2020 Süt Parası Sorgulama, E Devlet, PTT Süt Parası Sorgulama (Detaylı)

2020 Süt parası sorgulama, süt parasının yatıp yatmadığını nasıl öğrenirim diyenlerin yapması gereken bir işlem. Süt parası sorgulama işlemi; TC no ile, telefon numarası ile, PTT veya Ziraat Bankası gibi çeşitli yollarla yapılabiliyor. Tüm bu yollarla sorgulama işlemi nasıl yapılır sizin için hazırladığımız bu makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca; 2020 süt parası ne kadar oldu, nasıl alınır, ne zaman yatar, nereye yatar, süt parası kaç ay alınır, süt parası kimler alır, kimlere verilmez, süt parası için gerekli evraklar neler gibi konu hakkındaki tüm önemli hususların ayrıntılı cevapları da yazımızda. Bunlara ek olarak yazımızda cihazınıza indirip doldurabileceğiniz Süt Parası Başvuru Dilekçesi de yer alıyor.

2020 Süt Parası

Devlet; çocuk sahibi olmayı teşvik, nüfus artışını sağlama, bebek sahibi olan ailelere maddi destek sağlamak amaçlarıyla çok sayıda sosyal program hayata geçiriyor. Bu kapsamda süt parası 2008 yılında başladı ve milyonlarca anne baba bu ödemeden faydalandı. Bu sosyal programlarının en bilinenleri arasında emzirme ödeneği geliyor. Halk arasında süt parası, emzirme parası gibi adlarla bilinen bu uygulama, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yürütülüyor. 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanlar bu uygulamadan yararlanma hakkına sahip.

Sigortalı çalışan kadınlar veya sigortasız eşi doğum yapan sigortalı erkekler emzirme ödeneği alabilirler. Süt parası başvurusu SGK İl Müdürlükleri ve SGK Hizmet Merkezlerine yapılması gerekiyor. Süt parası başvurusunu anne ve babadan sigortalı olan hangisi ise o yapmalıdır. Hem anne hem babanın ikisinin de sigortalı olması halinde başvuruyu anne yapar. Anne ve babalar süt parası ile doğum parası aynı mı şeklinde çelişki yaşayabiliyor. Doğum parası süt parasından farklı bir uygulamadır. Doğum yardımı ne kadar, nasıl alınır, kimlere verilir gibi konu hakkındaki tüm detayları aşağıda bağlantıları bulunan makalelerimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Süt Parası Kimlere Verilir?

Ödeme hakkında verdiğimiz bu genel izahatın ardından şimdi de süt parası alma şartları neler, kimler süt parası alabilir, süt parası kimlere verilmez konusuna açıklık getirelim. İlgili kanun ve yönetmeliğe göre emzirme ödeneği alma şartları;

 • 4/A veya 4/B sigortası kapsamında anne veya babadan en az birinin doğumdan önceki bir yılda en az 120 gün sigorta primi ödenmiş olması
 • 4/B kapsamında (Bağ-Kur) olanların geriye yönelik sigorta prim borcunun bulunmaması
 • Doğumun gerçekleşmesi ve çocuğun hayatta olması
  Kaymakamlık Para Yardımları ve Para Yardımı Dilekçesi Örneği

Saydığımız maddelerden de anlaşılacağı üzere emzirme parası alabilmek için doğumun gerçekleştiği tarihte illa ki çalışıyor olmak gerekiyor. Şayet işinizden ayrılmış veya çıkarılmış dahi olsanız, doğumun gerçekleştiği tarihten geriye doğru son 1 yıl içinde 120 gün veya daha fazla prim ödemeniz varsa emzirme yardımı alabilirsiniz.

Süt Parası İçin Gerekli Evraklar Neler?

Süt parası başvuruya dayalı bir ödeme şeklidir ve otomatik ödeme şeklinde uygulama söz konusu değildir. SGK İl Müdürlüğü veya SGK Hizmet merkezine süt parası başvurusu yaparken hazırlamanız gereken belgeler ise şu şekilde;

 • Doğumun gerçekleştiği kurumdan alınmış doğum belgesi
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi

2020 Süt Parası Ne Kadar Oldu?

Süt parası kaç lira olacak, her yıl enflasyon rakamlarına göre SGK tarafından yeniden belirlenmekte ve kamuoyuna duyurulmaktadır. SGK geçtiğimiz günlerde konu hakkında açıklamada bulundu ve pek çok anne babanın merakla beklediği 2020 süt parası ne kadar oldu sorusu da cevabını bulmuş oldu. 2020 yılı süt parası ilk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 üçüncü çocuk için 600 olarak belirlendi.

2019 yılı enflasyon beklentileri üzerinden emzirme ödeneği ne kadar olacak bir tahmin yürütmek olası. Ancak enflasyon rakamının beklentilerin üzerinde çıkması çok sık olan bir durum.

Süt Parası Sorgulama TC İle

TC ile süt parası sorgulaması e devlet kapısı üzerinden e devlet şifresi ile yapılıyor. Bu sebeple TC ile süt parası sorgulama yapmak için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e devlet şifresi edinebilirsiniz.

 1. Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda ekranınıza açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.
 2. Bu tıklamayı yaptığınızda e devlet giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada sırasıyla TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi ilgili kutulara eksiksiz şekilde girin Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın.
 3. İlk 2 adımı doğru şekilde yaptığınızda E Devlet SGK Şahıs Ödemesi Görüntüleme sayfasına giriş yapmış olacaksınız. Bu sayfada Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi yazan iki kutucuk göreceksiniz. Başlangıç tarihi yazan kutucuğa süt parası başvurusu yaptığınız tarihi girin.
 4. Bitiş tarihi yazan kutucuğa ise günün tarihini girin ve ardından altta yer alan Sorgula sekmesine tıklayın.

Yukarıda saydığımız 4 adımlık işlemi eksiksiz olarak yaptığınızda TC ile emzirme parası sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız. Emzirme ödeneği başvurunuz onaylandıysa bu sayfada emzirme parasının nereye, ne kadar yatırıldığı gibi detayları göreceksiniz.

Süt Parası Sorgulama Telefon Numarası

E devlet üzerinden TC ile süt parası sorgulaması yapma imkanı olmayanlar için en iyi alternatif sorgulama yöntemi telefon numarası ile sorgulama yapmak. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere emzirme ödeneği uygulamasının yürütmesi ve finansmanı SGK tarafından yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu iletişim numarası üzerinden irtibat kurulup bilgi alınması gerekiyor. Süt parası numarası ALO 170. ALO 170 hattını arayarak süt parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

  Sosyal Yardım Ödemeleri Nasıl Alınacak? Evlere Dağıtım Var Mı?

ALO 170 iletişim hattı hakkında bir uyarıda bulunmamız gerekiyor. Bu hat sadece emzirme ödeneği için tahsis edilmiş bir hat değil. SGK ile ilgili tüm işlemler için kurulmuş bir yardım hattı. Bu sebeple tahmin edeceğiniz üzere bu hattı her gün yüz binlerce vatandaşımız arıyor. Tahmin edersiniz ki aramalar bu denli yoğun olunca telefonda bekleme süreleri bir miktar uzayabiliyor. Bu duruma aramadan önce hazırlıklı olmanızda fayda var.

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

SGK ve Ziraat Bankası arasında geçtiğimiz yıllarda imzalanan protokol ile MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) uygulaması hayata geçirildi. Projeyle birlikte SGK şahıs ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden yapılmaya başlandı. Emzirme ödeneği de SGK şahıs ödemeleri arasında yer alıyor. Bu sebeple süt parası başvurusu yapanlar paralarını kolay bir şekilde Ziraat Bankasından alabiliyor. Başvurunuz onaylandıktan sonra paranız adınıza Ziraat Bankasına yatırılır. Nüfus cüzdanınızla birlikte herhangi bir Ziraat bankası şubesine giderek sorgulama işlemi yapabilir paranızı istediğiniz zamana çekebilirsiniz.

Şayet Ziraat Bankasında vadesiz hesabınız varsa veya vadesiz hesap açtırıp bu hesabı e devlet üzerinden sisteme tanımlarsanız ziraat bankası süt parası sorgulama işlemi için bankaya bile gitmenize gerek kalmadan kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede paranızı şubeye gidip sıra beklemeden herhangi bir bankamatikten çekebilir, telefon bankacılığı, internet bankacılığı veya Ziraat Bankası cep telefonu uygulamasını kullanarak paranızı istediğiniz gibi havale veya EFT işlemi yapabilirsiniz.

Konu Hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve Ziraat Bankası vadesiz hesabı e devlet üzerinden sisteme nasıl kaydolur öğrenmek için aşağıda bağlantısı bulunan makalemizi okuyabilirsiniz.

PTT Süt Parası Sorgulama

Emzirme ödeneği sorgulaması yapabilmek için diğer bir seçenek de PTT. Ancak PTT süt parası sorgulaması diğer sorgulama yöntemlerine göre daha zahmetli. Yukarıda tarif ettiğimiz sorgulama yöntemlerini yapma imkanınız yoksa başvurulabilecek bir yol. Emzirme parası Ziraat bankası Şubesi olmadığı yerlerde PTT üzerinden yapılıyor. Bu sebeple başvuru yaptıktan sonra başvurunuzu takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanınızla başvurarak sorgulama yapabilir ve paranız yattıysa çekebilirsiniz.

Süt Parası Kaç Ay Alınır?

Emzirme ödeneği konusu ile ilgili olarak en fazla kafa karışıklığına ve yanlış anlamaya sebep olan husus kaç ay alınır hususu olsa gerek. Bunun başlıca sebebi SGK resmi internet sitesinde süt parasının 6 aylık bir ödeme olduğu yazması. Pek çok vatandaşımız bu ifadeye istinaden süt parası tutarını altı ay boyunca yer ay alınacağı gibi yanlış bir kanıya kapılıyor. Bu kesinlikle doğru değil. Süt parası altı aylık bir ödemedir ancak tek seferde ve peşin olarak ödenir. Yani emzirme ödeneği 1 bebek için sadece 1 kez alınabilmektedir.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Başvuruyu yapanlar en çok süt parası ayın kaçında yatar, süt parası yattı mı sorularının cevabını merak ediyordur muhtemelen. Yukarıda MOSİP uygulamasının hayat geçirildiğinden bahsetmiştik. MOSİP uygulamasının tam olarak hayata geçirilmesinin ardından SGK şahıs ödemeleri bu sistem üzerinden her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmaya başlandı. Yani emzirme ödeneği başvurusu yaptığınız ayı takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında paranız adınıza yatırılmış olur.

  2020 Doğum İzni Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Süt Parası Nereye Yatar?

Yazımızı bu bölümüne kadar okuduysanız süt parası nereye yatar sorusunun cevabını kolaylıkla bulmuşsunuzdur. Süt parası ödemesi PTT veya Ziraat Bankası Şubesine yatar.

Bebeği olan annelere devlet süt parası, doğum parası gibi maddi yardımlarda bulunuyor ve olası yaşanan maddi zorluklar bir nebze de olsun bu şekilde azaltılabiliyor. Ancak yeni annelerin tek sorunu maddi değil elbette. Bebek bakımı ve sağlığı, anne sağlığı ve emzirme son derece önemli hususlar. Kadınları ilgilendiren ve kadınca tüm sorunlara çözümler sunan bilgi kaynağına ulaşmak için BURAYA tıklayın ve güzellik, sağlık, bakım, emzirme gibi konularda merak ettiklerinizin cevaplarına ulaşın.

Süt Parasını Baba Alabilir Mi?

ödenek hakkında sıkça sorulan sorulardan da biri bu soru. Yazımızın bu bölümüne kadar muhtelif yerlerinde emzirme ödeneğinin SGK prim ödemesi ile bağlantılığı olduğunu ifade etmiştik. SGK prim ödemesi baba adına yapılıyorsa, yani erkek çalışıyor ve kadın sigortalı çalışan değilse süt parası başvurusu baba tarafından yapılır. Süt parası bu durumda baba adına yatırılır. şayet anne ve babanın her ikisi sigortalı çalışan ise bu sefer başvuruyu anne yapmalıdır. Başvuruyu yapan anne olduğu için ödenek de doğal olarak anne adına yatırılır.

Süt Parası Zaman Aşımı

Süt parası almayı unuttum diyenlerin çok fazla endişelenmesine gerek yok. Çünkü süt parası zaman aşımı süresi 5 yıl. Doğum yaptığınız dönemde süt parası alma şartlarını taşıyorsanız emzirme ödeneği başvurusu yapmak için geriye dönük 5 yıl zamanınız var. Doğumun üzerinden çok zaman geçti diyerek başvuru yapmayı ihmal etmeyin, süt parası alma süresi 5 yıldır.

Memurlar Süt Parası Alır Mı?

Memurlar süt parası alabilir mi sorusunun cevabını kamu çalışanları çok merak ediyor olsa gerek. Yazımızın ilk bölümlerinde emzirme ödeneğinin 4/A ve 4/B kapsamında sigortalı olanları kapsadığını belirtmiştir. 4/C (Emekli Sandığı) kapsamında olanlar yani memurlar SGK’dan süt parası alamazlar. Ancak bazı kamu kurumları personeline kendi bütçesinden karşılanmak üzere doğum sonrasında çeşitli yardımlar verebiliyor. Bu sebeple şayet var ise uygulamanın adı emzirme ödeneğinden farklı olabilir. Bu konuda her memurun kendi kurumunda ilgili birime başvuru yaparak bilgi alması gerekiyor.

Süt Parası Kimlere Verilmez?

4/A veya 4/B sigorta kapsamında olmayanlara, 4/C kapsamında sigortalı olanlara, 4/B kapsamında olup prim borcu olanlara süt parası verilmez.

Doğum Borçlanması Ne Kadar – Kadınların Emeklilik Durumu

Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker Mi?

DOĞUM RAPOR PARASI HESAPLAMA

DOĞUM RAPOR PARASI SORGULAMA

ZİRAAT BANKASI SÜT PARASI SORGULAMASI

DOĞUM PARASI

DOĞUM PARASI SORGULAMA


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 143 YORUM
 1. Sude dedi ki:

  Mayıs ayında ikiz bebeklerimiz dünyaya geldi. Bu durumda Süt parası 2*132 TL mi olur? Yoksa sadece 132 TL mi alırım?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Sude hanım,
   İkiz bebekleriniz için her bebeğinize ayrı süt parası alacaksınız. Süt parası canlı dünyaya gelen her çocuk için verilen bir yardımdır. Sorunuzda da belirttiğiniz gibi 2 kere süt parası alacaksınız.

 2. blank ayda dedi ki:

  merhaba vn 2015 yilinda dogum yaptim sut parasi icin herhangi bir yere başvurmam gereklimi yoksa nereden ala bilirim

  1. blank admin dedi ki:

   Süt parası yardımında zaman aşımı 5 yıldır. 2015 yılında doğum yaptığınıza göre süt parası yardımından faydalanabilirsiniz. Ancak bazı kriterler söz konusudur. Bu kriterlerin başında doğum yaptığınız günden geriye dönük olarak 300 gün icerisinde en az 120 gün sigortalı çalışmışlığınız olmalı. Eğer sigrotalı çalışmışlık süreniz yoksa bile eşinizin sigortalı çalışması veya doğum tarihinden itibaren geriye dönük olarak eşiniz için 15 ay süre içinde 120 gün sigortalılık süresi aranır. eğer bu şartlardan birini sağlıyorsanız, çocucuğunuzun kimlik belgesi ve doğum belgesi ile birlikte bulunduğunuz il veya ilçenin Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmanız yeterlidir.

 3. blank Gizem dedi ki:

  Çalışmayan anneler için de gecerlımı acaba bu sut parası ..

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Gizem hanım,
   Çalışmayan annelerin eşlerinin sigortalı bir işte çalışıyor olması yada doğumdan 15 ay öncesine kadar babanın enaz 120 gün sigortalı görünmesi süt parası almak için yeterlidir.

 4. blank HÜSNA ÖNEN dedi ki:

  bu ay doğum yaptım bbeeğim 11 günlük süt parası alabilirmiyiz

  1. blank admin dedi ki:

   İyi akşamlar Hüsna hanım,
   Süt parası alabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmekte. “Süt Parası Almak İçin Gerekli Şartlar” başlıklı yazımızı okursanız ayrıntılı bilgi sahibi olursunuz. Yazımızın linki https://www.onlinesorgula.gen.tr/sut-parasi-almak-icin-gereken-sartlar-282.html

 5. blank Ahmet dedi ki:

  3 ay oldu bize ödenme di ssk kurumu bize hastane de giriş yapılmamış diyor hastane de sigorta ile alakali diyor ne yapmamız gerek Yardımınıza ihtiyacimiz var ilgi alaka yok anlamadım bi yardım edecekler ama işte. …

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Ahmet Bey,
   Öncelikle SGK’dan sorunun hastaneden kaynakladınğına dair net bir cevap almanız gerekiyor. Genelde hastaneden veriler girildiği anda SGK sisteminde görülür. SGK sizin verilerinizi göremiyorsa sorun hastanede olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için yapmanız gereken ilk adım, hastaneye giderek ilgili kayıt biriminden sorunu düzeltmelerini talep etmeniz gerekiyor. Eğer buna rağmen SGK’ya yönlendirmeye kalkarlarsa hastanenin başhekimi veya yetkili bir üst birim ile görüşmenizi, buda olmuyorsa her hastanede bulunan hasta hakları birimi ile görüşüp talebinizi iletmenizi öneriyoruz. Mutlaka hasta hakları birimi yada üst yöneticiler sorununuza çözüm bulacaktır.

 6. blank Mehmet yanmaz dedi ki:

  Asgari ücretle çalışan anneye 4859 lira verileceği söyleniyor nasıl alabiliriz

  1. blank admin dedi ki:

   Sorunuzu tam anlayamadım. Ancak bu dediğiniz miktarda rakamda bir ödeme söz konusu değil. Emzirme ödeneği ve doğum yardımı ödemeleri yapılıyor. Bunların başvuru usulleri ve miktarları da yazımızın detaylarında mevcut.

 7. blank meryem dedi ki:

  Ben ogretmenim esim de memur biz alabiliyor muyuz bu parayi

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Meryem hanım,
   Sormuş olduğunuz sorunuza cevap olarak daha önce yayınlamış olduğumuz Süt Parası başlıklı https://www.onlinesorgula.gen.tr/sut-parasi-312.html linkindeki yazımızda açıklık getirmiştik. O yazımızda sizin durumunuzla ilgili kısmı; “Yeni doğum yapmış anneleri veya annenin sigortasız olması durumunda babaya verilen süt parası, 4/a ve 4/b kapsamında çalışan herkesi kapsar. 657 sayılı devlet memurları kanuna tabi olarak çalışan memur anne ve babalara ise süt parası çalıştıkları kurum tarafından ödenir.” satırlarında değinilmiştir. Yani siz yada eşiniz 5 yaşından gün almamış çocuğunuz için çalıştığınız kuruma dilekçe vererek süt parası alabilirsiniz. Ödemeniz çalıştığınız kurum tarafından yapılacaktır.

  2. blank A......... dedi ki:

   Devletten yediğiniz yemiyormu??…

 8. blank hamide boyraz dedi ki:

  internet ten başvuru yapabilirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   İnternetten başvuru yapamazsınız. SGK’ya gidip orada talep formu doldurmanız ve onlara doğum belgesi ve kimlik kartınızı ibraz etmeniz gerekiyor. Ayrıca daha ayrıntılı bilgi alabilmek için 177 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 9. blank hamide boyraz dedi ki:

  başvuru yaptım alamadım eşimden ayrıyım ne yapmam gerekir

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Hamide hanım
   Öncelikle başvuru yapabilmeniz için süt parası alabilmek için gerekli şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. https://www.onlinesorgula.gen.tr/sut-parasi-almak-icin-gereken-sartlar-282.html linkine tıklayarak “Süt Parası Almak İçin Gereken Şartlar” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Öncelikle süt parası alabilmeniz için bebeğinizin doğduğu günden itibaren geriye dönük olarak 300 gün yani 10 ay içerisinde 120 günlük sigortalı çalışmış olmanız gerekiyor. Bu şartı sağlıyorsanız çocuğun dünyaya geldikten itibaren 5 yıl içerisinde süt parası yardımından faydalanabilirsiniz.

 10. blank cemre dedi ki:

  Yanliz babamdan sigortasindan yararlaniyorum

  1. blank admin dedi ki:

   Cemre Hanım,
   5510 Sayılı Kanunun 16. maddesinde Hastalık ve analık sigortasından sigortalıya hastalık veya analık hallerine bağlı olarak ortaya çıkan iş göremezlik süresince doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olmak şartıyla, günlük geçici iş göremezlik ödeneği verileceği;kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına, her çocuk için yaşaması şartıyla
   emzirme ödeneği verileceği hüküm altına alınmıştır.
   Babanızın sigortasından yararlanıyor olmanız sizin sigorta priminizi yatırdığınız anlamına gelmez. Eğer kendinizin doğumdan önce 300 gün içinde 120 gün sigortalı çalışmışlığınız yoksa süt parası maalesef alamazsınız.

 11. blank cemre dedi ki:

  Resmi nikahim yok sigortamda yok alabilirmiyim sut parasi

 12. blank Ecem dedi ki:

  Meraba benim oglum aralik 2016 dogumlu şuanda 3aylik bende sut parasi almak istiyorum. Eşim çalışıyordu çıktı tekrar işe girdi 2hafta oldu buna ragmen alabiliyor muyum yoksa primin dolmasini mi beklicem?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar, süt parası yani emzirme parasına hak kazanabilmek için erkek ve kadında şartlar farklıdır. Öncelikle süt parasına hak kazanabilmek için anne yada babanın en az 120 gün prim ödemiş olması gerekir. Annede 120 günlük prim ödeme süreci en son çalıştığı iş yerinden ayrıldıktan sonra 300 gün içerisinde bebeği dünyaya gelmesi yeterliyken, babada durum daha farklıdır. Süt parasına başvurmak isteyen babanın doğumun gerçekleştiği günden itibaren geriye dönük olarak 15 ay içerisinde en az 120 gün sigortalı olarak prim ödemiş olması gerekir. Bu şartları sağlayan anne yada baba bebeğin doğumundan itibaren 5 yıl içerisinde bu haktan faydalanabilir. Daha ayrıtıntılı bilgi almak isterseniz 170 numaralı hattı arayıp öğrenebilirsiniz.

 13. blank Nazmiye dedi ki:

  Benim cocugum 2015 haziran dogumlu 2017 martta boyle bi hakkim oldugunu ogrendim sgkya gittim sisteme giris yspilmamis diye hastaneye gonderdi hastanede sizin doktorunuzun tayini cikti burda aktif olmadığı icin giris yapamiyoruz diyor ne yapmaliyim teşekkürler

 14. blank Yıldız dedi ki:

  Merhaba benim oğlum biri 2006 diğeri 2010 doğumlu herhangi birinin ve ya birinin süt parasını alabilir miyim ustelik hamileydim 3 cocuga

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar, bu konu ile ilgili sağlık bakanlığı ile iletişim kurmanız ve doğru cevaba net olarak ulaşmanız daha doğru olacaktır.

 15. blank elif dedi ki:

  Ilk cocugum 2010 dogumlu ikinci cocugum2014 dogumlu ucuncu cocugum ise2016 dogumlu dogum yardim parasi alabiliyormuyuz

  1. blank admin dedi ki:

   Yıldız Hanım gibi sizinde bu konu ile ilgili sağlık bakanlığı ile iletişim kurmanız ve doğru cevaba net olarak ulaşmanız daha doğru olacaktır.

  2. blank Hayri dedi ki:

   Sadece 2016 de doğan çoçuğunuz için 600 lira alabilirsiniz..süt parası 2014 2016 da doğan çocuklarınız için talep edebilirsiniz

 16. blank Mehmet aytaç erkak dedi ki:

  Merhaba benim cocuğum 2016 mart doğumlu şu an başvursam süt parasını alabilirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Evet alabilirsiniz

  2. blank Hkn0101 dedi ki:

   Slm ben sut parasi 95 tl aldim 2014 de suan kagit geldi sgkdan geri istiyorlar yardimci olabilirmisin

  3. blank admin dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey
   Çok açıklayıcı yazmamışsınız. Ancak anladığımız kadarıyla SGK süt parası alma şartlarını sağlamadığını düşündüğü bir durumdan dolayı ödemeyi geri istemiş olabilir. Öncelikle https://www.onlinesorgula.gen.tr/sut-parasi-almak-icin-gereken-sartlar-282.html linkinden başvuruyu yaptığınız ve bebeğinizin dünyaya geldiği gün itibariyle geriye dönük sigortalılık şartlarını tekrar değerlendirin. Eğer şartları sağlıyorsanız SGK’ya itiraz edebilirsiniz.

  4. blank Bahar dedi ki:

   Merhabalar 13.6.4.yaşlarında çocuklarım var acaba bende süt parası alabiliyomuyum.

  5. blank admin dedi ki:

   Emzirme ödeneğinde zaman aşımı 5 yıldır. Büyük ve ortanca çocuğunuz için emzirme ödeneği almanız mümkün değil. En küçük çocuğunuzun doğduğu tarihte uygun şartları taşıyorsanız emzirme ödeneği alabilirsiniz.

 17. blank Betül dedi ki:

  Benim oğlum 4 kızım 3 yaşında şimdi basvursam süt parası alabilirmiyim

  1. blank Okan dedi ki:

   Son 5 senede alabilirsiniz

 18. blank Hilal dedi ki:

  Sut parası almak için önce sgk yamı basvuru yapmamız gerekiyor tesekkürler şimdiden

  1. blank admin dedi ki:

   Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılara Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden doğan çocuğa ilişkin bilgiler tespit edilerek, herhangi bir talep şartı aranmaksızın emzirme ödeneği ödenir. Ancak, bilgilerin Kurumumuz sistemine düşmemesinden dolayı ödeneklerinin otomatik ödenememesi durumunda da bulundukları yerdeki il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir. Müracaat için gerekli belgeler ise; talep dilekçesi ve doğum raporudur.
   SGK’nın sitesinde yer alan resmi açıklama bu şekildedir.

 19. blank DAVUT dedi ki:

  MRH.EMZİRME ÖDENEĞİ 6 AY BOTUNCU VERİLDİĞİ BİLGİNE SAHİBİM.AMA BEN 170 NOLU NUMARAYI ARADIĞIMDA SADECE BİR KEREYE MAHSUZ ÖDEND.ĞNİ ÖĞRENDİM.VE KAFAM KARIŞTI.YARDIM LÜTFEN

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar bu konuda detayli bir arastirma yaparak buradan cevabi iletecegiz. Yine konu ile ilgisi olan arkadaslar da bilgilerini yazabilir. Tekrardan merhabalar, emzirme ödeneği 1 defaya mahsus ödenmektedir.

  2. blank Yusud dedi ki:

   Sadevmce bir defaya mahsus olmak uzere veeiyorlar

  3. blank admin dedi ki:

   Her bir çocuk için bir defa 6 aylık emzirme ödeneği tutarı tek seferde verilir.

  4. blank busra dedi ki:

   Merhaba. Ben dogum yaptim emziriyorum bebegimi ama bana sut parası verilmedi sigortamiz yok durumuzda yok yetisteremiyoruz ne yapmamiz gerekiyor

  5. blank admin dedi ki:

   Süt parası sigortalı çalışan anne veya babanın yeni doğan çocukları için ödenmektedir. Şayet sizin ve eşinizin sigortası yoksa süt parası alamazsınız ancak doğum yardımı veya diğer devlet yardımlarından faydalanabilirsiniz.