2020 Sözleşmeli Er Maaşı (Güncel) – Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

2020 Sözleşmeli er maaşı, profesyonel olarak askerlik yapmak isteyen gençlerimizi son derece yakından ilgilendiren bir konu. Profesyonel orduya geçiş çalışmalarına son yıllarda hız veren Milli Savunma Bakanlığı sık sık sözleşmeli er alımı yapıyor. Sözleşmeli er maaşları konusu ile ilgili olarak; Sözleşmeli er maaşı ne kadar? Sözleşmeli er doğu maaşı ne kadar? Sözleşmesi biten sözleşmeli er ne kadar ikramiye (tazminat) alır? Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Hava Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Sözleşmeli er maaş hesaplama nasıl yapılır? Gibi sözleşmeli erlerin maaşları, tazminatlar (ikramiye) ve özlük hakları konusunda bilmeniz gereken tüm hususların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Sözleşmeli Er Alımı

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yıllardır profesyonel askerliğe geçiş için adımlar atıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonelleşmesi adına atılan en önemli adım hiç kuşku yok ki sözleşmeli er alımı. Her yıl binlerce gencimiz Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde şanlı ordumuzda istihdam ediliyor. Askerlik  onurlu ancak bir o kadar da zor ve fedakarlık gerektiren bir meslek. Buna paralel olarak da sözleşmeli er maaşları Türkiye gelir ortalamasının üzerinde. Durum böyle olunca çok sayıda gencimiz sözleşmeli er alımı ilanlarını takip edip başvuru yapıyor. Askerliği meslek olarak seçmeyi düşünenler için, sözleşmeli er maaşları, tazminatları26 ve özlük hakları ile ilgili bilmeleri gereken tüm hususları cevaplamaya başlayalım.

NASIL SÖZLEŞMELİ ER OLUNUR – SÖZLEŞMELİ ER OLMA ŞARTLARI

Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli er başvurusu yapmayı düşünen gençlerimizin en çok merak ettiği hususların başında sözleşmeli er maaşı ne kadar olduğu geliyor. Sözleşmeli er maaşı ne kadar olacağı; hizmet yılına, atanılan kadro görevine, görev yapılan birliğin doğuda veya batıda olmasına, evli ve çocuk sahibi olmaya göre artış göstermektedir. Bu sebeple sözleşmeli er maaşları için tek bir sabit rakam söylemek mümkün değil. Ancak sözleşmeli er maaşı günümüz itibariyle 4.000 TL’den başlayıp 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Maaşlar, sözleşmeli er’in görev alacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

GARDİYAN OLMA ŞARTLARI – NASIL GARDİYAN OLUNUR?

GARDİYAN MAAŞLARI NE KADAR?

Sözleşmeli Er Doğu Maaşı Ne Kadar?

Yukarı da da bahsettiğimiz üzere sözleşmeli er maaşları çeşitli sebeplerle artıp azalabiliyor. Sözleşmeli er maaşını en çok yükselten ve 5000 TL’nin üzerine çıkaran durum ise doğu görevi. Sözleşmeli er alımı en çok Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılıyor. Kara Kuvvetleri, istihdam ettiği sözleşmeli personeli tahmin edileceği üzere büyük oranda doğuda görevlendiriyor. Operasyon bölgesi olması ve terörle mücadele yürütülmesi sebebiyle doğuda görev yapmak zor ve cesaret isteyen bir iş. Bu yüzden sözleşmeli er maaşı doğu görevinde bir hayli yükseliyor.

  Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası

Doğudaki bir birlikte görev yapan birinci yılındaki bir sözleşmeli er yaklaşık olarak 4400 TL civarında maaş alır. Hizmet yılı arttıkça maaş da artar. Yedinci hizmet yılındaki bir sözleşmeli er, evli ve çocuk sahibi olması halinde yaklaşık 5000 TL civarında maaş alır. Sözleşmeli er maaşları görev yerleri sebebiyle Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinde bu denli yüksek olamıyor. Bu verdiğimiz rakamlar doğuda görev yapan Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları.

Sözleşmeli Er Tazminatı Ne Kadar?

Sözleşmeli er olarak hizmet edenler görevlerini tamamladıklarında tıpkı uzman çavuşlar gibi tazminat yani diğer adıyla ikramiye ödemesi alır. Sözleşmeli er ikramiyesi ne kadar olacağı hizmet yılına göre tespit edilmektedir. Sözleşmeli erler ilk olarak 3 yıl sözleşme imzalar.  3 yıllık sözleşmeyi tamamlayanlar, yeni sözleşme imzalamak istemez ve görevi bırakırlarsa günümüz itibariyle yaklaşık olarak 45 Bin TL ikramiye almaya hak kazanırlar. Sözleşmeli er ikramiye hesaplama maaşa göre yapıldığından bu rakam her yıl artmaktadır.

Sözleşmeli erler 3 yıllık sözleşmeyi tamamladıktan sonra eğer isterlerse 4 yıllık bir sözleşme daha yapma hakkına sahiptir. Sözleşmeli erler toplamda 7 yıl görev yapabilirler. 7 yıllık görev süresini dolduran bir sözleşmeli er tazminatı 95 Bin TL’nin üzerinde olacaktır. Yani 7 yıl boyunca vatana hizmet eden bir sözleşmeli er görevini tamamladığında yaklaşık 100 Bin TL bir tazminat almaya hak kazanır. Sözleşme süresi bitmeden sözleşmesi fesh edilenler de bu tazminat ve ikramiyeyi almaya hak sahibidirler.

UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI – NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR?

UZMAN ÇAVUŞLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI

Sözleşmeli Er Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli er ne kadar maaş alır konusuna açıklık getirdikten sonra şimdi de sözleşmeli er özlük hakları nelerdir sorusuna yanıt vermeye başlayalım.

  Sözleşmeli Er-Erbaş Görevleri ve Yetkileri Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeleri Er ve Erbaşa Tanınan Haklar;

 • Sözleşmeli er ve erbaşların tüm barınma, giyecek, bakım, ikmal ve iaşe hakları, ön sözleşme dönemini de kapsayacak şekilde devlet tarafından karşılanır.
 • Sözleşmeli erbaş ve er adayları, ön sözleşmenin imzalandığı andan itibaren, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sigortalı olurlar ve SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hak kazanırlar.
 • Sözleşmeli er adayları ön sözleşmeye imza atıp eğitim birliğinde eğitime başladıklarında sözleşmeli er maaşının üçte ikisi oranında aylık almaya başlar. Eğitim safhasının tamamlanması ve sözleşmenin imzalanmasının ardından tam maaş alınır.
 • Sözleşmeli er ve erbaşlar 30 günü kanuni yıllık izin, 15 günü mazeret izni olmak üzere yılda toplam 45 gün izin hakkına sahiptir.
 • Askerliğini yapmadan sözleşmeli er olanlar, 3 yıl sözleşmeli er olarak görev yapmaları halinde askerliklerini yapmış sayılır.
 • İlk sözleşmenin süresinin dolmasının ardından gerekli şartları taşıyanlar, uzman erbaş (uzman çavuş – uzman onbaşı) ve astsubay olmak için başvuru yapıp sınavlara katılabilirler.
 • Sözleşme süresinin dolmasının ardından yeni sözleşme imzalamayan sözleşmeli erler, hizmet yılı süresine göre tazminat almaya hak kazanır.
 • Sözleşme süresi dolan sözleşmeli er ve erbaşlar, sözleşme fesih sebebine bağlı olmak kaydıyla, hizmet süresi kadar veya hizmet süresinin yarısı kadar süreyle SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam eder.
 • Sözleşmeli er veya erbaş olarak 7 yıl hizmet süresini tamamlayanlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddelerindeki şartları taşımaları halinde devlet memuru kadrolarına atanabilirler.

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR?

ASTSUBAYLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ASTSUBAY MAAŞLARI


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 251 YORUM
 1. Burak dedi ki:

  İyi günler, 5 Kasım 2018 de Ankara Top. Ve Fz. Okulu Komutanlığına teslim olacağım Sözleşmeli Er olarak. Fakat araştırmama göre Er olan herkes ne yapıyorsa aynısını sadece maaş alarak yapıyoruz. Doğu görevine gittiğimiz de Komando olarak görev yaparsak operasyon vs. Durumları olacak diye var sayarsak nöbet tutma durumu oluyor mu? Çünkü benim bildiğim operasyona çıkan timlerden herhangi bir personele nöbet tutturulmuyor. Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen.

  1. admin dedi ki:

   Nöbet askerliğin en temel görevidir. Doğuda operasyonel görev yapan askeri personelin de nöbet görevleri vardır.

 2. Arif dedi ki:

  Arkadaslar egitim döneminde net nekadar maas alıyor

 3. ahmet dedi ki:

  merhaba ben önlisans mezunuyum astsubay olmak istşyorum. Ama deniz yada hava kuvvetlerinde sözleşmeli er olarak başlasam 3 yıl sonra 28 yaşında oluyorum. Astsubayların yaş sınırı 27 bu nasıl olcak ya da braz daha astsubay alımlarını beklemelimiyim

  1. admin dedi ki:

   Mevcut durumda astsubay alımlarını beklemeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

 4. İbrahim dedi ki:

  Merhaba admin şimdi sözleşme li er oldum diyelim peki evliysek nasıl olacak

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Evli olmanızın duruma bir etkisi yok. Sözleşmeli erler görevleri süresince kışlada istihdam edilir.

 5. Ali dedi ki:

  Ben 3 yillik sozlesmemin biymesine 3 ay kala gitmedim geriye izinden donmedim askerligimi de yapmadan girmistim akibetim ne olur egitim de dahil ediliyormu askerlige

  1. admin dedi ki:

   Şayet izin dönüşünden 7 veya fazla gün geçmişse askeri ceza kanuna göre firar suçundan yargılanırsınız. Muhtemelen sözleşmeniz sonlandırılır. 2 yıldan fazla sözleşmeli erlik yaptığınız için mükellef askerlik durumunuz olmaz.

 6. Onur Ergin dedi ki:

  Merhabalar, askerlik yapmadan sözleşmeli er olursak maaşımız nekadar oluyo?

  1. admin dedi ki:

   Askerlik yapmamış veya yapmış olmanız maaşta bir değişikliğe sebep olmaz.

 7. Haşim dedi ki:

  Evli olan bir sözleşmeli er ailesini görebilir mi?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sözleşmeli erler görevleri süresince kışlada istihdam edilirler yani zorunlu askerlik görevini yapanlarla aynı durumdadırlar. Yıllık izinde, hafta sonu çarşı izni gibi aileleri ile görüşme imkanları olur.

 8. okan dedi ki:

  sözleşmeli er olup zamanla rütbe atlayıp astsubay olabiliyor muyuz?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sözleşmeli erlik yaparken doğrudan astsubaylığa geçiş yok. Ancak uygun şartları taşıyorsanız herkesin tabi olduğu astsubay alımlarına başvuru yapabilir, başarılı olmanız halinde astsubay olabilirsiniz.

 9. yunus emre dedi ki:

  Merhaba Az Çok Yorumlarınızı Okudum Kafama Takılan 2 3 soru Var Cevaplarınız İçin şimdiden Teşekkür Ederim..
  – Uzman Erbaş Olarak TSK başvuru Yaptım Meslekçi olarak Eger SInav Ve mulakat Olumlu Olur. başlarsam Memur Gibimi Bi Çalışma İçinde Olacagım .
  – Elektirik Elektronik Mezunuyum Maaş Olarak Ne alırım Dogu Göverinde. ?
  – Sınavda ne tarz sorular soruyorlar ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Uzman erbaşların mesai şartları ilgili yönetmeliklerle belirlenmiştir. Görev yaptığınız kışlanın mesai saatleri tabisiniz. Mesai haricinde bildiğiniz gibi askeri personel nöbet görevi de ifa eder. Bunun haricinde siz de bulunduğunuz kışlaya göre 08-17 veya 09,18 saatleri arasında mesaiye tabi olursunuz. Doğu garnizonlarının bazıları bildiğiniz gibi kırsal alanda ve bu görev yerlerinde tüm personel kışla içinde kalır. Doğuda görev yapmanız halinde ne kadar maaş alacağınıza dair tek bir rakam söylemek mümkün değil. Çünkü her garnizon bölgesinde tazminat ödemeleri değişebiliyor. Ayrıca evli ve çocuk sahibi olmanız da maaşı değiştiren bir etken. Ancak genel bir hesaplama ile maaşınızın 4500 TL’nin üzerinde olması gerekir.

 10. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben 16.08.1998 dogumluyum sözleşmeli er olabilirmiyim bide başvuru yaparsam beni ırak gibi dış ülkelerdeki operasyonlara gönderebilirlermi lütfen yardım edin

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sözleşmeli er olabilmek için 20 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bu Ağustos ayının 16’sında 20 yaşınızı doldurduktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Sözleşmeli er olduktan sonra sınır ötesi harekat ve operasyonlara katılıp katılmayacağınız hangi birlikte görev yaptığınız, kadronuzun niteliğine göre belli olur. Böyle bir ihtimal var ancak önceden kesin bir şey söylemek ne yazık ki mümkün değil.

 11. Mamoş dedi ki:

  Merhaba ben 16.08.1998 dogumluyum sözleşmeli er olabilirmiyim bide başvuru yaparsam beni ırak gibi dış ülkelerdeki operasyonlara gönderebilirlermi lütfen yardım edin

 12. kadir dedi ki:

  admin bey ben ilk okul da bıraktım 1 de yani sözleşmeli er olabilirmiyim rica etsem cevap verirmisiniz ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sözleşmeli er olabilmek için en az ilkokul mezunu olmak gerekiyor.

 13. Yanliz kurt dedi ki:

  Merhaba ben sözleşmeli erim izin geldim bir daha geri dönmek istemiyorum ceza olarak ne gelir para cezası mı yoksa hapis mı bana yardımci olabilirseniz ne mutlu

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Şayet izninizi tamamladıktan sonra birliğinize geri dönmezseniz, 7 gün sonrasında firar suçu vuku bulmuş olur. Askeri ceza kanununa göre firar suçu 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca sözleşmeniz feshedilir, disiplinsizlik gerekçesiyle silahlı kuvvetlerden ilişiğiniz kesilir.

 14. Tarık dedi ki:

  Merhaba. Biz iki yıldır sözleşmeli er olarak görev yapmaktayız ama hiç aile yardımı çocuk parası kıdem farkı alamıyoruz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Maaş bordronuzu incelemeniz faydalı olacaktır. Şayet evliyseniz ve çocuğunuz varsa eş ve çocuk yardımı kalemi mutlaka bordronuzda yer alıyordur. şayet yoksa maaş mutemetinize başvurarak sorunu çözebilirsiniz.

 15. İzzet dedi ki:

  Merhabalar ben 2 yılımı bitirdim deniz kuvvetlerinde sözleşmeli erlik yapıyorum sorum şu
  3 yılı bitirip 4. Yıla imza atıp bu süreçte jandarma uzmanlığa geçersem 3 yılda hakettğim tazminatım ne olacak ? Jandarma uzmanlıkta varsayalım 3-5 yıl çalışıp sözleşmem bitince bıraktım diyelim . Emekli sandığımda biriken bütün taminatım verilecek mi ? Yani 3 yılda hakettğim tazminatın üzerinde uzmanlık dönemimdeki tazminatta eklenip mi verilecek tazminat yoksa 3 yılda tazminatım yanacak mı ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Yaptığınız görev gereği kazanmış olduğunuz tazminat hakkı yanmaz. Uzman erbaşlığa 2 türlü geçme imkanınız var. Birincisi, sözleşmeli erlik vazifeniz devam ederek geçiş yapmanız veya sözleşmeli erlikten sözleşmeniz bittikten sonra ilişik kesip dışarıdan başvurmanız. Göreve devam ederken geçiş yaparsanız tazminatınız uzman erbaşlıkta birikmeye devam eder. Dışarıdan başvuruda ise; sözleşmeli erliği tamamladıktan sonra hak ettiğiniz tazminatı alırsınız, uzman çavuş olursanız yeni görevinizle yeni tazminatınız yeniden birikmeye başlar.

 16. Tufan dedi ki:

  Merhaba, ilk 3 yıl sözleşmeden sonra 4 yıl batıda görev yapma şansı var mı ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Bahsettiğiniz urum mümkün ama tamamen Türk Silahlı Kuvvetlerinin kadro ve yapılanma planlamasına bağlı.

 17. Emirhan dedi ki:

  Merhaba sözlesmelilerin yıllık yol izin hakları varmidir.
  Var ise kaç gündür
  Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Yol izni her izne ayrılan askere verilir. Yol izninin ne kadar olacağı görev yapılan yerle iznin geçirileceği yerin arasındaki mesafeye bağlıdır.

 18. SALİM dedi ki:

  sözleşmeli er mülakatı kazanıp göreve başlamadan önden para yatırıyorlarmı

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Eğitim safhasında maaş ödemesi oluyor.

 19. Fırat dedi ki:

  Ben sözleşmeli er’im 2 ay oldu üç ayı doldurup izne gidile bilirmi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sizin durumunuzda mesele iznin hakkınızın olması değil görev yaptığınız birlikteki izin planlamasıdır. Yaz aylarında tüm personel izin yapmak isteyeceği için bunun önceden bildirilmesi ve her personelin talebine en uygun şekilde planlanmasıdır. İzin konusunu vazife yaptığınız görevli personellerle görüşmeniz gerekir.

 20. Halit Bostancı dedi ki:

  Hocam merhaba kolumda yaklaşık 5 cm uzunluğunda 2cm kalınlığında ufak bir dövme var üniforma ile kapanır yani bu sorun olurmu teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. uzman erbaş ve sözleşmeli er alımlarında subay ve astsubay alımlarına göre dövme konusunda daha müsamahalı davranılıyor. Fazla büyük olmayan dövmelere göz yumuluyor ancak kararı mülakat komisyonu veriyor.