Subay Nasıl Olunur

Subay nasıl olunur, çok sayıda gencimizin cevabını merak ettiği bir soru. Darbe girişimi sonrası tüm askeri liseler ve harp okulları kapatılarak Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Günümüzde subay olmak istediğiniz zaman MSÜ mezunu olduktan sonra meslek içerisinde kurmaylık alırsanız generalliğe kadar yükselme gibi bir şansa sahip olacaksınız.

Bu sebeple subay alımı şekli tamamen değişti. Subay alımında yapılan bu değişikler sonrasında özellikle internette subay olma ile ilgili bilgiler eski ve geçerliliğini yitirmiş durumda. Son yapılan değişikler sonrasında; Subay nasıl olunur? 2020 Subay olma şartları nelerdir? Bayan subay nasıl olunur? Subay boy kilo sınırları nelerdir? Gibi subay olma konusu ile ilgili tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.

subay nasıl olunur

Subay Nedir, Subay Ne İş Yapar?

Subay, Türk Silahlı Kuvvetlerinde asteğmenden mareşale kadar olan rütbelerde görev yapan asker sınıfıdır. Subay, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetici asker sınıfıdır, subay demek kısaca komutan demektir. Subay ne iş yapar, subayın görevleri nelerdir sorusunun cevabı son derece kapsamlıdır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay; en büyüğünden en küçüğüne birlik komutanı, gemi komutanı, pilot, hakim, savcı, doktor, harita mühendisi gibi çok geniş bir yelpazede görev yapar. Ancak en başta da belirttiğimiz gibi subay daha ziyade, takım seviyesinden başlayarak ordu seviyesine, kuvvet komutanlığına ve en son olarak Genelkurmay Başkanlığı seviyesine kadar birlik komutanlığı vazifesi yerine getirir.

Asttan üste doğru sırasıyla subay rütbeleri; asteğmen, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay, tuğgeneral, tümgeneral, korgeneral, orgeneral ve mareşal şeklindedir. Deniz kuvvetlerinde general rütbesi yerine amiral rütbesi vardır. Yani Deniz Kuvvetlerinde üst rütbeler; tuğamiral, tümamiral, koramiral, oramiral ve mareşalin karşılığı olarak da büyükamiral şeklindedir.

İLGİLİ KONU:

SUBAY MAAŞLARI NE KADAR? – 2020 SUBAY MAAŞLARI

Subay Alımı Nasıl Yapılır?

2020 Subay Alımı ilanlarını takip etmek, subay alımı ne zaman öğrenmek için BURAYA tıklayın.

Yaşanan tüm değişikliklerin ardından en güncel bilgilerle subay nasıl olunur detaylı şekilde bilgi vermeye başlayalım. 15 Temmuz darbe girişimine kadar Türk Silahlı Kuvvetleri, subay ihtiyacını askeri liseler ve harp okulları vasıtasıyla karşılıyordu. Darbe girişimi sonrasında tüm askeri liseler kapatıldı. Yani artık ortaokuldan sonra askeri lise okuyarak subay olmak tarihe karıştı. Kara Harp Okulu , Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okulu ise, yeni kurulan Milli Savunma Üniversitesi bünyesine dahil edilerek yeniden teşkil edildiler.

  Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı

Milli Savunma Bakanlığı, subay alımı işlemlerini bu yeni düzende 2 şekilde yapmaya başladı. Bunlardan birincisi;  Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki harp okullarına lise mezunu seviyesinde subay adayı öğrenci alımı. İkincisi ise subay alımına başvuru yapan lisans mezunları arasından sözleşmeli veya muvazzaf subay alımı. Yani subay olmak için liseden sonra ve üniversiteden sonra başvuru yapılabiliyor.

Subay Olma Şartları – Kimler Subay Olabilir?

Erkek ve bayan adaylar için subay olmanın şartları arasında bir farklılık söz konusu değil. Sadece harp okuluna girmek isteyenler ile üniversite mezunu subay alımı başvurusunda bulunanlarda yaş, diploma gibi ufak farklılıklar mevcuttur.

Subay olabilmek için;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • Subay olma yaşı; başvuru tarihi itibariyle harp okulu için 21 yaşını, lisans mezunları için 27 yaşını, yüksek lisans ve pilot adayları için 32 yaşını doldurmamış olmak. Başvuranın yaşı mahkeme kararıyla düzeltilmişse bu yeni yaş dikkate alınmaz. Düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.
 • Harp okulları için; başvurunun yapıldığı yıl YGS sınavına katılmış ve en az 180 puan almış olmak. Aynı yıl LYS sınavına katılmış olmak
 • Üniversite mezunları için; daha önce bakaya veya yoklama kaçağı durumuna düşmemiş olmak, bu konularda soruşturma altında olmamak, para cezası almamak
 • Daha önce herhangi bir gerekçe ile askeri okullardan çıkmamış, çıkarılmamış, sivil okullardan çıkarılmamış olmak.
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere, herhangi bir suç fiilinden dolayı adli sicilden çıkarılmış dahi olsa hüküm almamış, affa uğramamış, cezası ertelenmemiş veya paraya çevrilmemiş olmak, soruşturma altında olmamak
 • TSK Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen sağlık kriterlerine uygun olmak
 • TSK Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen boy kilo standartlarında olmak
 • Vücut yapısı düzgün olmak. Ağızda pelteklik ve tutukluk, gözde şaşılık, ayakta düztabanlık, renk körlüğü, sara, frengi, uykuda gezme gibi rahatsızlıkları bulunmamak.
 • Kişinin kendisinin, annesinin babasının, kardeşlerinin ve velisinin;
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumsuz bir durumunun olmaması
 • Terör örgütleriyle ve irticai örgütlerle bağlantısı olmaması
 • Yıkıcı, bölücü, irticai, yasa dışı siyasi görüşleri benimsememiş olmak, bu konularda faaliyet yapmamış olmak
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetini küçük düşürecek fiil ve eylemlerde bulunmamış olmak
 • Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile dolandırıcılık sahtecilik, ırza geçme, rüşvet, zimmet, irtikap gibi yüz kızartıcı suçlardan dolayı mahkumiyeti bulunmamak.
 • Toplumca tasvip edilmeyen kazanç kollarında çalışmamış olmak gerekir.

İLGİLİ KONULAR:

KOMİSER MAAŞLARI NE KADAR?

KOMİSER YARDIMCISI NASIL OLUNUR?

Subay Nasıl Olunur?

Subay alımı, ister lise mezunları için harp okullarına giriş, ister üniversite mezunları için aynıdır. Subay alımları 2 aşamada gerçekleştirilmektedir.

 1. Birinci aşamada, başvuru yapan subay adaylarının yukarıda saymış olduğumuz subay olma şartlarını taşıyıp taşımadıkları yönünden değerlendirilir. Başvurusu uygun görülen adaylara ikinci seçim aşamasına katılmaları için gov.tr resmi internet sitesi üzerinden çağrı yapılır. Bu çağrıda adayların ikinci seçim aşamasına hangi tarihte gelecekleri, gelirken yanlarında getirmeleri gereken belge ve malzemeler hakkında detaylı açıklama bulunur.
 2. Birinci seçim aşamasını geçen adaylar ikinci seçim aşamalarına hak kazanmış olur. İkinci seçim aşaması çok daha kapsamlıdır. İkinci seçim aşamasında adaylar sırasıyla; ön fiziki kontrol (boy kilo ölçümü), kişilik değerlendirme testi, fiziki yeterlilik testi (spor testi) ve son olarak sözlü mülakat aşamalarından geçirilir.
  Astsubaylıktan Subaylığa Geçiş Nasıl Olur? Şartları Nelerdir?

Subay Olmak İçin Boy ve Kilo Sınırı (Ön Fiziki Kontrol)

Subaylık mülakat aşamalarından biri de ön fiziki kontrol aşamasıdır. Ön fiziki kontrol aşamasında subay olmak isteyenlerin boy kilo ölçümü yapılır. Ölçümler ayakkabısız olarak şort ve tişört ile yapılmaktadır. Harp okullarına başvuran adayların boy kilo standardı yaşa ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. 19 yaşından küçüklerde her yaşa göre ayrı bir boy kilo tablosu dikkate alınır. 19 yaşından büyükler için tek bir boy kilo tablosu vardır. Üniversite mezunu olan subay adaylarının boy kilo tablosu ise 19 yaş üstü harp okulu öğrenci adayları ile aynıdır.

19 yaş altı bayan subay boy kilo tablosu BURAYA tıklayın.

19 yaş ve üstü bayan subay boy kilo tablosu BURAYA tıklayın.

19 yaş altı erkek subay boy kilo tablosu BURAYA tıklayın.

19 yaş ve üstü erkek boy kilo tablosu BURAYA tıklayın.

Yapılan ölçümlerde istenilen boy kilo aralığında olmayan adayların itiraz hakkı vardır. İtiraz sonrasında aday, farklı cihazlarda tekrar tartılır ve boyu ölçülür. Yapılan bu ikinci ölçümde çıkan boy ve kilo sonuçları nihaidir ve ikinci kez itiraz hakkı yoktur.

İLGİLİ KONULAR:

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI- ASTSUBAY NASIL OLUNUR?

ASTSUBAY MAAŞLARI NE KADAR? – 2020 ASTSUBAY MAAŞLARI

Subaylık Spor Mülakatı (Fiziki Yeterlilik Testi)

Spor mülakatında erkek ve bayan subay adayları 5 ayrı branşta fiziki yeterlilik testine tabi tutulur. Bayan ve erkek adaylar için spor mülakatında farklı dereceler ile değerlendirilirler. Spor mülakatında adaylar;

 • Barfikste kol çekme
 • Durarak uzun atlama
 • Basketbol topu fırlatma
 • Mekik
 • 400 metre koşu testlerine tabi tutulur.

Spor mülakatında bu beş branşın dördünden en az 1 puan almak mecburiyetindedir. İki veya daha fazla branştan sıfır alanlar spor mülakatında elenmiş sayılır. Bu beş branştan, 400 metre koşunun en yüksek puanı 40, diğer branşların en yüksek puanı 15, toplam en fazla 100 puan alınabilir. Adaylar her branşta yaptıkları derecenin karşılığı olarak puanları alırlar. Daha sonra bu tüm puanlar toplanarak fiziki yeterlilik testi puanı belirlenmiş olur.

  2021 Askerlik Yoklama Kaçağı Olursam Ne Olur? Tutanak Ne İşe Yarar?

Spor mülakatı puan tablosu için BURAYA tıklayın.

Subaylık Sözlü Mülakatı

Sözlü mülakat seçim aşamalarının sonuncusudur ve fiziki yeterlilik testinin ardından yapılır. Sözlü mülakat aşamasında mülakat komisyonu, adaylarla yüz yüze görüşme gerçekleştirir. Komisyon üyeleri sözlü mülakatta adayları; kendini ifade becerisi, gelişime açıklık, ikna kabiliyeti, düşünceler arasında tutarlılık, psikolojik durum, dile hakimiyet, askerliğe yatkınlık, çok yönlü düşünebilme gibi konularda değerlendirmeye alır.

Sözlü mülakat komisyonu 5 kişiden oluşmaktadır. Yapılan sözlü mülakatın ardından 5 komisyon üyesi adayı ayrı ayrı değerlendirerek 100 üzerinden puan verir. 5 üyeden ortalama 70 ve üzeri puan alan adaylar sözlü mülakatta başarılı olmuş sayılır. Sözlü mülakat aşamasında itiraz hakkı yoktur. Son olarak sözlü mülakatta başarılı olan adaylar sağlık muayenesi safhasına geçer. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen engelli heyet sağlık raporu veren hastaneye sevk edilen adaylar subay olur, askeri öğrenci olur şeklinde sağlık raporu alması gerekmektedir.

İLGİLİ KONULAR:

POLİS NASIL OLUNUR – POLİS OLMAK İÇİN GEREKENLER ŞARTLAR

POLİS MAAŞLARI – POLİS NE KADAR MAAŞ ALIR?

Subay Olmanın Avantajları Neler?

Subay olmayı düşünen gençlerimizin kafalarına en çok takılan mesele subay olmanın avantajları neler olsa gerek. Subay olmanın avantajları meselesi büyük oranda göreceli bir durum. Subay maaşı Türkiye ortalamasının üstünde. bu büyük avantaj olarak görülebilir çok kişi tarafından Ancak yapılan görevlerin zorluğu, sürekli tayin olma, şark görevi derken avantaj gibi görünen şey için çok fedakarlık yapmış olmak gerekiyor. bu yüzden subaylık sınavı başvurusu yapmadan önce, tüm artı ve eksileri kafada iyice değerlendirmek, subaylık zor mu kolay mı tüm verileri kafada değerlendirip herkesin kendince bir karara varması gerekiyor. Çünkü askerlik çok onurlu ve gururlu bir vatan hizmetidir ancak bir o kadar da mücadele, dayanma gücü ve azim ister.

Sorularınızı Bize Yazın

Subay nasıl olunur konusu ile ilgili olarak; bayan subay nasıl olunur, subay olma şartları nelerdir, kimler subay olabilir, subaylık boy kilo sınırları nelerdir başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruları en ayrıntısına inerek cevaplandırmış bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazar kadromuz konu hakkındaki tüm sorularınıza çabuk ve en güncel bilgilerle cevap vereceklerdir.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 122 YORUM
 1. Mert dedi ki:

  Subaylıkta sözleşmili nasıl olunuyor yani ben 1 yıllık süre istiyorum bunu ben mi belirliyorum yoksa yasa mı ?

 2. Rabia Aslıhan Demir dedi ki:

  Sayın hocam size bir şey danışmak istiyorum ben diyelim ki polis oldum ve sonrasında polisliği bırakıp subaylığa geçmek istedim geçiş yapılabiliyor mu

  ya da polis olamadım subaylığa giriş yapabiliyor muyum

 3. yakup dedi ki:

  Merhaba. Ben Lisans mezunuyum. Subaylık için başvuru yapmak istiyorum. Doğum tarihim 01.10.1991. Ayrıca 5 yıl öncesinde bir intihar girişimim olmuştu. Acaba 2019 yılı içerisinde başvuru yapabilir miyim? Seçilmeme engel olur mu bu durumlar?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Pilotluk hariç subay olmak için 27’dir. Mevcut durumda ne yazık ki yaş sınırı üzerindesiniz.

 4. Feride dedi ki:

  Ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim subay olmak için ne yapmam hangi sınavlara girmem gerekiyor

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. MSÜ askeri öğrenci aday belirleme sınavına girmeniz gerekir. Başvurular Şubat ayında başlayacak.