Bakaya Kalanlar Yüksek Lisans Yapabilir Mi

Bakaya kalanlar yüksek lisans yapabilir mi sorusu on binlerce mükellefi son derece yakından ilgilendiren bir konu. Bakaya kalmak, eğitim hayatını sürdürmek, akademik kariyer yapmak isteyenler için büyük bir problem durumunda. Bakaya kalanlar yükse lisans yapabilir mi? Bakaya kalanlar üniversiteye kayıt yaptırabilir mi? Bakaya kalanlar tecil ettirebilir mi? Gibi bakaya kalma durumunda eğitim hayatının devam ettirilmesi ile ilgili tüm sorularınızın ayrıntılı cevapları yazımızda.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre 2017 yılı itibariyle toplam bakaya sayısı 450 bin kişi. Askerlik çağına girmiş 450 bin mükellef sosyal sebepler veya eğitim durumu sebebiyle askerliğe gitmeyi erteleyerek bakaya kalma durumuna düştü. Hal böyle olunca da bakaya kalanlar askerliğini tecil ettirebilir mi sorusunun cevabı çok fazla sayıda kişiyi ilgilendiriyor. 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre bakaya kaldıktan sonra tecil mümkün. Sağlık sebepleriyle tecili bir kenara bırakırsak, bakaya kaldıktan sonra askerliği tecil ettirebilmek için eğitim ve akademik hayata devam etmek gerekiyor. Önlisans, lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen bakaya kalanların neleri yapması, neleri bilmesi gerekir tüm detaylarıyla izah etmeye başlayalım.

İLGİLİ KONU:

YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA PARA CEZASI

Bakaya Kalanlar Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Bakaya kalanlar yüksek lisans yapabilir mi sorusunun doğrudan cevabı ikinci kez bakaya kalmamak koşuluyla evettir. Ancak, gerekli bürokratik işlemleri doğru zamanda ve doğru şekilde yaptırmazsanız hem ikinci kez bakaya kalmak durumuyla karşı karşıya kalabilir hem de yüksek lisansa kayıt yaptırma şansınızı tamamen yitirebilirsiniz. Bilindiği üzere üniversiteler yüksek lisans kayıt işlemlerinde askerlik durum belgesi istemektedir. Doğal olarak askerlik şubesine giderek askerlik durum belgesi almanız gerekiyor. Askerlik şubesine gitmekten herhangi bir korkunuz olmasın. Hiç kimse asker kaçağı geldi diyerek sizi yakalayıp zorla askere göndermeyecektir. Fakat askerlik durum belgesi almaya gittiğiniz tarih çok kritiktir. Yüksek lisans kayıt başlangıç tarihi ile askerlik şubesine bakaya durum belgesi almaya gittiğiniz tarihin arasında kesinlikle celp dönemi olmamalıdır. Bu durumu daha anlaşılır olması için bir örnekle açıklayalım.

  Asteğmen Maaşı

Askerlikte 4 celp dönemi vardır. Bunlar sırasıyla Şubat celbi , Mayıs celbi , Ağustos celbi  ve Kasım celbi dönemleridir. 2018 Şubat celp döneminde askere gitmeyerek bakaya kalan bir yüksek lisans adayını ele alalım. Bu yüksek lisans adayının yüksek lisans kayıt başlangıç tarihi 1 Eylül 2018 olsun. Böyle bir durumda bu kişinin yüksek lisansa kayıt yaptırmak için bakaya durum belgesi almayı en azından Ağustos ayına kadar ertelemesi gerekir. Yani 1 Eylül 2018 tarihinden sonraki celp dönemi olan 2018 Kasım celbinde sevk edilmeye uygun bir tarihte askerlik şubesine giderek bakaya durum belgesi alınmalıdır. Mayıs veya Ağustos celplerinde sevk edilecek şekilde bir tarihte şubeye giderseniz ikinci kez bakaya kalarak yüksek lisansa kayıt yaptırma şansınızı tamamen kaybedersiniz.

Bakaya kalanların yüksek lisansı durumu dışında; bakaya kalanlar yurtdışına çıkabilir mi, bakaya GBT’de çıkar mı, bakaya kalan yakalanırsa ne olur gibi bakaya kalmak ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri aşağıda linkini verdiğimiz makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

BAKAYA KALMAK – BAKAYA DURUMU HAKKINDA TÜM BİLİNMESİ GEREKENLER

Bakaya Kalanlar Üniversiteye Kayıt Yaptırabilir Mi?

Tecilim bitti üniversite kazandım ne yapmalıyım çok sık karşılaştığımız bir soru.Bakayaların üniversiteye kayıt yaptırması tıpkı bakaya kalanların yüksek lisansa kayıt yaptırması durumu gibidir. Yaş sınırını aşmamak ve ikinci kez bakaya kalmamak şartıyla bakaya kalanlar üniversiteye kayıt yaptırabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus tıpkı yüksek lisans durumunda olduğu gibi ikinci kez bakaya kalmamak için bakaya durum belgesi almak için askerlik şubesine gitme tarihini çok iyi ayarlamaktır. Bakaya durumundan kurtulmak için bahsettiğimiz bu tarih ayarlaması son derece önemlidir.

Sorularınızı Bize Yazın

Bakaya kalanlar yüksek lisan yapabilir mi, bakaya kalanlar üniversiteye kayıt yaptırabilir mi sorularını akıllarda soru işareti bırakmayacak şekilde yanıtlamış bulunuyoruz. Şayet konu ile ilgili aklınızdaki sorunun cevabını yazımızda bulamadıysanız yorumlar kısmından yazarak bize iletebilirsiniz. Yetkin yazar kadromuz tüm sorularınızı en güncel bilgileri kullanarak en hızlı şekilde cevap vereceklerdir.

  2020 Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 168 YORUM
 1. oğuzhan dedi ki:

  ben yeni evlendim.bedelli askerlik için başvuruya askeriyeye gittim.lakin bakaya kaldığımı ve yerimin belli olduğunu öğrendim.neyseki 28.01.2021 tarihine kadar baka üzerimden kalktı.ama yerim belli olduğundan dlayı bedelli askerlik yapamayacağımı söylediler.üzerimden baka durumu kalktığı bu konumda yükseklisansa başlarsam bedelli askerlik yapma dururmum olabilir mi.

 2. Engin dedi ki:

  Hocam askerlik yerim belli oldu rapor alıp bir sonraki celbe ertelesem ve yüksek lisansa kayıt olsam tecil ettirebilirmiyim

 3. Yukarigolkoy dedi ki:

  İlk kez bakaya kalırsan yüksek lisans a grebilirsin yapman gereken bakaya kaldıktan sonra yüksek lisans tarihine bak ne zaman alacaklar kayıt ona yakın zamanda askerlik şubesine git islemlerini yapıp ne zaman gideceğini söylüyor sna su tarihe kadar askerlik ilişiği yoktur dio onu alıp yüksek lisans a kayıt oluon okul kendi tecil ediyor tabi sen mail at okula askerliğimi tecil edin diye

 4. Fatih dedi ki:

  6 Eylül de kpss ye girecegim.Sevk tarihim 3 Eylül yazıyor.ne yapmam lazım.askerlik yapacağım yer ile oturduğum yer arasinda. 350 km var

 5. Mrt dedi ki:

  Geçen haziran ayında tecilim bitti. 08.08 e kadar askerlikle ilişiğiniz yok diyor. Agustos celbine atmış beni sistem. Bakaya kalıp Eylülde yüksek lisansa başvursam sorun olur mu. Eğer yapabilirsem Yüksek lisans yaptıktan sonra bedelli hakkımı kaybeder miyim

  1. Furkan dedi ki:

   ben de şuan sizinle aynı durumda hatta bakaya durumundayım (bilmeden malesef) yüksek lisansa başvurup aradaki idari para cezasını ödeyip devam edebiliyor muyuz bilen birisi aktarırsa çok memnun olurum

  2. ömer dedi ki:

   aynı sorun bende de var bilen birisi var mıdır bu durumu? Bilgilendirirse çok makbule geçer.

  3. esat dedi ki:

   ne yaptınız arkadaşlar bendede aynı sorun var

  4. İsmail dedi ki:

   Aynı durumdayim.arkadaslar bilgisi olan varmı yüksek lisanla erteleye bilme şansımız varmi

  5. İsmail dedi ki:

   Hocam ne yaptınız aynı durumdayiz

  6. mehmet dedi ki:

   Bende aynı durumdayım. Cevap verecek birileri var mı acaba

  7. ANIL DURMUŞ dedi ki:

   arkadaşlar bende bakaya kalıp yüksek lisans yapmak için askeriyeye gittim bugün. Lakin bakaya kalıp yüksek lisans yapamayacağımı belirttiler. 2019 YILINDA KANUN YENİLENDİ. ESKİDEN OLSA BAKAYA KALIP YÜKSEKLİSANSA BAŞVURU YAPABİLİRDİNİZ DİYE BİLGİ VERDİLER. YÜKSEK LİSANS İÇİN OKUL KABUL ETSE BİLE BAKAYA KALAN KİŞİNİN UZATMASINI ASKERİYE RED ONAYLIYOR DEDİLER.