro görevine, görev yapılan birliğin doğuda veya batıda olmasına, evli ve çocuk sahibi olmaya göre artış göstermektedir. Bu sebeple sözleşmeli er maaşları için tek bir sabit rakam söylemek mümkün değil. Ancak sözleşmeli er maaşı günümüz itibariyle 4.000 TL’den başlayıp 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Maaşlar, sözleşmeli er’in görev alacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

GARDİYAN OLMA ŞARTLARI – NASIL GARDİYAN OLUNUR?

GARDİYAN MAAŞLARI NE KADAR?

Sözleşmeli Er Doğu Maaşı Ne Kadar?

Yukarı da da bahsettiğimiz üzere sözleşmeli er maaşları çeşitli sebeplerle artıp azalabiliyor. Sözleşmeli er maaşını en çok yükselten ve 5000 TL’nin üzerine çıkaran durum ise doğu görevi. Sözleşmeli er alımı en çok Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılıyor. Kara Kuvvetleri, istihdam ettiği sözleşmeli personeli tahmin edileceği üzere büyük oranda doğuda görevlendiriyor. Operasyon bölgesi olması ve terörle mücadele yürütülmesi sebebiyle doğuda görev yapmak zor ve cesaret isteyen bir iş. Bu yüzden sözleşmeli er maaşı doğu görevinde bir hayli yükseliyor.

  Askere Giderken Alınacaklar 2020 - Yanımıza Almamız Gerekenler Listesi

Doğudaki bir birlikte görev yapan birinci yılındaki bir sözleşmeli er yaklaşık olarak 4400 TL civarında maaş alır. Hizmet yılı arttıkça maaş da artar. Yedinci hizmet yılındaki bir sözleşmeli er, evli ve çocuk sahibi olması halinde yaklaşık 5000 TL civarında maaş alır. Sözleşmeli er maaşları görev yerleri sebebiyle Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinde bu denli yüksek olamıyor. Bu verdiğimiz rakamlar doğuda görev yapan Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları.

Sözleşmeli Er Tazminatı Ne Kadar?

Sözleşmeli er olarak hizmet edenler görevlerini tamamladıklarında tıpkı uzman çavuşlar gibi tazminat yani diğer adıyla ikramiye ödemesi alır. Sözleşmeli er ikramiyesi ne kadar olacağı hizmet yılına göre tespit edilmektedir. Sözleşmeli erler ilk olarak 3 yıl sözleşme imzalar.  3 yıllık sözleşmeyi tamamlayanlar, yeni sözleşme imzalamak istemez ve görevi bırakırlarsa günümüz itibariyle yaklaşık olarak 45 Bin TL ikramiye almaya hak kazanırlar. Sözleşmeli er ikramiye hesaplama maaşa göre yapıldığından bu rakam her yıl artmaktadır.

Sözleşmeli erler 3 yıllık sözleşmeyi tamamladıktan sonra eğer isterlerse 4 yıllık bir sözleşme daha yapma hakkına sahiptir. Sözleşmeli erler toplamda 7 yıl görev yapabilirler. 7 yıllık görev süresini dolduran bir sözleşmeli er tazminatı 95 Bin TL’nin üzerinde olacaktır. Yani 7 yıl boyunca vatana hizmet eden bir sözleşmeli er görevini tamamladığında yaklaşık 100 Bin TL bir tazminat almaya hak kazanır. Sözleşme süresi bitmeden sözleşmesi fesh edilenler de bu tazminat ve ikramiyeyi almaya hak sahibidirler.

UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI – NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR?

UZMAN ÇAVUŞLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI

Sözleşmeli Er Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli er ne kadar maaş alır konusuna açıklık getirdikten sonra şimdi de sözleşmeli er özlük hakları nelerdir sorusuna yanıt vermeye başlayalım.

  Uzman Çavuş Olmak İçin Şartlar Nelerdir

Sözleşmeleri Er ve Erbaşa Tanınan Haklar;

 • Sözleşmeli er ve erbaşların tüm barınma, giyecek, bakım, ikmal ve iaşe hakları, ön sözleşme dönemini de kapsayacak şekilde devlet tarafından karşılanır.
 • Sözleşmeli erbaş ve er adayları, ön sözleşmenin imzalandığı andan itibaren, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sigortalı olurlar ve SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hak kazanırlar.
 • Sözleşmeli er adayları ön sözleşmeye imza atıp eğitim birliğinde eğitime başladıklarında sözleşmeli er maaşının üçte ikisi oranında aylık almaya başlar. Eğitim safhasının tamamlanması ve sözleşmenin imzalanmasının ardından tam maaş alınır.
 • Sözleşmeli er ve erbaşlar 30 günü kanuni yıllık izin, 15 günü mazeret izni olmak üzere yılda toplam 45 gün izin hakkına sahiptir.
 • Askerliğini yapmadan sözleşmeli er olanlar, 3 yıl sözleşmeli er olarak görev yapmaları halinde askerliklerini yapmış sayılır.
 • İlk sözleşmenin süresinin dolmasının ardından gerekli şartları taşıyanlar, uzman erbaş (uzman çavuş – uzman onbaşı) ve astsubay olmak için başvuru yapıp sınavlara katılabilirler.
 • Sözleşme süresinin dolmasının ardından yeni sözleşme imzalamayan sözleşmeli erler, hizmet yılı süresine göre tazminat almaya hak kazanır.
 • Sözleşme süresi dolan sözleşmeli er ve erbaşlar, sözleşme fesih sebebine bağlı olmak kaydıyla, hizmet süresi kadar veya hizmet süresinin yarısı kadar süreyle SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam eder.
 • Sözleşmeli er veya erbaş olarak 7 yıl hizmet süresini tamamlayanlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddelerindeki şartları taşımaları halinde devlet memuru kadrolarına atanabilirler.

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR?

ASTSUBAYLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ASTSUBAY MAAŞLARI


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 251 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  1991 dogumluyum sozlesme agustos 2020 de bitiyo astsubay yada uzmanliga geciste yas ile ilgili problem oluyo mu

  1. admin dedi ki:

   Uzman erbaşlığa geçiş için en az 3 yıl görev yapmış olmak gerekir. Yaş sınırı ise 29. Hizmet süresi, yaş sınırı ve diğer uzman erbaş olma şartlarını taşıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

 2. oğuzhan dedi ki:

  MERHABA ADMİN BENIM TETIK TUTUMĞUM NOKTADA DÖVME VAR VE BEN ER OLMAK İSTİYORUM OLABİLİRMİYİM BİDE ERLERİN AYLIK MAAŞLARI ŞUAN NE KADAR Bİ BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er nasıl olunur başlığıyla daha önce bir yazı yayımlamıştık. Bu yazıyı okuyarak sözleşmeli er olmak ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz. Sözleşmeli er maaşı görev yapılan yere göre değişmekle birlikte 2500 -4700 TL arasında.

  2. oguzhan dedi ki:

   pekı benım tetık elımın orda dovme var ama buyuk deyıl bı sorun yaratırmı

  3. admin dedi ki:

   Dövme konusuna eskiden kesinlikle tolerans gösterilmiyordu ancak son yıllarda eskiye nazaran daha toleranslı davranılıyor. Mülakat heyeti seçmelerde ön fiziki kontrol yapıyor. Bu fiziki kontrolde heyet üyeleri dövmenin yeri, şekli, anlamı açısından değerlendirerek karar varıyor. Yani sorun olup olmayacağı hakkında bir tahminde bulunmak sağlıklı olmaz, kararı mülakat heyeti verir.

 3. ömürcan dedi ki:

  S.a admin uzman erbas olmak istiyorum aciktan liseye gidiyorum sol kolumda 15 cm lik bir dovme var olabilirmiyim dovmeli uzman erbaslarda varmi?

  1. admin dedi ki:

   Geçmiş yıllarda dövmeye tolerans gösterilmiyordu ancak son yıllarda eskiye nazaran daha ılımlı yaklaşılıyor. Başvurudan sonra çağrılan adaylar ilk olarak ön fiziki kontrole tabi tutulur. Dövme durumu komisyon üyelerinin inisiyatifinde ancak çok abartılı bir dövme olmadığı sürece genelde sıkıntı yaşanmıyor.

 4. Veysel dedi ki:

  SöZleşmeli olrak iki yıl oluyo görev sürem . Bırakıp polisliye girebilirmiyim .herhangi bir sorunl karşılaşırmıyım

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle sözleşme sürenizi tamamlamanız gerekiyor. Şayet polis olma şartlarını taşıyorsanız ve yapılacak mülakatlarda başarılı olursanız polis olabilirsiniz. daha önce ”Polis Nasıl Olunur” başlıklı bir yazı yayımlamıştı. Bu yazıyı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 5. Orhan dedi ki:

  27 bitene kadar degilmi

  1. admin dedi ki:

   1990 Ağustos doğumlu olduğunuzu belirtmişsiniz. 2017 Ağustos ayı itibariyle 27 yaşınızı bitirip 28 yaşınızdan gün almaya başlamış durumdasınız.

 6. Orhan dedi ki:

  1990 agustos dogumluyum askerligimi hakkari yüksekova esendere sınırda yaptım ilkokul mevzunuyum tsk ya başvuru yapabilirmiyim sonuç alabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er olmak için yaş sınırı 25, uzman erbaş olmak içinse 27. Her iki durum için de yaş sınırını aşmışsınız. Başvuru yapmanız ne yazık ki mümkün görünmüyor.

  2. HALİM dedi ki:

   uzman erbaş olabilme için başvuru yapabiliyormuyum ? 91 doğumluyum 27den gün sayıyorum 180 gün var 27ye .
   bir de jandarma genel komutanlığı uzman erbaş mı ? yoksa kara kuvvetleri mi ?

  3. admin dedi ki:

   Uzman erbaş alımında yaş şartı başvuru tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmamış olmak. Önümüzdeki birkaç ay içinde alım olması halinde başvuru yapabilirsiniz.

 7. KUrsat dedi ki:

  Sözleşmeli er lige başvurcam ama kolumda dövme var bi sıkıntı oluyomu acaba

  1. admin dedi ki:

   Dövme konusunda eskiden taviz verilmezken, son zamanlarda daha toleranslı davranılıyor. Dövmenin boyutu, nerede olduğu gibi hususlara dikkat ediliyor.

 8. Arif korkmaz dedi ki:

  Hakkari Çukurca’da askerlik yaptım onur belgesi taktir aldım eğitimde başarılı bir askerdim sözleşmeli er olarak göreve başlamak istiyorum ama çok uğraştırıyorlar kısa yoldan nasıl olurum

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er olmak için başvuru şartları herkes için aynıdır. Tüm adaylar seçim aşamalarına tabi tutulur. Onur belgesi ve takdir belgesi almanız alımlarda size büyük avantaj sağlar ama dediğimiz gibi bu seçme aşamalarına herks katılmak zorunda.

 9. ahmet dedi ki:

  2018 erbaş alımları ne zaman olacak bilgi verebilir misiniz bide ortaokul mezunuyum uzman erbaş olabilirmiyim yoksa sadece erbaş olabilirim teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er alımı ile ilgili MSB henüz bir açıklama yapmış değil. Alım ilanı yayımlandığında sitemizden paylaşacağız. Jandarma genel Komutanlığı ilköğretim mezunlarından uzman çavuş alımı yapabiliyor. jandarma Genel Komutanlığının sitesinden alım ilanlarını takip etmeniz faydalı olacaktır.

 10. Suat dedi ki:

  2018 de sözleşmeli er alımı ne zmn yapılacak admin bilgi verirmisin

  1. admin dedi ki:

   MSB sözleşmeli er alımı ile ilgili olarak henüz duyuru yapmış değil. 2018 Sözleşmeli er alımı ile ilgili duyuru yapıldığında sitemizden paylaşacağız.

 11. Orhan dedi ki:

  Cevap verirmisiniz

 12. Orhan dedi ki:

  Peki yaşım geregi görev alma şansım yokmu askerlik için

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er için yaş sınırı üzerindesiniz ne yazık ki başvuru yapamazsınız.

 13. Orhan dedi ki:

  90 dogumluyum uzman er olabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   sözleşmeli er başvurusu için yaş sınırı 25.

 14. Engin ağırtaş dedi ki:

  Selamjn aleyküm 2014’ten Buyana doğuda Görev yapmaktayım.
  Şuan 4. Yılın içindeyim 3. Yılı yapıp Bırakan Devrelerim 3 yıla 53 milyar tazminat Aldı Ben 4. Yılın sonunda Yani 8 ay sonra 40 milyar Tazminatmı alacagım ? 2018 maaş Ve tazminat düzenlenmesi Şuan Görev Yapan İçinlerde Geçerlimi ?
  Yoksa 2018 de Başvuran sözleşmeli Erler İçinmi geçerli 4 yıla 64 milyar Almam Gerekirken 4 yılın sonunda 40 milyarmı alacagım Teşekkür ederim .

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er maaş ve tazminat hesaplamasında 2016 yılında değişikliğe gidildi ancak bu değişikli,l maaş ve tazminatlarda herhangi bir düşüşe sebep olmadı. Alamnız gereken tazminatın düştüğüne yönelik bilgiyi nereden aldınız bilmiyoruz ama böyle bir durum söz konusu değil.

 15. İbrahim dedi ki:

  Mrb ben kasımda askere gidicemde normal askerliğimi yapmadan sözleşmeli er olabilmek ve kalabilmek için ne yapmam lazım

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er olmak için askerlik hizmetini tamamlanmış olması gerekiyor. jandarma Genel Komutanlığı askerlik şartsız uzman çavuş alabiliyor. jandarmanın alımlarını takip etmeniz faydalı olacaktır.

  2. Ali dedi ki:

   Ben 08 07 1990 dogumluyum lise mezunuyum 28 yasinda oldugum icin hic bir sekilde T.C nin herhangi bir askeri birliginde (hava-kara-deniz) gorev yapamammi? Tesekkurler simdiden..

  3. admin dedi ki:

   Astsubay ve uzman erbaş olmak için yaş haddi 27. Mevcut şartlarda ne yazık ki mümkün görünmüyor.

 16. Mustafa dedi ki:

  Ben mustafa hava kuvvetlerinde sozlesmelı er olarak gorev yapıyorum tayın ısteme akkında bılgı verırmısınız yerımı degıstırmek ıstıyorum nerelere gıdebılırım

 17. Batuhan Tolunay özsoy dedi ki:

  Sözleşmeli er’ken uzman cavuslugun mulakatina girebiliyor muyuz ve girip kazandıktan sonra geçiş yapabiliyor muyuz ?

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli erler en az 3 yıl görev yaptıktan sonra uygun şartları taşımaları halinde hem uzman çavuşluğa hem astsubaylığa geçiş başvurusu yapabilir.

 18. Adem dedi ki:

  Sözleşmeli er özlük hakları iyileştirme olacak mi

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er özlük hakları ile ilgili çalışma yapıldığına dair bir bilgi şuan için söz konusu değil.

 19. ahmet dedi ki:

  sözleşmeli er de ilk 3 yılı doldurduktan sonra uzman çavuşluğa geçmek için lise şartı varmı

  1. admin dedi ki:

   merhaba Ahmet Bey. Jandarma genel Komutanlığı ilköğretim mezunu uzman çavuş alımı yapıyor. jandarma uzman çavuş olabilirsiniz. Ancak diğer kuvvetler için lise mezuniyeti şart. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek için uzman çavuş olmak için şartlar yazımızı okuyabilirsiniz.

  2. Firat dedi ki:

   Ne zaman başlıyor alimlar

  3. admin dedi ki:

   Tüm sözleşmeli er alımı faaliyetlerini Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesinden takip edebilirsiniz.

 20. Mert dedi ki:

  S.a askerde sözleşmeli olarak gıttıkmı acık lise sınavları oluyor senede 3 kez hafta sonları bu sınavlara girebilyormuyuz teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Mert Bey. Doğu ve Güneydoğuda görev yapılan bazı yerlere kaba tabirle mahrumiyet bölgesi denebilir. Bu gibi görev yerlerine ancak askeri konvoylar, veya helikopterler belli günlerde gidiş olur. Böyle bir yerde görev yaparsanız sınava gidememe ihtimaliniz olabilir. Öte yandan jandarma Genel Komutanlığı ilköğretim mezunlarından uzman çavuş alımı yapıyor. Bu alım ilanlarını takip ederek belki de uzman çavuş olma şansını yakalayabilirsiniz.

  2. Mehmet dedi ki:

   ama lojistikli uzman alımı yapıyor jandarma lojistik alım yapsa hemen başvurcam

  3. Emre dedi ki:

   Evet giriyoruz kardes. O senin hakkin zaten

1 2 3 6