2020 Sözleşmeli Er Maaşı (Güncel) – Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

2020 Sözleşmeli er maaşı, profesyonel olarak askerlik yapmak isteyen gençlerimizi son derece yakından ilgilendiren bir konu. Profesyonel orduya geçiş çalışmalarına son yıllarda hız veren Milli Savunma Bakanlığı sık sık sözleşmeli er alımı yapıyor. Sözleşmeli er maaşları konusu ile ilgili olarak; Sözleşmeli er maaşı ne kadar? Sözleşmeli er doğu maaşı ne kadar? Sözleşmesi biten sözleşmeli er ne kadar ikramiye (tazminat) alır? Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Hava Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Sözleşmeli er maaş hesaplama nasıl yapılır? Gibi sözleşmeli erlerin maaşları, tazminatlar (ikramiye) ve özlük hakları konusunda bilmeniz gereken tüm hususların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Sözleşmeli Er Alımı

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yıllardır profesyonel askerliğe geçiş için adımlar atıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonelleşmesi adına atılan en önemli adım hiç kuşku yok ki sözleşmeli er alımı. Her yıl binlerce gencimiz Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde şanlı ordumuzda istihdam ediliyor. Askerlik  onurlu ancak bir o kadar da zor ve fedakarlık gerektiren bir meslek. Buna paralel olarak da sözleşmeli er maaşları Türkiye gelir ortalamasının üzerinde. Durum böyle olunca çok sayıda gencimiz sözleşmeli er alımı ilanlarını takip edip başvuru yapıyor. Askerliği meslek olarak seçmeyi düşünenler için, sözleşmeli er maaşları, tazminatları26 ve özlük hakları ile ilgili bilmeleri gereken tüm hususları cevaplamaya başlayalım.

NASIL SÖZLEŞMELİ ER OLUNUR – SÖZLEŞMELİ ER OLMA ŞARTLARI

Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli er başvurusu yapmayı düşünen gençlerimizin en çok merak ettiği hususların başında sözleşmeli er maaşı ne kadar olduğu geliyor. Sözleşmeli er maaşı ne kadar olacağı; hizmet yılına, atanılan kadro görevine, görev yapılan birliğin doğuda veya batıda olmasına, evli ve çocuk sahibi olmaya göre artış göstermektedir. Bu sebeple sözleşmeli er maaşları için tek bir sabit rakam söylemek mümkün değil. Ancak sözleşmeli er maaşı günümüz itibariyle 4.000 TL’den başlayıp 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Maaşlar, sözleşmeli er’in görev alacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

GARDİYAN OLMA ŞARTLARI – NASIL GARDİYAN OLUNUR?

GARDİYAN MAAŞLARI NE KADAR?

Sözleşmeli Er Doğu Maaşı Ne Kadar?

Yukarı da da bahsettiğimiz üzere sözleşmeli er maaşları çeşitli sebeplerle artıp azalabiliyor. Sözleşmeli er maaşını en çok yükselten ve 5000 TL’nin üzerine çıkaran durum ise doğu görevi. Sözleşmeli er alımı en çok Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılıyor. Kara Kuvvetleri, istihdam ettiği sözleşmeli personeli tahmin edileceği üzere büyük oranda doğuda görevlendiriyor. Operasyon bölgesi olması ve terörle mücadele yürütülmesi sebebiyle doğuda görev yapmak zor ve cesaret isteyen bir iş. Bu yüzden sözleşmeli er maaşı doğu görevinde bir hayli yükseliyor.

  97-98-99-2000 Doğumlular İçin Askerlik Sorgulama

Doğudaki bir birlikte görev yapan birinci yılındaki bir sözleşmeli er yaklaşık olarak 4400 TL civarında maaş alır. Hizmet yılı arttıkça maaş da artar. Yedinci hizmet yılındaki bir sözleşmeli er, evli ve çocuk sahibi olması halinde yaklaşık 5000 TL civarında maaş alır. Sözleşmeli er maaşları görev yerleri sebebiyle Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinde bu denli yüksek olamıyor. Bu verdiğimiz rakamlar doğuda görev yapan Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları.

Sözleşmeli Er Tazminatı Ne Kadar?

Sözleşmeli er olarak hizmet edenler görevlerini tamamladıklarında tıpkı uzman çavuşlar gibi tazminat yani diğer adıyla ikramiye ödemesi alır. Sözleşmeli er ikramiyesi ne kadar olacağı hizmet yılına göre tespit edilmektedir. Sözleşmeli erler ilk olarak 3 yıl sözleşme imzalar.  3 yıllık sözleşmeyi tamamlayanlar, yeni sözleşme imzalamak istemez ve görevi bırakırlarsa günümüz itibariyle yaklaşık olarak 45 Bin TL ikramiye almaya hak kazanırlar. Sözleşmeli er ikramiye hesaplama maaşa göre yapıldığından bu rakam her yıl artmaktadır.

Sözleşmeli erler 3 yıllık sözleşmeyi tamamladıktan sonra eğer isterlerse 4 yıllık bir sözleşme daha yapma hakkına sahiptir. Sözleşmeli erler toplamda 7 yıl görev yapabilirler. 7 yıllık görev süresini dolduran bir sözleşmeli er tazminatı 95 Bin TL’nin üzerinde olacaktır. Yani 7 yıl boyunca vatana hizmet eden bir sözleşmeli er görevini tamamladığında yaklaşık 100 Bin TL bir tazminat almaya hak kazanır. Sözleşme süresi bitmeden sözleşmesi fesh edilenler de bu tazminat ve ikramiyeyi almaya hak sahibidirler.

UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI – NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR?

UZMAN ÇAVUŞLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI

Sözleşmeli Er Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli er ne kadar maaş alır konusuna açıklık getirdikten sonra şimdi de sözleşmeli er özlük hakları nelerdir sorusuna yanıt vermeye başlayalım.

  2020 Güncel Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeleri Er ve Erbaşa Tanınan Haklar;

 • Sözleşmeli er ve erbaşların tüm barınma, giyecek, bakım, ikmal ve iaşe hakları, ön sözleşme dönemini de kapsayacak şekilde devlet tarafından karşılanır.
 • Sözleşmeli erbaş ve er adayları, ön sözleşmenin imzalandığı andan itibaren, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sigortalı olurlar ve SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hak kazanırlar.
 • Sözleşmeli er adayları ön sözleşmeye imza atıp eğitim birliğinde eğitime başladıklarında sözleşmeli er maaşının üçte ikisi oranında aylık almaya başlar. Eğitim safhasının tamamlanması ve sözleşmenin imzalanmasının ardından tam maaş alınır.
 • Sözleşmeli er ve erbaşlar 30 günü kanuni yıllık izin, 15 günü mazeret izni olmak üzere yılda toplam 45 gün izin hakkına sahiptir.
 • Askerliğini yapmadan sözleşmeli er olanlar, 3 yıl sözleşmeli er olarak görev yapmaları halinde askerliklerini yapmış sayılır.
 • İlk sözleşmenin süresinin dolmasının ardından gerekli şartları taşıyanlar, uzman erbaş (uzman çavuş – uzman onbaşı) ve astsubay olmak için başvuru yapıp sınavlara katılabilirler.
 • Sözleşme süresinin dolmasının ardından yeni sözleşme imzalamayan sözleşmeli erler, hizmet yılı süresine göre tazminat almaya hak kazanır.
 • Sözleşme süresi dolan sözleşmeli er ve erbaşlar, sözleşme fesih sebebine bağlı olmak kaydıyla, hizmet süresi kadar veya hizmet süresinin yarısı kadar süreyle SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam eder.
 • Sözleşmeli er veya erbaş olarak 7 yıl hizmet süresini tamamlayanlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddelerindeki şartları taşımaları halinde devlet memuru kadrolarına atanabilirler.

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR?

ASTSUBAYLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ASTSUBAY MAAŞLARI


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 251 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Askerden 3yıl oldu geleli ailevi nedenlerden dolayı başvuramadim bir türlü 24 yaşindayim şuan terhisimin 3 .yılından 1 ay geçirdim şimdi sıkıntı bırda başliyor başvuruyu 1 aydan kaçırdım.Tekrar başvurabiliyormuyum acaba ?

  1. Ahmet dedi ki:

   Yorumum neden cevap almiyor .

  2. admin dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey. Sözleşmeli er başvuru şartları arasında terhisinin üzerinden en fazla üç yıl geçmiş olması yer alıyor. Bu şartlar altında ne yazık ki sözleşmeli er başvurusu yapamazsınız.

 2. Mustafa dedi ki:

  İyi gunler benim sorum sözleşmeli ere başvuru yapmıştım mülakat lardan geçtim yarında heyete gircem acaba beni ne zaman cagirirlar eğitime

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle sözleşmeli er olmanızda sakınca olmadığını gösteren sağlık raporunuzu alıp ilgili birime ulaştırmanız gerekiyor. Çağrılar büyük ihtimalle nisan ayı sonu, mayıs ayı başı gibi yapılacaktır.

 3. enes dedi ki:

  İyi günle 25 yaşini daha doldurmadim ama askerden terhisimin 4 yılina daha yeni giriyorum başvurmak gibi bir şansım varmi acaba ..? Teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er başvurusunda bulunabilmek için terhisin üzerinden en fazla 3 yıl geçmiş olması gerekiyor.

 4. TOLGA dedi ki:

  SÖZLEŞMELİ ERİM. 15,09,1991 DOĞUMLUYUM, 01,01,2019 TARİHİNDE 3 SENE BİTİYO.TAZMİNATIMI ALMAK İÇİN SÖZLEŞME UZATMADAN UZMANLIĞA DIŞARDAN BAŞVURSAM KABUL OLURMU?

  1. admin dedi ki:

   Önümüzdeki, dışarıdan uzman erbaşlık başvurusu yapmak için yaş sınırını aşmış oluyorsunuz. İlgili yönetmelikte ilerleyen süreçte herhangi bir değişiklik yapılmazsa uzman erbaş başvuru yaş sınırı 27.

 5. TOLGA dedi ki:

  SÖZLEŞMELİ ERİM. 15,09,1991 DOĞUMLUYUM, 01,01,2019 TARİHİNDE 3 SENE BİTİYO. SÖZLEŞME UZATMADAN UZMANLIĞA DIŞARDAN BAŞVURSAM KABUL OLURMU?

 6. Lut dedi ki:

  7 yılı bitirdikten sonra memurluğa nasıl geçiliyor bir bilginiz varmı

  1. admin dedi ki:

   yedi yılı tamamladıktan sonra memuriyet hakkı kazanıyorsunuz. Belediye, İl Özel İdaresi gibi kamu kurumlarına memur olarak atanmak için başvuru yapmanız gerekiyor. İlgili Kurumun yöneticisinin uygun görmesi ve niteliğinize uygun kadro bulunması halinde açıktan atama usulü ile memur olabilirsiniz.

 7. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar admin bir sorum olacak ben 2017 de sözleşmeli er başvurusu yaptim bi kaç gün sonra yani 5 martta sınavım var gidecegım inşallah şunu ögrenmek istiyorum bugünde uzman onbaşı için aday oldum form doldurdum acaba bekleseydimde uzman onbaşı sınavınamı girseydim ve ayrıca tarihler uymasaydı uzman onbaşilik icin sistem kabul etmiyebilirdi değil mi? Yani yaş sınırı olarak ve teskere süresi olarak ama başvuru alındı ciktisinida aldim şuan aklim karışti ve
  kararsız kaldim dogum tarihim 24.07.1992 teskere tarihim 01.01.2014 yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Sistem başvurunuzu onaylamışsa başvuru şartlarını taşıyorsunuz anlamına gelir. Şayet bir seçim yapmanız gerekirse uzman onbaşılık sizin için daha avantajlı olacaktır. Uzman onbaşı maaşı sözleşmeli er maaşından yüksek olduğu gibi sözleşmeli erlere göre uzman onbaşılar daha çok özlük hakkına sahiptir.

 8. Huseyin dedi ki:

  Askerlik yapmamisim askerlik kagidim geldiginde tecir ettirip sonra sözleşmeli er olabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Askerliğiniz tecilliyken sözleşmeli er başvurusu yapabilirsiniz.

 9. Mahmut Can Gümüşoğlu dedi ki:

  07.12.1998 Doğumluyum Dün Sözleşmeli Er Için Başvuru Yaptım. Bundan Sonra Ne Yapmam Gerekiyor Nasıl Bir Yol Kat Etmem Gerek Lütfen Birisi Beni Aydınlatsın Vücudumda 20 CM Geçmeyen 3 Adet Dövme Var Siyasi Vs Şeyler Değildir 543 725 90 40 Detay Hakkında Bilgi Verirseniz Sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle başvurunuz hayırlı olsun. Sözleşmeli er nasıl olunur konusuyla ilgili olarak detaylı bir makaleyi daha önce sitemizde yayımladık. Bu makaleyi okuyarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Makalemize askerlik işlemleri kategorisinde bulabilirsiniz.

  2. Mahmut Can Gümüşoğlu dedi ki:

   Link Atamızınız Teskkur Ederim

 10. avcılar İstanbul dedi ki:

  merhaba admin sözleşmeli er sınavı için cagrıldım ayın 5 inde gittigimde direk ogun mülaktlara spor mülakatı hastne faln hepsini 1 gündemi hlledicekler ?

  1. admin dedi ki:

   Ön fiziki kontrol, spor testi, sözlü mülakat aşamaları 1 ya da 2 gün içinde tamamlanır. Bu saydığımız aşamaları başarıyla geçen adaylar sağlık raporu almak için hastaneye yönlendirilir. Heyet raporu almak için size tarih aralığı verilir bu sürede muayene işlemlerini tamamlayarak raporu ilgili makama ulaştırmanız istenir.

 11. emre dedi ki:

  ben sözleşmeli erlerin arasında askerlik yaptım onlardan aldıgım bilgiyle izine gittikten sonra 1 hafta daha gelinmezse sözlesme tsk tarafından fes ediliyor bu dogrumu

  1. admin dedi ki:

   Askeri ceza kanununa göre izinden 6 güne kadar geç dönülmesi izin tecavüzü suçunu oluşturur. İzin tecavüzü sözleşme feshini gerektirecek bir suç değildir. Süre 7 güne çıkarsa askeri ceza kanununa göre firar suçu işlenmiş olur. Firar sözleşmeli erler için sözleşme feshini gerektiren bir durumdur.

 12. Hasan dedi ki:

  Sozlesmelı er olunca doguda gorevlere operasyonlara cıkınca ekstıradan para alıyomuyuz ve normal calısma saatlerı varmı

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli erler normal erler gibi hizmetleri süresince kışlada kalır. Mesai saatleri haricinde eve gitmek ev tutumak gibi bir durum söz konusu değil. Doğu ve güneydoğu bölgesindeki garnizonlarda OHAL tazminatı olarak bilinen maaş ek ödeme alınır.

  2. Pinar dedi ki:

   Yani aksam gorev bitiminde evlerine gidemezler mi nasil oluyor evlilerin gorevi

 13. Özgür dedi ki:

  Ben orta iki terk Sözleşmeli er olabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Diğer aranan şartları yaşıyorsanız olabilirsiniz.

 14. Ali. dedi ki:

  Nereye baş vurmaliyim1985 doğumluyum saglıgımda yerinde çok şükür

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er başvuru yaş sınırı 25.

  2. Ali. dedi ki:

   Bu neden 25 oluyo benim yaşım.33 diye ben niye gidemiyorumki gelsin 25 yaşındaki kişiyle yarıştirin bakalım bu yaş sınırı kalkmalı ben gitmek istiyorum

 15. Ali. dedi ki:

  Ben sözleşmeli olarak asker olmak istiyorum ne yapmalıyım

  1. admin dedi ki:

   Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde sözleşmeli er alımı olduğunda duyuru yapılır. Siteyi takip edip alımlara başvurabilirsiniz.

 16. Habib dedi ki:

  Ben 18 yaşındayım sözleşmeli olarak gidebilirmiyim ?

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er başvurusu yapabilmek için 20 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

 17. SERCAN dedi ki:

  MERABALAR
  BEN 2 YILLIK SÖZLEŞMELİ ER OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM .AILEVI SEBEBLERDEN DOLAYI BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYORUM.BIRKTIGIMDA TAZMINAT ALABILR MIYIM? TESEKKÜR EDRIM

 18. Oktay dedi ki:

  Selamun eleyküm admin ben şırnakta sözleşmeli olarak görev yapmaktayım evliyim ve 1 çocuk babasıyım bizde evlilik yardımı alma hakkımız varmı

  1. admin dedi ki:

   Evlilik yardımı anne ve babası üzerinden ölüm maaşı alan kız çocuklarına verilir. hali hazırda evlenmiş olduğu için eşiniz bu yardımın kapsamı dışına kalmış durumda.

  2. Pinar dedi ki:

   Merhaba esinizde sirnakta mi hangi araliklarla giruyorsunuz ailenizi

 19. Mustafa dedi ki:

  Jandarma Uzman Erbaş Olmak İstiyorum 31.08.1993 İlkokul Mezunuyum Elimin Üstünde Dövme Var ve Sildiriyorum 4 Seans Gittim ve Seanslarım devam etmekte Sol Kolumda Bakıldıgında Belli Olmayan Jjilet İzleri Var Sizce Bunlar Sorun Olurmu ?

  1. admin dedi ki:

   İlkokul mezunu uzman erbaş alımını sadece jandarma Genel Komutanlığı yapabiliyor. jandarmanın alımlarını takip etmeniz faydalı olacaktır. Uzman erbaş seçmelerinde ön fiziki kontrol aşaması var. Bu aşamada dövme ve jilet izi olup olmadığına dikkat edilir. Dediğiniz gibi belli olmuyorsa sorun yaşamayabilirsiniz ancak bu ön fiziki kontrol detaylı yapılır.

 20. bilal dedi ki:

  meraba 2018 yas sınırını merak edıyorum

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er yaş sınırı 25

  2. Sercan dedi ki:

   29 yaşını doldurmamış diyorlar yaş uzatıldı ya

  3. admin dedi ki:

   Sözleşmeli er alımında yaş sınırı değişmedi hala 25. 29 yaşına kadar görev yapabilme yaş üst sınırı 32’ye çıkarıldı.