Bordo Bereli Nasıl Olunur? Eğitimleri Nasıldır?

Bugün ki makalemizde bordo bereli nasıl olunur, eğitimleri nasıldır sorusuna yanıt verecek ve kapsamlı şekilde bilgi sahibi olma yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde yaşanan gelişmeler, askerlik mesleğini çok daha ön plana çıkardı. Nitelikli ve donanımlı askeri birim dediğimiz zamanda sadece ülkemizde değil, dünya genelinde TÜRK BORDO BERELİLERİ ön planda gelir.

Birçok kişi de bu mesleki alan ile alakalı olarak ciddi bir araştırma çabası içerisindedir demek yanlış olmaz sanırım. Şimdi sizleri bu anlamda bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Bordo Bereli Nedir?

Bordo bereli, doğrudan Genelkurmak Başkanına bağlı olan ve askeri anlamda en üst düzey eğitimler ile donatılmış nitelikli, çevik, atik ve korkusuz askeri timdir.

Türkiye’de askerlik çocuklarımıza daha çok küçük yaşlardan itibaren aşılanan değerlerden birisidir ve her ne olursa olsun önemlidir. Askerliği meslek olarak seçme amacında olanlar için ise alınabilecek en yüksek rütbe bordo bereli rütbesidir. Aldıkları eğitim, silah kullanma yetenekleri, çeviklikleri ve operasyon bilgileri ile birlikte sadece yerel manada değil dünya genelinde nam salmış bir askeri timdir.

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Bordo bereli olmak istiyorsanız bunun için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ayrıca bir ilan açılmaz. Bordo bereli olmak isteyenler genel itibari ile meslek içerisinden seçilir. Özellikle de komando tugaylarından eğitim alan kişilerden GÖNÜLLÜLÜK esası ile seçilir. Bu seçmelerden geçmek de eğitimdeki performansınıza bağlıdır.

Örneğin uzman çavuş seçmelerine girdiniz ve kazandınız. Akabinde eğitim atamanız Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu’na yapıldı. Burada eğitim alırken seçmen bordo bereli komisyonu gelir ve sizleri eğitim esnasında testlere tabi tutar. Testler akabinde de bordo bereli olmaya elverişli iseniz sizlere bir teklif sunulur. Bordo bereli olmak istemeniz durumunda ise eğitim alanınız kaydırılarak bordo bereli eğitimlerine geçişiniz yapılır.

  Blogger Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır? Servisleri

Bordo bereli alımları ile alakalı olarak internet üzerinden herhangi bir kaynak bulamazsınız. Bunun nedeni doğrudan meslek içerisinden alım yapılması ve eğitim altyapısı oturmuş kişilerden seçim yapmalarıdır. Silah kullanımı, teorik bilgisi, çeviklik ve spor deneyimi konusunda en ideal kişiler seçilir ve bordo bereli eğitimleri için alınır.

Bordo Bereli Eğitimi Nasıldır?

Bordo bereli eğitimi ciddi manada ağırdır. Öncelikle en prestijli ve en profesyonel askeri sınıf dediğimiz zaman bordo bereli askerlerimiz ön plana çıkar. Özel Kuvvetler Komutanlığı kapsamında görev alan bu askerler, ortalama 5 senelik çok ciddi bir eğitime tabii tutulur. Rütbeniz uzman çavuş, astsubay ya da subay olsun. Tüm askerler aynı eğitim programlarında eğitim alırlar.

Faal görevlere katılabilmek için ise tüm bu yıldırma eğitimlerinden başarılı olarak geçmeniz gerekir. Bu süreçte sizlerden beklenen belli başlı performanslar vardır. Bunlardan bazıları;

  • Açlıkla mücadele,
  • Uykusuzlukla mücadele,
  • Yorgunluk ile mücadele,
  • Her türlü arazi ve hava koşullarında görev ifa edebilme,
  • Her türlü silahı profesyonel olarak kullanabilme,
  • Genel kültür bilgisi ve coğrafi açıdan deneyimli olabilme,
  • İlk yardım ve tıbbi müdahale konusunda ileri seviyede olma,

bu ve bunun gibi birçok farklı noktada değerlendirilirsiniz. Bordo bereliler, bu neden dolayısı ile teorik açıdan da adeta bir üniversite donanımında bilgi alırlar. Sınır ötesi operasyonlara çokça katıldıklarından dolayı dil konusunda da alternatifleri olmak zorundadır. Bordo bereli olmak, dünyanın en zor askeri eğitiminden başarı ile geçmektir.

Bordo bereli maaşları da buna bağlı olarak çok yüksektir. Ancak bu mesleği maaş için yapmak yerine tamamen Milli duygular ile yapmak gerekir. Kahraman askerimiz Ömer Halisdemir bunun en büyük örneklerinden birisidir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.