2020 Çocuk Parası Sorgulama

2020 çocuk parası sorgulama işlemi için, basit birkaç adımı atmanız yeterli olacaktır. Bu sayede PTT çocuk parası yatıp yatmadığını, PTT şubesine gitmenize gerek kalmadan öğrenebilirsiniz.

PTT 2020 Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parasının yatıp yatmadığı hakkında bilgi almak için, farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Bunlardan birisi hepimizin bildiği gibi PTT şubesine giderek sorgulama yaptırmak olduğu gibi, şubeye gitmeden de farklı yöntemlerle bunu rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

PTT müşteri hizmetleri 444 1 788 numaralı hattı arayarak, sorgulama yaptırmanız mümkündür. Ancak bunun dışında, yine çocuk parasını sorgulama yapabileceğiniz, farklı yöntemlerde bulunmaktadır.

Devlet Mama ve Bez Yardımı

E-Devlet Üzerinden Çocuk Parası Sorgulama

E-devlet sistemine girdikten sonra, Aile Bakanlığı Sosyal Yardım Bilgilerini Sorgulama kısmından, çocuk parasının yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz.

Alo 144 ile Sorgulama Yapma

2020 çocuk parası sorgulama işlemleri için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı numarası olan 144’ü aramaktır. Bu numarayı aradıktan sonra, çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki sayılan işlemleri yapabilmek için, kimlik ve ek bilgilerin sizden istenileceğini unutmayın.

Kimler Çocuk Parası Alabilir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Devletin sosyal devlet olma yolunda atmış olduğu büyük adımlardan biri de, sosyal yardımların çeşitlenmesi ve miktarının artırılması olmuştur. Bunlar arasında, çocuk yardımı da önemli yer tutmaktadır. Yeni doğum yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her anne, bu haktan yararlanabilir. Bu yardımı alabilmek için, aşağıdaki basit şartlar dışında herhangi bir şart bulunmamaktadır.

Doğum yardımı alabilmeniz için, SGK şartı bulunmamaktadır. İşsiz ve çalışan her annenin, bu yardımdan yararlanması söz konusudur.

  Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum yardımı almak için;

  • Doğumda bebeğin sağ olması
  • Doğum yapan kişinin ülke vatandaşı olması
  • Kişinin sosyal yardımlaşma merkezleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğüne veya yurt dışında ise konsolosluklara başvuru yapması yeterlidir.

2020 Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Güncel olarak çocuk yardımları aşağıdaki yazıldığı gibi olup, 2020 yılı içerisinde bu fiyatların yeniden düzenlenerek artması muhtemeldir.

  • İlk çocuğuna doğum yapanlar için 300 TL
  • İkinci çocuğunu doğuranlar için 400 TL
  • Ve daha üstü çocuk sayıları için ise 700 TL ödeme yapılmaktadır.

Daha önceden çocuğu bulunan annenin son doğumda ikiz doğurması durumunda, alınacak tutar 1000 TL’dir.

Çocuk Yardımı Ne Zaman, Nereye Yatar?

Çocuk yardımı, başvurunuzu takip eden ayın 25’inde, PTT üzerinden isminize yatmaktadır. Bunun için doğum yaptıktan sonra çocuk parası alabilmek için, yukarıda da belirttiğimiz kurumlara başvurunun yapılması gerekir. Başvuruların, 6 ay içerisinde yapılması gerekmektedir.

Tüm online sorgulama işlemleriniz için, web sitemizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.