2021 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu | Muhtaç Dul Aylığı Nasıl Alınır?

Bugün ki makalemizde 2021 dul maaşı ne kadar oldu, muhtaç dul aylığı nasıl alınır sorularına yanıt vererek fikir edineceğiz. Türkiye genelinde bildiğimiz üzere devlet sosyal yardımları ciddi anlamda fark yaratan bir hale geldi. Genel olarak baktığımız zaman 2021 yılı içerisinde de bu aylıklara ciddi anlamda farklı zam uygulamaları yapıldı. Devlet bu anlamda insanların genel itibari ile muhtaçlık durumlarını göz önünde bulundurmak sureti ile hareket ediyor.

Eşi vefat etmiş ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara devlet tarafından verilen önemli bir nakdi yardım. 2021 Muhtaç dul aylığı ile ilgili olarak;  Dul maaşı nasıl alınır? 2021 Dul maaşı ne kadar oldu, ne kadar zam geldi? Dul maaşı hangi şartlarda alınır, kimlere verilir? Dul maaşı başvurusu nereye, nasıl yapılır, gerekli belgeler hangileri? Dul maaşı kaç ayda bir veriliyor? Dul maaşı ayın kaçında yatar, nereye yatar? Dul maaşı hesaplama nasıl yapılır? Dul maaşlarına ikramiye var mı? Başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız bu rehber makalemizde.  Vatandaşlar arasında kaymakamlık dul maaşı olarak da bilinen bu sosyal yardım hakkında tüm bilmek istedikleriniz yazımızda.

2021 Dul Maaşı Ne Kadar? Zam Oranı Kaç?

2021 yılı içerisinde devlet sosyal yardımları ile alakalı olarak ciddi bir süreç yenileme içerisine gidildi. Pandeminin de vermiş olduğu ciddi sıkıntılar nedeni ile günümüzde çok ciddi sıkıntıları geride bırakmak zorundayız. Ancak devlet, sosyal yardımları ile birlikte çok ciddi kesimleri de kazanmayı amaç ediniyor demek yanlış olmaz sanırım. 2021 dul maaşı zam oranları ne kadar sorusuna da şimdi yanıt verme noktasında adım atacağız. Güncel veriler aşağıdaki gibidir;

Yeni açıklanan enflasyon oranına göre dul ve yetim aylıkları yeni senede ocak-haziran döneminde yüzde 8.36 arttı. Ocak ayında yüzde 25 hisse oranına göre en düşük ölüm aylığı ek ödeme ile birlikte 453 lira olacak, yüzde 75 hisse oranına göre de en yüksek ölüm aylığı ek ödeme dahil 5.202 lira oldu.

 • 1500 TL dul yetim maaşı alanlar 2021 Ocak’ta 125 TL zam,
 • 1600 TL alanlar 2021 Ocak’ta 133 TL zam,
 • 1700 TL alanlar 2021 Ocak’ta 150 TL zam,
 • 2000 TL alanlar 2021 Ocak’ta 167 TL zam aldı.
  2020 Yeni Doğan Bebek Parası Nereden, Nasıl Alınır? Hesaplama ve Sorgulama

Dul ve yetim maaşı ile alakalı olarak günümüzde birçok farklı alternatif ön plana çıktı. Tabi ki zamana bağlı olarak bu yardımların kimlere verileceği de ciddi anlamda önemli bir soru işareti oldu. Şimdi diğer bilgiler üzerinde biraz daha derinlemesine duracağız.

2021 Muhtaç Dul Aylığı Almak için Gerekli Belgeler

Genel itibari ile günümüzde artık devlet, yardımların doğru kişilere erişebilmesi için ciddi anlamda somut adımlar atıyorlar. Bu neden dolayısı ile 2021 muhtaç dul aylığı başvurusu noktasında öncelikle belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlamanız ve buna göre hareket etmeniz gerekir. Genel olarak aşağıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamanız gerekir;

 • Muhtaç dul aylığı başvuru dilekçesi
 • Muhtaçlık belgesi
 • Vukuatlı nüfus örneği
 • Veraset ilamının orijinali ve noter onaylı bir kopya örneği
 • Emekli maaş sisteminden oluşan katılım formu
 • Vefat eden eşin nüfus cüzdan örneği ve iki adet vesikalık fotoğrafı

Tabi ki alternatif olarak da birçok farklı seçenek ciddi anlamda dikkat çekiyor. 2021 muhtaç dul aylığı nasıl hesaplanır sorusunun da ciddi anlamda merak ile araştırıldığını net olarak biliyoruz. Bizde buna göre bir değerlendirme yaptık ve araştırmalarımız sonucunda bununda yüzdesel bir değerlendirme kriteri olduğunu gördük. Bununla alakalı hesaplama seçenekleri de aşağıdaki gibidir;

 • Dul maaşı hesaplanması için vefat eden eşin çocuğu yoksa maaşının %75 ‘i kadarı eşe verilir.
 • Vefat eden kişinin çocuğu varsa maaş oranının %50 ‘si eşe verilir.
 • Vefat eden eşin çocuğu varsa maaşının %25’i çocuğa ya da çocuklarına verilir.
 • Dul maaşı zam oranları ve miktarı özellikle enflasyon oranları belirler.
 • Enflasyon oranına göre hesaplanan dul maaşı ödemeleri Ocak ve Haziran aylarında güncel bir şekilde yenilenmektedir.

2021 Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Muhtaç dul aylığı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) yapılır. SYDV şubeleri ilçelerde kaymakamlık binaları içinde bulunmaktadır. Bu sebeple bu aylığa kadınlar arasında kaymakamlık dul maaşı da denmektedir. Bu sizde bir kafa karışıklığına sebep olmasın. bahsedilen her iki maaş birbirinin aynısıdır. Başvuru esnasında sizden bazı belgeler istenecektir.

  Muhtaç Ailelere Para Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Dul aylığı için gerekli belgeler ise şu şekilde;

 • Nüfus cüzdanı
 • SGK’dan emekli, ölüm aylığı ve benzeri gibi maaş alınmadığına dair belge
 • Başvuru formu
 • Üzerine kayıtlı menkul veya gayrımenkul olmadığını gösteren tapu müdürlüğünden alınmış belge.

Yukarıda saydığımı belgelerle SYDV’ye başvuruyu yaptıktan sonra kurum yetkilileri kişini evine bir ziyarette bulunur. Ayrıca başvuru yapan kişinin maddi durumu hakkında da bir araştırma başlatılır. Duurumu uygun görülenlere maaş bağlanır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.