Bakaya Kalanlar Yüksek Lisans Yapabilir Mi


  Bakaya Kalanlar Yüksek Lisans Yapabilir Mi

  Bakaya kalanlar yüksek lisans yapabilir mi sorusu on binlerce mükellefi son derece yakından ilgilendiren bir konu. Bakaya kalmak, eğitim hayatını sürdürmek, akademik kariyer yapmak isteyenler için büyük bir problem durumunda. Bakaya kalanlar yükse lisans yapabilir mi? Bakaya kalanlar üniversiteye kayıt yaptırabilir mi? Bakaya kalanlar tecil ettirebilir mi? Gibi bakaya kalma durumunda eğitim hayatının devam ettirilmesi ile ilgili tüm sorularınızın ayrıntılı cevapları yazımızda.

  Milli Savunma Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre 2017 yılı itibariyle toplam bakaya sayısı 450 bin kişi. Askerlik çağına girmiş 450 bin mükellef sosyal sebepler veya eğitim durumu sebebiyle askerliğe gitmeyi erteleyerek bakaya kalma durumuna düştü. Hal böyle olunca da bakaya kalanlar askerliğini tecil ettirebilir mi sorusunun cevabı çok fazla sayıda kişiyi ilgilendiriyor. 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre bakaya kaldıktan sonra tecil mümkün. Sağlık sebepleriyle tecili bir kenara bırakırsak, bakaya kaldıktan sonra askerliği tecil ettirebilmek için eğitim ve akademik hayata devam etmek gerekiyor. Önlisans, lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen bakaya kalanların neleri yapması, neleri bilmesi gerekir tüm detaylarıyla izah etmeye başlayalım.

  İLGİLİ KONU:

  YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA PARA CEZASI

  Bakaya Kalanlar Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

  Bakaya kalanlar yüksek lisans yapabilir mi sorusunun doğrudan cevabı ikinci kez bakaya kalmamak koşuluyla evettir. Ancak, gerekli bürokratik işlemleri doğru zamanda ve doğru şekilde yaptırmazsanız hem ikinci kez bakaya kalmak durumuyla karşı karşıya kalabilir hem de yüksek lisansa kayıt yaptırma şansınızı tamamen yitirebilirsiniz. Bilindiği üzere üniversiteler yüksek lisans kayıt işlemlerinde askerlik durum belgesi istemektedir. Doğal olarak askerlik şubesine giderek askerlik durum belgesi almanız gerekiyor. Askerlik şubesine gitmekten herhangi bir korkunuz olmasın. Hiç kimse asker kaçağı geldi diyerek sizi yakalayıp zorla askere göndermeyecektir. Fakat askerlik durum belgesi almaya gittiğiniz tarih çok kritiktir. Yüksek lisans kayıt başlangıç tarihi ile askerlik şubesine bakaya durum belgesi almaya gittiğiniz tarihin arasında kesinlikle celp dönemi olmamalıdır. Bu durumu daha anlaşılır olması için bir örnekle açıklayalım.

    Uzman Erbaş Eğitimde Maaş Alıyor Mu?

  Askerlikte 4 celp dönemi vardır. Bunlar sırasıyla Şubat celbi , Mayıs celbi , Ağustos celbi  ve Kasım celbi dönemleridir. 2018 Şubat celp döneminde askere gitmeyerek bakaya kalan bir yüksek lisans adayını ele alalım. Bu yüksek lisans adayının yüksek lisans kayıt başlangıç tarihi 1 Eylül 2018 olsun. Böyle bir durumda bu kişinin yüksek lisansa kayıt yaptırmak için bakaya durum belgesi almayı en azından Ağustos ayına kadar ertelemesi gerekir. Yani 1 Eylül 2018 tarihinden sonraki celp dönemi olan 2018 Kasım celbinde sevk edilmeye uygun bir tarihte askerlik şubesine giderek bakaya durum belgesi alınmalıdır. Mayıs veya Ağustos celplerinde sevk edilecek şekilde bir tarihte şubeye giderseniz ikinci kez bakaya kalarak yüksek lisansa kayıt yaptırma şansınızı tamamen kaybedersiniz.

  Bakaya kalanların yüksek lisansı durumu dışında; bakaya kalanlar yurtdışına çıkabilir mi, bakaya GBT’de çıkar mı, bakaya kalan yakalanırsa ne olur gibi bakaya kalmak ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri aşağıda linkini verdiğimiz makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

  BAKAYA KALMAK – BAKAYA DURUMU HAKKINDA TÜM BİLİNMESİ GEREKENLER

  Bakaya Kalanlar Üniversiteye Kayıt Yaptırabilir Mi?

  Tecilim bitti üniversite kazandım ne yapmalıyım çok sık karşılaştığımız bir soru.Bakayaların üniversiteye kayıt yaptırması tıpkı bakaya kalanların yüksek lisansa kayıt yaptırması durumu gibidir. Yaş sınırını aşmamak ve ikinci kez bakaya kalmamak şartıyla bakaya kalanlar üniversiteye kayıt yaptırabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus tıpkı yüksek lisans durumunda olduğu gibi ikinci kez bakaya kalmamak için bakaya durum belgesi almak için askerlik şubesine gitme tarihini çok iyi ayarlamaktır. Bakaya durumundan kurtulmak için bahsettiğimiz bu tarih ayarlaması son derece önemlidir.

  Sorularınızı Bize Yazın

  Bakaya kalanlar yüksek lisan yapabilir mi, bakaya kalanlar üniversiteye kayıt yaptırabilir mi sorularını akıllarda soru işareti bırakmayacak şekilde yanıtlamış bulunuyoruz. Şayet konu ile ilgili aklınızdaki sorunun cevabını yazımızda bulamadıysanız yorumlar kısmından yazarak bize iletebilirsiniz. Yetkin yazar kadromuz tüm sorularınızı en güncel bilgileri kullanarak en hızlı şekilde cevap vereceklerdir.

    Bakaya Kalmak Nedir
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 151 YORUM
  1. BURAK dedi ki:

   merhabalar..
   önümüzdeki sene için(eylül dönemi için) yüksek lisans yapmak istiyorum
   bir ay sonra 29 yaşımda olacağım ve 24,08,2019’a kadar sakıncası yoktur diyor e-devlette
   temmuz ve ağustos aylarında yüksek lisans başvuruları var
   eylülde ise kesin kayıt
   sorum şu : yüksek lisans yapma şansım nedir?

   1. erkan akkus dedi ki:

    Konu hakkında bilgi almak için durumunuzu daha iyi tahlil etmesi açısından okulun öğrenci işlerine başvurun.

  2. Emre dedi ki:

   Benim aralık 2018 de tecilim bitti. Dgs ile adalet bitirdim 2 yıllık tecil hakkımı kullandım. Sınav bittikten sonra teslim olup eylül ayında kasıma sevkimi isteyip bakaya durum belgesi ile üniversiteye kayıt olup öğrenci belgesi ile tecil alabilir miyim? Bakaya kalıp üniversiteyi kazanıp kasım ayıma celbimi aktarsam üniversiteye kayıt yaptırıp tecil alabilir miyim?

  3. MELİH dedi ki:

   Admin merhaba. Öncelikle cevapların için çok teşekkür ederiz.
   Benim tecilim 30.09.2018 tarihinde bitti. Yüksek lisans kayıtlarını kaçırdım. Şuan yüksek lisans bahar dönemi kayıtları açıldı. Birçok okulun kesin kayıtları 10-20 ocak arasından. Ancak bakayaya kaldım. Askerlik şubesine gidip sayım yaptırırsam bana şubat celbini vereceklerini söylediler. Ne yapmayalım. Durumum acil, bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. teşekkürler

  4. Onur dedi ki:

   Merhabalar ben 1996 doğumluyum tecil 11. Ayda bitti daha önce ailevi nedenlerden dolayı üniversiteye gidemedim suan üniversiteye hazırlanıyorum askerlik şubesi tecil olmaz askere gideceksin diyorlar gazı üniversite öğrenci işlerini aradım ben okula kayıt yaparım diyor aöf ben kabul etmem diyor isim geregi açıktan istediğim bir bölüm var yorumlardaki cevaplariniz gibi yapsam acaba aöfe ye kayıt yaptırabilir miyim

  5. Mahmut gazu dedi ki:

   Merhaba tecilim aralık sonunda bitiyor2016 ön lisans mezunuyum lisans okusam tecil hakkım doğarmışubeye görüştüm büyük ihtimalle mayıs celbine alırız ağustos kasıma bırakmayız dediler mayıs celbinde raporla 1 erteleme hakkı var galiba kasım celbine nasıl bırakabilirim çünkü kayıtlar 2-7 eylül arası olduğu için ağustos celbide yetişmiyor. En kötü ihtimal işlemleri mi yaptırıp mayıs celbine verilirsem ondan sonra erteleyemezsem bakaya durumunda kayıt yaptırabilirmiyim cevabınızı bekliyorum çok zor durumdayım

   1. admin dedi ki:

    Şubeden size söylendiği gibi sevkiniz kasım celbine yapılırsa yeniden tecil şansınız söz konusu. Bakaya kalmanız halinde kayıt yaptırma şansınız ne yazık ki yok.

  6. Ferhat dedi ki:

   Hocam cevabınız için teşekkür ederim askerlik şubesi pek bilgi vermiyor aralık sonunda tecilim bitiyor bana ocakta gel muayene ol durumunu söyle dediler de kasım celbine bırakırlarsa bi ihtimal olabilir dedi bir 1994 nisan doğumluyum şubat celbi geçtiği için büyük ihtimal mayıs celbine atarlar siz ağustos celbine kalırsanda yaptırabilirsiniz dediniz ama lisans üni kayıtları2-7 eylül arasında gene bakaya durumuna düşüyorum.mayıs celbine sevkimi verdiklerinde raporla kasım celbine kalabilirmiyim en kötü ihtimal bakaya durumunda lisansa kayıt olup tecil ettirebilirmiyim.Nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olursanız duacınız olurum

  7. Ferhat dedi ki:

   Hocam 2 yıllık önlisans mezunuyum 31.12.2018 de tecil hakkım bitiyor eylüle kadar bakaya durumunda kalıp lisans kaydı yaptırabilirmiyim acil yardımınız gerikiyor

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Tecilinizin bittiğinin ertesi günü bakaya kalmak gibi bir durum yok. Tecilinizin bitmesine yakın şubeye gidip durumunuzu izah edin. Sevk işlemlerinizi Ağustos veya kasım celplerine yaptırqabilirseniz sroun yaşamasınız.

   2. Ferhat dedi ki:

    Hocam şubeye gittim hani tam bi bilgi vermiyorlar diyorlar kasım celbine kalabilirsen yapabilirsiniz o da zor diyor bedelliden dolayı ihtiyaç varmış herhalde aralıkta tecilim bitiyor ocakta gel muayene ol durumunu şöyle dediler de büyük ihtimmalle mayıs celbine atarlar o zaman rapor alıp ağustos celbine ertelesem olurmu kayıtlarda eylü 2-7 si arası ağustos celbi de yetişmiyor.Hocam benim napıp edip tecil ettirmem lazım ailesel problemler var yardımcı olabilirmisiniz nasıl bi yol izlemem lazım çevremde pek bilgi alacağım kimse yok askerlik şubesi de pek bilgi vermiyor.son olarak hocam mayıs celbine atıldım diyelim ondan sonra erteleyemezsem bakaya durumunda kalsam eylüle kadar kayıt yaptırabilirmiyim

   3. admin dedi ki:

    Merhaba. Üniversite sınavına girecek kişilere kolaylık olması adına tecili bitenlerin celp dönemini kasım ayı olacak şekilde yapılıyordu. Ancak bedelli askerliğin çıkması ve oluşan personel açığı sebebiyle bu durum bir miktar zorlaştı. Ağustos celbine sevkinizi yaptırabilirseniz sağlık raporu ile kasım celbine kalma şansınız olabilir. Şayet bunu yapabilirseniz üniversiteye kayıt olup tecil yaptırma şansınız olabilir.

  8. Seyma dedi ki:

   Mrb.Benim esim 24 yasinda.esim 2 yillik uni okuyordu ve azami suresi dolmus onu ogrendik.daha fazla uzatamiyor.ayni zamanda kendisi memur.12.ayda tecili bozulucak.ama onumuzdeki universite sinavina girmeyi dusunuyor.2 cocugumuz var ve ailemizden uzakta yasiyoruz en azindan bi sure daha gitmemesi lazim ne yapabilir tekrar sinava girip kayit olabilir mi.tekrar tecil ettirebilir mi?

   1. admin dedi ki:

    Tecili biter bitmez askere alınacak diye bir durum yok. şayet sevkini Ağustos celbine yaptırabilirse sınava girecek ve kayıt yaptıracak zamanı kazanabilir.

  9. TOLGAHAN dedi ki:

   2016 yılında lisanstan mezun olunca tecilimi bozdurdum askere gidecektim.sonra iptal ettirip 2 yıllık tecil hakkımı kullandım. 2 yıl doldu ve 2016 yılında tecil bozdurduğumda sınıfım ve yerim falan belli olmuş.şimdi bakaya düştüm ve yüksek lisans yapmak istiyorum ama para cezasını ödesem bile beni bir sonraki celp dönemine atmıyor. direk hazır askermişim hemen gönderiyorlar. internette 1. kez bakaya kalanlar yüksek lisans yapabilir gibi bişey yazıyor var mı öyle bir durum yüksek lisans yapmamın bir yolu yok mu.????

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. bedelli askerliğin de çıkmasının ardından bakayaların durumu daha sıkı takip ediliyor. Bakayalar ilgili kanuna göre derhal sevk işlemine tabi tutuluyor bu durum da sizin de bahsettiğiniz gibi sonraki celp dönemlerine kalmanıza engel oluyor. Mevcut durumda ancak sağlık sebebi ile sonraki celp döneminde sevkinizin yapılması söz konusu olabilir.

  10. YAKUP dedi ki:

   MERHABALAR ADMİN BEY,

   Cevapladığınız için teşekkür ederim ilk önce ben önlisans mezunu olduğumda askerliği tecil ettirmeye gitmedim haliyle bakaya kaldım daha sonra gittim ve tecilimi gerçekleştirdim 150 tl falan ceza ödedim 2018/12 aya kadar 2 yıl tecilim vardı. bu sene sınavlara girdim aöf yazacaktım fakat arkadaşın tercih yanlışlıyla tekrar önlisans yazmış haliyle tecil olmuyor şimdi ben seneye sınav sonuçlarına kadar bakaya kalsam yüksek lisana başvuranlar gibi tekrardan başvuru yapabilirmiyim okula kayıt yaptırıp tecil ettirebilirmiyim merak ediyorum e devlette tecil sebebi 36- madde tecil yazıyor bakayla ilgili bir sebep yok 2. kez bakaya kalacağım için sorun teşkil edermi teşekkür ederim şimdiden

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. bakaya kalanlarla ilgili olarak askerlik kanununda derhal sevk işlemine tabi tutulurlar ibaresi yer alıyor. Daha önce de bakaya kaldığınızı da göz önüne alırsak ancak sağlık sebebiyle tecil yaptırabilirsiniz.

  11. yiğit dedi ki:

   merhaba admin bey, ön lisans mezuniyetimin ardından iki sene ekstra tecil hakkımı bu senenin 12.ayında dolduruyorum. yazılarınızdan anladığım kadarıyla ( hatalıysam lütfen düzeltin) kasım celbine kadar bakaya kalıp lisans bölümü tercih ettiğim taktirde, askerliğimi tecil ettirebiliyorum. peki, erken tarihte polis kontrolünde bakaya kaldığım ortaya çıkar ve 15 gün içinde şubeye başvurmamı isterlerse o zaman ne olur?

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Teciliniz 12. aya kadar devam ediyorsa herhangi bir sorun yaşamadan yüksek öğrenime kayıt olabilirsiniz.

  12. orhan dedi ki:

   Öncelikle Merhabalar. Ben 8.2015 tarihinde 2 yıllık üniversite kazanmıştım. Yalnız ekonomik sebeplerden dolayı ocak 2016 tarihinde okul ile ilişkimi kestim. Nisan 2017 tarihide ise GBT kontrolünde yoklama kaçağı olduğumu evrakları imzalamam gerektiğini söylediler daha sonradan 2 kere daha GBT kontrolüne denk geldim 15 günlük süre içerisinde askerlik şubesine gidip muayene olacağıma dair herhangi bir evrak imzalamadım. Bu sene sınava girdim ve açık öğretimden üniversite okumayı düşünüyorum askerlik şubesini aradığımda ise ”yoklama kaçağı” olduğumu söylediler askerlik ile ilişiği yoktur diye yazı veremeyiz ama üniversiten ayrıldığına dair belge varsa askerlik şubesine gel belki tecil hakkın vardır dedi. Olumsuz bir şey çıkarsa sizce nasıl bir yol izlemeyelim tavsiyeniz var mıdır? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  13. Ege dedi ki:

   Merhaba, 2015 te liseden mezun oldum 2 yıl sonra polis çevirmesinde tutanak tutuldu askerlik şubesine gidip 2018 aralığa kadar tecil ettim bi de bi kaç ay sonra bakaya cezasını ödedim bu sene üniversite sınavında istediğim puanı alamadım 1 sene daha denemek istiyorum askerliği tecil etme şansım var mıdır ? Cevaplarsanız çok sevinirim

  14. Cenk dedi ki:

   İyi günler, 30.09.18 tarihinde tecilim bitiriyor. Bahar dönemi için yüksek lisansa başvuru yapmayı düşünüyorum. Kaydı büyük ihtimal ocak ayı içerisinde olur. İlk sorum kabul edildikten sonra ocak ayında şubeye gidip askerlik durum belgesi alıp kayıt olabilir miyim?
   30.09.18 den 2019 ocağa kadar gbt ye yakalanıp gitmeyip daha sonra ocakta şubeye gittiğimde sorun olur mu? Teşekkürler

   1. MELİH dedi ki:

    Hocam merhaba. Şuan aynen senin durumundayım. bir çözüm bulabildin mi?

  15. Ahmet dedi ki:

   Merhaba. Birçok kez sorulmuş ancak emin olmak için sormak istiyorum.
   4 yıllık üniversiteden 27.05.2017 tarihinde mezun oldum ve 2 yıllık tecil hakkımı kullandım. E-devletten askerlik durumuna baktığımda “27/05/2019 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR.” ibaresi bulunuyor. Askerlik şubesinden aldığım belgede ise:
   Erteleme Bitim Tarihi: 27.05.2019
   Muhtemel Sevk Tarihi: 30.06.2019
   Celp Dönemi: Ağustos 2019 yazıyor.

   2019 yılı güz döneminde yüksek lisansa başvurmak istiyorum ancak başvurular Temmuz-Ağustosa kadar hatta kayıtlar Eylüle kadar sarkabiliyor. Yüksek lisansı kazanırsam Temmuz-Eylül aylarında kayıt olmam gerekecek; bu durumda bakaya kalıyorum galiba. O tarihten sonra şubeye gidip askerlik belgesi alıp yüksek lisansa kayıt olabiliyor muyum? Alabiliyorsam şubeye hangi tarihte gitmem daha mantıklı olur? Teşekkürler.

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Yüksek lisans son kayıt tarihinizin ne zaman olacağı bu hususta önem arz ediyor. Şayet sevk tarihinizden önce olursa herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Öncelikle teciliniz bittiğinde şubeye giderek sevk işlemlerinizi yaptırmalısınız ki bakaya durumuna düşmeyin. Şayet bakaya durumuna düşerseniz yüksek lisansa kayıt olma şansınız zora girecektir. Muhtemel sevkiniz Ağustos celbi görünse de Kasım celbine kalmanız da ihtimaller dahilinde. Sevk işlemlerinizi yaptırdığınızda sevk olacağınız celp de kesinleşecektir. Tabi henüz konu ile ilgili tarihler henüz netleşmediği için önceden bir şeyler söylemek biraz farazi olacaktır. Ancak Kaydolmaya hak kazandığınız yüksek lisans programı kayıt tarihlerinin sevk tarihinizden sonrası olma durumu söz konusu olursa Temmuz ayında şubeye giderek durumunuz ifade edin, talep edilirse veya gerek olursa dilekçe yazın. teciliniz bitip sevk tarihiniz veya yüksek lisans kayıt tarihiniz kesinleştiğinde bize tekrar yazın. daha somut ve net bilgilerle yardımcı olalım.

   2. Ahmet dedi ki:

    Tekrar merhaba, yukarıda benim durumumda olanların aynı sorusuna hep “okulların kayıtları Ağustos – Eylül ayı içinde olduğunu göz önüne alırsak sevk işlemlerinizi Ağustos celbinin sevki bittikten sonra yaptırmanız gerekiyor. Ağustos celbi sevk olduktan sonra sevk işlemlerinizi yaptırırsanız Kasım celbine sevk tarihi verilir ve böylece askerlik durum belgesi alabilirsiniz. Aldığınız askerlik durum belgesiyle okula kayıt yaptırabilirsiniz.” şeklinde cevap verilmiş ancak benim soruma “bakaya durumuna düşerseniz yüksek lisansa kayıt olma şansınız zora girecektir.” şeklinde cevap verdiniz. Neden zora girecektir geçen yıllardan beri bir kural mı değişti?
    İstediğim üniversitenin bu seneki kayıt son tarihi 25.07.2018’di. Bu açıdan düşünürsek ne diyebilirsiniz? Tekrar teşekkürler.

   3. admin dedi ki:

    1111 sayılı askerlik kanununda bakaya kalanların derhal sevk işlemine tabi tutulacağı yönünde bir ifade var. Bildiğiniz üzere bedelli askerlik kısa bir süre sonra yürürlüğe girecek. Yüz binlerce kişini bedelli askerlikten yararlanması bekleniyor. Bu durum TSK’nın kadro planlamasını doğal olarak etkileyecektir. Askerliğini yapmayan çok sayıda mükellef olduğu için bazı celp dönemlerinde muhtemel sevk sevk tarihleri ertelenerek sonraki celp dönemlerine bırakılabiliyordu. Bedelli sonrası oluşacak muhtemel kadro planlama sıkıntıları sebebiyle sonraki celp dönemine kalma durumu muhtemelen çok az olacaktır. Siz bu durumda tecil bittikten sonra işlemleri yaptırarak bakaya kalmaktan kaçının. Ağustos celbine sevk yapılacak bile olsa bir dilekçe yazarak kasım celbine bırakılmayı talep edebilirsiniz ki size benzer durumda olanlar genelde bu şekilde yapıyor.

  16. onur dedi ki:

   merhaba ben daha önce 1 kez bakaya kaldım suan askerlik yerim belli oldu gitmeyip bedelli yapacam fakat bu 2 ay sonra olacak sube bana hakkımda mahkeme acılacagını söyledi gitmezsem yakalama kararı olurmu hakkımda yoksa gbt demi cıkar sadece

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Bildiğiniz üzere bedelli askerlik yasası meclisten geçti ve kısa süre sonra yasalaşacak. Başvuru yaptıktan sonra GBT, arama ve benzeri konularda endişe edeceğiniz bir durum kalmayacaktır.

  17. Fırat dedi ki:

   Merhabalar. Şu an Bakaya durumdayım ve yüksek lisans kazandım. Yüksek lisans kayıt tarihi 1-3 eylük arası. Şubeye gidip sevk erteletmem için en uygun tarih ne zamandır sizce. Ağustos ayının sonuna doğru gitsem olur mu? teşekkürler.

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Halihazırda gündemde bedelli askerlik söz konusu olduğu için o yüzden sevk durumu ile ilgili öncelikle askerlik şubesiyle görüşmeniz faydalı olacaktır. Bedelli askerlik sebebiyle kadrolarda boşluk olacağı düşüncesiyle sizin durumunuzda olanlara tecil yapılması biraz zorlaştırılma ihtimali var. Ancak dediğimiz gibi şubeye giderek sevk işlemi başlatmadan bilgi talep edin.Size verilen bilgiyi bizimle paylaşın ne yapmanız gerektiği konusunda daha net bilgiler verelim.

  18. Umut Özenç dedi ki:

   Hocam iyi akşamlar benim bir derdim var ben Mayıs 2016 da mezun oldum ve 2 sene tecil ettirdim Mayıs 2018 teşekkür tecilim bitti haziran ayı içerisinde sevk işlemi yaptirmam lazımmış ama yaptırmadım şu an bakaya durumunda mıyım? Ayrıca yüksek lisans yapmak istiyorum ancak kayıt tarihleri Ağustos benim de celp dönemi Ağustos yani çakışıyor benim ne yapmam lazım? Şu an psikolojik tedavi de görüyorum. bu durum etkiler mi? Rapor mu almalıyım? Bi yol gösterir misiniz lütfen?

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Tecil süresi biter bitmez bakaya kalmak diye bir durum söz konusu değil. Öncelikle durumunuzu şube ile görüşün. Sevk işleminiz yılın kalan 2 celbinden biri olacak. Ağustos veya kasım celbine sevk olacaksınız. Şubeden bunun bilgisini alın öncelikle. Şayet sevkiniz kasım celbi ise sorunlarınız doğrudan ortadan kalmış olacaktır.