Celp Dönemi Nedir? Celp Dönemi Seçimi Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte celp dönemi nedir, celp dönemi seçimi nasıl yapılır gibi soruları sizlere sunma yoluna gideceğiz. Askerlik işlemleri ile alakalı olarak zaman içerisinde devlet, tüm hizmetlerini internet ortamına taşıma yoluna gitti. Milli Savunma Bakanlığı’nın da kararları ile birlikte zorunlu askerlik sürelerinde de ciddi değişimler meydana geldi. Hal böyle olunca da celp dönemleri ile alakalı olarak da yenilikler kendisini gösterdi. Bizde elimizden geldiğince bu anlamda sizleri bilgilendirme yoluna gidecek ve fikir edineceğiz.

Celp Dönemi Nedir?

Celp dönemi, zorunlu askerlik görevi adaylarının askere gidiş tarihlerinin belirlendiği ve devletin asker alımı yaptığı tarihler için belirlenen isimdir.

Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde özellikle celp dönemi konusu ile alakalı olarak devlet farklı adımlar attı. Bundan yıllar yıllar öncesinde eğer herhangi bir tecil durumunuz söz konusu değil ise devlet otomatik olarak atamalarınızı yapıyordu. Ancak zaman içerisinde celp dönemlerine ilişkin birçok farklı konu söz konusu oldu. Celp dönemleri bu anlamda dijital ortamda bilgi olarak iletilmeye ve hatta kişilerin celp dönemlerini seçebilme imkanı getirildi. ASAL işlemleri artık tüm hatları ile tamamen online ortama taşındı demek yanlış olmaz sanıyorum. Şimdi sizleri bu anlamda bilgilendirme yoluna gideceğiz.

2020 Celp Dönemi Tarihleri

Celp Dönemi Seçimi Nasıl Yapılır?

e-Devlet sistemi, günümüzde devlet ile vatandaş arasında ki tüm süreçleri en hızlı hale getiren sistemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Celp dönemine yönelik olarak kısa bir zaman dilimi içerisinde ciddi manada somut adımlar atıldı demek yanlış olmaz. Kısacası artık ASAL işlemleri ile alakalı celp dönemine ilişkin seçenekleri de e-Devlet sistemi üzerinden yapma gibi bir imkanınız var.

Milli Savunma Bakanlığı, zorunlu askerlik süresinin 6 aya indirilmesinin ardından bir takvim yılı içerisinde 4 kere celp yapmak durumunda. Bu durum hem askeriye içerisinde ki işlemler bütününü sağlamak hem de kişilerin askerlik ödevini tamamlamasını sağlamak. Sırası ile yapılması gereken işlemler ise gayet net. e-Devlet üzerinden celp dönemi seçimi aşağıdaki gibi yapılır;

 • 20 yaşına girdiğiniz an itibari ile öncelikle askerlik şubesi ya da e-Devlet üzerinden yoklama olun.
 • Sonrasında askere gitmeye karar verdi iseniz yine askerlik şubesine gidin ve celp edilme talebinde bulunun.
 • Askerlik şubesi, sizleri uygunluk kontrolü için hastanelere yönlendirir. Bu noktada giderek sağlık raporunuzu alın ve askerlik şubesine iletin.
 • Ardından evlerinizde bilgisayarlarınızdan ya da mobil uygulama üzerinden e-Devlet sistemini açın.
 • Sisteme TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Ardından sistemdeki arama kısmına “Celp Dönemi” yazın ve çıkan seçenekler arasından “Celp Dönemi Tercihi” sekmesine tıklayın.
 • Gelen ekranda ise sizlere sunulan celp dönemi tarihlerinden herhangi birini talep ederek onaylanmasını bekleyin.
  Yüksekte Çalışabilir Sağlık Raporu Örneği Nasıl Alınır?

Celp tercihleri, celp tarihlerinden hemen hemen 3 – 4 ay kadar öncesinden toplanmaya başlar ve tercih öncelikli olarak kişiler zorunlu askerlik ödevi için alınırlar. 2020 celp tarihleri ile alakalı olarak da sizleri elimizden geldiğince bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlamak amacı içerisindeyiz.

2020 Celp Dönemi ve Celp Dönemi Seçim Tarihleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere devlet zorunlu askerlik görevi için bir takvim yılı içerisinde 4 ayrı ay belirlemiş ve bu aylar içerisinde celp yapmaktadır. Bu celp dönemleri aşağıdaki gibidir;

 • ASAL Şubat Ayı Celp Dönemi
 • ASAL Mayıs Ayı Celp Dönemi
 • ASAL Ağustos Ayı Celp Dönemi
 • ASAL Kasım Ayı Celp Dönemi

Tabi ki bu celp dönemleri ile birlikte sizlerden celp tarihi seçimi imkanı da sunuluyor. Bu takvim tarihleri günümüzde olduğu gibi gelecek senelerde de herhangi bir OHAL durumu olmaz ise değişmeyecek. Celp dönemi seçim tarihleri ise aşağıdaki gibidir;

 • ŞUBAT 2020 Celp Dönemi için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım 2019 (Geçti)
 • MAYIS 2020 Celp Dönemi için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat 2020 (Geçti)
 • AĞUSTOS 2020 Celp Dönemi için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs 2020
 • KASIM 2020 Celp Dönemi için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos 2020


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.