2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Sorgulama

2020 Sosyal yardımlaşma para yardımı sorgulama nasıl yapılır, sosyal yardımlaşma para yardımı nasıl alınır, dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın cevabını en çok merak ettikleri sorulardan hiç kuşkusuz. Sosyal Yardımlaşma para yardımı konusu ile ilgili olarak; Kaymakamlık yardımları nelerdir?  Sosyal Yardımlaşma nakdi yardım ne kadar? Sosyal yardımlaşma para yardımı sorgulama nasıl yapılır? gibi sorular başta olmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, kaymakamlık ve belediyeler aracılığı ile devletin yaptığı sosyal yardımlar ile ilgili bilmeniz gerekenlerin hepsi yazımızda.

2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Türkiye Cumhuriyeti, Anayasanın 2. Maddesinde açıkça vurgulandığı üzere sosyal bir hukuk devletidir. Anayasanın bu amir hükmü gereğince devlet, başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olmak üzere ihtiyaç sahibi vatandaşlara hem nakdi hem ayni yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımların yapılmasındaki temel amaç, her bir vatandaşın belli bir asgari standardın üstünde yaşam kalitesine kavuşmasını sağlayarak sosyal adaletin tesis edilmesidir. Devlet tarafından yapılan bu sosyal yardımlar özellikle mahalli idarelerde kurumun sosyal yardıma ihtiyacı olanları yapılan çalışmalarla tespiti şeklinde olurken, kalan diğer tüm devlet kurumlarında sosyal yardımlar başvuru üzerine yapılır.

2020 Sosyal Yardımlar Nelerdir?

2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı birden farklı başlık altında dağıtılıyor devletimiz tarafından.  Yapılan bu yardımlar sadece Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı gibi sadece nakdi yardımlardan meydana gelmiyor. Nakdi yardım haricinde gıda, yakacak, sağlık, eğitim gibi alanlarda da ayni yardımlar hali hazırda yapılıyor. Bu yardımlardan bugüne kadar milyonlarca dar gelirli vatandaşımız yararlandı ve yararlanmaya da devam ediyor.

  Çalışmayan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

Devlet tarafından yapılan tüm bu  Sosyal Yardımları sıralayacak olursak;

 • Gıda Yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Yakacak (Kömür) Yardımı
 • Kira (Barınma) Yardımı
 • Sosyal Destek Yardımı
 • Eğitim Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı (ŞNT)
 • Şartlı Sağlık Yardımı
 • Engelli İhtiyaç Yardımı
 • Afet Yardımları
 • Terörden zarar görenlere yardım
 • Proje Destek Yardımı

Yukarıda saymış olduğumuz sosyal yardımlar ile ilgili olarak detaylı bilgiler veren yazıları daha önce sitemizde yayımladık. Başvuru yapmayı düşündüğünüz sosyal yardım çeşidi ile ilgili olarak yayımladığımız yazılarımıza ana sayfamızdaki Sosyal Yardım Sorgulama kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar?

2020 Sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadar sorusu sosyal yardımlar konusu ile ilgili en çok sorulan soru olsa gerek. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar çok çeşitli. Bu sebeple de sosyal yardım parası tutarı başvurulan yardım türüne göre değişiklik gösteriyor.

Yardım türlerine göre sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadar örneklendirecek olursak;

 • Şartlı gebelik yardımına başvuran gebelere toplam 495 TL para yardımı veriliyor
 • Fakirlik maaşı para yardımı aylık 643 TL
 • Şartlı eğitim yardımında kız çocukları için ayda 40 TL, erkek çocukları için ayda 35 TL
 • Doğum parası, doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre 300 TL, 400 TL, 600 TL para yardımı
 • Yaşlılık maaşı (65 yaş maaşı) 3 ayda bir 705 TL
 • Engelli maaşı; engelli raporu yüzde 70’in altındaysa üç ayda bir 1059 TL, yüzde 70’in üstündeyse üç ayda bir 1589 TL
 • Öğrenci yardımı, çocuğun yaşına ve okuduğu okula göre 456 TL’den başlayıp 821 TL’ye kadar çıkıyor.
 • Yeni bebek sahibi olan aileler için süt parası (emzirme ödeneği) 133 TL

Yukarıda belli başlı sosyal yardımlaşma para yardımları ne kadar olduğunu saydık. Ayrıca sosyal yardım başvurusu sonrasında ilgili kurum çalışanları başvuranın ekonomik durumu ile ilgili inceleme yapar. İncele sonrasında yardım yapılması uygun görülmesi halinde kurumun belirleyeceği oranda para yardımı yapılmaktadır. Tüm bu saydığımız yardımlar hakkında nasıl başvurulur, kimlere verilir, gerekli evraklar nelerdir gibi detayları Sosyal Yardım Sorgulama kategorisindeki içeriklerimizden öğrenebilirsiniz.

  Süt Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım parası başvurusu yapanlar doğal olarak merakla başvuru sonucunu bekliyor. Bunun için e devlet üzerinden sosyal yardım sorgulama işleminin yapılması gerekiyor. Sosyal yardımlaşma para yardımı sorgulama işlemi e devlet sistemi üzerinden e Devlet şifresi ile yapılıyor. Eğer e Devlet şifreniz yoksa  herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Ekranınıza e devlet kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklamanızın ardından E Devlet Sistem giriş sayfası açılacak. Bu sayfada sırasıyla ilgili kutucuklara TC No ile e Devlet şifrenizi girin ve Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın. Bu saydığımız işlemleri eksiksiz olarak yaptığınızda e Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına girmiş olacaksınız. Şayet daha önce bir sosyal yardım başvurusunda bulunmadıysanız veya başvurunuz kabul edilmediyse sayfada ”Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamadı”  şeklinde bir uyarı mesajı alacaksınız. Onaylanmış bir sosyal yardımınız varsa o sosyal yardım ile ilgili olarak detayları buradan inceleyebilirsiniz.

Kimler Sosyal Yardım Alabilir?

Sosyal yardımlardan kimler faydalanabilir hususuna açıklık getirelim şimdi de. sosyal yardımlardan kimler faydalanabilir ilgili yönetmeliklerde açıkça belirtilmiştir.

Sosyal Yardımlardan faydalanabilmek için;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamak
 • Sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmak
 • SGK’dan emekli, yetim ve dul maaşı gibi bir maaş ödemesi almıyor olmak.

Hanedeki kişi başı düşen gelirin yoksulluk sınırının altında olması. Yoksulluk sınırı ne kadar olacağı her yıl asgari ücrete göre belirleniyor. Bu yıl için yoksulluk sınırı aylık kişi başı 483 TL olarak belirlendi. Yukarıda saydığımız tüm şartları taşıyanlar illa ki sosyal yardım alacak anlamına gelmiyor elbette. Yardımın yapılıp yapılmayacağına dair son kararı Mütevelli Heyet vermektedir.

Sosyal Yardım İçin Nereye Başvurulur?

Devlet, sosyal yardımlarını çeşitli kurumlar vasıtası ile yapmakta. Sosyal yardımlar en çok kaymakamlık binalarında konuşlu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) vasıtası ile yapılıyor. Bu yüzden SYDV tarafından yapılan yardımlar halk arasında kaymakamlık yardımları adıyla da bilinmektedir. Bu sizi yanıltmasın bu ikisi aynı şeydir. Sosyal yardım veren bir diğer kurum ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür. Sosyal yardımlaşma vakfından başvuru yapılabilen hemen her yardıma Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden de başvuru yapılabilmektedir. Bu iki kurum haricinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bazı sosyal yardımları dağıtmakla görevli. Bunların yanı sıra belediyeler de kendi bütçelerinden sosyal yardım çalışması yapıyor.

  2020 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Sosyal Hizmetten Nasıl Yardım Alabilirim?

Sosyal hizmetten yardım alabilmek için yapılması gereken tahmin edileceği üzere başvuru yapmaktır. sosyal yardım almak için başvurular; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ve belediyelere yapılabilir. Sosyal hizmet yardım başvurusu yapmadan önce muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi sosyal yardım alma noktasında kişiye avantaj sağlar.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Sorgulama

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Doğum Parası Sorgulama

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık Çocuk Parası Sorgulama

Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor?

Fakirlik Belgesi Nereden, Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 287 YORUM
 1. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben pınar eşimle bir sene 8 ay oldu ayriyim iki kiz çocuğum var biri 2 yasinda biride 1 yasinda 3 aylık hamileydim bırakıp gitti sosyal yardımdan 1 senelik yardım aldım her ay 500 tl onuda kiramı verdim ve iki ay dir yardimim süresi doldu bitti 16 kasımda baş vuru yaptim ve daha gelmediler eve bakmaya acaba gelirleri bu ay bitmeden çok zor durumdayım cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

 2. Zeynep dedi ki:

  Merhaba biz 4 ayda bir aile yardımı alıyoruz bu ay ikinci kez alıcaktık dilekçe verdik e devletten kontrol ettiğimizde 500 tl çıktığı gözüküyor ödeme durumu teslim edilebilir yardım durumu devam ediyor yazıyor bu ne anlama geliyo acaba ve ptt e gittik baktırdık para yatmamış

  1. admin dedi ki:

   Yardımınız onaylanmış, tarihi gelince yatırılacaktır.

 3. Ferhat dedi ki:

  Iyı yaksamlar ben yeni 2 aylık evliyim eşim hamile çalışmıyorum uzerimde kayıtlı hicbisiy yok kirada oturyorum yardım alabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sosyal yardımdan faydalanabilmeniz için öncelikle çalışma şartlarına sahip olmadığınıza dair tespit yapılması gerekir. Herhangi bir sağlık probleminiz veya engeliniz yoksa yardımlardan faydalanma şansınız ne yazık ki az. Başvuru yapmanıza engel bir durum yok ancak kabul edilmeme ihtimali daha yüksek görünüyor.

 4. halil dedi ki:

  kocaelinde yaşıyorum maddi destege ihtiyacım var

 5. b.sultan dedi ki:

  merhaba kardeşim evlenecek vefat eden babamdan maasş alıyo ama çeyiz parası haricinde devletten hibe şeklinde para alabılırmı

  1. admin dedi ki:

   Çeyiz parası 2 yıllık maaşın karşılığıdır ve hali hazırda tatmin seviyede bir yardım olacaktır. Evlilik için yardım başvurusu yapabilirsiniz ancak çeyiz parası ödemesi söz konusuysa diğer yardımlardan faydalanma şansınız çok yüksek olmayacaktır.

 6. Songül dedi ki:

  Ben eşim borçlarin dan dolayı ve geciktirdigi seminer imzalarından dolayı cezaevinde 3 aylık bebeğim ve 6 yasında oglum var yardim talebinde bulundum 1 ay oldu geri dönüs yapılmadı çok magdurum kiradayim yardim eden kimse yok calisamiyorum malum bebegim de cok ufak ne zsman bir sonuc alirim

  1. admin dedi ki:

   İçinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. yardım başvurularının cevaplanması bazen 2,3 ayı bulabilmektedir. Başvuruyu yaptığınız yerle irtibat kurarak durum hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 7. Ayşe dedi ki:

  Merhaba babam 65 yaşında sydv başvurdu sonuç olumsuz oldu gerekçe ise erkek çocuklarıyla oturuyor olması ve erkek çocukların durumu iyi olması gösterilmiş. SGK yok ,hasta çalışamıyor. Erkek Çocukları da bakmıyor ilgilenmiyor. Bu durumda ne yapmali bildigim kadariyla madde de degisiklikler yapildi cocuklarin malvarligina bakilmaksizin maas bağlanır deniyor. Bir de ilgili metinde 1. Madde de nafaka alan ya da alması mümkün olan ibaresi var bu ne anlama geliyor. Itiraz dilekçesi verecek acaba olumlu sonuçlanır mı bu 65 yaş yaşlılık maaşına ve SGK yardımına ihtiyacı var beyin kanaması ve kalp krizi geçirdi ilaçlarını alamıyor hic bir geliri olmadığı için. Bilgi için şimdiden teşekkürler..

 8. Ahmet dedi ki:

  Egitim yardımı Şeys bu ay neden yatmadı bilen varmı kasım 2018.

 9. halil dedi ki:

  kocaelinde yaşıyorum maddi destege ihtiyacım var

 10. Filiz aydoğan dedi ki:

  Merhabalar. Annemin evine iskiden kaynaklı şu baskını olmuştu. Gerekli kurumlara başvurduk ve hasar tespiti yapıldı. 25.000tl hasar kaydı oluşturuldu. Bize 2000 lira ödendi ve ödeme devam ediyor yazıyordu. 2000tl yi çektikten sonra e devletten baktığımda kapsam dışına çıktı yazıyor. Bu ödemenin kesildiği anlamına mı geliyor. Eğer öyleyse tekrar başvuru yapmamız da fayda varmıdır.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Tekrar başvuru için öncelikle ödemenin kesilmiş olduğunu teyit etmeniz gerekir. İlk olarak ödemeyi aldığınız kurumla irtibata geçerek bir kesinti olup olmadığını teyit etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 11. Barış dedi ki:

  Selam ben barış sosyal yardımlaşma ya baş vurdum bankalarda hiç hesabım yok üzerim de hiç bişey eşimin birtane başkasıyla ortak tapu evi var yardım alırmıyız

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. mevcut şartlarda yardım alma şansınız düşük görünüyor. Başvuru yapmanızın önünde bir engel söz konusu değil ancak yardımlardan faydalanma şansınızın çok yüksek olmadığını değerlendiriyoruz.

 12. Emine dedi ki:

  Mrb ben 1 ay önce sosyal yardimlasmaya baş vurdum hiç bir şekilde gelirim yok eşimden ayriyim iki cocugumla yaşıyorum calisamiyorum çocuklarıma bakicak kimsem yok neden hâlen haber çıkmadı aça çok zor durumdayım

 13. Abdullah dedi ki:

  Merhaba ben sizden yardım istiyorum allah rızası için cok borcum var odiyemiyorum allah rızası için ne olur bana el uzatın 30 milyar destek verin bana yardım edin bana

 14. halil dedi ki:

  kocaelinde yaşıyorum maddi destege kıyafete erzaga ev eşyasına kira yardımına fatura ödeme yardımına ihtiyacım var

 15. Ayse dedi ki:

  Iyi günler ben ibb kartından yararlanıyorum iki ay önce bodrum katlı ev aldık eşim havaalanında temizlik işçisi aylık 1450 tl taksit ödüyoruz bir kaç yerede borcumuz var iki çocuğum var eşimin önceki evliligindende bi çocuğu daha var kızım ilkokula gidiyor simdiden maddi yönden sıkıntıya girdik acaba belediye veya kaymakamliklardan yardim alabilme ihtimalim olabilirmi simdiden tesekkurler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Eşinizin sigortalı olarak çalışıyor olması, evinizin olması ve ayrıca hali hazırda yardımdan faydalanıyor olmanız sosyal yardım almanızı mümkün kılmayacaktır. Başvuru yapmanızın önünde bir engel yok ancak kabul edilmesi neredeyse imkansız.

 16. osman dedi ki:

  Cevap yazarsan sevinirim teşekkür ederim

 17. osman dedi ki:

  Slm yeşil kartları 400tl yardım yapılıyor Muş asli varmi

  1. admin dedi ki:

   yardımlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile yapılıyor. Günümüz itibariyle tüm yeşil kartlılara 400 yardım gibi bir durum yok. Ancak bilindiği gibi seçim çok yaklaştı. Seçim sebebiyle böyle bir yardım olma olasılığı olabilir. Konu hakkında daha detaylı bilgi için ikametinizin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek bilgi talep etmeniz sağlıklı olacaktır.

 18. halil dedi ki:

  kocaelinde yaşıyorum maddi yardıma ihtiyacım var

 19. Çilem erbil dedi ki:

  Benim daha onceden almis oldugum 2 ayda bir aldigim yardim parasi ve 3 ayda bir aldgim cocuk parasi var 2tane cocugum okumakta cocuk okul yardim parasi varmi ve ne gerekki

 20. filiz dedi ki:

  Merhaba esim ceza evinde tutuklu ve iki kucuk cocugumla kirada oturuyorum ama yardim kuruluslari esiniz mahkumiyet almadan aylik bir yardim alamazsiniz diyor kira yardimi icin nasil basvuru yaparim hic bir guvence gelir sgk yok tesekkurler

  1. admin dedi ki:

   İkametinizin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı şubesine ve belediyenize yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.