Belediye Bursu Nasıl Alınır, Kaç Para, Kimlere Verilir? Belediye Bursları

Belediye bursu nasıl alınır, özellikle üniversite okuyan gençlerimizin iyi bilmesi gereken bir konu. Belediyeler sosyal yardım uygulamaları kapsamında büyük tutarlarda burs veriyor. Belediye bursları konusu ile ilgili olarak;  belediyeden burs nasıl alınır? Belediye bursları kaç para? Burs veren belediyeler hangileri? Belediye bursu için gerekli belgeler neler? Belediye burs başvurusu nasıl yapılır? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Siz de belediyeden bur almak istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Belediye Bursları

Belediye bursları hakkında bilgi vermeye önce konu hakkında halk arasında yanlış anlamalara ve kafa karışıklığına yol açan bir yanlış anlamayı düzelterek başlayalım. 5102 sayılı Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanunda kamu kurum, kuruluş ve iştiraklerinin belediyeler hariç olmak üzere yükseköğrenim öğrencilerine burs veremeyeceği hükmü bulunuyordu. Söz konusu kanun maddesine CHP’nin Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru sonrasında maddedeki ‘’belediyeler hariç’’ ifadesi iptal edildi.

Bu durum halk arasında belediyeler üniversite öğrencilerine artık burs veremeyecek gibi bir yanlış anlamaya sebep oldu. Bu değişiklik belediyelerin üniversite öğrencilerine burs vermesini yasaklaması anlamına gelmiyor. Belediyeler yükseköğrenim öğrencilerine burs, kredi, maddi yardım vermesi halinde kaç öğrenciye, ne kadar ve ne kadar süre için verdiğini üçer aylık periyotlar halinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirme zorunluluğu getirildi. Yani belediyeler burs veriyor mu sorusunun cevabı evet, belediyeler üniversite öğrencilerine burs verebiliyor. Yapılan değişiklik sonrası belediyelere üniversite öğrencilerine verdikleri burs ve yardımları bildirme zorunluluğu getirildi. İlkokul, ortaokul veya lise öğrencileri için verilen burslarda ise herhangi bir kısıtlama söz konusu değil.

  Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor

Belediye Bursları Kaç Para?

Belediyeler yerel yönetimler kanununa tabi olan, gelir getiren faaliyet yürütmeye yetkisi olan ve kendi bütçesini kendi oluşturan kamu kuruluşları. Belediyeler bütçelerinin ne kadarını sosyal yardım için ayıracakları ve bu sosyal yardımları ne şekilde dağıtacaklarına kendileri karar verme yetkisine sahip. Bu sebeplerden belediye bursları kaç para sorusunun tek ve net bir cevabı söz konusu değil. Belediye bursu ne kadar olacak tamamen belediyenin kendi inisiyatifinde olan ve belediye meclislerinin karar verdiği bir konu. Özellikle büyük nüfuslu belediyeler gelirlerinin daha fazla olması sebebiyle daha yüksek tutarlarda burs verme ihtimali söz konusuyken,  nüfusu nispeten daha az olan belediyelerin burs tutarları ve burs verilen öğrenci sayısı düşebiliyor.

Başta da belirttiğimiz gibi belediye bursları ne kadar sorusunun tek ve net bir cevabı yok. Ancak ülkemizde belediyeler genel itibariyle üniversite öğrencilerine 100 TL ile 300 TL arasında değişen burs veriyor. Bu yüzden belediye bursu ne kadar olduğunu ikametinizin belediyesine başvuru yaparak öğrenmeniz gerekiyor. devletten burs almak için tek seçenek belediyeler devlet değil tabi ki. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü de burs veriyor. Bu ki kurumdan burs nasıl alınır, ne kadar, kimlere verilir detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda bağlantıları bulunan makalelerimizi okuyabilirsiniz.

İLGİLİ KONULAR:

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BURSU

SYDV (KAYMAKAMLIK BURSU)

Belediye Bursu İçin Gerekli Belgeler

Tüm devlet kurumlarının internet sistemine entegre edilmesinin ardından kamu kuruluşlarına yapılan başvurularda eskiye nazaran daha az belge talep ediliyor. Bu durum belediye burs başvuru için de geçerli. Burs başvurusu yapan öğrencilerden mal varlığı ve gelir durumu ile ilgili artık belge talep edilmiyor. Bu incelemeler diğer kamu kurumları ile kurulan bağlantılar ile artık kısa süre içerisinde online olarak yapılabiliyor.

  2020 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu | Muhtaç Dul Aylığı Nasıl Alınır?

Bu durum haricinde burs başvurusu yapan öğrencilerden;

 • Bir yüksek öğrenim kurumuna kayıt yaptırıldığına dair belge
 • Belediye burs başvuru dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi talep ediliyor.

Bunların haricinde bazı belediyeler başvuru yapan kişilerden fakirlik belgesi talep edebiliyor. Bu sebeple burs başvurusu yapmadan önce muhtarlıktan fakirlik belgesi almak işlemlerinizi hızlanmasına katkı sağlayabilir.

Belediye Bursu Nasıl Alınır?

Belediyeden burs almak için gerekli evrakları aldıktan sonra yapılması haliyle belediye burs başvurusu yapmak. Burs başvurularını almak için belediyelerde genellikle sosyal yardım müdürlükleri görevlendirilmiştir. Bazı büyük belediyelerde bu görev kadın koordinasyon merkezine tevdi edilmiş olabilir. İkametinizin belediyesi burs başvurusu toplamak için hangi birimini görevlendirdiğini başvuru esnasında öğrenerek gerekli belgeleri teslim ettikten sonra sonucu beklemekten başka yapmanız gereken bir şey kalmamış oluyor.

GÖZ AT:

FAKİRLİK BELGESİ NEREDEN, NASIL ALINIR, NE İŞE YARAR?

FAKİRLİK MAAŞI NE KADAR, NASIL ALINIR, KİMLERE VERİLİR?

Belediye Burs Sorgulama

Belediye burs sorgulama yapmak için birkaç alternatif söz konusu. Bir kısım belediyeler burs başvuru sonuçlarını resmi internet sitesi üzerinden yayımlamayı tercih ediyor. Belediye burs başvurusu yaptıktan sonra düzenli olarak belediyenin internet sitesini takip etmeniz gerekiyor. Belediye bursu sonuçları için belediyelerin tercih ettiği bir diğer yol ise kısa mesajla bilgilendirme. Belediye burs sonuçları başvuru sahiplerine SMS yoluyla bildiriliyor. Başvuruyu yaptığınız belediye bu yöntemi tercih ediyorsa beklemekten başka bir seçenek ne yazık ki yok. Belediyelerin bir kısmı ise özellikle küçük nüfuslu taşra belediyeleri bu yöntemlerin hiçbirini uygulamıyor. Böyle yerlerde belediye burs sorgulama için ya telefon ile arayarak bilgi talep etmek veya bizzat giderek belediye burs sonuçları için bilgi talep etmek gerekiyor.

Belediye burs sorgulama ile diğer merak edilen husus ise belediye bursları ne zaman yatacak konusu. Burs verme işini her belediye bağımsız olarak kendisi organize etmektedir. Bu sebeple belediye bursu kaç para sorusunun sabit bir cevabı olmadığı gibi belediye bursu ne zaman yatacak sorusunun da tek bir cevabı yok. Her belediye meclis kararıyla ödeme tarihini kendisi belirler. Belediye bursu ne zamana yatacak bilgisini ancak size burs veren belediyeden öğrenebilirsiniz.

  2020 Çocuk Borçlanması Ne Kadar? Şartları Neler?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bahar dedi ki:

  Anaokulu için burs verilir mi

 2. blank Ferhat dedi ki:

  Belediyeden alınan burs yaz tatillerinde de yatar mı

 3. blank duygu dedi ki:

  evlen cem yardim istiyorum

 4. blank Sertaç Tokmak dedi ki:

  Ben Mustafa Eravutmuş ortaokulu da okuyorum ve burs almak istiyorum. Gelen parayla okul ihtiyaçlarımı karşılıyacağım. Bu arada beş nüfuslu aileyiz ve üç kardeşiz küçük kardeşim var beş yaşında bu sene onu Ana Sınıfına gönderecektik ama bütçemiz yetmiyor ablam liseye gidiyor ve babamın aylığı aile bütçesine yetmiyor. Burs vermenizi arz ederim.