Yaşlılık Maaşı Tarihleri – Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatıyor 2020

Yaşlılık maaşı tarihleri, her maaşı alan yaşlı vatandaşımız için aynı gün olmadığı için kafa karışıklığına sebep oluyor. Yaşlılık maaşının yattığı günler ile olan bu kafa karışıklığını gidermek adına; 2020 yaşlılık maaşı ne zaman yatıyor? 65 yaş maaşı hangi aylarda alınır? Yaşlılık maaşı hangi günler yatıyor? Gibi tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Siz de yaşlılık maaşı ne zaman yatacak öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Yaşlılık Maaşı

Anayasamızda yer alan sosyal devlet olma ilkesi gereği devlet, büyük miktarda sosyal yardım faaliyeti yürütüyor. Çocuk sahibi olan ailelere, engelli vatandaşlarımıza, yaşlılara, geçin sıkıntısı içinde bulunanlara, okuyan çocuklara büyük miktarlarda nakdi yardım yani para yardımı şeklinde Devlet desteği veriliyor. devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan biri de muhtaçlık aylığı. Bu ödemenin resmi adı muhtaçlık aylığı olsa da halk arasında da çok yaşlılık maaşı ve 65 yaş aylığı olarak biliniyor. Hali hazırda 65 yaşını doldurmuş on binlerce vatandaşımız muhtaçlık aylığı alıyor. Gene on binlerce vatandaşımız muhtaçlık aylığı başvurusu yapmış durumda ve heyecanla başvuru sonucunu bekliyor.

Devletimiz 2022 sayılı kanun kapsamında 65 yaşını doldurmuş, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve aylık geliri muhtaçlık sınırı altında olan tüm vatandaşlarımıza maaş bağlıyor. Ekonomik olarak sıkıntı içinde bulunan tüm yaşlı vatandaşlarımız bu maaş sayesinde rahat bir nefes alıyor. Muhtaçlık aylığı alan veya başvuru yapıp sonucu bekleyen tüm vatandaşlarımız için Yaşlılık maaşı ne zaman yatıyor, ne zaman yatacak, maaş ödeme günleri neler gibi tüm sorulara sırasıyla cevap vermeye başlayalım.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatıyor 2020

Yaşlılık maaşı hakkında verdiğimiz bu genel bilgilerin ardından yaşlılık maaşı ne zaman yatıyor konusuna açıklık getirelim. Resmi adı muhtaçlık aylığı olan yaşlılık maaşı, hayat geçirildiğinden  bugüne kadar 3 ayda bir olacak şekilde ödeniyordu. Yaşlılık maaşının 3 ayda bir verilmesi çok sayıda hak sahibinin şikayet ettiği bir husustu. Yaşlılık maaşı alan vatandaşlarımız yıllardır pek çok platformda yaşlılık maaşının aylık olması isteklerini ifade ediyorlardı. Bu çabalar nihayetinde sonuç verdi yaşlılık maaşı aylık olması için gerekli adımlar atıldı. geçtiğimiz günlerde yapılan resmi açıklama ile yaşlılık maaşı Eylül ayı itibariyle aylık ödenmeye başlayacak.

Muhtaçlık maaşı 3 aylık yerine ayda bir verilmeye başlanıyor. Ancak yaşlılık maaşı ödeme tarihleri tıpkı eskiden olduğu gibi yapılmaya devam edecek. Bildiğiniz gibi yaşlılık maaşı hak sahiplerine tek günde ödenmiyor. Yaşlılık maaş ödeme tarihleri 5 güne yayılmış durumda ve bu beş günün her birinde hak sahiplerinin bir kısmı maaşlarını alıyor. beş günü sonunda tüm hak sahipleri yaşlılık maaşını almış oluyor.

  2021 Doğum Parası Ne Kadar? Nasıl Başvurulur? Şartları Neler?

YAŞLILIK MAAŞI NE KADAR OLDU?

YAŞLILIK AYLIĞI NEDEN KESİLİR?

Yaşlılık Maaşı Tarihleri Neler?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere yaşlılık maaşı 3 ayda bir ödenir ve maaşlar 5 gün içinde gruplara bölünerek ödenir. İlk maaş ödeme gününde maaşını alan yaşlıların olduğunu gören diğer hak sahipleri kendilerinin de maaşının yatığını düşünüyor. Ancak PTT şubelerine gittiklerinde elleri boş dönebiliyorlar. Bu sebeple bazı hak sahipleri yaşlılık maaşı neden yatmadı, yaşlılık maaşı ne zaman yatacak gibi kafalarında soru işaretleri oluşuyor. Yaşlılık maaşı ne zaman yatıyor, kim ayın kaçında maaş alır sıralayalım şimdi de.

Yaşlılık Maaşı Tarihleri Şu Şekilde;

 • Doğun senesinin son rakamı 0 ve 5 olanlar maaş ayının 5’inde
 • Doğun senesinin son rakamı 1 ve 6 olanlar maaş ayının 6’sında
 • Doğun senesinin son rakamı 2 ve 7 olanlar maaş ayının 7’sinde
 • Doğun senesinin son rakamı 3 ve 8 olanlar maaş ayının 8’inde
 • Doğun senesinin son rakamı 4 ve 9 olanlar maaş ayının 9’unda

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?

Yaşlılık maaşı, 2019 temmuz ayında aylık 601 liradan 637 liraya çıkmıştı.  637,79 lira olan 65 yaş maaşı, 2020 Ocak’ta memur maaş katsayısındaki artışla yaşlılık maaşı da arttı.

AYLIK TÜRÜ AYLIK TUTARI GELİR SINIRI
Mevcut Yeni Mevcut Yeni
65 Yaş 637,79 TL 671,53 TL 609,67 TL 701,32 TL

SOSYAL YARDIMLAŞMA PARA YARDIMI

SOSYAL YARDIMLAR NELER, NASIL ALINIR?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. ZEKİ dedi ki:

  YAYU BU ENGELILERE YUZU NEZAMAN GULCEK DOKTOR TARAFINDAN CIKAN EMEKLILER ALDIYI AYLIK BU DERECE BU YUZDE KIK OLAN BU 536 TL YUZDE YETMISTEN YUKARI ALAN 780 TL BU NASIL ADALET BU BUN LARIN YUZU NEZAMANGULCEK ALDIYI AYLIK BU EMEKLIYE ZAM VAR YASLIYA VAR GEL GELELIM BUNLARA YOK SEB NE BAKAN DUYSUN BASKAKANDA DUYSUN SAYIU KISILER N CUMUR BASKANI NERDE BIRMILYAR ALTINDA ALAN OLMICAK DIYO BUNLARIN SORUNU NA BAKTINIZMI BU KIŞILER NASIL GECIN SI N DIYOM TURK ALKI ADINA TURKIYEDE BU SEKILDE AYRILANLAR NEZAMAN YUZU GULCEK BAY RAM PARASI YOK GELELIM EMEKLIYE VAR NEDEN BOYLE OLANA YOK ERKEZ BU ADALETE SON VERIL MİLET VEKİLER DUYSUN OTURDUYUN DA ON LAR AYLIK ALIYOSUN BUNLARIN HAKKI NERDE SORUYOM ACIL MUDALE EDELIM HABER BEKLIYOLAR

 2. blank Ak dedi ki:

  Eylülde 540 lira aldım fakat ekimde baktım 89 lira var hesapta bu nasıl oluyor acaba

 3. blank Figen Yılmaz dedi ki:

  Babam en son Haziranda 1500 TL çekti.Eylülde 620 TL verildi.Gecen dönemler ödenmesi.gerek miyor mu?.
  Teşekkür ediyorum

 4. blank Murat dedi ki:

  Mrb peki temmuz Ağustos ayı maaşları verilmeyecekmi o zaman

 5. blank Turgut dedi ki:

  5 eylülde 620 ₺ çektim. En son haziranda 1500 ₺ çektim. Geçmiş 3 ay için para neden yatmadı.

 6. blank ömer dedi ki:

  Yaşlılık maaşı ne zaman alınıyor hangi aylarda veriliyor

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Yaşlılık maaşı 3 ayda bir ödeniyordu ama bu Eylül ayı itibariyle her ay ödenmeye başlayacak. Doğum yılının son rakamına göre her ayın 5’i ile 9’u arasında ödeniyor.

 7. blank Sibel dedi ki:

  Bayramdan once maaslar yatiyor mu ? Bayramdan sonraki eylulün 5 de ma as lar 1500 tl olarak mi yatacak yoksa 500 lira mi yatacak ?