97-98-99-2000 Doğumlular İçin Askerlik Sorgulama

Askerlik Sorgulama işlemi askerlik çağına gelmiş tüm gençlerimizin mutlaka iyi bilmesi gereken bir konu. 1998 ve 1999 doğumluları askere ne zaman gideceğim sorusunun telaşı ve heyecanı sarmış durumda. Askerlik işlemleri ile ilgili olarak; Askere ne zaman gideceğim? Askerlik kağıdı ne zaman gelir? Askerlik yeri öğrenme işlemi nasıl yapılır? Askerlik durum belgesi nasıl alınır? Hangi celp döneminde askere giderim? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Askerlik İşlemleri

1111 Sayılı Askere Alma Kanununa göre ülkemizde 20 yaşına giren erkekler askerlik hizmeti yapmakla mükelleftir. Nüfus kayıtlarına göre 20 yaşındaki her erkek vatandaşımız sağlık kanunen askerlik çağına girmiş sayılır. Sağlık, eğitim ve benzeri türde bir mazeret sebebiyle tecil söz konusu değilse 20 yaşına giren her erkek için askere gitmek zorunludur ve bu kişiler askere alınmaya başlar. Askerliğinizi tecil ettirmeyi düşünüyorsanız aşağıda linki bulunan yazımızı okuyarak askerlik tecil işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca devlet, askere giden dar gelirli kişinin ailesine asker ailesi maaşı veriyor. Asker ailesi yardımı hakkında geniş bilgiyi aşağıda linki bulunan yazımızı okuyarak edinebilirsiniz.

İLGİLİ KONULAR:

ASKERLİK TECİL ETTİRME – ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ

ASKER AİLESİ YARDIMI NE KADAR, NASIL ALINIR?

Askere Ne Zaman Gideceğim?

Askerlik çağı gelmiş gençlerin cevabını en çok merak ettikleri soru hiç kuşku yok ki askere ne zaman giderim sorusu. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 20 yaşına giren ve geçerli mazereti olmayan her erkek askere alınır. Bu itibarla 1998 doğumlular 2018 yılı itibariyle vatani görevlerini yapmak için silah altına alınmaya başlayacak. Askerlik tecil edilebildiği gibi, askere memleketinizin celp döneminden daha önceki bir celp döneminde de gitmek mümkün. Askere erken gidebilmek için askerlik şubesine erken celp dilekçesi vermeniz gerekiyor. erken celp dilekçeleri kesin kabul edileceğinin garantisi yok ama büyük bir oranda kabul ediliyor.

  Askerlik Tecil Ettirme

Askere Hangi Ay Gideceğim

Askere Alma Daire Başkanlığı  tarafından askere alma işlemi bir yıl içinde 4 kez yapılmaktadır. Yılda 4 kez yapılan bu askere alma işlemine ise celp dönemi denir.

 • 1. celp dönemi askere alma Şubat ayında
 • 2. celp dönemi askere alma Mayıs ayında
 • 3. celp dönemi askere alma Ağustos ayında
 • 4. celp dönemi askere alma Kasım ayında gerçekleştirilir.

Memleketiniz hangi celp döneminde asker gönderecek öğrenmek için BURAYA tıklayın.

1998 Doğumlular İçin Celp Dönemleri Son Başvuru Tarihleri

 • 2018 Şubat celbi için son başvuru tarihi 15 Kasım 2017
 • 2018 Mayıs celbi için son başvuru tarihi 15 Şubat 2018
 • 2018 Ağustos celbi için son başvuru tarihi 15 Mayıs 2018
 • 2018 Kasım celbi için son başvuru tarihi 15 Ağustos 2018

Son başvuru tarihleri 1998 doğumlular için görüldüğü üzere ayın 15’leri olarak belirlenmiştir. Son Başvuru Tarihleri bazı yıllarda ayın 15’leri değil ayın son günleri olarak da belirlenebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşabileceğinizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bazı gençlerimiz çeşitli sebeplerle, askerlik yoklamasını yatırmayıp yoklama kaçağı, sevk işlemlerini yaptırmayıp bakaya kalma durumuna düşebiliyor. Bakaya kalmak ve yoklama kaçağı olmak ile ilgili olarak tüm merak ettiklerinizi aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.
İLGİLİ KONU:

ASKERDE UZMAN ÇAVUŞ OLARAK NASIL KALINIR?

Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Askerlik konusunda cevabı en çok mera edilen bir diğer soru ise askerlik kağıdı ne zaman gelir şüphe yok ki. Geçmiş yıllarda askerlik çağına gelmiş her erkeğin ikamet adresine askerlik yoklama kağıdı yollanırdı. Bu uygulama bir kaç yıl önce terk edildi. Askerlik tebliği artık TRT üzerinden yapılıyor. TRT’de yapılan yayın ile tebliğ gerçekleştiriliyor ve tüm mükelleflere remi tebligat yapılmış kabul ediliyor.

  Subay Nasıl Olunur

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yukarıda ki tarihlerde de görüleceği üzere celp başvuruları gitmek istediğiniz celp tarihinden 2,5 ay önce bitmektedir. Celp başvuru tarihini kaçıranların bir sonraki dönem askere gitmeye mecburdurlar ve bu konuda kesinlikle tolerans gösterilmez. Başvuru tarihinin son günlerinde askerlik şubelerinde yaşanacak yoğunluğu da hesaba katarak mümkün olduğu kadar başvurunuzu erken tamamlamayı ihmal etmeyin.

GÖZ AT:

YOKLAMA KAÇAĞI OLMAK NEDİR?

BAKAYA KALMAK NEDİR?

Askerlik Sorgulama – Askerlik Durum Belgesi

Askerlik sorgulama işlemleri E-Devlet sisteminin hayata geçirilmesinin ardından turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Gerekli sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi adresini ziyaret edebilirsiniz.  İnternette bulunan diğer sitelerin bu sorgulama işlemini yapamayacağından emin olabilirsiniz. Bu nedenle TC Kimlik numaranızı ve diğer özlük bilgilerinizi bu sitelerle paylaşmamanız gerektiğini belirtmek isteriz.

E-Devlet üzerinden yapacağınız sorgulama işleminin ardından askerlik durumunuz ile ilgili net bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Diğer tüm sorgulama işlemleri gibi askerlik sorgulamasını da E-devlet sistemi üzerinden TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra öğrenebilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz linke direk olarak giriş sağlayamayan kullanıcılarımız öncelikle sisteme giriş yapabilir ardından bu linke tıklayabilir ya da sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne askerlik yazarak ilgili sorgulama işlemleri menüsüne rahatlıkla ulaşabilir.

askerlik-sorgulama

Askerlik Sorgulama Gerekli Mi?

Askerlik işlemlerinizin takibi açısından 20 yaşına geldiğinizde sizlerde sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminin herhangi bir zorunluluğu bulunmamakla birlikte askerlik döneminiz geldiğinde yoklama evrağınızın da geleceğinden emin olabilirsiniz. Yoklama evrağınızda belirtilen tarihler içerisinde en yakın askerlik şubesine başvurarak, askere ne zaman gideceğinizi net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

NASIL KOMANDO OLUNUR – KOMANDO OLMA ŞARTLARI

BAKAYA – YOKLAMA KAÇAĞI PARA CEZASI

Askere Giderken Yanımıza Neler Almalıyız?

Aslında askere giderken yanınıza fazla bir şey almanıza gerek yok. Ancak mevsim ve düştüğünüz şehrin hava durumlarını geçmişten günümüze kontrol edebilir, kalın bir iki kazak, pantolon, mont götürebilirsiniz. Bu kıyafetler çarşı izinlerinizde en büyük dostunuz olacaktır. Bu kıyafetler dışında yanınıza pek bir şey almanıza gerek yok. Gerekli kamuflajlar zaten askeriye tarafından askerliğinizi ilk gününde sizlere zimmetlenecektir.

  Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı

Not: Askerlik sorgulama ve diğer askerlik işlemleri ile ilgili soru ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Askerlik bölümümüzle ilgilenen arkadaşlarımız en kısa sürede sorularınıza doğru ve net cevapları verecektir.

Yoklama Kaçağı Olmayın

Yoklama kağıdınızın gelmesinin ardından tarihleri iyi bir şekilde not almalı ve belirtilen tarihler arasında ilgili askerlik şubesine yoklama için başvuruda bulunmalısınız. Belirtilen tarihleri kaçırmanız halinde ise yoklama kaçağı olarak görüneceğinizi, yakalanmanız halinde ise yoklama işlemlerinizin tamamlanmasının yakalandığınız andan bir sonraki dönemde askere alınacaklar ile birlikte silah altına alınacağınızı bilmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR – UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI

UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI NE KADAR?

Sorularınızı Bize Yazın

Askere ne zaman gideceğim, askerlik kağıdı ne zaman gelir başta olmak üzere askerlik yoklaması ve askerlik sorgulama konularında kapsamlı bilgi verdik. Askerlik Sorgulama ile ilgili olarak aklınıza takılan cevabını bilmediğiniz herhangi bir soru var ise yorumlar kısmında yazarak bize iletin. Askerlik Sorgulama konusunda uzman ve tecrübeli yazar ekibimiz sorunuzu en kısa zaman zarfında cevaplandıracaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 289 YORUM
 1. Hüseyin dedi ki:

  Ben 2018 de acemi birligimi yaptimm. Dağıtım izninden sonra ustabirligime katılmadım.ve bunun üzerine 1 sene denetim aldimm. Şuanda denetimim bitti ve usta birligime teslim olacağım fakat annem ve babam hayatlarini kaybetti. Bir senelik evliyim kardeşimin de askerligi bu ay ve oda gidecek biz aynı anda askere gitmek istemiyoruz ben kardeşim gelesiye askerliğimi iptal ettirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyiz ve nereye başvurmanız lazım. Başımızda annemiz babamız sağ değil ve ben askere gidince eşim yalnız kalacak kirasi elektirigi vesayre.

 2. mustafa dedi ki:

  1999 Doğumluyum geçen sene askerliği tecil ettirdim bu yıl diplomayı alacağım askerliğim tecil edebilir miyim

1 5 6 7