GİH Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bu makalemizde memuriyet sınıfında ciddi anlamda önem arz eden GİH memuru nasıl olunur, ne kadar maaş alır gibi sorulara yanıt vereceğiz. Türkiye’de özellikle birkaç senelik dilim içerisinde memuriyet için birkaç farklı sınıf kendisini gösterdi. Geneli düşündüğümüz zaman özellikle memuriyette çeşitli nedenler ile meslekten kopan insanlar için zaman içerisinde memuriyet içerisinde farklı bir sınıf belirlenmiştir diyebiliriz sanırım. GİH memuru nedir? GİH memuru nasıl olunur? GİH memuru olma şartları nelerdir? GİH memuru maaşı ne kadar? Bu gibi soruların tamamına yanıtlar verebilmek adına bu makaleyi hazırlama yoluna gittik.

GİH Memuru Nedir?

GİH memuru, genel idari hizmetler sınıfında genel olarak bilgisayar işletmeni ya da veri hazırlama personeli olarak görev alan kişilerdir.

Günümüz kamu kurumlarında genel tabiri ile geri hizmet memuru olarak da adlandırılan memuriyet sınıfı diyebiliriz. Günümüzde özellikle devlet kurumlarında bilgisayar kullanımı ve veri işlemleri ciddi anlamda önem arz etti. GİH memurları da bu anlamda sınıfının önemli isimleri olarak dikkat çeker. Evrakçılık, kamu kurum ve kuruluşlarında ciddi anlamda önem arz eder ve bu neden dolayısı ile dikkat ile hareket etmek gerekiyor. GİH memuru olmak ile alakalı olarak merak edilenleri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

GİH Memuru

GİH Memuru Olmanın Şartları Nelerdir?

GİH memurları, devletin tüm kanatlarında olduğu gibi yine KPSS sınav şartı ile alınır ancak eğitim şartlarında yüksek beklentiler söz konusu değildir. Genel idare hizmetleri olarak adlandırılan bu sınıf memuriyet, aslında birçok kişinin de ciddi anlamda merak ettiği konuların başında geliyor demek yanlış olmaz sanıyorum. GİH memuru olabilmek için devlet memurluğu için kullanılan genel şartlar tam anlamı ile geçerlidir. Bu anlamda maddeler halinde sizlere elimizden geldiğince bilgiler sunacağız. Detaylar aşağıdaki gibidir;

 • En az lise ve dengi okul mezunu olmak,
 • Herhangi bir yüz kızartıcı suç işlememiş olmak,
 • Erkekler için askerlik hizmetini tamamlamış ya da muaf olmak,
 • KPSS sınavından en az 70 ham puan almış olmak,
 • Güvenlik ve arşiv araştırması sonucunda herhangi bir sorun çıkmaması,
 • Herhangi bir parti, dernek ya da sendika üyeliğinin bulunmaması,
 • Devlet memurluğu genel sağlık şartlarına uyumlu olunması,
 • Bilgisayar işletmenliği ve veri konusunda MEB onaylı sertifika sahibi olmak,
  Öğrencilere Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 2020

bu anlamda GİH memuru olmak için gerekli şartlar açısından yeterlidir. Türkiye genelinde de özellikle son dönemin en çok ilgi gören memuriyet alanlarından birisi olduğundan dolayı özellikle bu konu çok araştırılıyor. Bizde sitemiz içerisinde mümkün mertebe detaylara eğilim gösteriyoruz.

GİH Memuru Nasıl Olunur?

Devletin kurumları, sene içerisinde belirli aralıklar ile birlikte ciddi anlamda memur alımı yaparlar. Bu memur alımları, kısa bir zaman dilimi içerisinde online başvurular ile tespit edilir ve sonrasında seçmeler yapılır. GİH memurluğu için de yine bakanlıkların resmi internet sitesinden yayınlanan ilanlar ciddi anlamda fark yaratır diyebiliriz sanırım. GİH memuru alımları için özellikle ayrı başlıklar açılır.

Tüm bakanlıklar ya da müdüriyet alanları, GİH memurluğu için bilgisayar işletmenliği ve veri işleme yetenekleri olan yetkin kişiler arar. GİH memuru alımlarına başvuru yaptıktan sonra KPSS puanı değerlendirmesi de yapılır. Sonrasında ise hakkınızda bir ön soruşturma gerçekleştirildikten sonra mülakatlara ve yetenek sınavına çağrılırsınız. Bu aşamaları da geçtikten sonra ise güvenlik ve arşiv araştırması başlar. Bu araştırma, özellikle FETÖ olaylarından sonra uzun zamanlar sürebilmektedir.

Güvenlik ve arşiv araştırmasının da olumlu olarak sonuçlanmasının ardından aday memurluk süreciniz başlar ve ilgili kurumda işe başlarsınız. 1 senelik aday memurluk bu anlamda çok büyük önem arz eder. Herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmanız durumunda göreceğiniz davalar, meslekten ihracınıza dahi neden olabilir. Bu nedenle aday memurluk sürecini sorunsuz bir şekilde atlatabilme yoluna gidiniz.

GİH Memuru Alımları

GİH Memuru Ne Kadar Maaş Alır?

2020 yılı itibari ile en düşük memur maaşı 3468 TL olarak belirlenmiştir. GİH memurları, bilgisayar kullanımı konusunda yetkin olsalar dahi maaş anlamında farklı şekilde başlarlar. Örneğin polisler bile zaman içerisinde GİH memurluğuna yine kendi birimi içerisinde giriş yapabiliyor. Dolayısı ile bu noktada maaş konusunda ciddi anlamda merak söz konusu. Sahadaki polis memuru GİH memurluğuna geçerse daha az maaş alır, öncelikle bunu belirtelim.

  SGK Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

2020 GİH memuru maaşları 3900 TL dolaylarında başlamaktadır. Bilgisayar konusunda yetkinlik durumları ya da eğitim durumlarına göre 4200 TL’ye kadar başlangıç maaşları yükselebilir.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. blank Kazım ersoy dedi ki:

  2022 güncel geri hizmet memurunun maaşı nedir bilen varmı