Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş

Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş, hali hazırda uzman çavuş olan veya uzman çavuş olmak isteyenlerin en çok bilgi sahibi olması gereken konuların başında geliyor. Uzman çavuşların açıktan atama usulüyle memur kadrosuna geçiş yapması mümkün. Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş konusu ile ilgili olarak; uzman çavuşluktan zabıta memurluğuna geçiş nasıl olur, şartları nelerdir? Uzman erbaşlıktan infaz koruma memurluğuna geçiş nasıl olur, şartları nelerdir? Uzman çavuşluktan sivil memurluğa geçiş nasıl olur şartları nelerdir? Uzman erbaşlıktan memurluğa geçiş için gerekli belgeler nelerdir? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların cevapları yazımızda. Siz de uzman çavuşlar nasıl memur olur merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

uzman çavuşluktan memurluğa geçiş

Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmış uzman çavuşlar, uygun kadro şartlarını taşımaları halinde açıktan atama usulüyle devlet memuru kadrolarına atanma hakkına sahip. Açıktan atama usulüyle memur olmak isteyen uzman çavuşlar, merkezi sınava yani KPSS sınavına girmelerine gerek olmadan memur olabiliyorlar. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 maddesine göre, açıktan atama ile memur olabilmek için uzman çavuşların en az 7 yıl görev yapmış olmaları ve görevden kendi isteğiyle çekilmiş olmaları gerekiyor. Görevden endi isteğiyle çekilmiş olmak ifadesi sözleşme bitimi sonrasında yeni sözleşme imzalamamak anlamına geliyor.

UZMAN ÇAVUŞLUKTAN ASTSUBAYLIĞA GEÇİŞ

2016 yılına kadar 2 yıl uzman çavuş olarak hizmet etmiş olmak açıktan atanmak için yeterli oluyordu. Uzman çavuşların memur olabilmek için sözleşme yenilememesi, TSK’nın çok sayıda yetiştirilmiş personel kaybetmesine sebep oldu. Bu yüzden 2016 yılının başında yapılan kanun değişikliği ile uzman çavuşların açıktan atama için başvuru yapabilmesi için hizmet süresi en az 7 yıla çıkarıldı. Açıktan atama başvuruları bireysel olarak yapılır. Yani kişi atanmak istediği boş kadrosu olan kuruma bizzat kendi başvuru yapıp işlemlerini kendi takip etmesi gerekmektedir. Ayrıca yazımızın sonunda, inceleyebilmeniz için  uzmanlıktan memurluğa geçiş dilekçe örneği bulunmaktadır.

  2021 Askerlik Yoklama Kaçağı Olursam Ne Olur? Tutanak Ne İşe Yarar?

İLGİLİ KONULAR:

ZABITALAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ZABITA MAAŞLARI

GARDİYAN NE KADAR MAAŞ ALIR – GARDİYAN MAAŞLARI

Uzman Çavuşlar Hangi Kurumlara Geçiş Yapabilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere uzman çavuşların açıktan atanması 657 Sayılı Kanunun 92. Maddesi ‘’Memurluktan Çekilenlerin veya Çekilmiş Sayılanların Yeniden Atama İşlemleri’’ ile yapılır. Bu yüzden uygun kadro şartı taşınılan her kuruma açıktan atama başvurusu yapılabilir. Ancak unutulmamalı ki belediyeler haricindeki kamu kurumlarına açıktan atanmak gerçekten zordur. Kamu kurumları açıktan atama yapabilmek için önce boş kadroya sahip olmalı ardından da Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığından izin almalı ve kişi için bütçeye ek ödenek çıkartması gerekmektedir. Bu saydığımız süreç bir hayli zor ve fazla bürokratik işlem gerektirdiğinden belediye harici kurumlar çok fazla açıktan atama ile uzman çavuş almaya sıcak bakmamaktadır. Belediyeler bu durumun istisnasıdır.

Belediyeler kendi bütçelerini kendileri oluşturma, kar amaçlı işletme kurma gibi özel yetkileri olan yerel yönetimlerdir. Belediyeler, maaş ödemeleri toplam bütçesinin yüzde 30’unu geçmediği sürece herhangi bir kurumdan izin almadan açıktan atama usulüyle memur alımı yapabilir. Bu sebeple uzman çavuşların açıktan atama için öncelikle belediyelere başvurması en mantıklı olan hareket tarzıdır. Yani uzman çavuşluktan memurluğa geçiş için en uygun kurumlar belediyelerdir. Ancak unutmamak gerekir ki bu yolla memur olmak için başvuran çok sayıda uzman çavuş olduğu için belediyelere memur olarak girmek de eskiye nazaran zorlaştı.

Uzman Erbaşlıktan Zabıtalığa Geçiş

Yukarıda da belirttiğimiz üzere uzman çavuşluktan memurluğa geçiş olasılığı en yüksek olan kurumlar belediyeler. Belediyeler açıktan atama ile aldıkları uzman çavuşları büyük bir oranda zabıta memuru olarak istihdam ediyor. Uzmanlıktan zabıtalığa geçiş şartları, diğer memuriyet kadrolarına atanmayla bir şart hariç tamamen aynı.

  Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası

Uzman Erbaşlıktan Zabıta Memurluğa Geçiş Şartları;

 • 657 Sayılı Kanunun 48. Maddesinde sayılan memur olma şartlarını taşımak
 • 657 Sayılı kanunun 92. Maddesinde sayılan açıktan atama şartlarını taşımak
 • 30 yaşını doldurmamış olmak (Belediye Zabıta Yönetmeliği 13. Madde)

Görüldüğü üzere zabıta memurluğu ile diğer memur kadrolarına atanma şartları arasındaki tek fark yaş sınırlaması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

POLİSLER NE KADAR MAAŞ ALIR? – POLİS MAAŞLARI

 İTFAİYECİLER NE KADAR MAAŞ ALIR – İTFAİYECİ MAAŞLARI

Uzman Erbaşlıktan İnfaz Koruma Memurluğuna Geçiş

Uzman çavuşların askeri disiplin almış olmaları, Adalet Bakanlığı için infaz koruma memurluğu ve özellikle ceza ve infaz kurumlarının dış güvenliğinin alınması noktasında büyük bir artı. Bu sebeple Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğine eklenen geçici maddenin resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından 30 Haziran 2017 tarihine kadar başvuran uzman çavuşlardan sözleşmeli infaz koruma memuru alımı yaptı. Uzmanlıktan gardiyanlığa geçiş için son başvuru tarihi geçmiş durumda. Bu tarihten sonra yönetmelikte yeniden bir değişiklik yapılarak uzmanlıktan gardiyanlığa geçiş imkanı olup olmayacağı konusunda şu an bir gelişme yok. Yapılan bu infaz koruma memuru alımında 35 yaş sınırı konulmuştu.

Uzman Çavuşluktan Sivil Memurluğa Geçiş

Uzman çavuşluktan sivil memurluğa geçiş, uzman erbaşların memur kadrosuna atanması için bir diğer yöntem. Uzman çavuşlar sözleşmeli personel oldukları için kanun gereği 45 yaşından sonra uzman çavuşluk yapamıyor. Uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetlerinde emek verip, ter döküp tabiri caizse kapının önüne konulmak gerçekten büyük bir haksızlık. Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş bu sebeple hayat geçirildi. Ancak çok fazla sayıda uzman çavuş olması ve bunların tamamının memur kadrosuna atanmasının mümkün olmaması büyük mağduriyetlere sebep oluyor. Yaş haddine gelmiş uzman çavuşların özelikle askerlik şubelerinde görev yapan sivil memur olarak atanması yönünde büyük bir istek var. Ancak bugüne kadar bu yönde yapılmış bir çalışma söz konusu değil. Uzman çavuşlar için Türk Silahlı Kuvvetlerinde sivil memur olabilmek için şuan mümkün olan tek yöntem KPSS  sınavına girip, daha sonra sivil memur alımına başvuru yapmak.

  2021 Subay Maaşları

Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçişte Yaş Sınırı Var Mı?

Uzmanlıktan memurluğa geçişte yaş sınırı belli başlı bazı kadrolar için söz konusu. Yazımızın bu bölümüne kadar bahsettiğimiz üzere zabıta olmak için yaş sınırı 30, gardiyan olma içinse yaş sınırı 35 olarak belirlenmiş. Bunların haricinde itfaiye eri olmak için de yaş sınırı 30. İtfaiye, zabıta, gardiyan ve bazı meslek grupları için ilgili yönetmeliklerle yaş sınırı tayin edilmiştir. Bu saydığımız memur kadroları haricinde uzmanlıktan devlet memurluğuna  geçiş yaş sınırı söz konusu değildir.

GÖZ AT:

SUBAYLAR NE KADAR MAAŞ ALIR? –  SUBAY MAAŞLARI

ASTSUBAYLAR NE KADAR MAAŞ ALIR ? – ASTSUBAY MAAŞLARI

Uzman Erbaşlıktan Memurluğa Geçiş İçin Gerekli Belgeler

Uzman erbaşlıktan memurluğa geçiş için başvuru yapılacak kurumlara bazı belgelerin ibraz edilmesi gerekiyor.

Gerekli Belgeler;

 • Terhis Belgesi (kendi isteğiyle sözleşme feshi yapıldığı ibaresi olması gerekiyor)
 • TSK Hizmet Belgesi
 • Uzman çavuş açıktan atama istek dilekçesi
 • Son 6 ay içinde alınmış Adli Sicil Belgesi (Sabıka Kaydı)

UZMAN ÇAVUŞ AÇIKTAN ATAMA DİLEKÇE ÖRNEĞİ

uzman çavuş açıktan atama dilekçe örneği

Sorularınızı Bize Yazın

Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş konusu ile ilgili olarak uzman çavuşlar nasıl memur olur akıllara gelebilecek tüm sorulara detaylı şekilde cevap vermiş bulunuyoruz. Uzman çavuşların açıktan atanması konusu ile ilgili olarak tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. yazarlarımız konu hakkındaki tüm sorularınıza hızlı ve doğru şekilde yanıt vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. blank Ömer işeri dedi ki:

  Merhaba. Ben aktif uzman erbas olarak calismaktayim. Belediyelere basvuru yapmak istiyorum ama dilekcelerde ‘kendi istegimle istifa ettim’ ibaresi bulunmakta. Benim tanidigim vs yok düz başvuru yapmak istiyorum ne yapmam gerekiyor nasil basvurabilirim

 2. blank fatih dedi ki:

  sayın editör bir konu hatırlatmak isterim mailden ulaşma imkanınız olursa detayı yazacağım
  Saygılar

 3. blank S.v.g.i dedi ki:

  2016 yilinda kendi istegimle uzman erbaşliktan ayrildim ayrildiktan sonra 7 yil hizmet kanunu cikti ben biraktigimda 2 yil yeterliydi 4 yil yapip biraktim simdi memur olma hakkim yok mu

 4. blank yakup dedi ki:

  2019 da yorum yaptım tek bir cevap gelmedi biz birbirimizden mi bilgi alacağız. böyle ise zaten bilgisi olsa adam uygular. Yazarlarımız cevaplar diyorsunuz. hiç bir sorunun cevabını göremedim.
  Boş işle ve oyalamakla uğraşılmakta.
  NE E POSTADA NEDE BURADA CEVAP YOK Millete boş umut vermeyin
  SİLİN BU YAZIYI
  Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş konusu ile ilgili olarak uzman çavuşlar nasıl memur olur akıllara gelebilecek tüm sorulara detaylı şekilde cevap vermiş bulunuyoruz. Uzman çavuşların açıktan atanması konusu ile ilgili olarak tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. yazarlarımız konu hakkındaki tüm sorularınıza hızlı ve doğru şekilde yanıt vereceklerdir.

 5. blank Ömer dedi ki:

  İyi günler 10 yıllık uzman Çavuşum istifa ettim zabıta memuru yaş sınırı kaç cevabınız için teşekkür ederim

  1. blank fatih dedi ki:

   sayın editör bir konu hatırlatmak isterim mailden ulaşma imkanınız olursa detayı yazacağım
   Saygılar

 6. blank İbrahim dedi ki:

  2017 çıkan 7 yıl kanunundan önce istifa ettim 4 buçuk yıl görev yaptım 7 yıl kanunu benim içinde geçerlimi

  1. blank Arif dedi ki:

   Vallhi benim bildigin insiyatif belediye baskanlarin elinde diye biliyirum 7 yil dolmadanda belediyr baskani isterse alabiliyormus

 7. blank Ahmet dedi ki:

  Öncelikle Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Soracağım soru meslekte 9 yılını tamamlayıp sağlıksal sebeplerden dolayı tskda görev yapamaz raporu ile ilişiği kesilen biri olarak memurluk zabıtalık itfaiye gibi birimler içinde ayrı bir dilekçe varmı ve görev yapma şansımız varmıdır.

 8. blank Yakup dedi ki:

  1992 yılında End. Meslek Lisesi Mezunu olarak Uzman Onbaşı ünvanlıyla, ….. Mrk. K.lığı’nda 11/1 derece kademe ile göreve başladım. 1993 yılında Uzman Çvş oldum. 10/2, 1994 yılında 10/4 oldu, 1995 yılında 10/5, 1996 yılında 10/5, 1997 yılında 10/5 olarak görevimden istifa yoluyla ayrıldım. 2001 Yılında ….. Üniversitesinde 10/5 olarak 2002 dâhil devam etti. 2002 de gene …. Üniversitesine tayinle geldim.10/5 te bekletildim. Sonrasında derece kademe düzeldi. 2005 te okulu Meslek Yüksekokulunu ( Ön lisans Tarım Alet ve Mak. Bl.) bitirdim. Müteakiben ….. Md.lüğü’ne tayinle geldim. İntibakım yapıldı. 2013 yılında Unvan değişikliği sınavıyla Tekniker oldum. Şu anda 1/ 4 teyim ancak sorunum şudur ki: daha önceki bekletilmemden dolayı 1 / 4 üne geç terfi oldum.
  — Devlet Personel Başkanlığı’nın 27.03.2013 tarih ve 5138 sayılı yazısı,
  — İçişleri Bakanlığı’nın 24.04.2013 tarih ve 10874 sayılı yazısı,
  — Maliye bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Gen. Md.lüğü’nün 04/01/2017 270 sayılı genelgesine istinaden 15.01.2019 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yazmış olduğum dilekçeme cevap 15 Mart 2019 da verilerek Hizmet belgem gönderildi. (Bekletilen süreler ve intibaklar düzeltilerek)
  2. görev yerim olan ….. Üniversitesinden ve 3. Görev yerim olan …..Üniversitesinde Hizmet Belgesi talep ettim. Tamamıyla yeniden düzenlenmesi gerektiğini gördüm.
  Her iki kurumdan gelen cevap en son görev yaptığınız kurumun personel birimi tarafından yapılması gerektiği yönündedir. Ancak Şu an ki çalıştığım kurum bana geçmiş kurumları bilemem, 12/2 den başlatırım devam eder gelir demektedir.
  Oysaki Sigortalı Tescil ve Hizmet daire Başkanlığı’nın 11 Ağustos 2011 tarih ve 77.487.235 sayılı Sinop Üniversite Rektörlüğü’ne hitaben verilen cevapta açıkça belirtilen benim konumda olan arkadaşın derece kademe bekletilmemesi kararı;
  Derece bekletilmesinin Danıştay Onuncu Dairesinin 12.01.1999 tarih ve E.1998/2862 K.199/29 sayılı kararıyla iptal edildiği yazmaktadır. Emsal olan bu kararın tarafıma da uygulanıp, mağduriyetim giderileceğine sorun oldu. ne yapmam gerekli? İyi çalışmalar dilerim.

 9. blank UĞUR YILMAZ dedi ki:

  merhaba ben adliyedeki memurluk için başvuru yapcam bu dilekçiyi alıp başını adalet bakanlığına diye değiştirsem geçerliliği olurmu başvuru için

  1. blank admin dedi ki:

   Ancak Adalet Bakanlığı memur alımları için matbu bir dilekçe örneği talep etmiyorsa kullanabilirsiniz.

 10. blank Uzman dedi ki:

  Merhaba zabıta alım yaş sınırı uzman er başlar için degişdi diye biliyorum yenı kanuna göre 35 cıkdı bilginiz varmı

 11. blank Erdal yurtsever dedi ki:

  Iyi günler bi sorum olacak sadece belediyelerdeki bakanliklardanda alım oluyormu herheangi bir site varmı takip edebileceğimiz başvuru yapmak için?14 senelik uzmanım istifa ettim 4 yıldır hala biryere atanamadim bana bu konuda bi öneriniz yada yardımcı olabilirmisiniz?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Açıktan atama için kurumlar ilan vermez takip edebileceğiniz ilan söz konusu değil yani. Yapmanız gereken gidebileceğiniz tüm belediyelere dilekçe vererek açıktan atama talep etmek. Ne kadar çok dilekçe verirseniz şansınız o derece artar. Belki 20 belediye başvurunuzu değerlendirmeye almayabilir ama başvurduğunuz 21. belediye personel ihtiyacına binaen başvurunuzu kabul edebilir. Burada atanma ihtimaliniz ne denli girişken ve çok yere ulaşabildiğiniz ile bağlantılı.

 12. blank Admin dedi ki:

  Belediye başkanı çok yakın tanıdığımız olsa ve kesin bir dille beni zabitaliga alacağını söylese Alabilir mi Alamaz mi

  NOT: : JANDARMA UZMAN ÇAVUŞ OLARAK 3 YILDIR GÖREV YAPIYORUM BELEDİYE BAŞKANININ INSIYATIFI ILE ZABITALIGA GECEBILIRMIYIM

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. 657 sayılı devlet memurları kanununun 92. Maddesine göre Belediyelerin memur kadrolarına açıktan atama usulü ile atabilmek için en az 7 yıl uzman erbaş olarak görev yapmış olmak gerekiyor.

 13. blank Uzman dedi ki:

  Admin benim tanıdıgım kisiler var 36 yasinda bile giren var zabıtalıga sınır 30 demissiniz kpss ile girenlere 30 die biliyorum kurum degistirenler 40 die biliyorum birde bi arkadasım 7 yıl dolmadan söz aldı zabıta amirinden bu nasıl oluyor

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. maddesi ve uzman erbaş kanununun ilgili maddesine göre uzman erbaşlar 7 yıl hizmet süresini doldurduktan sonra açıktan atama hakkına kavuşur. Söz alma diye bahsettiğiniz şey tam olarak nedir bilemiyoruz ama hiçbir kurum amiri bu maddeye aykırı olarak alım yapamaz. Yaş haddi olayına gelince. hali hazırda memuriyete devam edenler kurum içinde atama alabilirler. bazı belediyelerde ilgili amirler zabıta olarak görevlendirdiklerini şifaen söyleseler de söz konusu şahıs farklı bir kadroda istihdam ediliyor. Bu belediyelerde çok yaygın yapılan bir durum.

  2. blank Sait dedi ki:

   Hocam yani belediye başka kadrodan alıp zabıta olarak mı görevlendiriyor. 30 yaşını geçmiş olan birisini ?

  3. blank admin dedi ki:

   Merhaba. zabıta kadrosundan memur olabilmek için yaş sınırı 30. Belediyelerde bazen sizin de belirttiğiniz gibi görevlendirmeler oluyor. Ancak böyle durumlarda söz konusu kişi zabıta kadrosundan değil başka bir kadrodan memuriyete alınıyor. Kadro zabıta olmasa da sözlü olarak zabıta gibi görev veriliyor. Yani resmiyette zabıta kadrosunda değilken ihtiyaca binaen zabıta gibi görev yaptırılıyor.

 14. blank Çağrı dedi ki:

  Merhaba iyi günler astsubay lar içinde dilekçe örneği sunma imkanıniz varmı

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Uzman erbaşlar için dilekçe yayımlamamızın sebebi sözleşmeli personel olmaları ve memur kadrolarına atanmaları için kanun düzenlemesi olmasıdır. Bildiğiniz üzere astsubayların küçük bir kısmı hariç muvazzaftır yani kadroludur. Bu sebeple memur kadrolarına atanmak için özel kanuna ihtiyaçları yoktur. 657 sayılı devlet memurları kanununda memuriyetten istifa edenlerin yeniden memur kadrosuna atanması ile ilgili madde subay ve astsubayları da kapsamaktadır. Atanmak istediğiniz kuruma dilekçe yazarken hizmet yaptığınız yılları ve 657 sayılı kanunun 92. maddesine göre memur kadrosuna atanmak istediğinizi belirtmeniz yeterli. Bazı müstafi subay ve astsubaylar dilekçenin ilgili kurum amirinde daha iyi bir etki bırakması adına görev yerlerini aldıkları görevleri, elde ettikleri başarıları da dilekçeye yazmaktadır. Bu bir zorunluluk değil tercihtir.

 15. blank kuşadalı dedi ki:

  Kaç yıl uzmanlık yapan memurluğa geçebiliyor

  1. blank admin dedi ki:

   7 yıl

 16. blank Vehbi Öcal dedi ki:

  Belediye kadrosuna açıktan atanan Uzman erbaş aday memurluk süresi bekler mi asaleti ne zaman tanınır

  1. blank admin dedi ki:

   Memurluğa geçen uzman çavuşlar asalet tasdiki beklemez.