2020 Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır – Devlet Yardımları

2020 Kaymakamlık para yardımı, geçim sıkıntısı çeken dar gelirli vatandaşlarımıza bir nebze olsun rahat nefes aldıran devletin verdiği önemli bir destek. Kaymakamlık para yardımı ile ilgili olarak; kaymakamlık yardımları nelerdir? Kaymakamlık para yardımı ne kadar? Kaymakamlıktan yardım parası nasıl alınır? Kimler kaymakamlıktan yardım alabilir, kimler alamaz? kaymakamlık yardım parası başvurusu nereye, nasıl yapılır, gerekli belgeler neler? Gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen kaymakamlık yardım parası hakkında tüm bilmeniz gerekenler yazımızda. Kaymakamlıktan yardım parası nasıl alınır öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

2020 Kaymakamlık Para Yardımı

Devletimiz, ekonomik sıkıntı içinde bulunan fakir vatandaşlarımıza farklı kurumları vasıtası ile başta para yardımı olmak üzere çok çeşitli yardımlar veriyor. Devlet sosyal yardım yapmak için çok fazla kuruma görev vermiş olsa da bu yardımların büyük bölümü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sorumluluğuna verilmiş durumda. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kendisine bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı vasıtası ile fakir vatandaşlarımıza, ihtiyaç sahiplerine, darda kalanlara başta para yardımı olmak üzere gıda yardımı, yakacak yardımı, giyecek yardımı gibi çok çeşitli yardımlar veriyor.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı (SYDV) şubeleri kaymakamlık binaları içinde bulunuyor. Bu sebeple SYDV para yardımı halk arasında daha çok kaymakamlık para yardımı olarak biliniyor. Bu durum bazen kafa karışıklığına ve yanlış anlamalara sebebiyet verebiliyor. Kaymakamlık yardım parası ve halkımızın daha çok sosyal yardımlaşma nakdi yardım olarak ifade ettiği yardımlar iki aynı şeylerdir.

2020 Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Konu hakkında verdiğimiz bu genel tariften sonra ilk olarak kaymakamlık yardımları nelerdir sorusuna cevap veremeye başlayalım. Yazımızın ilk bölümünde de belirttiğimiz üzere devlet ihtiyaç sahiplerine birçok yardım veriyor. Yeni çocuğu olanlara, çocuğu okuyanlara, iş kurmak isteyenlere, askere giden kişinin ailesine, eşi ölen dul kadına gibi birçok kişiye birçok farklı şekilde kaymakamlık para yardımı veriyor. Kaymakamlık yardımları neler, en çok verilen yardım türleri hangileri sıralamak gerekirse;

 • Doğum Yardımı: Doğum yardımı alma şartları neler, nasıl alınır gibi tüm detayları öğrenmek için doğum yardımı tıklayın.
 • Muhtaç asker ailesi yardımı: Alma şartları neler, nasıl alınır gibi tüm detayları öğrenmek için asker ailesi yardımı tıklayın.
 • Dul maaşı: Dul maaşı alma şartları neler, nasıl alınır gibi tüm detayları öğrenmek için dul maaşı tıklayın.
 • Kaymakamlık bursu: Alma şartları neler, nasıl alınır gibi tüm detayları öğrenmek için kaymakamlık bursu tıklayın.
 • İş kurmak isteyen ev hanımlarına 2 yıl geri ödemesiz faizsiz 15000 TL kredi: Detaylar için iş kurma yardımı tıklayın.
 • Şartlı gebelik yardımı: Alma şartları neler, nasıl alınır gibi tüm detayları öğrenmek için şartlı gebelik yardımı tıklayın.
 • Şartlı eğitim yardımı: Alma şartları neler, nasıl alınır gibi tüm detayları öğrenmek için eğitim parası yardımı tıklayın.
 • Öğrenci para yardımı: Alma şartları neler, nasıl alınır gibi tüm detayları öğrenmek için öğrenci para yardımı tıklayın.
 • Bayram Yardımı: Kurban ve Ramazan bayramları öncesinde Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfı şubeleri vatandaşlarımıza bayram yardımı yapılması için genellikle ek bütçe oluşturur. Bayram yardımı yapılacak mı yapılmayacak mı bunun kararını her şube kendisi karar vermektedir. Ayrıca bayram yardımının sadece daha önce yardım alanlara mı yapılacağı, yoksa daha önce yardım alamayanlara mı yapılacağı gene kurum çalışanları tarafından karar verilir. Bu sebeplerden dolayı Kurban bayramı ve Ramazan bayramı  öncesin ikametinizdeki SYDV şubesine giderek bayram para yardımı olacak mı diye bilgi almanız gerekmektedir.
  Çalışmayan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

2020 Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar?

Yukarıda saydığımız her bir yardımın tutarı farklı, yani sosyal yardımlaşma nakdi yardım ne kadar sorusunun tek bir cevabı yok. Her yardım türü için belirlenmiş farklı bir tutar söz konusu. Yardımların bazıları tek seferlik, bazılar maaş şeklinde her ay veriliyor. Bazı yardımlar ise 2 ayda bir veriliyor. 2019 yılında yardım çeşitleri için sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadar sıralayalım şimdide.

 • Doğum yardımı doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre 300 TL, 400 TL veya 600 TL. Doğum yardımı tek seferde ödenir.
 • Dul maaşı eşi vefat eden kadınlara verilir. eşinden boşananlar dul maaşı alamaz. Dul maaşı 2 ayda bir 500 TL maaş şeklinde ödenir
 • Muhtaç asker ailesi yardımı eşi veya çocuğu askere giden fakir ailelere verilir. çocuk askerden dönünceye kadar 2 ayda bir 500 TL maaş şeklinde denir.
 • Şartlı eğitim yardımı ilkokula giden erkek çocuklar için 35 TL, kız çocuklar için 40 TL’dir. Okullar açık olduğu sürece 2 ayda bir verilir.
 • Öğrenci yardımı çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelere verilir. Anaokuluna giden çocuk için 456 TL öğrenci yardımı verilirken bu rakam üniversiteye giden çocuklar için 821 TL olur. Her ay verilir.
 • Gebelik sürecinde her ay 25 TL, doğum için 70 TL doğum sonrası iki ay için 35 TL toplamda 450 TL gebelik yardımı verilir.
 • Engelli olan bireylere %70 altında ise 3 ayda bir 1,509 TL eğer engel durumu %70 üzerinde ise 3 ayda bir 1,589 TL engelli yardımı verilir.
 • Öğrenciler için kaymakamlık yardımı 456 TL ile 821 TL aralığında değişiklik gösterir.
 • Emzirme yardımı olarak yeni doğum yapanlara 149 TL süt yardımı sağlanır.
 • Asgari geçimin altında olan fakir ailelere 643 TL yardım sağlanabilir.
  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

En çok verilen kaymakamlık ne kadar hepsini vermiş bulunuyoruz. Eğer yukarıda saydıklarımızdan farklı bir yardım türü için para yardımı başvuru yapacaksanız, yorumlar kısmından bu yardımın ne kadar olduğunu bize sorabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardımları Nasıl Alınır?

Şimdi de konu hakkında belki de en önemli husus olan  kaymakamlıktan yardım parası nasıl alınır konusunu anlatmaya başlayalım. Kaymakamlık yardım başvurusu, kişinin ikamet adresindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine yapılır. Kaymakamlık yardım başvurusu esnasında TC kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı bulunması zorunludur. Hangi yardım türüne başvuru yapacaksanız o yardım için Kaymakamlık Yardım Dilekçesi doldurmanız gerekmektedir. Kaymakamlık yardım parası dilekçesi haricinde başvurduğunuz yardım türüne göre sizden ek belgeler istenebilir. Buna bir örnek verecek olursak, doğum yardımına başvuru yapacaksanız başvuru esnasında çocuğun doğum belgesi de sizden istenir. Eğitim yardımından faydalanmak istiyorsanız çocuğunuzun okulundan alınmış öğrenci belgesi vermeniz gerekir.

Sosyal yardımlaşma para yardımı başvurusu yaparken fakirlik belgesi vermeniz başvurunuzu çok daha kolaylaştıracaktır. Başvuru yapmadan önce fakirlik belgesi almanız çok faydalı olacaktır. Yeşil kart sahibi iseniz bu da sizin için bir avantaj çünkü yeşil kartlıların yardım başvurusu çok daha kolay kabul edilir. Öyle ki kaymakamlık yardım parası bazı yerlerde yeşil kart para yardımı olarak bile bilinir.

Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Her bir para yardımı türü için sosyal yardım alma şartları birbirinden farklıdır. Doğum yardımı zengin fakir fark etmeksizin çocuk sahibi olan tüm ailelere verilir. Bunun haricinden tahmin edeceğiniz üzere öğrenci ve eğitim yardımlarından faydalanabilmek için çocuğunuzun okuyor olması gerekir. Bunun gibi yardım parası türüne özel sosyal yardım alma şartları haricinde para yardımı alma şartları tüm sosyal yardımlar için aynıdır.

 • Sosyal güvencesi bulunmamak
 • SGK’dan emekli maaşı, dul maaşı ve benzeri gibi bir maaş almamak
 • Aylık kişi başı gelirim muhtaçlık sınırı altında olması
 • Araba, ev arsa gibi üzerine kayıtlı bir malı bulunmamak
  2020 Çocuk Parası Sorgulama

Anayasamız gereği kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. Bu bağlamda eşi cezaevinde olan kadına maaş bağlanması gibi uygulamalar da söz konusu. Bu sebeple yukarıda saydığımız şartları kısmen sağlıyor olsalarda eşi cezaevinde olan kadına maaş bağlanabilmektedir. Bu durumda olanların ikametlerinde SYDV şubesine giderek maaş başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yaptığınız tüm kaymakamlık para yardımı başvurularını e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Yaptığınız kaymakamlık para yardımı başvurusu kabul edildi mi edilmedi mi, yardım başvurunuz kabul edildiyse para yardımınız yattı mı yatmadı öğrenmek son derece kolay. Bunun için e devlet sosyal yardım sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. e devlet sosyal yardım sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle e devlet şifreniz olmalı. Eğer e devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine gidip 2 TL ücret ödeyerek e devlet şifresi alabilirsiniz. Şimdi sosyal hizmetler nakdi yardım sorgulama nasıl yapılır adım adım tarif etmeye başlayalım.

 1. Önce yukarıdaki bağlantıya tıklayarak e devlet giriş sayfasını açın.
 2. Tıklamayı yaptığınızda cihazınızın ekranına e devlet giriş sayfası açılacaktır. Bu sayfada ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın
 3. Bu işlemi yaptıktan sonra kimlik doğrulama sayfası açılır. Bu sayfada ilgili kutucuklara sırasıyla TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi eksiksiz olarak girin ve sisteme giriş yap ekmesine tıklayın.
 4. Bu işlemi yaptıktan sonra ekranınıza e devlet sosyal yardım bilgileri sorgulama sayfası açılmış olacak. Eğer yaptığınız sosyal yardım başvurusu kabul edilmediyse veya henüz inceleme aşamasındaysa sosyal yardım bilgisi bulunamadı yazısı çıkar. Başvurunuz onaylandıysa bu sayfada kaç para yatırıldığı ne kadar yatırıldığı gibi tüm detayları görebilirsiniz.

E devlet üzerinden sorgulama yapma imkanınız yoksa sorgulama işleminin telefon ile de yapabilirsiniz.  Başvuru yaptığınız vakıf şubesinin sosyal yardımlaşma telefon numarasında arayarak bilgi talep edebilir sorgulama işlemini telefon üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 121 YORUM
 1. GÜL ELIS dedi ki:

  2 ayda bir 650 TL kaymakanliktan dul maasi alıyorum. 3 ayda bir 300tl kaymakanliktan yardım parası alıyorum evim kira 53 yaşındayim iş bulamıyorum iş verenler 25 …35 yaş tercih ediyorlar bana bir yol gösterin nasıl geçinebilirim ilaç gibi bir şey alacak durumda değilim çünkü ilaç farkını ödeyecek durumda deyilim kaymakanlikta başka yardım destekleri yokmu diye sorduğumda yok cevabı aliyorum

 2. blank Ramazan erdoğan dedi ki:

  Kirami veremedim korana vurusden dolayi calisamiyom ekmek param dahi yok bana yardim edin lütfen

 3. blank Ramazan erdoğan dedi ki:

  Bana yardım edin calisamiyom vurusden dolayı evdeyim kirami veremiyorum ekmek alçak param yok yardim edin lütfen 05362283081

 4. blank Cemre dedi ki:

  Merhabalar benım ıkı cocugum var esımın sosyal guvencesı yok bızım de yok, ve işsiz , fakırlık belgem de var nasıl yardım alabılırım nakdi olarak

 5. blank Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben sabıkalı oldum dan iş bulamıyorum eşimde iş kur cezası oldu için calısamıyor evimiz kıra gelirimiz yok bizde yararlana bilirsiniz kaymakamlık da n

 6. blank Mehmet Demir dedi ki:

  Maaşım da haciz var 44 ay sürecek . Nakdi yardımı nasıl alabilirim ?

  1. blank Online Destek dedi ki:

   Merhabalar Mehmet Bey, eğer ki yaşam şartlarınızda zorlanıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

 7. blank Hasan ARIKAN dedi ki:

  Merhaba çalıştığım şirket kapandı işsizim işkur işsizlik parası için başvurdum 1kızım var öğrenci napabilirim

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   işsizlik parası sgk tarafından da ödenebilir en yakın sgk müdürlüğüne gidin.

 8. blank Dilsat toruk dedi ki:

  Nakdi kart hakkinda bilgi alicakdim banada nakdi kart verdiler ama tek seferlik mi yoksa her aymi alicam bu yardimi

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   her ay düzenli olarak ödenir. yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

 9. blank Funda yalım dedi ki:

  Yurt dışı öğrenci değişim programı kapsamında erasmus hak kazanan oğluma gerekli hibeyi alabilir miyim?

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   gelirinize bağlı.