E-Devlet Şahıs Ödemeleri İçin Banka Hesabı Tanımlama Nasıl Yapılır

E-Devlet Şahıs ödemeleri için banka hesabı tanımlama, SGK şahıs ödemelerini kolay ve zahmetsizce kendi banka hesabınıza aktarılmasını sağlayan en yeni e devlet hizmetlerinden biri. E devlet banka hesap tanımlama konusu ile ilgili olarak; şahıs ödemeleri baka hesabı tanımlama nedir? E Devlet Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama nasıl yapılır? E Devlet – SGK Ziraat Bankası hesap tanımlama nasıl yapılır? Gibi tüm önemli soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda. SGK şahıs ödemeleri banka hesap tanımlama işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı mutlaka okuyun.

SGK Şahıs Ödemeleri Neler?

SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama nedir ve nasıl yapılır öğrenmeden önce ilk olarak SGK şahıs ödemeleri hangileri bilmek gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ilgili kanunlar gereği sosyal destek, geri ödeme gibi sebeplerle sigortalılara para ödemesi yapmaktadır. En çok bilinen ve en çok ödemesi yapılan başlıca SGK şahıs ödemeleri ise şu şekilde;

 • Emzirme ödeneği (süt parası)
 • Geçici iş göremezlik ödeneği (Rapor parası)
 • Analık geçici iş göremezlik ödeneği (Doğum rapor parası)
 • Çeyiz yardımı
 • İlaç ve tedavi bedeli
 • Tıbbi cihaz bedeli

En belli başlı SGK şahıs ödemeleri listede belirttiğimiz şekilde. Bu şahıs ödemeleri eskiden PTT üzerinden şimdi ise Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştiriliyor. Son olarak e devlet sistemi üzerinde hayat geçirilen yeni hizmetle şahıs ödemeleri doğrudan hak sahibinin banka hesabına yaptırılabiliyor. İşte almanız gereken SGK şahıs ödemesini banka hesabınıza yatırılması ile ilgili tüm bilmeniz ve yapmanız gerekenler.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ NE KADAR?

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama Nedir?

Yukarıda da saydığımız gibi SGK pek çok kalemde sigortalılara SGK Şahıs Ödemeleri kapsamında geri ödeme ve destek ödemeleri gerçekleştiriyor. Geçmiş yıllarda SGK şahıs ödemeleri, ağır bürokratik işlemler, başvuru sürecinin onayı ve benzeri sebeplerle bir hayli uzuyordu. Hak sahipleri SGK şahıs ödemelerini alıncaya kadar uzun zaman geçiyor, devlet dairelerine defalarca gelip gitmek zorunda kalınıyordu. SGK geçtiğimiz yıllarda Ziraat Bankası ile bir protokol imzalayarak MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) uygulaması hayata geçirildi. Önceden SGK şahıs ödemeleri elden veya PTT vasıtasıyla veriliyordu. MOSİP uygulaması ile birlikte bu karmaşaya son verildi ve tüm SGK şahıs ödemeleri Ziraat bankası aracılığı ile yapılmaya başlandı.

  İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

Şahıs ödemeleri ile ilgili yapılan yenilikler bununla sınırlı kalmadı. İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte devlet ile ilgili neredeyse bütün işlemler artık e devlet sistemi üzerinden yapılabilmeye başlandı. Bu kapsamda SGK şahıs ödemeleri artık kişinin kendi banka hesabına yatırılabiliyor. Bunun için e devlet banka hesap tanımlama işlemi yapmak gerekiyor. Bu sayede şahıs ödemesi yattı mı diye kontrol etmek için defalarca bankaya gitmenize, uzun aylar boyunca paranın yatmasını beklemek artık tarih oldu.

E-Devlet Hesap Tanımlama Nasıl Yapılır?

SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama nedir sorusuna cevap verdik. Şimdi de adım adım e devlet banka hesap tanımlama nasıl yapılır tarif etmeye başlayalım.

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama Yapmak İçin BURAYA Tıklayın

 1. İlk olarak yukarıda ‘’buraya’’ yazan yere tıklayın.
 2. Ekranınıza e devlet kimlik doğrulama sayfası açılacak. Bu sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.
 3. Bu tıklamayı yaptığınızda e devlet sisteme giriş sayfası açılacak. Bu sayfada sırasıyla ilgili kutucuklara e devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı eksiksiz olarak girin ve Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın.
 4. Bu tıklamayı yaptığınızda ekranınıza SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama sayfası açılacaktır. Bu sayfada ekranın sağ ortasında yer alan Yeni Hesap Tanımlama sekmesine tıklayın.
 5. Ekranınıza açılan sayfada üstünde banka yazan bir kutucuk göreceksiniz. Bu kutucuğa hesabınız hangi bankadaysa seçin ve Sorgula sekmesine tıklayın.
 6. Sorgula sekmesine tıkladıktan sonra söz konusu bankadaki hesap bilgileriniz sayfanın en altında yer alacaktır. Hesap seç altındaki daireye tıklayarak hesabı işaretleyin ve Devam Et sekmesine tıklayın.
 7. Devam et sekmesine tıklayınca banka hesap bilgileri, cep telefonu numaranız ve e mail adresinizin olduğu sayfa açılacak. Bu sayfanın en altında ‘’Yukarıdaki iletişim bilgilerimin Sosyal Güvenlik Kurumu ile paylaşılmasını istiyorum’’ uyarı yazısı çıkacak. Bu yazının en başındaki küçük kutucuğu işaretleyerek Devam Et sekmesine tıklayın.
  Corona Virüs Bilgilendirme Sitesi Açıldı mı? Site Linkine Nerden Ulaşabilirim?

Yukarıda saydığımız 7 adımı tamamladığınızda e devlet banka hesap tanımlama işleminiz sona erecektir. Bu işlemden sonra tüm SGK şahıs ödemeleriniz tanımladığınız bu hesaba yapılacaktır. Yaptığınız bu şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama işlemini istediğiniz zaman iptal edebilir veya başka bir banka hesabı tanımlama işlemi yapabilirsiniz.

PASAPORT NASIL ALINIR?

E-Devlet Ziraat Bankası Hesap Tanımlama

SGK şahıs ödemelerinin Ziraat Bankası üzerinden yapıldığını daha önce ifade etmiştik. Bu yüzden vatandaşlar arasında e devlet banka hesap tanımlama sadece Ziraat Bankası hesabı ile yapılır gibi yanlış bir algı oluşmuş durumda. Bu kesinlikle doğru değil, e devlet hesap tanımlama işlemi başka bankalardaki hesaplar için de yapılabiliyor. E devlet Ziraat Bankası hesap tanımlama işlemi yapmak mümkün. Bunun için bir üst ana başlıktaki adımları takip ederek e devlet Ziraat Bankası hesap tanımlama işlemi yapabilirsiniz.

İşte e devlet banka hesabı tanımlama işlemi yapabileceğiniz diğer bankalar;

 • AKBANK
 • BURGAN BANK
 • FİBABANKA
 • HALK BANKASI
 • ŞEKERBANK
 • EKONOMİ BANKASI
 • GARANTİ BANKASI
 • VAKIFBANK
 • ZİRAAT BANKASI


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.