2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Sorgulama

2020 Sosyal yardımlaşma para yardımı sorgulama nasıl yapılır, sosyal yardımlaşma para yardımı nasıl alınır, dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın cevabını en çok merak ettikleri sorulardan hiç kuşkusuz. Sosyal Yardımlaşma para yardımı konusu ile ilgili olarak; Kaymakamlık yardımları nelerdir?  Sosyal Yardımlaşma nakdi yardım ne kadar? Sosyal yardımlaşma para yardımı sorgulama nasıl yapılır? gibi sorular başta olmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, kaymakamlık ve belediyeler aracılığı ile devletin yaptığı sosyal yardımlar ile ilgili bilmeniz gerekenlerin hepsi yazımızda.

2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Türkiye Cumhuriyeti, Anayasanın 2. Maddesinde açıkça vurgulandığı üzere sosyal bir hukuk devletidir. Anayasanın bu amir hükmü gereğince devlet, başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olmak üzere ihtiyaç sahibi vatandaşlara hem nakdi hem ayni yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımların yapılmasındaki temel amaç, her bir vatandaşın belli bir asgari standardın üstünde yaşam kalitesine kavuşmasını sağlayarak sosyal adaletin tesis edilmesidir. Devlet tarafından yapılan bu sosyal yardımlar özellikle mahalli idarelerde kurumun sosyal yardıma ihtiyacı olanları yapılan çalışmalarla tespiti şeklinde olurken, kalan diğer tüm devlet kurumlarında sosyal yardımlar başvuru üzerine yapılır.

2020 Sosyal Yardımlar Nelerdir?

2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı birden farklı başlık altında dağıtılıyor devletimiz tarafından.  Yapılan bu yardımlar sadece Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı gibi sadece nakdi yardımlardan meydana gelmiyor. Nakdi yardım haricinde gıda, yakacak, sağlık, eğitim gibi alanlarda da ayni yardımlar hali hazırda yapılıyor. Bu yardımlardan bugüne kadar milyonlarca dar gelirli vatandaşımız yararlandı ve yararlanmaya da devam ediyor.

  2022 Maaşı Aylık Olacak Mı? 65 Yaş Maaşı - Engelli Maaşı Aylık Olacak Mı?

Devlet tarafından yapılan tüm bu  Sosyal Yardımları sıralayacak olursak;

 • Gıda Yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Yakacak (Kömür) Yardımı
 • Kira (Barınma) Yardımı
 • Sosyal Destek Yardımı
 • Eğitim Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı (ŞNT)
 • Şartlı Sağlık Yardımı
 • Engelli İhtiyaç Yardımı
 • Afet Yardımları
 • Terörden zarar görenlere yardım
 • Proje Destek Yardımı

Yukarıda saymış olduğumuz sosyal yardımlar ile ilgili olarak detaylı bilgiler veren yazıları daha önce sitemizde yayımladık. Başvuru yapmayı düşündüğünüz sosyal yardım çeşidi ile ilgili olarak yayımladığımız yazılarımıza ana sayfamızdaki Sosyal Yardım Sorgulama kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar?

2020 Sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadar sorusu sosyal yardımlar konusu ile ilgili en çok sorulan soru olsa gerek. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar çok çeşitli. Bu sebeple de sosyal yardım parası tutarı başvurulan yardım türüne göre değişiklik gösteriyor.

Yardım türlerine göre sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadar örneklendirecek olursak;

 • Şartlı gebelik yardımına başvuran gebelere toplam 495 TL para yardımı veriliyor
 • Fakirlik maaşı para yardımı aylık 643 TL
 • Şartlı eğitim yardımında kız çocukları için ayda 40 TL, erkek çocukları için ayda 35 TL
 • Doğum parası, doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre 300 TL, 400 TL, 600 TL para yardımı
 • Yaşlılık maaşı (65 yaş maaşı) 3 ayda bir 705 TL
 • Engelli maaşı; engelli raporu yüzde 70’in altındaysa üç ayda bir 1059 TL, yüzde 70’in üstündeyse üç ayda bir 1589 TL
 • Öğrenci yardımı, çocuğun yaşına ve okuduğu okula göre 456 TL’den başlayıp 821 TL’ye kadar çıkıyor.
 • Yeni bebek sahibi olan aileler için süt parası (emzirme ödeneği) 133 TL

Yukarıda belli başlı sosyal yardımlaşma para yardımları ne kadar olduğunu saydık. Ayrıca sosyal yardım başvurusu sonrasında ilgili kurum çalışanları başvuranın ekonomik durumu ile ilgili inceleme yapar. İncele sonrasında yardım yapılması uygun görülmesi halinde kurumun belirleyeceği oranda para yardımı yapılmaktadır. Tüm bu saydığımız yardımlar hakkında nasıl başvurulur, kimlere verilir, gerekli evraklar nelerdir gibi detayları Sosyal Yardım Sorgulama kategorisindeki içeriklerimizden öğrenebilirsiniz.

  Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Yoksullara Kira Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım parası başvurusu yapanlar doğal olarak merakla başvuru sonucunu bekliyor. Bunun için e devlet üzerinden sosyal yardım sorgulama işleminin yapılması gerekiyor. Sosyal yardımlaşma para yardımı sorgulama işlemi e devlet sistemi üzerinden e Devlet şifresi ile yapılıyor. Eğer e Devlet şifreniz yoksa  herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Ekranınıza e devlet kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklamanızın ardından E Devlet Sistem giriş sayfası açılacak. Bu sayfada sırasıyla ilgili kutucuklara TC No ile e Devlet şifrenizi girin ve Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın. Bu saydığımız işlemleri eksiksiz olarak yaptığınızda e Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına girmiş olacaksınız. Şayet daha önce bir sosyal yardım başvurusunda bulunmadıysanız veya başvurunuz kabul edilmediyse sayfada ”Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamadı”  şeklinde bir uyarı mesajı alacaksınız. Onaylanmış bir sosyal yardımınız varsa o sosyal yardım ile ilgili olarak detayları buradan inceleyebilirsiniz.

Kimler Sosyal Yardım Alabilir?

Sosyal yardımlardan kimler faydalanabilir hususuna açıklık getirelim şimdi de. sosyal yardımlardan kimler faydalanabilir ilgili yönetmeliklerde açıkça belirtilmiştir.

Sosyal Yardımlardan faydalanabilmek için;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamak
 • Sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmak
 • SGK’dan emekli, yetim ve dul maaşı gibi bir maaş ödemesi almıyor olmak.

Hanedeki kişi başı düşen gelirin yoksulluk sınırının altında olması. Yoksulluk sınırı ne kadar olacağı her yıl asgari ücrete göre belirleniyor. Bu yıl için yoksulluk sınırı aylık kişi başı 483 TL olarak belirlendi. Yukarıda saydığımız tüm şartları taşıyanlar illa ki sosyal yardım alacak anlamına gelmiyor elbette. Yardımın yapılıp yapılmayacağına dair son kararı Mütevelli Heyet vermektedir.

Sosyal Yardım İçin Nereye Başvurulur?

Devlet, sosyal yardımlarını çeşitli kurumlar vasıtası ile yapmakta. Sosyal yardımlar en çok kaymakamlık binalarında konuşlu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) vasıtası ile yapılıyor. Bu yüzden SYDV tarafından yapılan yardımlar halk arasında kaymakamlık yardımları adıyla da bilinmektedir. Bu sizi yanıltmasın bu ikisi aynı şeydir. Sosyal yardım veren bir diğer kurum ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür. Sosyal yardımlaşma vakfından başvuru yapılabilen hemen her yardıma Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden de başvuru yapılabilmektedir. Bu iki kurum haricinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bazı sosyal yardımları dağıtmakla görevli. Bunların yanı sıra belediyeler de kendi bütçelerinden sosyal yardım çalışması yapıyor.

  Öğrenciye Kredi Veren Kurumlar ve Bankalar

Sosyal Hizmetten Nasıl Yardım Alabilirim?

Sosyal hizmetten yardım alabilmek için yapılması gereken tahmin edileceği üzere başvuru yapmaktır. sosyal yardım almak için başvurular; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ve belediyelere yapılabilir. Sosyal hizmet yardım başvurusu yapmadan önce muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi sosyal yardım alma noktasında kişiye avantaj sağlar.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Sorgulama

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Doğum Parası Sorgulama

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık Çocuk Parası Sorgulama

Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor?

Fakirlik Belgesi Nereden, Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 287 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Merhaba eşimle anlaşmalı olarak bosandik. 5 yasinda bi kızım var 3 ay önce işten ayrıldım ve kızım kreşe gidiyor ailemin yanında yaşıyorum.para yardımı alabilirmiyim ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. sosyal yardımlaşma para yardımı başvurularında ilgili kurumlar, başvuranın gelirinin muhtaçlık sınırı altında olup olmadığına göre değerlendirme yaparak bir karara varırlar. Muhtaçlık sınırı hesaplaması ise şu şekilde yapılmakta. Hane gelir toplamı hanede yaşayan kişi sayısına bölünür. Bu çıkan rakam hanede kişi başına düşen gelir olarak kabul edilir. Çıkan bu rakam asgari ücretin üçte biri veyahut daha daha düşük bir gelir düzeyi ise muhtaçlık sınırı altında kabul edilir. Ailenizle yaşadığınızı belirtmişsiniz. Ailenizin toplam geliri üzerinden kendiniz kabaca bu hesaplamayı yapmanız mümkün. Eğer bu bahsettiğimiz duruma uyuyorsanız başvurunuzun kabul edilme şansı bir hayli yüksek olur.

  2. Ayşe dedi ki:

   Peki nereye başvurmam gerekiyor istanbulda ikamet ediyorum

  3. admin dedi ki:

   İstanbul’da yaşadığınız ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şubesine veyahut Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca belediyeler de sosyal yardım faaliyetleri yürütüyor. Büyükşehir Belediyesine ya da İlçe belediyesine de başvuru yapabilirsiniz.

 2. Tuba dedi ki:

  İyi günler ben şartlı gebelik ve çocuk parasına başvurdum e-Devlet ten takip ediyorum ve sürekli devam ediyor başvuru süreci yazıyor bu ne demek doğum yaptım ve şu ana kadar hiç gebelik parası almadım

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Tuba Hanım. Şartlı gebelik yardımı 9 ayı geçmeyecek şekilde gebelik ve 2 ay lohusalık süresini kapsayan bir ödemedir. Sorunuzda doğum yaptığınızı belirtmişsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen sağlık kontrol aylarında takip ve izlemlerini düzenli olarak yerine getirdiyseniz gebelik ve lohusalık süreçlerinde bu ödemeyi ay ay almış olmanız gerekirdi (şartlı doğum yardımından faydalanabilmek için doğumun bir hastanede gerçekleşmiş olması da gerekiyor). Tüm şartları yerine getirmiş olmanıza rağmen bu ödemeyi alamadıysanız bürokratik aksaklık olmuş olması akıllara gelen ilk ihtimal. Başvuru işlemlerini gerçekleştirdiğiniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şubesine bizzat giderek hak etmiş olduğunuz ödemeyi neden alamadığınıza dair bir başvuru yapmanız yapılabilecek en doğru hareket tarzı olarak görünüyor.

 3. Kader Kuçükdoğan dedi ki:

  Kiraciyim kirami ödeyemez haldeyim iki çocuğum var 9 yaşında 4 sınıfa geçti kışlık hicbirseyi yok naasimizda icra var eşim tek çalışıyor oglumunda anasınıfı çıktı maddi zorluktan dolayi gonderemiyorum gelin görün Evimi eşyalarım kırık dökük çok zor günler geciriyoruz cocuklarimin ihtiyaçlarını karsilayamiyorum sigortam var sadece bukadar siylgortasi olan emekli olanlar alıyor ben hiçbir maddi yardım alamıyorum son çarem buraya başvurmak oldu ne odunum ne komurum yok kısa maaşının 4 te biri kesiliyor kira parasini borç alıyorum ama sene sonuna kadar odiyemiyorum cocuklarimin hiç bir şekilde madi yönden destek olamıyorum ben yalansiz yazıyorum gelin görün oturdugum evi esyalarimi ev rutubet nem var ne çocuk parası ne öğrenci destek parası ne kira yardımı ne yakacak yardımı alamıyorum sigortası olanlara ve durumu okadar çok insan varken sigortası yok diye okadar çok yardım alan kişi varki bende bu vatanın evlad

  1. admin dedi ki:

   İyi Günler Kader Hanım. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Devletimiz maddi zorlular yaşayan dar gelirli vatandaşlarımıza çok çeşitli başlıklar altında sosyal destekler sağlıyor. Eğitimden sağlığa, gıdadan yakacağa ve nakdi olarak çok sayıda sosyal yardım mevcut. Eşinizin sosyal güvenlik kapsamında çalışıyor olması, üstelik kendinizin de sigortalı olmanız devlet nezdinde sosyal yardımlardan yararlanma ihtimalinizi zorlaştırıyor. Çünkü devlet bu sosyal yardımlarda önceliği herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlara veriyor. Tabi bu sizin sosyal yardımlardan kesinlikle faydalanamayacağınız anlamına gelmiyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı şubesine başvuru yapmanızın haline en azından adınıza bir dosya açılmasını sağlayabilirsiniz. Hane halkı kişi başına düşen gelirinizin muhtaçlık sınırı altında olduğu yapılan incelemeler neticesinde tespit edilirse bu çok çeşitli sosyal yardımlardan faydalanmanız mümkün olacaktır.

  2. serpik dedi ki:

   Merhaba ben istanbulda yaşıyorum aralık 20 de ilk yardım parami aldım bidaha ne zaman verilecek bilgi verir misiniz çok zor durumdayım

  3. admin dedi ki:

   Sorunuz ne yazık ki açık değil. Yardımı hangi kurumdan aldınız belediye mi, sosyal yardımlaşma mı, hangi yardım türünden yararlandınız? Buları bilmeden yardımın tekrar ne zaman yapılacağını söylemek mümkün değil.

 4. Mehtap dedi ki:

  7bucuk yaşında otizimli oglum var ben ilkokul mezunuyum oğlundan dolayı calisamiyorum benden 17yas büyük eşim sigortalı 2800 maaş alıyor emekli ama bakmıyor alkol var küfür var borcum var deyip duruyor kiradayiz oturuyoruz malesef oglumu kurslara gonderemiyorum sosyallesmesi lazım goturemiyorum para vermiyor.bana özel eğitim yeterli değil ev temizliğine gidiyorum yarım gün yiyecek alıyorum bütün yaz evdeyiz tek istediğim oğlumun sosyallesmesi kursa gitse yüzmeye

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Mehtap Hanım. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Yazdıklarınızdan anlaşıldığı kadarıyla sıkıntınızın iki boyutu mevcut. Eşinizden gördüğünüz kötü muamele ve sorumluluklarını yerine getirmemesi sorunu için gidebileceğiniz en güvenilir adres Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür. Burada eşinizden gördüğünüz kötü muamele ve çocuğunuzun ihtiyacı olan özel eğitim için ihtiyacınız olan maddi manevi ve hukuki desteği almanız mümkün olacaktır. İçinde bulunduğunuz durumda ilk yapmanız gereken Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurmak. Müdürlüğün çalışanları, alabileceğiniz yardımlar ve destekler konusunda sizi aklınızda soru işareti bırakmayacak şekilde aydınlatacaklardır.

  2. Şehmus sanci dedi ki:

   Mrh hanim efendi ben tekstil is yerim var nerde ikamet ediyosunuz isterseniz yardim ederim numaram 0539 2912723

 5. Yaşar dedi ki:

  Başvuru yaptım kabul olduğunu bildirildi ama mesaj gelecek mesajdan sonra yardım alacağım söylendi mesaj gelmedi neden gelmemiş olabilir

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Yaşar Bey. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru sonuçları kurum tarafından mesaj yoluyla başvuran kişiye iletilir. Bu mesaj sadece bilgilendirme maksatlıdır. Sosyal yardım başvurularının durumu resmi olarak E Devlet üzerinden kontrol edilebilmekte. Bu durumda sizde e devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilir sorgulamalar kısmından başvurunuzun kabul edilip edilmediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Şayet e devler şifreniz yoksa 2 lira karşılığında PTT şubesinden alabilirsiniz.

 6. Hande dedi ki:

  Eşim tutuklu. Gelirim olmadigindan dolayı ev kiralayamadim. Bu nedenle ablamın evinde ikamet etmek zorunda kaldık. Biri 10 diğeri 6 yaşında 2 çocuğum var. Sosyal yardimlasmaya başvurdum. Ancak eniştemin üzerine kayıtlı mal varlığı yüzünden sosyal yardimlasmadan faydalanamayacagim söylendi. Eniştemin taşınmaz malının bana ve çocuklarıma bir faydası yok. Burada okuduğum kadarıyla devlet maddi geliri olmayanlara birçok yardımda bulunuyor. Peki bu yardımdan neden biz faydalanamiyoruz.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Hande hanım,
   Devletin çeşitli kurumlarında belirli kesimlere hitap eden birçok yardımı bulunmakta. Bu yardımların çoğunu sitemizde çeşitli yazılarda ayrıntıları ile ele aldık. Ancak her çeşit yardım için mutlaka belirli şartları taşıma zorunluluğu bulunmaktadır. Sizin durumunuzda olan aileler için önerebileceğimiz en uygun yardım alma yolu belediye yardımları ve Kaymakamlık Vakıf fonu. Diğer yardımlarda resmi evrak yoluyla belgelendirilebilir şartlar aranırken, belediye yardımlarında ve kaymakamlık yardımlarında sözlü olarak müracaatınız üzerine yapılan değerlendirme sonucunda yiyecek, giyecek ve nakdi yardım yapılabilmektedir. Size tavsiyemiz bulunduğunuz il veya ilçe belediyesinde Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Kaymakamlık veya Valilik’te bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakfına müracaat edip durumunuzu anlatmanızdır.

 7. Kemal karakuş dedi ki:

  Bana 30 bin TL para lazim Kkb düşük olduğu için vermiyorlar bir bankadan çekebilmem için yardım edebilir misiniz borcumu ödemem lazım icra gelecek yoksa evime krediyi kendi adıma değil ablamın adına çekeceğim

 8. meryem dedi ki:

  hayırlı akşamlar ben meyrem sarı evli iki çoçuk annesiyim adana yüregir de ikametgâh etmekteyim eşim çalışmıyor hiçbir saglık güvencem yok bir gelirim yok çok zor durumdayım kiracıyım kiramı bile zar zor ödüyorum oda eşdos yardımı sayesinde ödemeye çalışıyorum lütfen geri dönüş yapın

  1. meryem dedi ki:

   illaki yardım etmeniz için ölmemizmi gerekiyor ben anlamadım biz bu türkiyenin vatandaşı degilmiyiz

  2. admin dedi ki:

   Merhabalar Merve Hanım
   Öncelikle Allah gecinden versin Allah korusun. Daha öncede yazdığınız talebiniz editörlerimizin gözünden kaçmış. Çok özür dileriz. Maddi yardıma ihtiyacınız olduğunu belirtmişsiniz. Size maddi yardım konusunda yararlanabileceğiniz devlet kanalları hakkında özet bilgiler verelim.
   İlk olarak en kolay ulaşabileceğiniz yardım vasıtası bulunduğunuz yerin belediyesine müracaat edebilirsiniz. Genelde maddi,giyecek vs yardımları belediyelerin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yürütür. Bu müdürlüğe başvuruda bulunursanız kısa sürede ihtiyacınız karşılanabilir.
   İkinci başvuru yapabileceğiniz kurum Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Hizmetler ve Dayanışma Vakfı. Genelde kaymakamlık binalarında bulunan bu vakıfa dilekçe ile başvuru yaparsanız, yapılan inceleme neticesinde aylık nakdi yardım ve kışın kömür yardımı gibi yardımları alabilirsiniz.

   Devletin birçok yardım kurumu bulunmaktadır. Ancak sizin icin en hızlı ve kolay ulaşabileceğiniz iki kurumu özetlemeye çalıştık. Bu kurumlardan yadım alabilme esas ve şartları ile ilgili kafanıza takılan her sorunun cevabını sitemizde daha önce ayrıntilari ile anlattık. Site içi aratarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Aklınızın takıldığı her konuyu bize danışabilirsi iz. Saygılarımızla.

 9. Yildiz dedi ki:

  Maddi yardim almak istiyorum hesapno:00158007303423502 Vakif:IBAN TR410001500158007303423502 Allah rizasi icin …

 10. Orhan dedi ki:

  Merhaba ben 28 yasindayim yeni evliyiz esim 6 aylik hamile ev hanimi evimiz kira isler durgun oldugu icin isten cikarildim suan issizlik maasi aliyorum ekstrada bi is cikarsa yapiyorum garsonluk hamaliye v.s yardima muhtac durumdayim iş’de bulamiyorum ne tür yardimlardan yararlanabilirim ve nereye ne sekilde basvuru yapmam lazim yardimci olursaniz cok sevinirim.
  Simdiden cok teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Orhan bey,
   Öncelikle içinde bulunduğunuz zor şartlar için çok üzüldük. Size gerekli yardımları alabilmeniz için yardımcı olmak isteriz. Öncelikle durumunuzu mahalle muhtarınıza iletmenizi öneriyoruz. Ardından muhtarınız her ne kadar resmi olarak gerekli işlemleri başlatacak olsa da ilinizde bulunan Sosyal Hizmetler ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun haricinde bazen belediyelerde sizin durumunuzdaki aileler için gerekli yardım eğitim desteği sağlamaktadır. Bunun içinde belediyenizde Sosyal hizmetler Müdürlüğüne dilekçe yazarak başvurabilirsiniz. Takıldığınız bir nokta olursa her zaman yardımcı olmaya hazırız.

  2. Nazile dedi ki:

   Selamünaleyküm kusura bakmayın ama malesef ben okadar zor durumda olduğum halda hangi kuruma başvuru yaptıysam iptal oldu sadece yeşil kart ve 3ayda bir 90 tl çocuklarımın ikisi liseye gidiyor diye veriliyor biz resmen kendi ülkemizde yabancıyız ben dükkanda yaşıyorm eşimden ayrıyım ama ginede kimseden destek alamıyorum açıklama yapsalar ama onuda yapmaktan kacıyorlar bu şimdik adaletmi 2çocuğumda küçük toplam 4 çocuğumla dükkanda yaşıyorum

 11. Erkut dedi ki:

  Merhaba ben erkut 7 ay önce tazminatımı alarak özelleşen bir kurumdan ayrıldım tazminatimin çoğu borclarima gitti ve şu anda ne maaşı m ne de bir param var evim kira bir çocuğum üniversitede biri ortaokulda sosyal yardım konusunda yardım alabilirmiyim?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Erkut Bey,
   Sorunuzun cevabını aslında bir önceki Esra hanımın cevabında belirttik. Yaşadığınız yer il mi ilçe mi belirtmediğiniz için ikisine de cevap verelim. Eğer ilçede yaşıyorsanız Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na durumunuzu belirtir sözlü ve yazılı dilekçenizi iletmeniz gerekiyor. Bu şekilde devletten gerekli yardımları alabilmek için sürecinizi başlatmış oluyorsunuz. Eğer ilde yaşıyorsanız Valilik bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 12. Esra dedi ki:

  Mrb Ban Gaziantep te oturuyorum eşim madde bağımlısı bizi bırakıp gitti bakmıyor bakacak kimsede yok 7aydir annem ve babamın yanında kalıyorum onlarında durumu yok evde okuyan kardeşlerim var ancak onlara yetebiliyorlar ben kendi çocuklarının masraflarını karşılayamıyorum bana bı yardım eli uzatin

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım,
   Öncelikle içinde bulunduğunuz zor şartlar için çok üzüldük. Size gerekli yardımları alabilmeniz için yardımcı olmak isteriz. Öncelikle durumunuzu mahalle muhtarınıza iletmenizi öneriyoruz. Ardından muhtarınız her ne kadar resmi olarak gerekli işlemleri başlatacak olsa da ilinizde bulunan Sosyal Hizmetler ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun haricinde bazen belediyelerde sizin durumunuzdaki aileler için gerekli yardım eğitim desteği sağlamaktadır. Bunun içinde belediyenizde Sosyal hizmetler Müdürlüğüne dilekçe yazarak başvurabilirsiniz. Takıldığınız bir nokta olursa her zaman yardımcı olmaya hazırız.

  2. mustafa arslan dedi ki:

   bana ulaşın

  3. Alev dedi ki:

   Merhaba iyi geceler benim 2 tane çocuğum var 2 yıldır ikisinede eğitim yardımı alıyordum fakat e devlet üzerinden baktığımda şuan sadece 1 çocuğuma aldığım yardım gözüküyor.Birtanesi kesilmiş fakat hiçbir bilgi verilmeden böyle birşey nasıl olur.benim yaşadığım yer küçük yer çocuklarıma bakicak kimsem yok calismaya kalksam calisamiyorum cocuklarimi kime emanet edeyim.ikiside küçük ilkokula gidiyor komsuya emanet etsek ya tacize ugrarlar ya oldurulurler bu devirde kime guvenip cocuk emanet edelim.devlet sahip cikmazsa elin insani cikarmi.okullar açılıyor masraflarımiz var 6 yıldır baba yüzü görmüyorlar.lütfen bi yardımcı olun napmamiz lazım. Kira günüm geldi okul alışverişi yapmam lazım.keşke çalışcak durumum olsa da hiç ne burda bu şekil acizce yardım istesem nede devlete yük olsam.Allah ıslah etsin artık ayağımıza taş koyanlari

  4. mustafa arslan dedi ki:

   05466984042

  5. ceren dedi ki:

   mrb
   mustafa bey bizde muhtacız cocugumuz okula baslayacak yardıma ihtiyacımız var

 13. Murat demiral dedi ki:

  Slm iyi çalışmalar benim 3tane çocuğum var 2cocugunun masraflarindan kesiyorum hasta olan çocuğuma harcıyorum 1tanesi 18aylık ağır engelli çocuğum. %100raporu var Epilepsi West ve solunum sıkıntısı var. Karından besleniyor Ciyazlara bağlı benim şarjlı cihaza ihtacimiz var biz çocuğumu fizik tedavisi götüeremiyoruz solunum sıkıntısı olduğundan dolayı çocuğum mamara eğitim aratistirma hastanesi hastalığına tesih koyamadi biz halen tahil veriyoruz biz bu tatilleri ücretli dışarıda yapiyoruz bu tahiler pahalı 1000ve1500arası değişiyor bizi çocuğa aylık 1000tl medikal ihtiaclari var ama hesap açtırma istiyoruz ama bilmiyoruz nasıl yapacağını bu konuda yardımı yapmak istiyor insanlar biz hesap nasıl açabiliriz ben bi baba olarak çok zor durumdayım yardımcı olursanız sevirim iyi çalışmalar

 14. Serhat dedi ki:

  Merhaba annemle babam ayrı babam köyde yaşıyor nerdeyse kalıcak yeri bile yok ben durumu çok kötü hiç bir şekilde geliri yok ben elimden geldiği kadar maddi manevi destek veriyorum ama biyere kadar bu kunu hakkında sizden bilgi alabilirmiym ne yapılması lazım devletin ne gibi yardımı olabilir babam için şimdiden teşekkür ederim

 15. Melek dedi ki:

  Merhaba ben Esenyurt belediyesine yardımda yazilmistim mesaj geldi kabul edildi diye nezaman yatar para bide her aymi yatiyo

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Melek hanım;
   Belediyelerin para yardımları, kanunla düzenlenmiş düzenli yapılan yardımlardan değildir. Belediyeler kendi meclis kararları doğrultusunda belirledikleri bütçelere göre vatandaşlara yardım yapabilmektedir. Bazen düzenli bir kaç ay yardım yapabilirlerken bazen tek seferlik yardım yapmaktadırlar. Tamamen belediyenin inisiyatifinde olan bir durumdur. Sizin sorunuzun cevabına en net cevabı size yardım yapacak belediyenin Sosyal Hizmetle Müdürlüğü ile görüşmeniz sonucunda öğrenebilirsiniz.

 16. Ahmet dedi ki:

  Ben evliyim esim hamile sikintili gunler geciriyorum yerdim eden var midir acaba

 17. Aysun dedi ki:

  Adanada oturuyorum beş çocuğun var dördü okuyor ve hicbirsekilde çocuklarımın ihtiyaçlarını karsilayamiyorumm eşim işsiz ve hiç gelirim yok en küçük bebeğim altı aylık hele onu zor doyuruyoeum bezini alamıyorum bize yardımcı olurmusunuz

 18. kubra ozdemır dedi ki:

  samsunda oturuyorum kaynanama kıra verıyoruz kımse yardım etrmıyor yenı evlıyım bır kızxım var ve bez alamıyoruz cok sıkıntımız var sagdece 3 yıllıgına para yardımı ıstıyoruz cok borcumuz var sahıp cıkanımızda yok

  1. admin dedi ki:

   Kübra hanım Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce çıkmanızı temenni ederiz. Dar gelirli ailelere devlet çeşitli kurum ve kuruluşları ile yardımlarda bulunmaktadır. yapılan bu yardımlardan yararlanabilmek için tabi ki bazı koşullar aranmaktadır. Sorunuzda sizin, eşinizin ya da her ikinizin sigortalı olarak çalışıp çalışmadığınızı belirtmemişsiniz. Bu durum size yardım yapılıp yapılamayacağını, yapılabilecekse ne kadar yapılacağının belirlenmesinde en temel etkendir. Sizin bu durumda yapabileceğiniz 2 şey söz konusu. Birincisi ikamet ettiğiniz ilçenin Kaymakamlık Binası içinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmanız. İkincisi ise gene ikametinizin bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Her iki kurum da yaptığınız başvuruyu değerlendirip, yardıma muhtaç olduğunuzu tespit ettiği takdirde sizin için gerekli yardımlarda bulunacaktır.

  2. kadir dedi ki:

   Meraba hanimefendi benimle iletisime geçin

  3. Birgül Gökçe dedi ki:

   Merhaba. İyi akşam ben. Birgül Gökçe benim yardım kart tima neden yüklenmedi durumum iyi değil gerçekten madur durumdayız eşim yeni işe girdi 1 buçuk ay oldu evim kira eşim şeker hastası zor çalışıyor lütfen yardımcı olun tekrar kartım yüklenmesini arz ederim birtane kızım var 10 yaşında orta okula başlıyacak 5/ sınıf Allah’ını için yardımcı olun

  4. admin dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı olarak işe başlamak sosyal yardımın kesilmesine sebep olur.

  5. kadir dedi ki:

   Meraba hanimefendi benimle iletisime geçin 5374465354

  6. hakan dedi ki:

   05353279169 yardım para istiyorum

 19. Remziye Aslan dedi ki:

  Merhaba Ben Remziye Aslan Antalya Muratpaşa da ikamet ediyorum 5 çocuk annesiyim iki evlilik yaptım Son evliliyim bitti 3 oğlum iki kızım var kizlarim biri 5 diyeride 8 yaşında 3 oğlum da en büyük ler 20 onun küçüğü 18 diyeride 17 ogullarim lise birden terk ne kedilerine nede bana faydaları yok kizlarimin babası asgari Ücret çalışıyor maaşının yarısı icraya kesiliyor benim evim kira bedeli ödemekte gucluk çeki yorum ben kendim yetim maaşı alıyorum ama buda yetmiyor çalış mak istedim kızlarimi yanlız bakamıyorum 0kula giden kızım sabah cı 5 yaşında olan kızım belediye nin kreş ine gidiyor ücretini ödemekte güçlük çekiyorum bana maddiyardim yapar mısınız çok ihtiyacım var bu desteyinize yardimci olur musunuz ilginize arza derim

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Remziye hanım,
   Öncelikle zor durumda olmanıza üzldüğümüzü belirtmek isteriz. Maddi yardım alabilmeniz için size yol gösterip işinizi kolaylaştırabiliriz. Öncelikle 5 yaş ve altındaki çocuklarınız için süt parası yardımı alabilirsiniz. İkinci olarak devletin sosyal yardımlarından faydalanabilmeniz için mahalle muhtarınıza durumunuzu bildirmeniz gerekiyor. Bu şahsi bir istek durumu değildir. Muhtarlardan düzenli olarak devlet kurumları bu bilgileri alırlar. İhtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlar bu sayede ulaşır. İlk yapmanız gereken bağlı olduğunuz muhtarınıza durumunu bildirin. Daha sonra yapabileceğiniz işlem aslımda bunu muhtarınız zaten yapacaktır ama süreci hızlandırmak açısından bağlı olduğunuz kaymakamlıka başvuru yapın. Oradan size yapacakları inceleme sonucunda fon yardımı kışın kömür yardımı çıkaracaklardır. Kömür yardımı, süt parası yardımı ve sosyal yardımlarla ilgili tüm ayrıntıları daha önceki yazışarımızda sitemizde paylaştık. Aklınıza takılan bir husus olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

  2. İhsan dedi ki:

   Mrb ben mersin den ihsan Dağdelen benim 13 aylık 1 kızım var ve 12 yaşın da okuyan bir kızım var
   Eşim bipolar bozukluğu olan bir hasta ve benim de kalp ritim bozukluğu ve astım ve Vertigo hastalığı var saolsunlar sosyal yardımlaşma geldi araştırdı ve 1 kız için 730 TL yardım parası veriyorlar okuyan kızım için benim bebeğime süt parası için para ödeniyor ve iki kızım varken neden bir kızıma yardım ediliyor bezi sütü maması ev kirası elektrik su erzak derken nasıl gecineyim ben 730 TL ile çocuklarıma ve eşime ben bakiyom çalışamıyor bana yol gosterirmisiniz

  3. İhsan dedi ki:

   Birde beni aradılar Ağustos Sun 2 dinde amaliyat olmuşsun sana 6 aylık maaş verilecek dediler ve tutarı toplam 2700 TL dediler ozaman benim aldığım 730 TL yardım parası 450 TL ye düşüyor neden böyle oluyor ne yapmam lazim

  4. admin dedi ki:

   İyi günler İhsan Bey. Aldığınız yardımın düşmesinin sebebi, aldığınız toplam yardım miktarının muhtaçlık sınırının üstüne çıkması olması muhtemel görünüyor. İhtiyaç sahibine yardımlar yapılmakta fakat belirli bir sınırın üstüne çıkılarak haksız gelir durumunun oluşmasına müsaade edilmek istenmemektedir devlet tarafından. Bu durumda ikametinizin belediyesine başvuruda bulunabilirsiniz. Çok sayıda yerel yönetim, dar gelirli ailelere, gıda kırtasiye gibi nakdiden ziyade ayni yardımlar yapmaktadır.

  5. Derya dedi ki:

   Derya slm bende cogu kez kaymakmliklara bas vurdum bimere yazdim sosyiyal yatdimlasmadan geldiler eve baktilar resim cekildi odamda yatacak yatagim bile yoktu gorduler cocuklarimi okutamiyorum dedim su eletirik odeyemiyorum bunuda biliyolardi dosyamin kaymakamlik ve vali tarafinda inceleceni soyledir 3 ayi gecti hic bisekilde ne arandim nede bi yardim aldim napmam gerek yardimci olurmusunuz

  6. admin dedi ki:

   Merhaba Derya Hanım. Sosyal yardım başvurularının onay süreci ne yazık ki bazen bu şekilde gecikebiliyor. Başvurunuz sonuçlanıncaya kadar acil ihtiyaçlarınız için öncelikle ikametinizin belediyesine başvurmak faydalı olacaktır. Daha sonra vakfa giderek, hatta bizzat kaymakamla görüşme yaparak süreci hızlandırmak için gayret gösterin. Devlet daireleri ne yazık ki çok hantal ve yavaş iş görüyor. Bu yüzden kaymakamla bizzat görüşmeniz belki fayda sağlayabilir.

 20. Cahide dedi ki:

  Merhaba ben İstanbul avcilar Esenyurt Yeşilkent mahalleinde ikamet etmekteyim evliyim 6 aylık kızım var oturduğumuz ev kira hiç bir gelir yok eşim cezaevinden yeni çıktı her hangi ev düzeni yok eşim cezaevine girince kimse sahip çıkmayınca esyalarimi satmak zorunda kaldım ev sahibi evden cikarmasin diye kızımın ihtiyaçlarını karşılamak ve bazı giderler için para yardımı istiyorum bize el atıp yardımcı olursanız minetar oluruz size numaramı yazmak istiyorum bana numaradan kısada olsa iletisim kurarsaniz daha iyi olur saygılar teşekürler.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Cahide hanım,
   Avcılar’da bulunan Kaymakamlık binasındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvurabilirsiniz. Yardım talebiniz yapılan inceleme neticesinde uygun görülmesi durumunda gerekli yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca Başvurunuzu yaptıktan sonra E-Devlet şifreniz ile Başvuru sonucunuzu takip edebilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa veya nasıl sorgulama ve takip işlemlerini yapacağınızı bilmiyorsanız https://www.onlinesorgula.gen.tr/sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama-392.html linkindeki “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  2. Deniz dedi ki:

   Bende avcılar yesilkentteyim 4440093 ara büyük şehir belediyesi yardim kartı veriyor her ay markette gidiyorsun karta 200 300 tl yatırıyor

  3. Nilgün dedi ki:

   Kayıttan sonra ne kadar zamanda kart çıkıyo acaba

  4. admin dedi ki:

   Merhaba. sosyal yardım kartının çıkması, başvurduğunuz yerin yoğunluğuna göre değişiklik göstermekte. İstanbu’lda başvuru ardından inceleme yapılması, başvurunun onaylanıp kartın çıkması 9 ayı bile bulabiliyor. Nispeten daha küçük bir yerleşim yerindeyseniz bu süre daha kısa olacaktır.

  5. fulya murat dedi ki:

   selam ben mersinden yazıyorum yenı evliyim cok zor durumdayız lutfen allah ıcın yardımlarınız esırgemeyın bızden 2 yasında kızımız var 10 yasında oglumuz kırayı bıle zor karsılıyoruz kızımın masarflarını bıle zor karsılıyoruz yukarda allah var ınanmazsanız mersine gelir bakarsınız yada bize işe verin
   allah sevablarınızı çoğaltsın yardım eden kışı adını numrasını yazsın ayayıp teşekkür edecegız
   iban TR380001000207613000935001 ziraat bankası

  6. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz. İlgili kurum yetkilileri başvurunuzun ardından bir inceleme başlatacak uygun görülmesi hlinde yardım bağlanmasına karar vereceklerdir.

1 2 3 8