Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır, Kaç Para, Kimlere Verilir?

2020 Kaymakamlık bursu nasıl alınır ve kimlere verilir devlet tarafından sağlanan eğitim yardımından faydalanmak için aranan şartlara uyum sağlamak gerekir. Özellikle dar gelirli ailelerin rahatlamasını yönelik devlet tarafından sağlanan yardımlardan bir tanesi olan kaymakamlık burslarından yararlanmak için 2019 yılında başvurular kabul edilmektedir.

Kaymakamlık Bursu kaymakamlıklar içerisinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafında verilmektedir. İhtiyaç sahibi olan ve başarılı olan öğrenciler için yılda 2 kez olacak şekilde yapılan yardım ödemeleri kaymakamlık bursu olarak adlandırılmaktadır.

2020 Kaymakamlık Bursu Nedir?

Sosyal devlet olma ilkesine dayanarak devlet tarafından dar gelirli ve muhtaç vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımların büyük bir bölümü nakdi olarak yapılırken muhtaç ailelere yapılan sosyal yardımlardan bazıları da yakacak, gıda ve giyecek olarak yapılmaktadır.

Eğitim bursu olarak verilen birçok burs bulunurken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bursu kaymakamlık bursu olarak verilen eğitim bursları arasında bulunmaktadır. Kaymakamlık bursu aslında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından verilen burstur. Devlet tarafından verilen eğitim bursları arasında Kaymakamlık burslarından başka birçok burs bulunmaktadır. Bu burslar;

 • Vakıf genel müdürlüğü tarafından,
 • Belediyeler tarafından verilen burslardır.

Kaymakamlık Bursu Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Devlet tarafından sağlanan eğitim yardımları arasında bulunan kaymakamlık burslarından faydalanmak isteyen kişilerin uyum sağlaması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kaymakamlık binaları bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vâkıflarına yapılan burs başvurularında sahip olunması gereken kaymakamlık burs şartları şunlardır:

 • Burs talebinde bulunan öğrencinin anne ve babasının herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmaması gerekir.
 • Burs talebinde bulunan öğrencinin ailesinin düzenli bir geliri sahip olmaması gerekir.
 • Burs talebinde bulunan öğrencinin ailesini sahip olduğu gelirin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir.
 • Belirtilen özellikleri taşıyan aileler muhtarlıktan fakirlik belgesi alarak burstan yararlanma hakkına sahip olabilirler.
  2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır, Limiti Ne Kadar

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

Kaymakamlık bursu almanın şartlarından birisi olan fakirlik belgeleri muhtarlar tarafından verilmektedir. Muhtardan fakirlik kâğıdı almak için vatandaşlar kimlik belgeleri ile bağlı bulundukları muhtarlıklara gidilerek başvuruda bulunulur ve aldıkları fakirlik belgesi için herhangi bir ücret ödemezler. Fakirlik belgesi verilirken gereken şartlar şunladır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekir.
 • Başvuru sahiplerinin herhangi bir gayrimenkule (arsa, tarla ve ev gibi) sahip olmaması gerekir.
 • Başvuru sahiplerinin üzerine kayıtlı bulunan herhangi bir mal ve araç bulunmaması gerekir.

Fakirlik belgesi devletin yaptığı sosyal yardım başvurularında kullanılmaktadır.

Kaymakamlık Burs Başvurularının Zamanı

Kaymakamlık bursu başvurusu sömestr dönemlerinde yılda iki kez yapılmaktadır. Buna göre;

 • 1. sömestr başvurusu Eylül ayına kadar yapılabilir.
 • 2. sömestr başvurusu ikinci dönemin başlangıcına denk gelen Ocak ya da Şubat aylarında yapılabilir.

Yapılacak olan başvurular öncesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vâkıfı tarafından internet üzerinden yapılan duyuruları takip etmek gerekir. Böylece başvuru dönemleri hakkında bilgi sahibi olarak başvuruların yapılması mümkün olacaktır. Her dönem için ayrı olarak değerlendirilen burs başvuruları 1. sömestr de yapıldıktan sonra ve 2.sömestrde tekrar yapılmalıdır.

2020 Yılında Kaymakamlık Bursu Ne Kadar Verilmektedir?

2020 Kaymakamlık bursu ne kadar verilmekte olduğu burs başvurusunda bulunan ailelerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Kaymakamlık burslarının ne kadar olduğu konusuna kesin olarak bir rakam vermek mümkün olmamaktadır. Kaymakamlık burslarının verilecekleri tutarlar bursu veren vakıf şubelerinin bütçelerine göre değişiklik ve farklılık göstermektedir. Vakıf şubeler ödeyecekleri burs tutarlarını belirlerken kaç kişinin müracaat ettiği ve vâkıfa yapılan bağışların ne kadar olduğu hususlarını belirleyerek karar vermektedirler.

Bu durumda Kaymakamlık bursu 2020 ödemelerinin şubeden şubeye farklılık gösterdiğini söylemek mümkün olmaktadır. Ortalama olarak bir rakam vermek gerekirse 2018-2019 yılı 1.sömestr için ödenen tutarlar 500 TL, 2.sömestr için 400 TL olarak tek seferde nakit olarak verilmekte ve aylık olarak ödeme yapılmamaktadır. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılına ait kaymakamlık burs ücretleri ile ilgili bir açıklama henüz bulunmamaktadır.

  2020 Hasta Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Kaymakamlık Bursu Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık bursunu kimler alabilir konusunu merak edenler yanı sıra burs sorgulamaları hakkında bilgi almak isteyen birçok öğrenci ailesi bulunmaktadır. Kaymakamlık bursu sorgulama işlemlerini yapmak için E-Devlet sistemini kullanmak gerekir. Internet üzerinden online sorgulama yapılması mümkün olan E-Devlet sistemine giriş yaparak kaymakamlık bursu hakkında sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Kaymakamlık burs sorgulamalarından başka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vâkıf tarafından verilen tüm sosyal yardım sorgulamaları E-Devlet sisteminden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Kaymakamlık burs sorgulaması yapmak için uygulanacak olan işlemler sırasıyla şu şekildedir;

 • E-Devlet sistemine giriş yapmak için şifreye sahip olmak gerekir. Şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek 2 TL ücret karşılığında şifre sahibi olmalıdır.
 • Sahip olunan şifre ile T.C. kimlik numarası doğrulaması yaparak sisteme giriş yapılmalıdır.
 • E-devlet hizmetleri arasında bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı sayfasından Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama seçeneği ile burs rahatlıkla yapılmaktadır.

Kaymakamlık bursu sorgulamalarını E-Devlet sisteminden yapma imkânı olmayan vatandaşlar telefon ile sorgulama yapabilmektedirler. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesini telefon ile arayan başvuru sahipleri kaymakamlık burs sorgulamalarını gerçekleştirebilirler.

Kaymakamlık Çocuk Parası Nedir, Kimlere Verilir?

Kaymakamlık tarafından verilen bursların yanı sıra ihtiyacı olan çocuklar için de yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar arasında bulunan çocuk yardımlardan faydalanmak için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyum gösteren kişiler kaymakamlık çocuk yardımı parasından yararlanmaya hak kazanarak yardım ödeneklerini alabilirler. Çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere farklı projeler kapsamında verilen çocuk yardımları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmektedir. Bu yardımın resmi ismi şartlı nakdi çocuk yardımı olmaktadır.

Bu yardımların verilmesindeki temel amaç çocukların eğitimlerine devam edebilmelerini ve sağlık kontrollerini yaptırabilmelerini sağlamaktır. Yapılan yardımlar eğitim ve sağlık yardımları olarak farklı şekillerde uygulamaktadır. Kaymakamlık yardımları arasında yer alan şartlı nakdi çocuk yardımı ödeneklerinden faydalanmak için belirlenmiş olan şartlar şunlardır;

 • Çocuğun eğitimine devam etmesi ve hiçbir şekilde örgün eğitim, dışına çıkmaması gerekir.
 • Çocuğun okul devamsızlık hakkı ayda 4 gün olmaktadır.
 • İkametgâh değişikliklerinin vakıfa bildirilmesi zorunlu olmaktadır.
 • Muhtaçlık durumunu sona erdiğinin tespiti yardım parasının kesilmesi demektir.
 • Sağlık yardımlarında sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu günlerde çocukların sağlık kontrolüne götürülmesi zorunlu olmaktadır.
  2022 Maaşı Aylık Olacak Mı? 65 Yaş Maaşı - Engelli Maaşı Aylık Olacak Mı?

Kaymakamlık Çocuk Parasını Kimler Alabilir?

Kaymakamlık çocuk yardımı ödeneklerinden yararlanabilecek kişilerin ilgili yönetmeliğe göre belirlenişi şu şekildedir;

 • 0 ile 6 yaş arasında bulunan kız ve erkek çocuklar en fazla 72 ay süre alabilirler.
 • Gebe kadınlar en fazla 9 ay ve lohusa kadınlar en fazla 2 ay süre alabilirler.
 • Hastanede doğumlarını gerçekleştirmiş olan kadınlar ise 1 kereye mahsus alabilirler.

Kaymakamlık çocuk yardımı parası ile ilgili sorgulamalar E-Devlet sisteminden online olarak ve telefon aracılığı ile yapılabilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Alo 144 hattından gerekli olan sorgulamaları yapmak mümkün olmaktadır. Internet üzerinden sorgulama yapmak için E-Devlet sistemine şifre ile giriş yaparak ve kimlik doğrulaması ile sorgulamalar gerçekleştirilmektedir.

OKUYAN ÇOCUĞA DEVLET YARDIMI

BELEDİYE YARDIMLARI NELER, KİMLERE VERİLİR NASIL ALINIR?

BELEDİYE BURSU NASIL ALINIR, NE KADAR?

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BURSU


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Zümrete eren dedi ki:

  İyi gunler kaymakamlik bursu tek bir öğrenciye mi veriliyor bir üniveriste ogrencim var birde ortaokul birde üniversiteye hazrlanan çocuğum esum calismiyo 3 yıldır tek oglum çalışıyor simdi ikinci sömestr bursu ocak subat ayinda bsvuruluyormhs simdj basvurua yapabilrmyiz evrak gerekli mi yoksa ilgili makama gitmemiz yeterli bilgi alabilr myim

 2. blank .# dedi ki:

  Benim eşim hiç çalışmıyor 3 çocuğum var 3de okuyor burs parası alabilirmiyim çok zor durumdayım nereye başvuru yapmam gerekiyor

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmalısınız.

 3. blank . dedi ki:

  Benim eşim hiç çalışmıyor 3 çocuğum var 3de okuyor burs parası alabilirmiyim çok zor durumdayım nereye başvuru yapmam gerekiyor

 4. blank Nermin dedi ki:

  3 okuyan cocugum var ev kendimizin yesilkartliyim hicbir yerde clismiyorum esim iki yildir cezaevinde acaba burstan bende faydalanabilirmiyim

 5. blank Hulya dedi ki:

  Üç çocuğum var biri 3.sınıf diğeri 1. Sınıf diğeri bir buçuk yaşında yeşil kartliyim eşimin sskli bi işi yok serbest calisiyo kiraciyim yeri geliyo kirami bile odeyemiyorum ben burstan cocuklarima alabilirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Yeşil kartlı olmanız burs alma konusunda size avantaj sağlar.

 6. blank Sevgi emere dedi ki:

  Benimde çocuğum okuyor 9 sınıf ben alabilirmiyim

 7. blank Ahmet dedi ki:

  Mrb . Başvuru tarihleri ne zamana kadar ?

  1. blank admin dedi ki:

   Kaymakamlık bursu için her vakıf şubesi kendisi tarih belirler. Bu yüzden ikametinizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı şubesine giderek bilgi almanız gerekir.

 8. blank Emine aydın dedi ki:

  İyi akşamlar benim üç çocuğum ikisi okoyor biri lise iki übürü 8sınıf kiracıyım eşim haftalık 300 alıyor kiramı ödiyemiyorum başvurabilirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Burs için elbette başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne de burs için başvuru yapabilirsiniz.

 9. blank RAMAZAN dedi ki:

  selamlar ben üniversite 2.sınıf öğrencisiyim.Kaymakamlık bursu almak istiyorum ama kyk bursu da alıyorum .Aceba sorun olur mu?

 10. blank RAMAZAN dedi ki:

  selamlar ben üniversite 2.sınıf öğrencisiyim.KYK burs alıyorum.Aceba ben kaymakamlık bursuna başvursam bana çıkar mı ya da kyk bursuma zararı olur mu?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. 2 devlet kurumundan aynı anda burs almak ne yazık ki mümkün olmuyor.

  2. blank RAMAZAN dedi ki:

   anladım teşekkür ederim…

 11. blank Nagihan dedi ki:

  İyi geceler kaymakamlık burs parasına başvuru yapılan nasıl yapabilirim

  1. blank admin dedi ki:

   İkametinizin kaymakamlık binası içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şubesine giderek başvuru yapmanız gerekiyor.

 12. blank Şengül dedi ki:

  İyigünler bwn 4 çocuklu bir aileyiz çocuklarım ın 3 ü eğitim alıyorla yaşları biri 20 yaşında üniversite ikinci sınıf öğrencisi biri 18 yaşında aöl 4.sınıf biri 11 yaşında ilköğretim 6.sınıf da eğitim görüyorlar 4.çocuğum ise eğitim almıuor 5yaşında sizsen bilgi almak istediğim kaymakamlık bursundan faydalanabilirmiyiz evim kira aylık gelirimiz normal değerdedir çokta fakir değiliz çokta zengin değiliz ortagelirli bir aileyiz

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal yardımlarda başvuru yapanın maddi durumu incelenip yardım yapılıp yapılmayacağı ona göre değerlendiriliyor. Gelir durumunuz hakkında verdiğiniz bilgilere bakınca yardım almanız pek mümkün görünmüyor.