2020 Devlet Yardımları Nelerdir ? Nasıl alınır ?

Devletin özellikle dar gelirli aileleri düşünerek, anayasamızın da 2. maddesi örnek alınarak ‘sosyal devlet’ adı altında yapmakta olduğu bazı yardımlar bulunmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında özellikle maddi durumu kötü olan aileler için zaman içerisinde yardım projeleri düzenlenmiştir. Türkiye bu anlamda artık maddi refahın ciddi anlamda iyileştiği bir ülke.

Bu yardımlar gerekli ihtiyaç sahipleri, durumu olmayanlar, çocuk yardımı vs için devlet başvuru şartı koşmaksızın yalnızca muhtar, belediye ve kaymakamlıklardan da bu kişiler tespit edilerek gerekli yardımlar yapılmaktadır.

Devlet Yardımları Hangi Durumları Kapsar ?

Ekonomi olarak sıkıntılı günler geçirdiğimiz şu zamanlarda devlet çeşitli yardımlar yapmakta ve bazı vatandaşlarımız bu yardımlardan bir haber iken bazı vatandaşlarımız ise daha fazlası için çabalamakta ne yazık ki. Devletin yaptığı bu sosyal yardımların büyük bölümü nakdi yardım olarak verilirken bir bölümü ise ayni yardım şeklinde verilmektedir.

Devlet tarafından iki sınıfa ayrılmış yardım çeşitlerini inceleyecek olursak ;

Nakdi Yardım :Nakdi yardımlar yani adından anlaşılacağı üzere daha çok para yardımı içeren konulardan oluşmaktadır ; eğitim, sağlık, bakım, nüfus artışını teşvik amaçlı yapılan yardımlara denir.

Ayni Yardım : Ayni yardımlar ise özellikle yakacak yani; odun, kömürün yanı sıra , gıda  ve erzak yardımı, kırtasiye , giyecek, tıbbi malzeme temin edilmesi konusunda yapılan yardımlara denir.

Devlet Yardımlarından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Bir yerden yardım ederken diğer taraftan da bu şekilde iyi niyeti suistimal edilmemesi, yani birden çok yardım alma ve gerçekten ihtiyaç sahiplerini tespit edebilmek adına Devlet bazı şartlar sunmaktadır.Bu şartlar  tamamen zor durumda olan vatandaşlara hakkı ile yardım yapılması uygun görüldüğü için istenmektedir.

  2020 Hasta Bakım Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Bu şartlara birlikte şöyle bi göz atacak olursak ;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri olmamak veya muhtaçlık sınırı altında geliri olmak.

Yani muhtaçlık sınırı nedir diye soracak olursanız; 2020 yılının verilerine göre açıklanan tutar 2,324 TL olan net asgari ücretin üçte bir tutarı olan yani ; 774 tl olarak belirlenmiştir.2019 yılında aylık net geliri 774 tl nin altında bulunan vatandaşların devlet tarafından verilen yardım ödenekleri alma hakkı vardır.Ayrıca muhtaçlık maaşına hak kazanmak için devletin aradığı en önemli kriter de muhtaçlık sınırında olmaktır.Gerekli merciilere başvuran vatandaşların öncelikle muhtaçlık sınırına bakılmakta ve hak sahipleri muhtaçlık sınırına göre belirlenmektedir.

 • Ev, araba, arsa gibi mal sahibi olmamak.

Devlet yardımından yararlanacak olan vatandaşların hiçbir şekilde üzerine mal varlılığının olmaması gerekmektedir.Bu konunda maddiyatın önemi olmaksızın tapuya bakılır ve eğer yardıma başvuran ihtiyaç sahibin üzerine herhangi bir tapu,araba vs gözükürse bu başvuru olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

 • Öğrenci ve eğitim yardımlarından faydalanabilmek için okul okuyor olmak.

Devlet yardımının bu koşulundan faydalanacak olan vatandaşların başvuru sırasında kayıt belgeleri kontrol edilir.Eğer herhangi bir eğitim öğretim kurumun kaydı var ise değerlendirmeye alınır.Aksi takdirde okul okumadığı tespit edilen başvurular olumsuz olarak değerlendirilir.

 • Kira yardımından faydalanabilmek için kirada oturduğunu gösteren kira kontratı olması

gibi şartlar aranır.Yani her kira kontratı beyan eden ihtiyaç sahibinin bu yardımdan faydalanması gibi bir durum söz konusu değildir.Devlet tarafından sağlanan bu yardımında kendi içerisinde bazı şartları mevcuttur.Her talebe onay verilmez.Belli bir uygunluk araştırılmasından geçerek sonuca ulaşılır.

 • Engelli yardımından faydalanabilmek için en az yüzde 40 işgücü kaybı olduğunu gösteren engelli raporu sahibi olmak.

Bu konuda şöyle bir detayıda belirtmek isterim ki ; engelli olupta okula gidemeyen çocuklar içinde devlet hem çeşitli sağlık yardımı yaparken hem de ailelerin çocuklarını güvenle teslim edebilecekleri özel eğitim sınıflarının bulunduğu okullara yönlendirirler.Bu sınıflarda çocukların ihtiyaçlarına yönelik özel rehber personel ve yardımcı ekipman bulunmaktadır.RAM adı verilen rehabilitasyon merkezlerinden alınacak olan rapor doğrultusunda Milli Eğitim tarafından sistem bu engelli öğrencileri hafif/ orta / ağır olarak sınıflandırır ve bu doğrultuda ait oldukları sınıflara yerleştirme gerçekleştirir.

  Belediyeden Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet Yardımı Nasıl Alınır ?

Devletin yapmış olduğu sosyal yardımlar ve hizmetlerin küçük bir bölümü için başvuruya gerek duyulmaz. Sosyal yardım vermekle görevli olan kurum çalışanları , muhtarlar ve belediyeler gibi yerel yönetimle işbirliği yapar.İhtiyaç sahibi vatandaşlar tespit edilerek sosyal yardım veya hizmet hak sahibi vatandaşa ulaştırılır.Bunun sebebi ise gerekli koşulların uygun olmamasıdır.Yani eğer ihtiyaç sahibi kimse yaşlı ya da yatalak hasta ise bu kurumların yönlendirdiği çalışanlar, yine onlara tahsis edilen belediye araçları ile tespit ve kontrol sağlarlar.Tüm şartlarda uygunluk söz konusu ise devlet tarafından gerekli yardım sağlanır.Bu konuda sınırlama yoktur.İhtiyaç sahibinin gereksinimlerine göre görevliler belirlerler.

Ayrıca bazı bölgelerde de ulaşım sorunu yaşanmaktadır; mesela köy ve dağ gibi ulaşım sorunu olan ve yardım gereken yerlere ise yine kurum çalışanları birebir ulaşım sağlayıp iletişime geçer ve tespit sağlarlar.Tespit sonraki raporlama ile devlet sistemine gerekli başvuru sağlanır.

Bu gibi koşulların dışında kalan yardım ve hizmetler de ise tüm devlet yardımlarından yararlanmak için başvuru yapmak gerekmektedir.Devletin yardım için yönlendirdiği kurumlara bizzat gidilerek, posta yoluyla, kargo veya internet adresi üzerinden başvuru yapmak mümkündür.

Ayrıca herhangi bir başvuru için üzerinde TC kimlik numarası bulunan Nüfus cüzdanı bulundurulmak zorundadır.Yapılan başvuru için ayrıca ek belgelere de ihtiyaç duyabilmektedir.Öğrenci veya yaşlılar için alınan belgeler ek olarak istenebilir.

Belediye yardımlarında ise durum biraz daha farklıdır.Kendi bütçelerini kendilerini oluşturmakla beraber, bu bütçelerden ne kadar sosyal yardım yapılacağına dair kendi kararlarını verme hakları vardır.

Devlet Yardımları İçin Başvurulması Gereken Kurumlar ;

 • Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü.

Hemen her ilimizde mevcut bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri yardım konusunda vatandaşlarımıza kapılarını açmaktadır.

 • Belediyeler.

Her ilçeye ait mevcut bulunan bölge belediyeleri ihtiyaç sahiplerinin taleplerini karşılamakla beraber çeşitli ek yardım taleplerine karşıda oldukça duyarlıdır.

 • Vakıflar Genel Müdürlüğü.
  Muhtaç Ailelere Para Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü ise ihtiyaç sahipleri ve yardıma muhtaç vatandaşlarımız için başvuru almakta ve gerekli yardımı sağlamaktadır.

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü.

Daha çok maddi geliri düşük olan ve çok çocuklu ailelerin kapısını çaldığı bu kurumda yardım konusunda oldukça hassas davranmaktadır.Söz konusu aile ve çocuk olduğundan zaman zaman yapılan yardımın suistimal edilmemesi üzerine çeşitli ikametgah kontrolü de yapılmaktadır.

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı.

Bu vakıfta yine ihtiyaç sahipleri için ortak bir paydada buluşulması adına gerekli yardımı göstermek üzere başvuru kabul etmektedir.

Öğrenci Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nakdi Yardım Nasıl Alınır? Nakit Para Yardımı Başvusu Nasıl Yapılır?

Devlet Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim, Şartları Nelerdir ?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Songül dedi ki:

  Merhaba biz istanbul kağıthanede kirada oturuyoruz 3 çocuk annesiyim çocuklarım en büyüğü 7 yaşında eşim çok az parayla çalışıyor kiramızı bile çok zor ödüyoruz ama utandığınız için kimseye diyemiyoruz bizim gerçekten yardıma çook ihtiyacımız var lütfen bize yardımcı olacak kişilerin Allah hem bu dünyada hem ahirete yardımcısı olsun bebeğinin süte beze ihtiyacı var lütfen en azından çocuklarımın giyimi yiyeceği ne yardım edin lütfen

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   en yakın sosyal yardımlaşma vakfına gidin ve bilgi alın.

 2. blank Serhat dedi ki:

  Merhabalar İyi Günler ,
  Bizim oturduğumuz ev kolon çatlaklıkları yüzünden risk taşımakta ve mühürlenmesi söz konusu.
  Devletin hangi kurumundan nasıl bir yardım alabiliriz ?

 3. blank Songül ateş dedi ki:

  Yardım için lütfen yardım yapın erzak eşiy para yardım için allah rızası için esenyurt oturuyorum başvudum gelmiyor çok hasta zor durum dayim lütfen allah rızası için

 4. blank Hakan dedi ki:

  Merhaba ben tek yaşıyorum ve bankaya borcum var aylık bankaya 1350tl borç ödüyorum oturduğum evede aylık aidatla 550 ödüyorum çok zor geçiniyorum ek iş yaparak ama artık kaldıramaz hal aldı asgari ücretle çalışıyorum ben ne tür yardım alabilirim kredim olduğu için yardım verirlermi bilgisi olan oaylaşırsa sevinirim lütfen

  1. blank admin dedi ki:

   Mevcut durumda sigortalı çalışan olduğunuz için yardım alma şansınız ne yazık ki çok fazla değil.

 5. blank Yasemin dedi ki:

  Selam ben yasemin. 5 çocuklu anneyim ev hanımıyım eşim çalışmıyor. Astım hastası, rahatsızlığı ağır olmadığı için engelli raporu da verilmiyor. 3 çocuk okutmaktayım. 2 si ilkokul 1 i lise olmak üzere. 2 ayda bi eğitim yardımı alıyom ama yetmiyor. Bana yardim edebilir misiniz?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. İhtiyacınız olan yardımlar için Aile ve Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine başvuru yapabilirsiniz. Yapılan değerlendirmeler neticesinde uygun görülmesi halinde sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 6. blank Pinar dedi ki:

  Merhabalar ben kiraciyim bı bebeğim var sadece eşim çalışıyor bı yardım yakıt veya kira gibi yada bebeğimin ihtiyaçları için nereye nasıl başvuru yaparım ve yardım cikarmi

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal yardım başvurusunu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya ikametinizin Sosyal Yardımlaşlma ve Dayanışma Vakfı şubesine yapmanız gerekiyor.

 7. blank Yasemin dedi ki:

  Slm benim esimin ikehtkahı benımle deıl onun ıcın cıkmıyo ıkametkahınıda almıyo buraya yardıma ıhtıyacımızvar bilgi verirsenız sevınırım

  1. blank admin dedi ki:

   İkametinz neredeyse oranın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı şubesine başvuru yapmanız gerekir. eğer ikametinizi aldıramıyorsanız ikametinizin olduğu yerden başvuruyu yapın.