2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Sorgulama

2020 Sosyal yardımlaşma para yardımı sorgulama nasıl yapılır, sosyal yardımlaşma para yardımı nasıl alınır, dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın cevabını en çok merak ettikleri sorulardan hiç kuşkusuz. Sosyal Yardımlaşma para yardımı konusu ile ilgili olarak; Kaymakamlık yardımları nelerdir?  Sosyal Yardımlaşma nakdi yardım ne kadar? Sosyal yardımlaşma para yardımı sorgulama nasıl yapılır? gibi sorular başta olmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, kaymakamlık ve belediyeler aracılığı ile devletin yaptığı sosyal yardımlar ile ilgili bilmeniz gerekenlerin hepsi yazımızda.

2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Türkiye Cumhuriyeti, Anayasanın 2. Maddesinde açıkça vurgulandığı üzere sosyal bir hukuk devletidir. Anayasanın bu amir hükmü gereğince devlet, başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olmak üzere ihtiyaç sahibi vatandaşlara hem nakdi hem ayni yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımların yapılmasındaki temel amaç, her bir vatandaşın belli bir asgari standardın üstünde yaşam kalitesine kavuşmasını sağlayarak sosyal adaletin tesis edilmesidir. Devlet tarafından yapılan bu sosyal yardımlar özellikle mahalli idarelerde kurumun sosyal yardıma ihtiyacı olanları yapılan çalışmalarla tespiti şeklinde olurken, kalan diğer tüm devlet kurumlarında sosyal yardımlar başvuru üzerine yapılır.

2020 Sosyal Yardımlar Nelerdir?

2020 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı birden farklı başlık altında dağıtılıyor devletimiz tarafından.  Yapılan bu yardımlar sadece Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı gibi sadece nakdi yardımlardan meydana gelmiyor. Nakdi yardım haricinde gıda, yakacak, sağlık, eğitim gibi alanlarda da ayni yardımlar hali hazırda yapılıyor. Bu yardımlardan bugüne kadar milyonlarca dar gelirli vatandaşımız yararlandı ve yararlanmaya da devam ediyor.

  Öğrenciye Kredi Veren Kurumlar ve Bankalar

Devlet tarafından yapılan tüm bu  Sosyal Yardımları sıralayacak olursak;

 • Gıda Yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Yakacak (Kömür) Yardımı
 • Kira (Barınma) Yardımı
 • Sosyal Destek Yardımı
 • Eğitim Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı (ŞNT)
 • Şartlı Sağlık Yardımı
 • Engelli İhtiyaç Yardımı
 • Afet Yardımları
 • Terörden zarar görenlere yardım
 • Proje Destek Yardımı

Yukarıda saymış olduğumuz sosyal yardımlar ile ilgili olarak detaylı bilgiler veren yazıları daha önce sitemizde yayımladık. Başvuru yapmayı düşündüğünüz sosyal yardım çeşidi ile ilgili olarak yayımladığımız yazılarımıza ana sayfamızdaki Sosyal Yardım Sorgulama kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar?

2020 Sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadar sorusu sosyal yardımlar konusu ile ilgili en çok sorulan soru olsa gerek. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar çok çeşitli. Bu sebeple de sosyal yardım parası tutarı başvurulan yardım türüne göre değişiklik gösteriyor.

Yardım türlerine göre sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadar örneklendirecek olursak;

 • Şartlı gebelik yardımına başvuran gebelere toplam 495 TL para yardımı veriliyor
 • Fakirlik maaşı para yardımı aylık 643 TL
 • Şartlı eğitim yardımında kız çocukları için ayda 40 TL, erkek çocukları için ayda 35 TL
 • Doğum parası, doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre 300 TL, 400 TL, 600 TL para yardımı
 • Yaşlılık maaşı (65 yaş maaşı) 3 ayda bir 705 TL
 • Engelli maaşı; engelli raporu yüzde 70’in altındaysa üç ayda bir 1059 TL, yüzde 70’in üstündeyse üç ayda bir 1589 TL
 • Öğrenci yardımı, çocuğun yaşına ve okuduğu okula göre 456 TL’den başlayıp 821 TL’ye kadar çıkıyor.
 • Yeni bebek sahibi olan aileler için süt parası (emzirme ödeneği) 133 TL

Yukarıda belli başlı sosyal yardımlaşma para yardımları ne kadar olduğunu saydık. Ayrıca sosyal yardım başvurusu sonrasında ilgili kurum çalışanları başvuranın ekonomik durumu ile ilgili inceleme yapar. İncele sonrasında yardım yapılması uygun görülmesi halinde kurumun belirleyeceği oranda para yardımı yapılmaktadır. Tüm bu saydığımız yardımlar hakkında nasıl başvurulur, kimlere verilir, gerekli evraklar nelerdir gibi detayları Sosyal Yardım Sorgulama kategorisindeki içeriklerimizden öğrenebilirsiniz.

  2020 Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım parası başvurusu yapanlar doğal olarak merakla başvuru sonucunu bekliyor. Bunun için e devlet üzerinden sosyal yardım sorgulama işleminin yapılması gerekiyor. Sosyal yardımlaşma para yardımı sorgulama işlemi e devlet sistemi üzerinden e Devlet şifresi ile yapılıyor. Eğer e Devlet şifreniz yoksa  herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Ekranınıza e devlet kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklamanızın ardından E Devlet Sistem giriş sayfası açılacak. Bu sayfada sırasıyla ilgili kutucuklara TC No ile e Devlet şifrenizi girin ve Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın. Bu saydığımız işlemleri eksiksiz olarak yaptığınızda e Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına girmiş olacaksınız. Şayet daha önce bir sosyal yardım başvurusunda bulunmadıysanız veya başvurunuz kabul edilmediyse sayfada ”Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamadı”  şeklinde bir uyarı mesajı alacaksınız. Onaylanmış bir sosyal yardımınız varsa o sosyal yardım ile ilgili olarak detayları buradan inceleyebilirsiniz.

Kimler Sosyal Yardım Alabilir?

Sosyal yardımlardan kimler faydalanabilir hususuna açıklık getirelim şimdi de. sosyal yardımlardan kimler faydalanabilir ilgili yönetmeliklerde açıkça belirtilmiştir.

Sosyal Yardımlardan faydalanabilmek için;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamak
 • Sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmak
 • SGK’dan emekli, yetim ve dul maaşı gibi bir maaş ödemesi almıyor olmak.

Hanedeki kişi başı düşen gelirin yoksulluk sınırının altında olması. Yoksulluk sınırı ne kadar olacağı her yıl asgari ücrete göre belirleniyor. Bu yıl için yoksulluk sınırı aylık kişi başı 483 TL olarak belirlendi. Yukarıda saydığımız tüm şartları taşıyanlar illa ki sosyal yardım alacak anlamına gelmiyor elbette. Yardımın yapılıp yapılmayacağına dair son kararı Mütevelli Heyet vermektedir.

Sosyal Yardım İçin Nereye Başvurulur?

Devlet, sosyal yardımlarını çeşitli kurumlar vasıtası ile yapmakta. Sosyal yardımlar en çok kaymakamlık binalarında konuşlu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) vasıtası ile yapılıyor. Bu yüzden SYDV tarafından yapılan yardımlar halk arasında kaymakamlık yardımları adıyla da bilinmektedir. Bu sizi yanıltmasın bu ikisi aynı şeydir. Sosyal yardım veren bir diğer kurum ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür. Sosyal yardımlaşma vakfından başvuru yapılabilen hemen her yardıma Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden de başvuru yapılabilmektedir. Bu iki kurum haricinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bazı sosyal yardımları dağıtmakla görevli. Bunların yanı sıra belediyeler de kendi bütçelerinden sosyal yardım çalışması yapıyor.

  2020 Doğum İzni Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sosyal Hizmetten Nasıl Yardım Alabilirim?

Sosyal hizmetten yardım alabilmek için yapılması gereken tahmin edileceği üzere başvuru yapmaktır. sosyal yardım almak için başvurular; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ve belediyelere yapılabilir. Sosyal hizmet yardım başvurusu yapmadan önce muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi sosyal yardım alma noktasında kişiye avantaj sağlar.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Sorgulama

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Doğum Parası Sorgulama

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık Çocuk Parası Sorgulama

Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor?

Fakirlik Belgesi Nereden, Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 287 YORUM
 1. Engin ..! dedi ki:

  Merhabalar,ben ilk defa kaymakamlığa başvurdum ve 1 defa 300 TL yardım aldım..ama şu an baktığımda kapsam dışı yazıyor..bu ne demek..tekrar başvurmam gerekiyor mu acaba arkadaşlar..?

 2. fikret dedi ki:

  ben yeşil kartlı olduğum halde 1000 tl alamadım neden acaba bu52 yasına bekar işsiz insan olsunmu saygılar

 3. Mehmet dedi ki:

  Çocuk parası alanlar bu yardımı alabiliyirmu 1000 tl sosyal yardımı bilen varmı bana bilgi gelmedi

 4. mustafa dedi ki:

  maddi para yardımı

  1. Mehmet dedi ki:

   Evet maddi yardimi

 5. Yaren dedi ki:

  Eşim cezaevinde 2 çocuğum var sosyal politikalarbakanlığına para yardımı başvurusu yaptım 1 hafta önce eve geldiler sonuç ne zaman belli olur e devlette gozukmuyor

 6. Makbule dedi ki:

  Şartlı eğitim yardımı her ay olsa keşke onunla geçiniyoruz

 7. Mesut dedi ki:

  Merhaba
  E-devlet ten baktığımda sosyal yardımlaşma… adıma tek seferlik yardım yatırılmış 600 tl 2014 te bana teslim edilmemiş fakat durumu teslim edilmiş yazıyor aşağıdada kapsam dışı yazıyor bu ne demek ve ne yapmalıyım

  1. Ebru dedi ki:

   Ptt ye gidip alıyosun

  2. Mehmet dedi ki:

   Adima para yatmis e devletten bakiyorum teslim edildi yaxio ama para bna teslim efilmedi hesapta yok ptt de yok napmam gerekio acaba

  3. Nimet dedi ki:

   E devletten baktigimda 500 tl teslim edildi yaziyo altinda da kapsam disina cikti yaziyo bu nedemek

 8. zeynep dedi ki:

  ben nakdi yardım aldım bir defa ne zaman tekrar yenilemek için gide bilirim

 9. hasret dedi ki:

  merhaba eşim sigortasiz geçimimizi zor sağlıyoruz .iki çocuğum var benim biri 4.sinif gidiyor diğeri önümüzdeki sene 1.sinif olacak malum okul masrafları yol parası öğle yemeği çok zor ki seneye iki çocuğum okuyor olucak.sosyal yardimlasmadan destek istemiştim cilere form doldurdum ama gereksiz bişekilde cvp geldi herkez yararlandı ama biz alamadık hiç bisey kiradayım 760 tl oturuyom zor geçiniyorum devletin sağladığı erzak para bayram parası çocuk okutma parası ne alınıyorsa almak istiyorum ama daha nerelere başvurmam lazım bilmiyorum.lutfen zor durumdayım bi yardımcı olun bayram lar ramazan gelmeden bir yerlere kayıt yatırabileyim insallh.dogrumu yazdım bilmiyorum ama buraya bile durumumu yazmış oldum komple bana yardım edin nereye gitmem gerekirse lütfen

  1. erkan akkus dedi ki:

   Merhaba Hasret hanım,
   Öncelikle sitemiz yaptığınız yorum için çok teşekkürler. Tarafınızca beyan edilen bilgiler doğrultusunda çocuk yardımı, kira yardımı, eğitim yardımı veya geçim yardımı alabilmek için ikamet ettiğiniz ilin Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne gitmeniz yeterlidir. Durumunuzu anlatarak bilgi alabilirsiniz.

  2. THosca dedi ki:

   Bulundugunuz il veya ilçedeki sosyal yardimlaşma ve dayanışma dernegine gitmeniz lazım.

 10. Zehra kanalci dedi ki:

  Kira yardımı almak istiyorum sosyal vakıftan yardım alıyor şartlı eğitim yardimi

  1. erkan akkus dedi ki:

   Kira yardımı için ilgili şartları barındırıyor olmanız gerekir. Sosyal yardımlaşma vakfına gidin ve durumunuzu anlatın.

  2. Mehmet dedi ki:

   Evet maddi yardimi

 11. Ebru dedi ki:

  E devlette sosyal yardim bolumunde yardimin durumu kisminda kapsam disi birakildi ne anlama geliyor

  1. erkan akkus dedi ki:

   an itibariyle yardım alamayacağınız anlamına geliyor. ilgili kuruma başvurun.

 12. Ebru dedi ki:

  Mrb esim cezaevinde 1 kizim var sosyal yardimlasma vakfina basvuru yapmistim 2 ay once evime gelindi 1 hafta oncede 500 tl para yatti ptt de adima ama suan e devletten baktigimda kapsam disi birakildi yaziyor ne anlama geliyor yardim kesildi mi yani

  1. erkan akkus dedi ki:

   kapsam dışı kalması kesilmesi anlamına gelebilir lütfen daha detaylı bilgi için en yakın sosyal yardımlaşma vakfına başvurun.

  2. Semos dedi ki:

   Esin ceza evindeyse ordan esin orda olduguna dair evrak veriyo sed yardımına başvuru yApmalısın her ay cocuk icin aylık alıyosun kaymakamlık dan da 3ayda bi basvuru yapmalısın ayriyetten

 13. Esma dedi ki:

  Ben 4aydir çocuk. Parası alamıyorum çocuklarım var eşim. Sigortasız herseferinde gidip sıraya girip geri boş geliyorum çocuklarımla arıyorum 144 du isminiz gözüküyor diyor. Ama param yatmıyor ne olursunuz bana yardım edin

  1. Bilgi Merkezi dedi ki:

   Merhabalar,

   Kaydınız gözüküyor ama paranız yatmıyor ise, ödeme sırasında olabilirsiniz. Normalde ödemeler 4 ay süre bekletilmiyor. Bu durumda yapacağınız tek şey, tekrar kuruma gidip ödemenizi yapmalarını söylemeniz olacak.

 14. halil dedi ki:

  kocaelinde yaşıyorum acil işe ihtyiacım var 0539 392 34 41

 15. Ceylan dedi ki:

  Ben istanbulda oturuyorum 5 çocuk annesiyim 4 tanesi okuyor eğitimlerinde baya bir zorluk çekiyorum belediyeye başvurdum ama bir kere erzak alabildim para yardımı alamadım baya bir zorluk yaşıyorum çocuklarıma hiçbir şey alamıyorum bana yardım etmek isteyen vatandaşların yardı mını bekliyorum

 16. Merve Özen dedi ki:

  2019 sed yardımı yatmadı bilginiz varmi e devlette yattı görünüyor hesaba bakıyorum para yok.lutfen bilgi verin

 17. gülcan dedi ki:

  merhaba ben 21 yaşindayim 2 evladim var kızızm 2 oglum 1 yasında cok sıkıntılı gunler geçiriyoruz kayınpederim bizi evden kovdu cocuklarımla cok sıkıntılı gunler geccırdık esım gızlı stima yakalandi ve dizlerinde menüsküs yırıltıması var amelyt ıcın yaş bekliyo kizim invajilasyon sorunu var yanı bağirsaklari çalişmiyo onu sütle besliyoruz ve tedavısı sürüyo kıradayım eşim çalişiyo ama aldiği maaş yetmiyo cocuklarıma bez alamıyorum aile destek vermiyo eşyalarim eski yeni kıraya gectık herseyim komsularım verdi saolsunlar eşimin kiredi borcu var ödeme geciktikce faiz bınıyo sadece o borcu kapatmak ıstıyorum cunkı her ay eksıye dusuyoruzz evliliğim ssarsılıyo geçim sıkıntılardan 8000 bin tl borcum var lütfen yardim eden olursa ne mutlu cocuklarıma şimdiden teşekkr ederim rabbim devletimize zeval vermesin.

 18. Derya dedi ki:

  Merhabalar, eşim son khk ile ihraç oldu, hiçbir yerde çalışamıyor, oğlum kml kan kanseri ve bir bebeğim var hiçbir gelirimiz yok, sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. KHK ile ihraç edilenlere sosyal yardım verilmesi noktasında bazı sıkıntılar olduğu biliniyor. Çocuğunuzun rahatsızlığı sebebi ile yardım alma ihtimaliniz söz konusu olabilir. Ancak baştan da belirttiğimiz gibi ihraç konusu durumu bir miktar karmaşıklaştırıyor. Siz başvurunuzu yapın kabul edilip edilmemesi kurum yetkililerin değerlendirmesine bağlı olacaktır.

 19. Pınar dedi ki:

  Merhaba

 20. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben sosyal hizmetlerden bir senelik yardım parası aldım ve bir senelik süresi bitti baş vuru yaptim 16 kasımda ve hala eve bakmaya gelmediler acaba bu ay bitmeden gelirler mi çok zor durumdayım esimden ayriyim iki kucuk kizim var 2 yasinda biri digeride 1 yasinda cevabınızı bekliyorum

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Pınar Hanım. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Kurum çalışanları başvuruları toplayıp bir ziyaret programı hazırlıyorlardır. Kurumla görüşerek durumunuzun acil olduğunu ve ziyaretin erkene alınmasını istemeniz şu an için yapabileceğiniz en iyi hareket tarzıdır.