2020 Süt Parası Sorgulama, E Devlet, PTT Süt Parası Sorgulama (Detaylı)

2020 Süt parası sorgulama, süt parasının yatıp yatmadığını nasıl öğrenirim diyenlerin yapması gereken bir işlem. Süt parası sorgulama işlemi; TC no ile, telefon numarası ile, PTT veya Ziraat Bankası gibi çeşitli yollarla yapılabiliyor. Tüm bu yollarla sorgulama işlemi nasıl yapılır sizin için hazırladığımız bu makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca; 2020 süt parası ne kadar oldu, nasıl alınır, ne zaman yatar, nereye yatar, süt parası kaç ay alınır, süt parası kimler alır, kimlere verilmez, süt parası için gerekli evraklar neler gibi konu hakkındaki tüm önemli hususların ayrıntılı cevapları da yazımızda. Bunlara ek olarak yazımızda cihazınıza indirip doldurabileceğiniz Süt Parası Başvuru Dilekçesi de yer alıyor.

2020 Süt Parası

Devlet; çocuk sahibi olmayı teşvik, nüfus artışını sağlama, bebek sahibi olan ailelere maddi destek sağlamak amaçlarıyla çok sayıda sosyal program hayata geçiriyor. Bu kapsamda süt parası 2008 yılında başladı ve milyonlarca anne baba bu ödemeden faydalandı. Bu sosyal programlarının en bilinenleri arasında emzirme ödeneği geliyor. Halk arasında süt parası, emzirme parası gibi adlarla bilinen bu uygulama, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yürütülüyor. 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanlar bu uygulamadan yararlanma hakkına sahip.

Sigortalı çalışan kadınlar veya sigortasız eşi doğum yapan sigortalı erkekler emzirme ödeneği alabilirler. Süt parası başvurusu SGK İl Müdürlükleri ve SGK Hizmet Merkezlerine yapılması gerekiyor. Süt parası başvurusunu anne ve babadan sigortalı olan hangisi ise o yapmalıdır. Hem anne hem babanın ikisinin de sigortalı olması halinde başvuruyu anne yapar. Anne ve babalar süt parası ile doğum parası aynı mı şeklinde çelişki yaşayabiliyor. Doğum parası süt parasından farklı bir uygulamadır. Doğum yardımı ne kadar, nasıl alınır, kimlere verilir gibi konu hakkındaki tüm detayları aşağıda bağlantıları bulunan makalelerimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Süt Parası Kimlere Verilir?

Ödeme hakkında verdiğimiz bu genel izahatın ardından şimdi de süt parası alma şartları neler, kimler süt parası alabilir, süt parası kimlere verilmez konusuna açıklık getirelim. İlgili kanun ve yönetmeliğe göre emzirme ödeneği alma şartları;

 • 4/A veya 4/B sigortası kapsamında anne veya babadan en az birinin doğumdan önceki bir yılda en az 120 gün sigorta primi ödenmiş olması
 • 4/B kapsamında (Bağ-Kur) olanların geriye yönelik sigorta prim borcunun bulunmaması
 • Doğumun gerçekleşmesi ve çocuğun hayatta olması
  Yaşlılık Maaşı

Saydığımız maddelerden de anlaşılacağı üzere emzirme parası alabilmek için doğumun gerçekleştiği tarihte illa ki çalışıyor olmak gerekiyor. Şayet işinizden ayrılmış veya çıkarılmış dahi olsanız, doğumun gerçekleştiği tarihten geriye doğru son 1 yıl içinde 120 gün veya daha fazla prim ödemeniz varsa emzirme yardımı alabilirsiniz.

Süt Parası İçin Gerekli Evraklar Neler?

Süt parası başvuruya dayalı bir ödeme şeklidir ve otomatik ödeme şeklinde uygulama söz konusu değildir. SGK İl Müdürlüğü veya SGK Hizmet merkezine süt parası başvurusu yaparken hazırlamanız gereken belgeler ise şu şekilde;

 • Doğumun gerçekleştiği kurumdan alınmış doğum belgesi
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi

2020 Süt Parası Ne Kadar Oldu?

Süt parası kaç lira olacak, her yıl enflasyon rakamlarına göre SGK tarafından yeniden belirlenmekte ve kamuoyuna duyurulmaktadır. SGK geçtiğimiz günlerde konu hakkında açıklamada bulundu ve pek çok anne babanın merakla beklediği 2020 süt parası ne kadar oldu sorusu da cevabını bulmuş oldu. 2020 yılı süt parası ilk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 üçüncü çocuk için 600 olarak belirlendi.

2019 yılı enflasyon beklentileri üzerinden emzirme ödeneği ne kadar olacak bir tahmin yürütmek olası. Ancak enflasyon rakamının beklentilerin üzerinde çıkması çok sık olan bir durum.

Süt Parası Sorgulama TC İle

TC ile süt parası sorgulaması e devlet kapısı üzerinden e devlet şifresi ile yapılıyor. Bu sebeple TC ile süt parası sorgulama yapmak için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e devlet şifresi edinebilirsiniz.

 1. Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda ekranınıza açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.
 2. Bu tıklamayı yaptığınızda e devlet giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada sırasıyla TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi ilgili kutulara eksiksiz şekilde girin Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın.
 3. İlk 2 adımı doğru şekilde yaptığınızda E Devlet SGK Şahıs Ödemesi Görüntüleme sayfasına giriş yapmış olacaksınız. Bu sayfada Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi yazan iki kutucuk göreceksiniz. Başlangıç tarihi yazan kutucuğa süt parası başvurusu yaptığınız tarihi girin.
 4. Bitiş tarihi yazan kutucuğa ise günün tarihini girin ve ardından altta yer alan Sorgula sekmesine tıklayın.

Yukarıda saydığımız 4 adımlık işlemi eksiksiz olarak yaptığınızda TC ile emzirme parası sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız. Emzirme ödeneği başvurunuz onaylandıysa bu sayfada emzirme parasının nereye, ne kadar yatırıldığı gibi detayları göreceksiniz.

Süt Parası Sorgulama Telefon Numarası

E devlet üzerinden TC ile süt parası sorgulaması yapma imkanı olmayanlar için en iyi alternatif sorgulama yöntemi telefon numarası ile sorgulama yapmak. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere emzirme ödeneği uygulamasının yürütmesi ve finansmanı SGK tarafından yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu iletişim numarası üzerinden irtibat kurulup bilgi alınması gerekiyor. Süt parası numarası ALO 170. ALO 170 hattını arayarak süt parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

  2020 Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır - Devlet Yardımları

ALO 170 iletişim hattı hakkında bir uyarıda bulunmamız gerekiyor. Bu hat sadece emzirme ödeneği için tahsis edilmiş bir hat değil. SGK ile ilgili tüm işlemler için kurulmuş bir yardım hattı. Bu sebeple tahmin edeceğiniz üzere bu hattı her gün yüz binlerce vatandaşımız arıyor. Tahmin edersiniz ki aramalar bu denli yoğun olunca telefonda bekleme süreleri bir miktar uzayabiliyor. Bu duruma aramadan önce hazırlıklı olmanızda fayda var.

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

SGK ve Ziraat Bankası arasında geçtiğimiz yıllarda imzalanan protokol ile MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) uygulaması hayata geçirildi. Projeyle birlikte SGK şahıs ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden yapılmaya başlandı. Emzirme ödeneği de SGK şahıs ödemeleri arasında yer alıyor. Bu sebeple süt parası başvurusu yapanlar paralarını kolay bir şekilde Ziraat Bankasından alabiliyor. Başvurunuz onaylandıktan sonra paranız adınıza Ziraat Bankasına yatırılır. Nüfus cüzdanınızla birlikte herhangi bir Ziraat bankası şubesine giderek sorgulama işlemi yapabilir paranızı istediğiniz zamana çekebilirsiniz.

Şayet Ziraat Bankasında vadesiz hesabınız varsa veya vadesiz hesap açtırıp bu hesabı e devlet üzerinden sisteme tanımlarsanız ziraat bankası süt parası sorgulama işlemi için bankaya bile gitmenize gerek kalmadan kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede paranızı şubeye gidip sıra beklemeden herhangi bir bankamatikten çekebilir, telefon bankacılığı, internet bankacılığı veya Ziraat Bankası cep telefonu uygulamasını kullanarak paranızı istediğiniz gibi havale veya EFT işlemi yapabilirsiniz.

Konu Hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve Ziraat Bankası vadesiz hesabı e devlet üzerinden sisteme nasıl kaydolur öğrenmek için aşağıda bağlantısı bulunan makalemizi okuyabilirsiniz.

PTT Süt Parası Sorgulama

Emzirme ödeneği sorgulaması yapabilmek için diğer bir seçenek de PTT. Ancak PTT süt parası sorgulaması diğer sorgulama yöntemlerine göre daha zahmetli. Yukarıda tarif ettiğimiz sorgulama yöntemlerini yapma imkanınız yoksa başvurulabilecek bir yol. Emzirme parası Ziraat bankası Şubesi olmadığı yerlerde PTT üzerinden yapılıyor. Bu sebeple başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanınızla başvurarak sorgulama yapabilir ve paranız yattıysa çekebilirsiniz.

Süt Parası Kaç Ay Alınır?

Emzirme ödeneği konusu ile ilgili olarak en fazla kafa karışıklığına ve yanlış anlamaya sebep olan husus kaç ay alınır hususu olsa gerek. Bunun başlıca sebebi SGK resmi internet sitesinde süt parasının 6 aylık bir ödeme olduğu yazması. Pek çok vatandaşımız bu ifadeye istinaden süt parası tutarını altı ay boyunca yer ay alınacağı gibi yanlış bir kanıya kapılıyor. Bu kesinlikle doğru değil. Süt parası altı aylık bir ödemedir ancak tek seferde ve peşin olarak ödenir. Yani emzirme ödeneği 1 bebek için sadece 1 kez alınabilmektedir.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Başvuruyu yapanlar en çok süt parası ayın kaçında yatar, süt parası yattı mı sorularının cevabını merak ediyordur muhtemelen. Yukarıda MOSİP uygulamasının hayat geçirildiğinden bahsetmiştik. MOSİP uygulamasının tam olarak hayata geçirilmesinin ardından SGK şahıs ödemeleri bu sistem üzerinden her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmaya başlandı. Yani emzirme ödeneği başvurusu yaptığınız ayı takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında paranız adınıza yatırılmış olur.

  e-Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Süt Parası Nereye Yatar?

Yazımızı bu bölümüne kadar okuduysanız süt parası nereye yatar sorusunun cevabını kolaylıkla bulmuşsunuzdur. Süt parası ödemesi PTT veya Ziraat Bankası Şubesine yatar.

Bebeği olan annelere devlet süt parası, doğum parası gibi maddi yardımlarda bulunuyor ve olası yaşanan maddi zorluklar bir nebze de olsun bu şekilde azaltılabiliyor. Ancak yeni annelerin tek sorunu maddi değil elbette. Bebek bakımı ve sağlığı, anne sağlığı ve emzirme son derece önemli hususlar. Kadınları ilgilendiren ve kadınca tüm sorunlara çözümler sunan bilgi kaynağına ulaşmak için BURAYA tıklayın ve güzellik, sağlık, bakım, emzirme gibi konularda merak ettiklerinizin cevaplarına ulaşın.

Süt Parasını Baba Alabilir Mi?

ödenek hakkında sıkça sorulan sorulardan da biri bu soru. Yazımızın bu bölümüne kadar muhtelif yerlerinde emzirme ödeneğinin SGK prim ödemesi ile bağlantılığı olduğunu ifade etmiştik. SGK prim ödemesi baba adına yapılıyorsa, yani erkek çalışıyor ve kadın sigortalı çalışan değilse süt parası başvurusu baba tarafından yapılır. Süt parası bu durumda baba adına yatırılır. şayet anne ve babanın her ikisi sigortalı çalışan ise bu sefer başvuruyu anne yapmalıdır. Başvuruyu yapan anne olduğu için ödenek de doğal olarak anne adına yatırılır.

Süt Parası Zaman Aşımı

Süt parası almayı unuttum diyenlerin çok fazla endişelenmesine gerek yok. Çünkü süt parası zaman aşımı süresi 5 yıl. Doğum yaptığınız dönemde süt parası alma şartlarını taşıyorsanız emzirme ödeneği başvurusu yapmak için geriye dönük 5 yıl zamanınız var. Doğumun üzerinden çok zaman geçti diyerek başvuru yapmayı ihmal etmeyin, süt parası alma süresi 5 yıldır.

Memurlar Süt Parası Alır Mı?

Memurlar süt parası alabilir mi sorusunun cevabını kamu çalışanları çok merak ediyor olsa gerek. Yazımızın ilk bölümlerinde emzirme ödeneğinin 4/A ve 4/B kapsamında sigortalı olanları kapsadığını belirtmiştir. 4/C (Emekli Sandığı) kapsamında olanlar yani memurlar SGK’dan süt parası alamazlar. Ancak bazı kamu kurumları personeline kendi bütçesinden karşılanmak üzere doğum sonrasında çeşitli yardımlar verebiliyor. Bu sebeple şayet var ise uygulamanın adı emzirme ödeneğinden farklı olabilir. Bu konuda her memurun kendi kurumunda ilgili birime başvuru yaparak bilgi alması gerekiyor.

Süt Parası Kimlere Verilmez?

4/A veya 4/B sigorta kapsamında olmayanlara, 4/C kapsamında sigortalı olanlara, 4/B kapsamında olup prim borcu olanlara süt parası verilmez.

Doğum Borçlanması Ne Kadar – Kadınların Emeklilik Durumu

Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker Mi?

DOĞUM RAPOR PARASI HESAPLAMA

DOĞUM RAPOR PARASI SORGULAMA

ZİRAAT BANKASI SÜT PARASI SORGULAMASI

DOĞUM PARASI

DOĞUM PARASI SORGULAMA


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 143 YORUM
 1. Neslihan dedi ki:

  Merhaba benim ikametgahım balıkesir fakat istanbulda dogum yaptım süt ve dogum parası yardımı başvurusunu istanbuldan yapabilirmiyim?

  1. blank admin dedi ki:

   yapabilirsiniz.

 2. blank Selin dedi ki:

  Merhaba 13 09 2013 doğumlu çocuğum var 5 sene dolmuşmudur acaba emzirme parası almamıştım şimdi başvuru yapsm alablirmiyım?

  1. blank admin dedi ki:

   Henüz 5 sene dolmamış. Doğumun gerçekleştiği tarihte gerekli şartları taşıyorsanız emzirme ödeneği alabilirsiniz.

 3. blank emine dedi ki:

  merhabalar… bu konuda bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim öncelikle. eşim öğretmen. bulunduğumuz ilin milli eğitim müdürlüğüne mi başvurmamız gerekiyor yoksa sgk ya gidip kendi adıma başvurup dilekçe versem kendim çekebilir miyim. iki coçuğum var bu arada biri 2016 biri 2017 doğumlu. ikisinin parasını ayrı ayrı mı alabiliyoruz. yoksa tek seferde yatırılıyor mu.
  2016 da doğan çocugumun parası 6×149 mu acaba.

  1. blank admin dedi ki:

   Memurlar için SGK’nın bir emzirme ödeneği ödemesi söz konusu değil. bazı kamu kurumları emzirme ödeneği benzeri olarak personeline yardım ödemesi yapıyor. Eşiniz öğretmen olduğu için Milli eğitim veya İLKSAN’a bu tarzda bir destek programları olup olmadığını sorabilirsiniz.

 4. blank Aynur dedi ki:

  Benim 2010 da ikizleri oldu ssk ya başvurdum set parası için bi sonuç alamadım tekrar başvuru yapsam olurmu

  1. blank admin dedi ki:

   Emzirme ödeneğinde zaman aşımı süresi 5 yıl. görülen o ki başvuru için 5 yıllık süreyi geçirmişsiniz.

 5. blank serkan keskin dedi ki:

  merhaba şimdi sgk dan geliyorum 2 çocuğum var biri 2013 diğeri2015 doğumlu süt parası talebinde bulundum.2015 de doğan çocuğumun süt parasını raporun içinde 95 tl ödemişler.diğer çocuğum içinde oradaki memur bana tek seferde 100 küsür paranın zıraat bankasına yatacağı söyledi.size sorum şu bu süt parasını 6 ay boyunca almıyor muyuz yani 6×100 küsür .bana söylenen tek sefere mahsus 100 küsür tl.

  1. blank admin dedi ki:

   Emzirme ödeneği tek seferde ödenir. Size belirtilen tutar bir kez ve tek seferde ödenecek.

 6. blank Gülşah dedi ki:

  Ilk kızım 2017 dogumlu ondan 80tl aldim ikinci kızım 31 temmuz 2013 doğumlu ondanda 94 tl aldım sadece doğum parası aldım ikinci kızımdan emzirme parası alabilirmiyim ve neden ikinci çocuğa verilen 400 tl yi almadım bilgi verirmisiniz bu arada çalışmıyorum eşim sigortalı 2016 ‘dan beri aynı yerde çalışıyor

  1. blank admin dedi ki:

   Gülşah Hanım sorunuzda ilk kızınızın 2017 ikinci kızınızın 2013 doğumlu olduğunu söylemişsiniz. Şayet çocuklarınızın doğum tarihlerini sehven hatalı yazdıysanız yazdığımız cevap hava kalacaktır.Ama mevcut tarihlere göre durum şu. Doğum yardımı başvuruya tabi bir uygulama. 400 TL doğum yardımından faydalanabilmek için SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Doğum yardımı başvurusu yaparken ayrıca emzirme ödeneği başvurusu da yapabilirsiniz. Şayet hatalı tarih yazmışsanız doğru tarihleri bize tekrar yazın. verdiğiniz tarihlere göre yeniden cevaplayalım.

 7. blank Betül Çağan dedi ki:

  Merhaba 24 12 2014 yıllında doğum yaptım süt parası alabiliyormuyum cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. blank admin dedi ki:

   Emzirme ödeneğinde zaman aşımı 5 Yıl. Doğumun gerçekleştiği tarihte uygun şartları taşıyorsanız alabilirsiniz.

 8. blank Hatice dedi ki:

  İyi günler ben 08.02.2013 yılında doğum yaptım aceba benimde hakkım var mı benide kapsarmi lütfen bilgilendirirmisiniz

  1. blank admin dedi ki:

   Emzirme ödeneğinde zaman aşımı 5 yıldır. 2013 yılında yaptığınız doğum için ne yazık ki emzirme ödeneği alma hakkınızı kaybetmiş durumdasınız.

 9. blank Hatice dedi ki:

  İyi günler ben02.08.2013 yılında doğum yaptım aceba beni kapsarmi hakkım oluyor mu lütfen bilgi verir misiniz lütfen

 10. blank selma dedi ki:

  Memurlar (4C) süt parası başvurusunu kendi kurumlarına yapmaları gerekmektedir DİYORSUNUZ ama MEMURLAR SÜT PARASI ALAMAZ. Bu yüzden lütfen yanlış bilgi vermeyin.

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Selma hanım. Sizin de dediğiniz gibi memurlara SGK tarafından emzirme ödeneği verilmez. Ama bazı kamu kurumlarının sandıkları, personeline doğum sonrasında bu tarz ödemeler yapabiliyor, kastetiğimiz buydu.

 11. blank Bahar dedi ki:

  Çok teşekkürler saol:))

 12. blank Bahar dedi ki:

  Ben bir yildir doğum yapmış im simdi basvursam bir yılın parasını alirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Doğumun gerçekleştiği tarihte uygun şartları taşıyorsanız alabilirsiniz

 13. blank Seyit dedi ki:

  Merhaba admin
  4 ay önce ilk çocuğum oldu emzirme parasını sürekli takip ettik. Bi türlü yatmadı üstelik ziraat bank hesabimda vardı orayı da kontrol ediyordum. Taki bugün e-devletten bakana kadar . Para yatmış ama son ödem e tarihi geçtiğinden dolayı geri girmiş. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim

  1. blank admin dedi ki:

   Geri iade edilen emzirme ödenekleri için SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.

  2. blank Seyit dedi ki:

   Teşekkürler

 14. blank Arzu dedi ki:

  Merhaba ben devlet memuruyum memurlar süt parası almıyor dediler bize 3çocuğum var. 4yas 2yas ve bir aylık bunlar için müracaat edebilirmiyiz birde eşimde memur kendi kurumuna bas vurabilir mi.teşekkürler

  1. blank admin dedi ki:

   SGK emzirme ödeneğini ssk’lı ve Bağ-kur’lulara öder. memurlara SGK’dan emzirme ödeneği ödemesi yapılmaz. bazı kamu kurumları personeline kendi bütçesinden karşılayacak şekilde yardımlar verebiliyor. Konuyu kurumunuzla görüşmeniz gerekiyor.

 15. blank Serife dedi ki:

  7 ay önce işten cikarildim şuan işsizlik maaşı alıyorum eşimin sigortası yok emzirme odenegi alabilir miyim 20 gün oldu doğum yapalı

  1. blank admin dedi ki:

   İşten çıkarıldığınız tarihten geriye doğru 1 yıl içinde 4 ay sigorta priminiz varsa alabilirsiniz.

 16. blank İsmail dedi ki:

  Merhaba çocuğum 3 yasina girdi tek seferde bi ucret almıştık ama dogum parasi mi süt parasi mi hatirlamiyoruz birisini almadik nasil bi yol izlememiz gerekli yardimci olursaniz sevinirim.

  1. blank admin dedi ki:

   Aldığınız paranın ne kadar olduğunu hatırlıyorsanız hangisini aldığınızı söyleyebiliriz. Tutarı hatırlıyorsanız bize yazın.

 17. blank Adil dedi ki:

  Merhabalar sgkli değilim ama banka çalışanıyım bankaların kendi bünyesinde oluşturduğu özel emekli sandığına tabiyim eşim yakında doğum yapacak süt yardımından biz yararlanabiliyor muyuz?

  1. blank admin dedi ki:

   Prim ödemeleriniz SGK’ya yapılmadığı için SGK’dan ödeme alamazsınız. Emzirme ödemesi yapıp yapmadığını bankanızın sandığı ile görüşmeniz gerekiyor.

 18. blank turgut dedi ki:

  Ben sigortayim ama esim le sua. Resmi nikahimnyok 10 gun once dogum yapti dogum parasi veya sut parasindan yararlanabiliyormuyum ben veya esim

  1. blank admin dedi ki:

   Emzirme ödeneği için resmi nikah şartı var bu yüzden emzirme ödeneği alamazsınız. Doğum parası için ise resmi nikah şartı aranmaz.

 19. blank fırat dedi ki:

  mrh süt parası yeni PTT aldım ptt verdiği ödeme makbuzunda ödeme tarihi aralığı 15.12.2017 15.02.2018 olarak made belirtilmiş süt parası acaba sadece bi severe mahsuz 133 tl ödeniyor acaba

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Emzirme ödeneği tek seferde 133 TL olarak ödenir.

 20. blank Abdurrahman dedi ki:

  Kaç kere veriliyor internet üzerinden başvurabilirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Emzirme ödeneği tek seferde 133 TL ödenir. Başvurular SGK İl müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine yapılır.