2020 Süt Parası Sorgulama, E Devlet, PTT Süt Parası Sorgulama (Detaylı)

2020 Süt parası sorgulama, süt parasının yatıp yatmadığını nasıl öğrenirim diyenlerin yapması gereken bir işlem. Süt parası sorgulama işlemi; TC no ile, telefon numarası ile, PTT veya Ziraat Bankası gibi çeşitli yollarla yapılabiliyor. Tüm bu yollarla sorgulama işlemi nasıl yapılır sizin için hazırladığımız bu makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca; 2020 süt parası ne kadar oldu, nasıl alınır, ne zaman yatar, nereye yatar, süt parası kaç ay alınır, süt parası kimler alır, kimlere verilmez, süt parası için gerekli evraklar neler gibi konu hakkındaki tüm önemli hususların ayrıntılı cevapları da yazımızda. Bunlara ek olarak yazımızda cihazınıza indirip doldurabileceğiniz Süt Parası Başvuru Dilekçesi de yer alıyor.

2020 Süt Parası

Devlet; çocuk sahibi olmayı teşvik, nüfus artışını sağlama, bebek sahibi olan ailelere maddi destek sağlamak amaçlarıyla çok sayıda sosyal program hayata geçiriyor. Bu kapsamda süt parası 2008 yılında başladı ve milyonlarca anne baba bu ödemeden faydalandı. Bu sosyal programlarının en bilinenleri arasında emzirme ödeneği geliyor. Halk arasında süt parası, emzirme parası gibi adlarla bilinen bu uygulama, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yürütülüyor. 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanlar bu uygulamadan yararlanma hakkına sahip.

Sigortalı çalışan kadınlar veya sigortasız eşi doğum yapan sigortalı erkekler emzirme ödeneği alabilirler. Süt parası başvurusu SGK İl Müdürlükleri ve SGK Hizmet Merkezlerine yapılması gerekiyor. Süt parası başvurusunu anne ve babadan sigortalı olan hangisi ise o yapmalıdır. Hem anne hem babanın ikisinin de sigortalı olması halinde başvuruyu anne yapar. Anne ve babalar süt parası ile doğum parası aynı mı şeklinde çelişki yaşayabiliyor. Doğum parası süt parasından farklı bir uygulamadır. Doğum yardımı ne kadar, nasıl alınır, kimlere verilir gibi konu hakkındaki tüm detayları aşağıda bağlantıları bulunan makalelerimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Süt Parası Kimlere Verilir?

Ödeme hakkında verdiğimiz bu genel izahatın ardından şimdi de süt parası alma şartları neler, kimler süt parası alabilir, süt parası kimlere verilmez konusuna açıklık getirelim. İlgili kanun ve yönetmeliğe göre emzirme ödeneği alma şartları;

 • 4/A veya 4/B sigortası kapsamında anne veya babadan en az birinin doğumdan önceki bir yılda en az 120 gün sigorta primi ödenmiş olması
 • 4/B kapsamında (Bağ-Kur) olanların geriye yönelik sigorta prim borcunun bulunmaması
 • Doğumun gerçekleşmesi ve çocuğun hayatta olması
  Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir ?

Saydığımız maddelerden de anlaşılacağı üzere emzirme parası alabilmek için doğumun gerçekleştiği tarihte illa ki çalışıyor olmak gerekiyor. Şayet işinizden ayrılmış veya çıkarılmış dahi olsanız, doğumun gerçekleştiği tarihten geriye doğru son 1 yıl içinde 120 gün veya daha fazla prim ödemeniz varsa emzirme yardımı alabilirsiniz.

Süt Parası İçin Gerekli Evraklar Neler?

Süt parası başvuruya dayalı bir ödeme şeklidir ve otomatik ödeme şeklinde uygulama söz konusu değildir. SGK İl Müdürlüğü veya SGK Hizmet merkezine süt parası başvurusu yaparken hazırlamanız gereken belgeler ise şu şekilde;

 • Doğumun gerçekleştiği kurumdan alınmış doğum belgesi
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi

2020 Süt Parası Ne Kadar Oldu?

Süt parası kaç lira olacak, her yıl enflasyon rakamlarına göre SGK tarafından yeniden belirlenmekte ve kamuoyuna duyurulmaktadır. SGK geçtiğimiz günlerde konu hakkında açıklamada bulundu ve pek çok anne babanın merakla beklediği 2020 süt parası ne kadar oldu sorusu da cevabını bulmuş oldu. 2020 yılı süt parası ilk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 üçüncü çocuk için 600 olarak belirlendi.

2019 yılı enflasyon beklentileri üzerinden emzirme ödeneği ne kadar olacak bir tahmin yürütmek olası. Ancak enflasyon rakamının beklentilerin üzerinde çıkması çok sık olan bir durum.

Süt Parası Sorgulama TC İle

TC ile süt parası sorgulaması e devlet kapısı üzerinden e devlet şifresi ile yapılıyor. Bu sebeple TC ile süt parası sorgulama yapmak için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e devlet şifresi edinebilirsiniz.

 1. Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda ekranınıza açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.
 2. Bu tıklamayı yaptığınızda e devlet giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada sırasıyla TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi ilgili kutulara eksiksiz şekilde girin Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın.
 3. İlk 2 adımı doğru şekilde yaptığınızda E Devlet SGK Şahıs Ödemesi Görüntüleme sayfasına giriş yapmış olacaksınız. Bu sayfada Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi yazan iki kutucuk göreceksiniz. Başlangıç tarihi yazan kutucuğa süt parası başvurusu yaptığınız tarihi girin.
 4. Bitiş tarihi yazan kutucuğa ise günün tarihini girin ve ardından altta yer alan Sorgula sekmesine tıklayın.

Yukarıda saydığımız 4 adımlık işlemi eksiksiz olarak yaptığınızda TC ile emzirme parası sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız. Emzirme ödeneği başvurunuz onaylandıysa bu sayfada emzirme parasının nereye, ne kadar yatırıldığı gibi detayları göreceksiniz.

Süt Parası Sorgulama Telefon Numarası

E devlet üzerinden TC ile süt parası sorgulaması yapma imkanı olmayanlar için en iyi alternatif sorgulama yöntemi telefon numarası ile sorgulama yapmak. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere emzirme ödeneği uygulamasının yürütmesi ve finansmanı SGK tarafından yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu iletişim numarası üzerinden irtibat kurulup bilgi alınması gerekiyor. Süt parası numarası ALO 170. ALO 170 hattını arayarak süt parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

  2020 Bebekler için Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

ALO 170 iletişim hattı hakkında bir uyarıda bulunmamız gerekiyor. Bu hat sadece emzirme ödeneği için tahsis edilmiş bir hat değil. SGK ile ilgili tüm işlemler için kurulmuş bir yardım hattı. Bu sebeple tahmin edeceğiniz üzere bu hattı her gün yüz binlerce vatandaşımız arıyor. Tahmin edersiniz ki aramalar bu denli yoğun olunca telefonda bekleme süreleri bir miktar uzayabiliyor. Bu duruma aramadan önce hazırlıklı olmanızda fayda var.

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

SGK ve Ziraat Bankası arasında geçtiğimiz yıllarda imzalanan protokol ile MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) uygulaması hayata geçirildi. Projeyle birlikte SGK şahıs ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden yapılmaya başlandı. Emzirme ödeneği de SGK şahıs ödemeleri arasında yer alıyor. Bu sebeple süt parası başvurusu yapanlar paralarını kolay bir şekilde Ziraat Bankasından alabiliyor. Başvurunuz onaylandıktan sonra paranız adınıza Ziraat Bankasına yatırılır. Nüfus cüzdanınızla birlikte herhangi bir Ziraat bankası şubesine giderek sorgulama işlemi yapabilir paranızı istediğiniz zamana çekebilirsiniz.

Şayet Ziraat Bankasında vadesiz hesabınız varsa veya vadesiz hesap açtırıp bu hesabı e devlet üzerinden sisteme tanımlarsanız ziraat bankası süt parası sorgulama işlemi için bankaya bile gitmenize gerek kalmadan kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede paranızı şubeye gidip sıra beklemeden herhangi bir bankamatikten çekebilir, telefon bankacılığı, internet bankacılığı veya Ziraat Bankası cep telefonu uygulamasını kullanarak paranızı istediğiniz gibi havale veya EFT işlemi yapabilirsiniz.

Konu Hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve Ziraat Bankası vadesiz hesabı e devlet üzerinden sisteme nasıl kaydolur öğrenmek için aşağıda bağlantısı bulunan makalemizi okuyabilirsiniz.

PTT Süt Parası Sorgulama

Emzirme ödeneği sorgulaması yapabilmek için diğer bir seçenek de PTT. Ancak PTT süt parası sorgulaması diğer sorgulama yöntemlerine göre daha zahmetli. Yukarıda tarif ettiğimiz sorgulama yöntemlerini yapma imkanınız yoksa başvurulabilecek bir yol. Emzirme parası Ziraat bankası Şubesi olmadığı yerlerde PTT üzerinden yapılıyor. Bu sebeple başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanınızla başvurarak sorgulama yapabilir ve paranız yattıysa çekebilirsiniz.

Süt Parası Kaç Ay Alınır?

Emzirme ödeneği konusu ile ilgili olarak en fazla kafa karışıklığına ve yanlış anlamaya sebep olan husus kaç ay alınır hususu olsa gerek. Bunun başlıca sebebi SGK resmi internet sitesinde süt parasının 6 aylık bir ödeme olduğu yazması. Pek çok vatandaşımız bu ifadeye istinaden süt parası tutarını altı ay boyunca yer ay alınacağı gibi yanlış bir kanıya kapılıyor. Bu kesinlikle doğru değil. Süt parası altı aylık bir ödemedir ancak tek seferde ve peşin olarak ödenir. Yani emzirme ödeneği 1 bebek için sadece 1 kez alınabilmektedir.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Başvuruyu yapanlar en çok süt parası ayın kaçında yatar, süt parası yattı mı sorularının cevabını merak ediyordur muhtemelen. Yukarıda MOSİP uygulamasının hayat geçirildiğinden bahsetmiştik. MOSİP uygulamasının tam olarak hayata geçirilmesinin ardından SGK şahıs ödemeleri bu sistem üzerinden her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmaya başlandı. Yani emzirme ödeneği başvurusu yaptığınız ayı takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında paranız adınıza yatırılmış olur.

  2021 Bebekler için Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Süt Parası Nereye Yatar?

Yazımızı bu bölümüne kadar okuduysanız süt parası nereye yatar sorusunun cevabını kolaylıkla bulmuşsunuzdur. Süt parası ödemesi PTT veya Ziraat Bankası Şubesine yatar.

Bebeği olan annelere devlet süt parası, doğum parası gibi maddi yardımlarda bulunuyor ve olası yaşanan maddi zorluklar bir nebze de olsun bu şekilde azaltılabiliyor. Ancak yeni annelerin tek sorunu maddi değil elbette. Bebek bakımı ve sağlığı, anne sağlığı ve emzirme son derece önemli hususlar. Kadınları ilgilendiren ve kadınca tüm sorunlara çözümler sunan bilgi kaynağına ulaşmak için BURAYA tıklayın ve güzellik, sağlık, bakım, emzirme gibi konularda merak ettiklerinizin cevaplarına ulaşın.

Süt Parasını Baba Alabilir Mi?

ödenek hakkında sıkça sorulan sorulardan da biri bu soru. Yazımızın bu bölümüne kadar muhtelif yerlerinde emzirme ödeneğinin SGK prim ödemesi ile bağlantılığı olduğunu ifade etmiştik. SGK prim ödemesi baba adına yapılıyorsa, yani erkek çalışıyor ve kadın sigortalı çalışan değilse süt parası başvurusu baba tarafından yapılır. Süt parası bu durumda baba adına yatırılır. şayet anne ve babanın her ikisi sigortalı çalışan ise bu sefer başvuruyu anne yapmalıdır. Başvuruyu yapan anne olduğu için ödenek de doğal olarak anne adına yatırılır.

Süt Parası Zaman Aşımı

Süt parası almayı unuttum diyenlerin çok fazla endişelenmesine gerek yok. Çünkü süt parası zaman aşımı süresi 5 yıl. Doğum yaptığınız dönemde süt parası alma şartlarını taşıyorsanız emzirme ödeneği başvurusu yapmak için geriye dönük 5 yıl zamanınız var. Doğumun üzerinden çok zaman geçti diyerek başvuru yapmayı ihmal etmeyin, süt parası alma süresi 5 yıldır.

Memurlar Süt Parası Alır Mı?

Memurlar süt parası alabilir mi sorusunun cevabını kamu çalışanları çok merak ediyor olsa gerek. Yazımızın ilk bölümlerinde emzirme ödeneğinin 4/A ve 4/B kapsamında sigortalı olanları kapsadığını belirtmiştir. 4/C (Emekli Sandığı) kapsamında olanlar yani memurlar SGK’dan süt parası alamazlar. Ancak bazı kamu kurumları personeline kendi bütçesinden karşılanmak üzere doğum sonrasında çeşitli yardımlar verebiliyor. Bu sebeple şayet var ise uygulamanın adı emzirme ödeneğinden farklı olabilir. Bu konuda her memurun kendi kurumunda ilgili birime başvuru yaparak bilgi alması gerekiyor.

Süt Parası Kimlere Verilmez?

4/A veya 4/B sigorta kapsamında olmayanlara, 4/C kapsamında sigortalı olanlara, 4/B kapsamında olup prim borcu olanlara süt parası verilmez.

Doğum Borçlanması Ne Kadar – Kadınların Emeklilik Durumu

Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker Mi?

DOĞUM RAPOR PARASI HESAPLAMA

DOĞUM RAPOR PARASI SORGULAMA

ZİRAAT BANKASI SÜT PARASI SORGULAMASI

DOĞUM PARASI

DOĞUM PARASI SORGULAMA


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 143 YORUM
 1. Hazal dedi ki:

  Merhaba
  Ben ikiz dogum yaptim 2013 yilinda eşim sigortali her cocuga ayri ayri mi odenek oluyor ? süt parasindan faydalanabiliyor muyuz?

  1. blank admin dedi ki:

   İkiz doğumlarda her çocuk için ayrı ayrı emzirme ödeneği verilir. Yani toplamda 266 TL emzirme ödeneği alabilirsiniz.

 2. blank Ebru dedi ki:

  Merhaba 2014 8. Ayda doğum yaptım şuan basvursam sut parası alabılırmıyım acaba ayrıca çalışıyorum

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım. Emzirme ödeneğinde zaman aşımı 5 yıldır. Şayet doğumun gerçekleştiği tarihte uygun şartları taşıyorsanız alabilirsiniz.

 3. blank Nesibe dedi ki:

  Merhaba ben dogum yapali 2 ay oldu ama ne dogum parasi nede emzirme parasi yatmadi tekrar basvurumu yapmaliyiz

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Nesibe Hanım. Uygun şartları taşıyorsanız ve başvuruyu yaptıysanız tekrar başvuru yapmanıza gerek yok. Başvuru sonucunuzu e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama nasıl yapılır bilmiyorsanız süt parası sorgulama ve doğum parası sorgulama makalelerimizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 4. blank Duygu dedi ki:

  Merhaba
  Dogum yapalı 2 ay oluyor. Ancak Emzirme parasını almadım.8 i ilr 14 ü arasında yatıyormuş diye duydum. Bankaya gıttik sıstemde gorunmuyor dedıler.
  Almadıfımız her ay için tekrar başvuru mu yapmamız gerekiyor?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Duygu Hanım. Emzirme ödeneği ödemelerinde SGK’nın iş yoğunluğu sebebiyle bazen gecikmeler söz konusu olabiliyor veya ödemeler Ziraat Bankası yerine PTT’ye de yapılabiliyor. ödeneğin yatırılıp yatırılmadığını kontrol için illa ki bankaya gitmeniz gerekmiyor. E devlet sisteminden paranızın yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilirsiniz. E devlet ile süt parası nasıl sorgulanır bilmiyorsanız konu ile ilgili daha önce yayımladığımız makalemizi okuyabilir, e devletten süt parası sorgulama nasıl yapılıyor öğrenebilirsiniz. Başvuruyu yaptıysanız ve hak sahibi olduğunuz kesinleşip başvurunuz onaylandıysa tekrar başvuru yapmanıza gerek yok.

 5. blank Duygu dedi ki:

  Ben iş kur kapsamında işe başladım. 3 agustosda 37.haftamdı ve dogum öncesi çalışır raporum bittii, doguma kdar izin kullandım. 16 agustosda sözlşmem bıttı. İşten cıkışımı yaptılar. 17 agustosda dogum yaptım.
  İş göremezlik odenegınden yararlanabılır miyim?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Duygu Hanım. Analık iş göremezlik ödeneği gebelik ve doğum sebebiyle çalışılamayan dönemlerdeki maddi kayıpların telafisi içindir. 16 Ağustos’ta iş akdiniz sonlandığı için 16 Ağustos tarihinden sonraki günler için iş göremezlik ödeneği almanız mümkün değil. Ancak doğum iznine ayrıldığınız günden iş akdinin sonlandığı güne kadar olan süre için iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz.

 6. blank Sami dedi ki:

  Merhaba benim eşim sigortalı değil ama ben bir sağlık calisaniyim acaba süt parasından faydalanabilirmiyim
  Çocuğum 2017 nisan ayında doğdu mutemetlikten yapılır mı ? Yoksa sosyal güvenlik kurumuna mi başvurmam lazım

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Sami Bey. Kamu personeli iseniz kendi kurumunuza, özel sektörde çalışıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumuna emzirme ödeneği için başvuru yapabilirsiniz.

 7. blank Esat koçak dedi ki:

  Benim yoktu oğlum doğduğunda şimdi var sigorta primim 120 den fazla o zaman eşimden çalışmıyordu şimdi alabilir miyim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Esat Bey. Emzirme ödeneğinde en az 120 gün prim ödemesi doğumdan önce olması gerekmektedir.

 8. blank Hediye ozan dedi ki:

  Doğum parası tek aldm

 9. blank Hediye ozan dedi ki:

  Merhabalar ben hediye beş ay önce doğum yaptım bez parası mama parası süt parası hc birşey aalmadı emzirme odenegi nasıl olyor nerden basvurmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Hediye Hanım. Süt parası alabilmek için siz ya da eşinizin doğumdan en az dört önce sigortalı olarak çalışıyor olması gerekiyor. Gereken şartları taşıyorsanız başvuru SGK İl müdürlüğüne yapılır. Sigortalı çalışıp işten çıkma durumlarında da süt parası alınabiliyor. Gene en az 4 ay sigorta olması şartıyla erkek için işten çıktıktan sonra 15 ay, kadın için 10 ay içinde doğum olduysa başvuru yapabilirsiniz.

 10. blank Gülnaz dedi ki:

  Merhaba. 4ay önce doğum yaptım eşim 8 aydır bagkurlu benim sigorta bagkurl yok ama hamilelikte ve doğumda analık haklarından yararlandim banana süt parası düşermi yoksa düşmezmi anlayamadim beni bilgilendirebilirmisiniz

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Gülnaz Hanım. Doğum yaptığınız tarihte eşinizin en az dört ay prim ödemiş olması ve prim borcu bulunmaması gerekiyor.

 11. blank EMRAH IŞIK dedi ki:

  Merhaba
  Ağustos 2015’te çocuğum dünyaya geldi. Doğum yardım parasını aldık o zaman ama süt parasını almadık. Başvuru yaparak babanın sigortası üzerinden yararlanmak istiyorum. Başvuruyu bizzat babamı yapacak yoksa annede yapabilir mi?

  1. blank admin dedi ki:

   Emzirme ödeneği şartlarını anne taşıyorsa başvuru anne tarafından yapılır. Sigortalılık şartını sağlayan baba ise başvuru baba tarafından, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılması gerekmektedir.

 12. blank Veli celiktas dedi ki:

  Selamin aleyküm ben daha yeni duydum 7 aylık benim çocuğum ve istende cikardilar basvursam alırmiyım ve ne gerekli ve nekedar sürüyor bunu almak 1 keremi alınıyor

  1. blank admin dedi ki:

   İyi günler Veli Bey. Çocuğunuzun doğum tarihi emzirme ödeneği başvurusu yapabilmeniz için uygun. Emzirme ödeneği için yazımızda bahsettiğimiz aranan diğer şartları taşıyorsanız alabilirsiniz. Başvuruyu SGK İl Müdürlüğüne yapmalısınız.

  2. blank Veli celiktas dedi ki:

   Aynen dogum yapmadan 5 ay onceden çalıştığım var 120 dolduruyor yani dogduktan sonra 6 aylikken cikarildim dogum tarihi 02.20.2017

  3. blank admin dedi ki:

   Veli Bey SGK İl Müdürlüğüne giderek emzirme ödeneği başvurusu yapabilirsiniz.

 13. blank Kubra dedi ki:

  Merhaba süt param yatmamis yatması için napabnapabilirim

  1. blank admin dedi ki:

   İyi günler Kübra Hanım. Emzirme ödeneğinizin yatmamış olmasının pek çok sebebi olabilir. Sizin bu durumda yapmanız gereken Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne giderek ilgili birime konu hakkında bildirim yapmaktır.

 14. blank Fahri dedi ki:

  Merhaba. Üç ay önce çocuğum dünyaya geldi ve süt parası ödeneği için sgk’ya başvurdum. Aranın ptt’den alınacağını söylediler. Ptt’ye parayı almak için gittiğimde süt parasının ziraat bankasına devredildiğini söylediler, para ziraat bankasında da, ptt’de de hesa ımda gözükmüyor. Acaba pttden ziraat bankasına devrexilirken hata oluşmuş olabilir mi? Beni konuyla ilgili aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim

  1. blank admin dedi ki:

   İyi Günler Fahri Bey. Öncelikle onlinesorgula.gen.tr ailesi olarak yeni doğan çocuğunuzla birlikte sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür diliyoruz. Emzirme ödeneğinin hak sahiplerine dağıtılmasında son dönemlerde bu şekilde aksaklıkların sıkça yaşandığı biliniyor. İlk olarak Ziraat Bankası şubesine gitmeden önce E Devlet sistemine girerek emzirme ödeneğini sorgulamanız faydalı olacaktır. Ödemede aksama olması haricinde e Devlet sisteminde de emzirme ödeneğinizi göremiyorsanız konu ile ilgili olarak SGK İl Müdürlüğüne bizzat başvuru yapmanız gerekir.

 15. blank Busra dedi ki:

  Dogum yapmadan 8 ay once isten ciktim sigortam kesilmisti. Esiminde sigortasi yoktu temmuz 2016da dogum yaptim 3 aydir sigortam var sut parasini alabilirmiyim??

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Büşra Hanım. İlk olarak onlinesorgula.gen.tr ailesi olarak yeni çocuğunuzla birlikte sağlık, mutlu uzun bir ömür diliyoruz. Süt Parası başvurularında anne için doğumdan 10 ay önceye kadar işten çıkmış olmak süt parası başvurusu yapabilmek için yeterli. Eğer ki diğer aranan şartları da taşıyorsanız emzirme ödeneği almanız için bir engel söz konusu değil. Ayrıca doğum yaptığınız tarih göz önünde bulundurulunca doğum yardımından da yararlanmanız mümkün. Eğer ki doğum yardımı başvurusu yapmadıysanız konuyla ilgili olarak makalemizi okuyabilir ve doğum yardımı başvurusunda da bulunabilirsiniz.

 16. blank Mürüvvet dedi ki:

  Kızım 2011 doğumlu ben ondada almadım şuan 3cü bebeğimi bekliyorum bunda yararlanabilim bari

  1. blank admin dedi ki:

   İyi günler Mürüvvet Hanım. Öncelikle yeni dünyaya gelecek bebeğinizle birlikte uzun sağlıklı ve uzun bir ömür dileriz. Emzirme ödeneği için aranan şartları taşıyorsanız emzirme ödeneği almanızın önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Emzirme ödeneği için aranan şartları bilmiyorsanız konu ile ilgili daha önce yayınladığımız makalemize göz atabilirsiniz. Kızınızın 2011 doğumlu olduğu ve ödeme alamadığınızdan bahsetmişsiniz. Bu ifadelerinizden yola çıkarak süt parası değil de doğum yardımı uygulamasını kastettiğiniz izlenimi edindik. Doğum yardımı uygulaması 15 mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten sonra her doğan çocuk için anneye doğum yardımı ödemesi yapılır. Üçüncü çocuğunuz olacağı için de alacağınız doğum yardımı tutarı 600 TL olmalı. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için doğum yardımı ile ilgili daha önce yayımladığımız makalemizi inceleyebilirsiniz.

 17. blank Funda dedi ki:

  Slm ben çalışmıyorum eşim üniversite de dr 2017 de ikinci bebeğim oldu süt parasını alabiliyor muyum üniversiteye eşimin mi baş vurması gerekir

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Funda Hanım. Öncelikle yeni bebeğinizle birlikte sağlıklı, huzurlu, uzun bir ömür dileriz. Emzirme ödeneğine, sosyal güvenlik kapsamında çalışan eşiniz olduğu için başvuruyu eşinizin yapması gerekmektedir. Sorunuzda eşinizin üniversitede çalıştığını belirtmişsiniz. Kamu çalışanları, Bağ-Kur ve sigortalıların aksine emzirme ödeneğini SGK’dan değil kendi çalıştıkları kurumlardan alırlar. Bu durumda eşinizin başvuruyu kendi çalıştığı kuruma yapması gerekmekte.

 18. blank Ramazan dedi ki:

  Merhaba! Eşim doğum yapalı 20 gün oldu. Emzirme parası nezaman hesaba geçer acaba.

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey. Öncelikle yeni doğan çocuğunuzla mutlu, sağlıklı ve uzun ömür bir diliyoruz. Emzirme ödeneği almak için gerekli şartları taşıyorsanız ve bebeğinizin nüfus kayıt işlemleri doğumun gerçekleştiği hastane tarafından sorunsuz şekilde tamamlandıysa, paranız Ağustos ayının 8 il 14 arasında bir tarihte hesabınıza geçmiş olması gerekir. Paranızın hesabınıza yatıp yatmadığının kontrolünü e devlet sistemine giriş yaparak yapabilirsiniz.

 19. blank Hüseyin dedi ki:

  HÜSEYİN
  Iyi günler ya ben 8 14 arası sut paranızı alın dediler vakit bulamadım tekrar gidip basvurmammi gerekiyor yoksa diğer ayami kaldı

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Hüseyin Bey,
   Süt paranız o tarihler arasında adınıza yatacağı anlamına geliyor. ortalama 1 ay kadar adınıza bankada veya PTT şubesinde bekletildikten sonra gidip almazsanız geri iade olur ve tekrardan tüm işlemleri yapmanız gerekir. Fazla zaman geçirmeden gidip çekerseniz bu işlemleri yeniden yapmak zorunda kalmazsınız.

 20. blank Hüseyin dedi ki:

  Iyi günler ya ben 8 14 arası sut paranızı alın dediler vakit bulamadım tekrar gidip basvurmammi gerekiyor yoksa diğer ayami kaldı