Yoklama Kaçağı Nedir

Yoklama Kaçağı Nedir

Yoklama kaçağı nedir, nasıl yoklama kaçağı olunur askerlik çağına gelen her gencimizin mutlaka bilgi sahibi olması gereken son derece önemli konular. Yoklama kaçağı nedir? Yoklama kaçağı GBT de çıkar mı? Yoklama kaçağı hemen askere alınır mı? Yoklama kaçağı yurtdışına çıkabilir mi? Yoklama kaçağı tecil hakkı var mı? Yoklama kaçağı yakalanırsa ne olur? Gibi askerlik yoklaması ve yoklama kaçağı olmak konularıyla ilgili tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Askerlik Yoklaması ile ilgili olarak internet sitelerinde, yoklama kaçağı nedir gibi konu hakkındaki en temel soruda dahi çok sayıda yanlış bilgi ve fahiş hatalar içeren yazılar yer alıyor. 2018 yılı için askerlik yoklamasıyla ilgili en güncel ve doğru bilgileri içeren makalemizi mutlaka okuyun.

Askerlik Yoklaması Nedir?

1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı her erkek askerlik yapmakla mükelleftir. Askerlik çağına gelmiş erkeklerin eğitim, sağlık ve benzeri durumlar yönünden askerliğe elverişli olup olmadıklarının tespit edilmesi için yapılan işlemlere Askerlik Yoklaması denir.

Yoklama Kaçağı Nedir?

Yoklama kaçaklığı konusu ile ilgili olarak öncelikle yoklama kaçağı nedir tarif ederek başlayalım. Askerlik çağına giren yani 20 yaşına giren her erkek, askerlik yönünden durumlarının tespiti amacıyla askerlik yoklaması yaptırması gerekmektedir. Askerlik yoklaması işlemlerini yaptırmayanlar yoklama kaçağı durumuna düşer. İster yoklama kaçaklığı olsun ister bakaya kalmak halk arasında genel olarak tüm bu hallere asker kaçağı ifadesi kullanılıyor. Asker kaçağı tabiri toplumda her ne kadar çok sık kullanılıyor olsa da resmiyette kesinlikle böyle bir ifade söz konusu değildir.

Yoklama Kaçağı Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?
Askerlik durumunuzu, yoklama kaçağı olup olmadığınızı e Devlet sistemi üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işlemi yaparak öğrenmeniz mümkün.

E Devlet üzerinden TC No ile askerlik durum belgesi sorgulama  için BURAYA tıklayın

Yoklama Kaçağı GBT’de Çıkar Mı?

Yoklama kaçağı durumuna düşmüşlerin en büyük korkusu yoklama kaçağı GBT de çıkar mı meselesi hiç şüphe yok ki. Bu sorunun cevabı son derece nettir. Kamu hizmetlerinin online ortama taşınmasının ardından askerlik şubeleri yoklama kaçaklarını otomatik olarak GBT sistemine bildirir. Yani yoklama kaçağı GBT’de çıkar.

Yoklama Kaçağı Yakalanırsa Ne Olur?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere yoklama kaçağı GBT’de çıkıyor. Herhangi bir polis kontrolünde yapılan GBT sonrasında yoklama kaçağı olduğunuz tespit edilirse polis tarafından size yoklama kaçağı yakalama tutanağı imzalatılır. Yoklama kaçaklığı durumunda kesinlikle zorla askerlik şubesine götürme diye bir şey söz konusu değildir. Yoklama kaçağı yakalama tutanağı imzaladıktan sonra 15 gün içinde askerlik şubesine giderek askerlik yoklaması işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir. 15 gün içinde askerlik şubesine gitmeniz halinde şubede sevk işlemleriniz yapılır. Unutmayın ki bu serbest bırakmalı sevktir. Yani sizi kimse zorla askere almaz. Askerlik şubesinde sevk işlemlerinin yanı sıra idari para cezası uygulaması da yapılır.

15 Gün İçinde Askerlik Şubesine Gitmezsem Ne Olur?

Yakalama tutanağını imzaladıktan sonra 15 gün askerlik şubesine gitmezseniz bakaya durumuna düşersiniz. Bakaya, yoklama kaçaklığından farklı bir durumdur. Bakaya nedir, bakaya kalanlar hemen askere alınır gibi sorular başta olmak üzere Bakaya Kalmak hakkında geniş bilgi sahibi olmak için aşağıda linkini vermiş olduğumuz makalemizi okuyabilirsiniz.

BAKAYA KALMAK NEDİR, NASIL BAKAYA KALINIR, BAKAYA NASIL KALDIRILIR

Yoklama Kaçağı Para Cezası Ne Kadar?

Yoklama kaçağı durumuna düşenler bir süredir idari para cezası uygulaması yapılıyor. Yoklama kaçağı para cezası, kaçak kalınan gün sayısına, yakalanarak veya kendi isteğiyle teslim olma durumuna göre değişiklik göstermektedir.  Bakaya ve yoklama kaçağı para cezası ne kadar, bakaya ve yoklama kaçağı para cezası nereye ödenir, bakaya ve yoklama kaçağı para cezası ödenmezse ne olur gibi  idari para cezası ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıda linkini verdiğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

BAKAYA VE YOKLAMA KAÇAĞI PARA CEZASI

Yoklama Kaçağı Hemen Askere Alınır Mı?

Yoklama kaçaklığı meselesinde cevabı en çok merak edilen soru açık ara yoklama kaçağı hemen askere alınır mı konusu. Yoklama kaçakları hemen askere alınır mıyım korkusunu yaşıyorlar ancak bu korku yersiz. Bir şekilde yakalanan yoklama kaçaklarına ilk olarak yoklama kaçağı yakalama tutanağı imzalatılır. Bu tutanağı imzaladıktan sonra 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir. Askerlik şubesine gittiğinizde hemen askere alınacağım diye korkunuz olmasın. Askerlik şubesinde gittiğinizde ilk olarak askerliğe elverişli olup olmadığınıza dair askerlik muayenesi için ilgili sağlık kurumuna yönlendirilirsiniz. Askerliğe elverişli olduğunuza dair askerlik muayenesinin tamamlanmasının ardından askerlik şubesi askerlik sevk işlemlerinizi tamamlar.

Yoklama Kaçağı Ne Zaman Askere Gider?

Daha önce de belirttiğimiz gibi askerlik şubesinde yapılan bu sevk işlemleri serbest bırakmalı sevktir. Yani sevk işlemleriniz tamamlandıktan sonra serbestçe askerlik şubesinden ayrılabilirsiniz. Ancak size belirtilen tarihte askeri birliğinize katılmanız gerekmektedir. Şayet belgelerinizde belirtilen tarihte askeri birliğinize katılmazsanız bakaya durumuna düşmüş olursunuz.

Yoklama Kaçağı Yurtdışına Çıkabilir Mi 2018?

Yoklama kaçaklığı konusu ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri yoklama kaçağı yurtdışına çıkabilir mi sorusu kuşku yok ki. 2010 yılında yapılan anayasa değişikliğine kadar yoklama kaçağı ve bakaya olanlar yurtdışına çıkış yapamıyordu. Anayasanın ‘’seyahat ve yerleşme hürriyeti’’ konusunu düzenleyen 23. maddesinde yapılan değişiklikle, seyahat özgürlüğü sadece suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararı ile kısıtlanabiliyor. Bir kişinin yurtdışına çıkış yapabilmesi ancak mahkeme kararı ile kısıtlanabilir. Eğer mahkeme tarafından verilmiş bir kısıtlama kararı yoksa yoklama kaçağı yurt dışına çıkabilir.

Yoklama Kaçağı Otelde Kalabilir Mi 2018?

Yoklama kaçaklığı durumunun GBT de göründüğünü yazımızın başında da belirtmiştik. Kanun gereği oteller tüm müşterilerinin kimlik bilgilerini emniyete bildirmek zorundadır. Otellerden müşterilerinin kimlik bilerlini alan emniyet güçleri GBT (güvenlik bilgi taraması) yaparlar. Şayet yoklama kaçaklığı durumunuz GBT’ye düştüyse polisler otele gelerek size yoklama kaçağı yakalama belgesi düzenleyerek imzalatırlar. Yoklama kaçağı otelde kalabilir mi sorusunun cevabı da ortaya çıkmış oluyor. Nihayetinde yoklama kaçağının otelde kalmasını kısıtlayan bir durum söz konusu değil. Ancak yoklama kaçakları eğer yakalanmak istemiyorlarsa otelde kalmamaları faydalarına olacaktır.

Yoklama Kaçağı Tecil Hakkı Var Mı 2018?

Yoklama kaçaklığı konusunda en çok kafa karışıklığına sebep olan şey yoklama kaçağının askerlik tecil ettirme meselesi. Yoklama Kaçağının tecil durumu meselesini tam olarak anlayabilmek için öncelikle askerlik tecil işlemi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Askerlik tecil ettirme konusunda aşağıda vermiş olduğumuz linkten detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

İLGİLİ KONU:

ASKERLİK TECİL ETTİRME

Yaş haddini geçmemek kaydıyla; lise mezunları mazeretsiz olarak 3 yıl, üniversite mezunları 2 yıl, yüksek lisans ve doktora mezunları 1 yıl askerliğini tecil ettirebiliyor. Mezuniyetten sonra askerliğinizi tecil ettirmediğiniz takdirde yoklama kaçağı durumuna düşersiniz. Yukarıda saydığımız süreleri geçmemek kaydıyla yoklama kaçağı durumuna düşmüş olsanız dahi bu son tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Şayet bu saydığımız süreler geçildiyse yoklama kaçağının tecil hakkı kalmaz.

Yoklama Kaçağı Sigortalı İşte Çalışabilir Mi?

Askeri Ceza Kanunun 75. maddesine göre yoklama kaçaklarını ve bakaya kalanları çalıştırmak suçtur ve 3 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası vardır. Milli Savunma Bakanlığı özellikle son birkaç yıldır bu husus üzerine hassasiyetle durarak işyeri sahiplerine konu ile ilgili olarak resmi yazılar göndermekte. Bu resmi yazılarda yoklama kaçakları ve bakaya kalanların çalıştırılmasının suç olduğu, böyle bir çalışanları olmaları halinde askerlik şubelerine yönlendirmelerini istemektedir. Bu sebeptendir ki hiçbir işveren kendini riske atarak yoklama kaçağını sigortalı olarak çalıştırmak istemeyecektir.

Yoklama Kaçağı Ne Yapmalı?

Asker kaçaklığı ile ilgili verdiğimiz bu geniş bilgilerin ardından şimdi de yoklama kaçağı ne yapmalı meselesine değinelim. Eğer ki bir süre daha kendinizi askere gitmeye hazır hissetmiyorsanız mazeretsiz tecil hakkınızı kullanabilir veya üniversite sınavına girerek yüksek öğrenime kayıt yaptırarak süre kazanabilirseniz. Şayet böyle bir imkanınız yoksa yoklamanızı yaptırarak askerliğinizi bir an önce yapmanız en akıllıca olan şey. Unutmayın ki yoklama kaçağı olarak geçirdiğiniz her gün size uygulanacak olan idari para cezasının artmasına neden olmakta. Yakalanma suretiyle askerlik şubesine götürülmeniz halinde idari para cezasının kendiniz gitmenize göre kat be kat fazla olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Böyle bir durumda altından kalkamayacağınız kadar büyük bir para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sorularınızı Bize Yazın

Yoklama kaçaklığı konusu ile ilgili olarak yoklama kaçağı nedir, başta olmak üzere bilinmesi gereken tüm hususları tüm ayrıntıları ile izah etmiş bulunuyoruz. Konu ile ilgili tüm sorularınız yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Yetkin yazar ekibimiz konu hakkındaki tüm sorularınızı en güncel bilgilerle hızlı bir şekilde yanıtlayacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 373 YORUM
 1. Ahmet sefa dedi ki:

  !ÖNCELİKLE MERHABA 1999 TEMMUZ DOĞUMLUYUM 2019ŞUBAT 15DE YOKLAMA KAÇAĞI OLDUĞUMU MEMURLAR TARAFINDAN ÖĞRENDİM VE 15GÜN İÇERİSİNDE ASKERİ İDAREYE GİTMEM İÇİN KAĞIT İMZALATILDI…
  BENİM SORUM ŞÖYLE BEN AÇIK LİSEYE YAZILIP TECİL ETTİRMEK İSTİYORUM
  SİZCE ŞUAN Kİ DURUMUMDA MÜMKÜNMÜ YADA MÜMKÜN OLABİLMESİ İÇİN YAPMAM GEREKENLER NEDİR LÜTFEN CEVAP BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER:)

 2. Murat dedi ki:

  Merhaba ben 30 yaşındayım ve üniversite son sınıftayım şubatta yakalandım 15 gün içinde teslim olacağıma dair belge imzaladım. Okul haziranda biticek 4yıllık üniversite okul okul bitimine kadar erteleme yapabilirmiyim 4 ay kaldı

  1. tabip dedi ki:

   buna bir cevap verir misin ben de aynı durumdayım?

  2. erkan akkus dedi ki:

   durumunuzu anlatırsanız yardımcı olalım.

 3. Dadaş dedi ki:

  Ben askerlik şartsız uzman çavuşlugu kazandim her isim bitti sadece atama bekliyorum ama yoklama kaçagi kagidi geldi ne yapmam lazim subeye gitsem askere alirlarmi yoksa uzmanligi beklememi söylerlermi

  1. Bilgi Merkezi dedi ki:

   Merhabalar,

   İlk önce şubeye gidip yoklama kaçağı durumunnu düzeltmeniz gerekiyor. Daha sonra Uzmanlık için beklersiniz.

 4. yusuf dedi ki:

  merhaba ben 1999 luyum kaçak duruma düştüm bana muayene ol gel dediler muayene olursam tecil ettirebileceğimi söylediler doğrumu yada nasııl tecil ettirebilirim

 5. Mikail dedi ki:

  99 doğumluyum şu an üniversite birinci sınıfta okuyorum ve geçtiğimiz gece polis tarafından tutanak tutuldu. On beş gün içerisinde en yakın şubeye gitmem gerektiği söylendi, para cezası ödeyecek miyim bu durumda? Okurken nasıl kaçak oluyorum anlayamadım

  1. Bilgi Merkezi dedi ki:

   Merhabalar,

   İlk önce yapmanız gereken işlem E-devlet girişi yaparak adınıza kesili bir ceza var mı sorgulama yapmanız. Normal şartlar altında Üniversite okuyan öğrenciye ceza kesilmez.

  2. Halit dedi ki:

   Aynı durum benim başımada geldi dün, ne yapacağımı bilmiyorum

 6. Alp dedi ki:

  Selamın aleyküm. Yoklama kaçağıyım aile hekiminde muayene oldum. Şubeye gittiğimde askere sevk edileceğin yeri öğrenebilmen için kayıt yapmamız gerekli eğer kaydı yaparsak 2 gün yol hakkı verilir sonra birliğe teslim olursun dediler.18 şubatta askere gitmek istiyorum dedim o zaman 15 şubat cuma günü gelmelisin dediler. Bu nasıl oluyor nereye gideceğimi 2 gün önce mi öğreneceğim yardımci olur musunuz?

 7. Mhmmd dedi ki:

  S.a.. Ben bugün itibariyle kacak duruma düştüm, bi kaç gün sonra şubeye gidip beni askere gönderin dersem hemen gonderirlermi.. Yaşım 24, devre kaybı olarak gidermiymm..tskler

  1. admin dedi ki:

   Derhal sevk işlemi bakaya durumundakilere yapılır. Yoklama ve sevk işlemlerinizi yaptırırsanız memleketiniz hangi celp döneminde asker veriyorsa o dönemde veya ilk celp döneminde askere alınırsınız.

 8. BURHAN dedi ki:

  merhbalar 1995 duğmluyum yoklama kaçağı durumdayım şübeye gititm 11 ayda gidersin dediler o ay gidiyor sizin ilçe dedi ben üniden atıldım bitiremediğim için zamnında şimdi 11 ay kadar sinava girsem üniye kayıt yaptırsam tecil ettirme imkanı varmı olurmu böle bişey .. ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. İlk olarak sevk işlemlerinizi yaptırmalısınız. Şubeden size dendiği gibi kasım celbine sevkiniz yapılırsa tecil imkanınız var. Bu yıl üniversite sınavına girip kayıt yaptırırsanız tecil yaptırabilirsiniz.

 9. BURHAN dedi ki:

  MERHABALAR BEN YOKLAMA KAÇAĞI DURUMDAYIM ÜNİ YE KAYITLIYDIM FAKAT ATILDIM OKULDAN ZAMNINDA BİTİREMEDİĞİM İÇİN 1995 DOĞUMLYUM ŞÜBEYE GİTTİĞİMDE 11 AYDA GİDEBİLECEĞİİ SÖLEDİ PEKİ BEN SINAVA GİRERSEM HERHANGİ Bİ ÜNİ KAYDIMI YAPTIRIRSAM TECİL ETTİREBİLİRMİYİM 11 AYA KADAR KAYIT YAPTIRIRSAM ACABA ..?

 10. mehmet dedi ki:

  bende aynı durumdaydım ve bugun yani tecilim bitmeden yoklama ve muayene islemlerimi gerceklestirdim. daha once kaçak duruma düştüm mü bilmiyorum, düşmuş isem normal celp dönemlerinde mi askere alınirım yoksa kısa süre ićerisinde askere alinır mıyım ?

  1. admin dedi ki:

   yoklama ve muayene yaptırdıysanız derhal sevke tabi değilsinizdir. Kısa süre içerisinde sevk tarihiniz belli olur.

 11. mehmet dedi ki:

  Selamunaleyküm. Ya ben bugün askerlik yoklama ve muayenemi oldum, daha önce hiç yoklama kaçağı oldum mu bilmiyorum, herhangi bir tebligat veya bildirim gelmedi bana. Şayet daha önce kaçak duruma düşmüş isem, şu anda tahmini olarak ne zaman askere gönderilirim. Bu arada son 2 yıldır ünv. mezunu olmam dolayısı ile tecilliydim, tecilim henüz bitmeden yoklama islemlerimi gerceklestirdim.

 12. OSMAN dedi ki:

  Merhabalar. geçen hafta(21.01.2019) infaz koruma memurluğunu kazanarak istenilen evrakları adliyeye teslim ettim. bu evraklar içerisinde askerlik durum belgeside vardı. askerlik şubesinden aldım. 01.02.2019 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur. son yoklamaya tabidir yazıyo. tekrar tecil ettirme şansım yoktur. innfaz koruma memurluğuna başvuralı yaklaşık bir sene olacak ve sonuçlar yeni açıllandı. başvuru yaparkende askerlik durum belgesi istemişlerdi o zamanda askerlikle ilgili bir sorun yoktu. ben bugün (27.01.2019) e devlet üzerinden yoklamamı yaptırdım. Sorularım;
  1- Beni en erken ne zaman askere götürürler?
  2- İşe başlamak için çağrılmanın 2 ayı bulabileceği söyleniyo. Askere gitmeden önce işe başlarsam prosedür nasıl işler?
  3- İşe çağırılmadan beni askere götürürlerse memuriyet hakkım(sözleşmeli infaz koruma memuru) nasıl bi durumda olur ?
  LÜTFEN BİLGİLERİNİZİ BEKLİYORUM. HİÇKİMSE BİŞEY BİLMİYOR BU KONULAR HAKKINDA.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 13. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, 27.07.1995 doğumluyum . 1 şubat itibariyle yoklama kaçağı olarak gözükeceğim . Ve 1 şubatta iş için Antalyada bir otelde 3 günlük bir konaklamam olacak . Yoklama kaçağı olduğum için hemen polisler gelir mi ? Onun dışında okul ve sağlık sorunu olmadan askerlik şubesinden 1 yıl daha tecil hakkı verilir mi ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Teciliniz biter bitmez hemen ertesi gün kaçak durumuna düşmezsiniz. Askerlik şubesine giderek sevk işlemlerinizi yaptırmanız gerekir. Sevk işleminden sonra büyük bir ihtimalle mayıs celbine daha düşük ihtimal olarak da Ağustos celbine sevkiniz yapılır.

  2. Mhmmd dedi ki:

   Pkii gitmek istersen, hemen gönderirlermi devre kaybı olarak?

  3. admin dedi ki:

   Devre kayıplığı gibi durumunuz yok. Şubeye gidin ve hangi celp dönemine sevkinizin yapılacağı bilgisini alın. Şu anda ne söylesek afaki kalacaktır. Burada önemli olan hangi celpte sevk olacağınız bunu da size ancak askerlik şubeniz söyleyebilir.

 14. ricardo07 dedi ki:

  Merhaba, liseden mezun olduktan sonra GBT’de yakalandım. 15 günlük evrak imzalayıp bırakıldım. daha sonra 15 gün içerisinde mezuniyet belgemi götürüp 31.12.2017 tarıhıne kadar tecil ettirdim. daha sonra tecılım bitti. 2018 yılında tekrar sorgulamada bakaye oldugum söylendi. tekrar 15 günlük evrak imzaladım. bu süre zarfında şubeye gitmedim. yurt dısına tatil amaçlı cıktım. havaalanında herhangi bir problem olur mu endişe vardı ama sorunsuz cıkışım gerçekleşti. geri döndüm. şuan yurt dısında üniversiteye kayıt yaptırmayı düşünüyorum. tecil etmek için nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Hali hazırda bakaya olduğunuz için yurt içinde yüksek öğrenim sebebi ile tecil yaptıramazsınız. Yurtdışı öğrenim sebebi ile tecil işlemlerinizi ülkemizin yurtdışı temsilciliklerine başvurmanız gerekir.

 15. Nuri dedi ki:

  Ben 1996 doğumluyum ve hala yoklama kacagi yim uzmanlığa başvurdum ve kaybettim 2019 ygs sınavına gircem ama suan bana ceza gelmiş para cezası ne yapacağımı bilmiyorum ne yapmam lazım nasıl erteliye bilirim bi bilgi verirseniz çok iyi olur

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Lise mezunları askerlik çağından başlamak üzere mazeretsiz 3 yıl tecil hakkında sahiptir. 1996 doğumlu olduğunuz göz önüne alındığında 2019 yılına kadar tecil yaptırabilirdiniz. Şu an şubeye gitmeniz halinde büyük ihtimalle Şubat veya Mayıs celbine sevkiniz yapılır ve yükseköğrenim kurumuna kayıt şansınız olmaz. Şayet sevkinizin kasım celbine yapılması söz konusu olabilirse ve sınavı kazanmanız halinde üniversiteye kayıt olarak tecil hakkı kazanabilirsiniz.

 16. Ebubekir dedi ki:

  Merhaba. Tecilim 31.12.2017 tarihinde bitti. Şu anda yoklama kaçağıyım. Üniversite sınavına hazırlanıyorum bazı sitelerde üniversitenin askerlik durum belgesi istediğini, yoklama kaçağı durumunda ise kaydın mümkün olmadığını belirtiyorlar. Okula kaydolmam için ne yapmam gerekiyor? Nasıl tecilimi uzatırım?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Üniversiteye kayıt esnasında bazı üniversiteler değil her üniversite askerlik durum belgesi istemektedir. Zaten 1 yıla yakın süredir yoklama kaçağı durumdaysanız şubeye gittiğinizde derhal sevk işlemi uygulanır ve birkaç gün içinde askere alınırsınız. Mevcut durumda bedelli askerlik olduğu da göz önüne alınırsa 2019 kasım celbine sevk yaptırıp kayıt şansı elde etmeniz ne yazık ki çok zor görünüyor.

  2. Ebubekir dedi ki:

   bunca sene tıp için beklemiştim başka bir yolu yok mu hocam?

  3. admin dedi ki:

   Merhaba. Konu ile ilgili olarak askerlik şubenizle görüşmeniz faydalı olabilir. Şayet sevkiniz kasım celbine yapılabilirse kayıt şansınız olur.

 17. HAKAN dedi ki:

  İYİ GÜNLER DİLERİM. BEN 1995 DOĞUMLUYUM. 2018 HAZİRAN AYINDA ÜNİVERSİTEDEN MEZUN OLDUM VE EYLÜL AYINDA ASKERLİĞİMİ TECİL ETTİRMEDEN YURT DIŞINA ÇIKTIM. MEZUNİYETİN ARDINDAN İKİ AY İÇERİSİNDE ASKERLİK ŞUBESİNDE TECİL İŞLEMİMİ YAPTIRMAM GEREKİYORDU ZANNEDERİM. ÜLKEYE DÖNÜŞTE BU KONU İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR PROBLEMLE KARŞILAŞIR MIYIM?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Mezuniyetinizin lisans olduğunu tahmin ediyoruz. Yurt dışına çıkmadan askerliğinizi tecil ettirmiş olmanız sizin açınızdan iyi olurdu. Kuvvetle muhtemel şu an yoklama kaçağı durumuna düşmüşsünüzdür. Yurda döndüğünüzde diplomanızla beraber askerlik şubesine giderek tecil yaptırabilirsiniz.

 18. Ahmet dedi ki:

  Merhaba 1998 aralık doğumluyum 2017 de liseden mezun oldum ve şuan üniversite sınavına hazırlanıyorum tekrardan.Tecil için hiç askerlik şubesine gitmedim.Acaba benim durumum nedir kaçak mı sayılıyorum ve tecil ettirsem ne kadar para cezası öderim?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Lise mezunları mazeretsiz 3 yıl tecil hakkına sahiptir. 98 doğumlu olduğunuz için bu yıl askere gitmeniz gerekirdi. İşlem yaptırmadığınız için yoklama kaçağı durumuna düşmüşsünüzdür. Askerlik şubesine giderek 3 yıllık tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

 19. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. 1996 doğumluyum 2015’de liseden mezun oldum 2016’da yoklama kaçağı oldum fakat idari para cezasını ödedim askerliğimi 31/12/2018 tarihine kadar tecil ettirdim.Tecilim bittikten sonra şubat ayında mı askere giderim yoksa 1 hafta içinde alırlar mı?

  1. admin dedi ki:

   Tecilinizin bitmesine yakın askerlik şubesine gitmelisiniz. Büyük bir ihtimalle şubat celbine, daha düşük bir ihtimalle mayıs celbine sevk işlemleriniz yapılır.

 20. Bora dedi ki:

  Merhabalar, meslek yüksek okulu mezunuyum tecilim 31.12.18 tarihinde bitiyor. Geçen sene makine mühendisliği kazanmıştım fakat kayıt yaptırmadım, tecilim 2019 sonunda bitiyor sanıyordum şu an cidden yıkılmış durumdayım çünkü ilk 5000 içerisindeydim. Şimdi bedelli askerliğin çıktığı sene uzun dönem askere gitme gibi bir durumum var. Sizden hem akıl tanışmak hem de fikir almak istiyorum. Bu sene tekrar dikey geçiş sınavına hazırlanmaya karar verdim dershaneye bile yazıldım parasını da artık gitmesem bile ödemek durumundayım. Merak ettiğim gbt ye yakalanırsam askerlik şubesine gitmem gerekecek, gitmezsem sanırım yoklama kaçağı durumundan bakaya durumuna düşeceğim bu da tecil şansımın bittiği ve sizin daha önce önerdiğiniz son 2-3 gün kala sevk işlemlerini yaptırıp kayıt olup tecil ettirme şansımı sıfıra indiriyor. Yoklama işlemlerimi şimdi yaptırırsam celp tarihimin şubat olma ihtimali bedelli askerlik yüzünden yüksek bir ihtimalmiş. Sanırım risk alıp sınava hazırlanmak başka bir şansım yok gibi duruyor, şansım yaver giderse sizin bahsettiğiniz son 2-3 gün sevk ve kayıt planını uygulayacağım.

1 6 7 8