97-98-99-2000 Doğumlular İçin Askerlik Sorgulama

Askerlik Sorgulama işlemi askerlik çağına gelmiş tüm gençlerimizin mutlaka iyi bilmesi gereken bir konu. 1998 ve 1999 doğumluları askere ne zaman gideceğim sorusunun telaşı ve heyecanı sarmış durumda. Askerlik işlemleri ile ilgili olarak; Askere ne zaman gideceğim? Askerlik kağıdı ne zaman gelir? Askerlik yeri öğrenme işlemi nasıl yapılır? Askerlik durum belgesi nasıl alınır? Hangi celp döneminde askere giderim? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Askerlik İşlemleri

1111 Sayılı Askere Alma Kanununa göre ülkemizde 20 yaşına giren erkekler askerlik hizmeti yapmakla mükelleftir. Nüfus kayıtlarına göre 20 yaşındaki her erkek vatandaşımız sağlık kanunen askerlik çağına girmiş sayılır. Sağlık, eğitim ve benzeri türde bir mazeret sebebiyle tecil söz konusu değilse 20 yaşına giren her erkek için askere gitmek zorunludur ve bu kişiler askere alınmaya başlar. Askerliğinizi tecil ettirmeyi düşünüyorsanız aşağıda linki bulunan yazımızı okuyarak askerlik tecil işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca devlet, askere giden dar gelirli kişinin ailesine asker ailesi maaşı veriyor. Asker ailesi yardımı hakkında geniş bilgiyi aşağıda linki bulunan yazımızı okuyarak edinebilirsiniz.

İLGİLİ KONULAR:

ASKERLİK TECİL ETTİRME – ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ

ASKER AİLESİ YARDIMI NE KADAR, NASIL ALINIR?

Askere Ne Zaman Gideceğim?

Askerlik çağı gelmiş gençlerin cevabını en çok merak ettikleri soru hiç kuşku yok ki askere ne zaman giderim sorusu. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 20 yaşına giren ve geçerli mazereti olmayan her erkek askere alınır. Bu itibarla 1998 doğumlular 2018 yılı itibariyle vatani görevlerini yapmak için silah altına alınmaya başlayacak. Askerlik tecil edilebildiği gibi, askere memleketinizin celp döneminden daha önceki bir celp döneminde de gitmek mümkün. Askere erken gidebilmek için askerlik şubesine erken celp dilekçesi vermeniz gerekiyor. erken celp dilekçeleri kesin kabul edileceğinin garantisi yok ama büyük bir oranda kabul ediliyor.

  Bakaya Kalmak Nedir

Askere Hangi Ay Gideceğim

Askere Alma Daire Başkanlığı  tarafından askere alma işlemi bir yıl içinde 4 kez yapılmaktadır. Yılda 4 kez yapılan bu askere alma işlemine ise celp dönemi denir.

 • 1. celp dönemi askere alma Şubat ayında
 • 2. celp dönemi askere alma Mayıs ayında
 • 3. celp dönemi askere alma Ağustos ayında
 • 4. celp dönemi askere alma Kasım ayında gerçekleştirilir.

Memleketiniz hangi celp döneminde asker gönderecek öğrenmek için BURAYA tıklayın.

1998 Doğumlular İçin Celp Dönemleri Son Başvuru Tarihleri

 • 2018 Şubat celbi için son başvuru tarihi 15 Kasım 2017
 • 2018 Mayıs celbi için son başvuru tarihi 15 Şubat 2018
 • 2018 Ağustos celbi için son başvuru tarihi 15 Mayıs 2018
 • 2018 Kasım celbi için son başvuru tarihi 15 Ağustos 2018

Son başvuru tarihleri 1998 doğumlular için görüldüğü üzere ayın 15’leri olarak belirlenmiştir. Son Başvuru Tarihleri bazı yıllarda ayın 15’leri değil ayın son günleri olarak da belirlenebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşabileceğinizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bazı gençlerimiz çeşitli sebeplerle, askerlik yoklamasını yatırmayıp yoklama kaçağı, sevk işlemlerini yaptırmayıp bakaya kalma durumuna düşebiliyor. Bakaya kalmak ve yoklama kaçağı olmak ile ilgili olarak tüm merak ettiklerinizi aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.
İLGİLİ KONU:

ASKERDE UZMAN ÇAVUŞ OLARAK NASIL KALINIR?

Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Askerlik konusunda cevabı en çok mera edilen bir diğer soru ise askerlik kağıdı ne zaman gelir şüphe yok ki. Geçmiş yıllarda askerlik çağına gelmiş her erkeğin ikamet adresine askerlik yoklama kağıdı yollanırdı. Bu uygulama bir kaç yıl önce terk edildi. Askerlik tebliği artık TRT üzerinden yapılıyor. TRT’de yapılan yayın ile tebliğ gerçekleştiriliyor ve tüm mükelleflere remi tebligat yapılmış kabul ediliyor.

  Subay Maaşları

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yukarıda ki tarihlerde de görüleceği üzere celp başvuruları gitmek istediğiniz celp tarihinden 2,5 ay önce bitmektedir. Celp başvuru tarihini kaçıranların bir sonraki dönem askere gitmeye mecburdurlar ve bu konuda kesinlikle tolerans gösterilmez. Başvuru tarihinin son günlerinde askerlik şubelerinde yaşanacak yoğunluğu da hesaba katarak mümkün olduğu kadar başvurunuzu erken tamamlamayı ihmal etmeyin.

GÖZ AT:

YOKLAMA KAÇAĞI OLMAK NEDİR?

BAKAYA KALMAK NEDİR?

Askerlik Sorgulama – Askerlik Durum Belgesi

Askerlik sorgulama işlemleri E-Devlet sisteminin hayata geçirilmesinin ardından turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Gerekli sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi adresini ziyaret edebilirsiniz.  İnternette bulunan diğer sitelerin bu sorgulama işlemini yapamayacağından emin olabilirsiniz. Bu nedenle TC Kimlik numaranızı ve diğer özlük bilgilerinizi bu sitelerle paylaşmamanız gerektiğini belirtmek isteriz.

E-Devlet üzerinden yapacağınız sorgulama işleminin ardından askerlik durumunuz ile ilgili net bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Diğer tüm sorgulama işlemleri gibi askerlik sorgulamasını da E-devlet sistemi üzerinden TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra öğrenebilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz linke direk olarak giriş sağlayamayan kullanıcılarımız öncelikle sisteme giriş yapabilir ardından bu linke tıklayabilir ya da sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne askerlik yazarak ilgili sorgulama işlemleri menüsüne rahatlıkla ulaşabilir.

askerlik-sorgulama

Askerlik Sorgulama Gerekli Mi?

Askerlik işlemlerinizin takibi açısından 20 yaşına geldiğinizde sizlerde sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminin herhangi bir zorunluluğu bulunmamakla birlikte askerlik döneminiz geldiğinde yoklama evrağınızın da geleceğinden emin olabilirsiniz. Yoklama evrağınızda belirtilen tarihler içerisinde en yakın askerlik şubesine başvurarak, askere ne zaman gideceğinizi net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

NASIL KOMANDO OLUNUR – KOMANDO OLMA ŞARTLARI

BAKAYA – YOKLAMA KAÇAĞI PARA CEZASI

Askere Giderken Yanımıza Neler Almalıyız?

Aslında askere giderken yanınıza fazla bir şey almanıza gerek yok. Ancak mevsim ve düştüğünüz şehrin hava durumlarını geçmişten günümüze kontrol edebilir, kalın bir iki kazak, pantolon, mont götürebilirsiniz. Bu kıyafetler çarşı izinlerinizde en büyük dostunuz olacaktır. Bu kıyafetler dışında yanınıza pek bir şey almanıza gerek yok. Gerekli kamuflajlar zaten askeriye tarafından askerliğinizi ilk gününde sizlere zimmetlenecektir.

  Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası

Not: Askerlik sorgulama ve diğer askerlik işlemleri ile ilgili soru ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Askerlik bölümümüzle ilgilenen arkadaşlarımız en kısa sürede sorularınıza doğru ve net cevapları verecektir.

Yoklama Kaçağı Olmayın

Yoklama kağıdınızın gelmesinin ardından tarihleri iyi bir şekilde not almalı ve belirtilen tarihler arasında ilgili askerlik şubesine yoklama için başvuruda bulunmalısınız. Belirtilen tarihleri kaçırmanız halinde ise yoklama kaçağı olarak görüneceğinizi, yakalanmanız halinde ise yoklama işlemlerinizin tamamlanmasının yakalandığınız andan bir sonraki dönemde askere alınacaklar ile birlikte silah altına alınacağınızı bilmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR – UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI

UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI NE KADAR?

Sorularınızı Bize Yazın

Askere ne zaman gideceğim, askerlik kağıdı ne zaman gelir başta olmak üzere askerlik yoklaması ve askerlik sorgulama konularında kapsamlı bilgi verdik. Askerlik Sorgulama ile ilgili olarak aklınıza takılan cevabını bilmediğiniz herhangi bir soru var ise yorumlar kısmında yazarak bize iletin. Askerlik Sorgulama konusunda uzman ve tecrübeli yazar ekibimiz sorunuzu en kısa zaman zarfında cevaplandıracaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 289 YORUM
 1. Yusuf Yıldız dedi ki:

  24.03.2000 İstanbul Kartal kütük ağrı merkez nezaman muane olurum

 2. Ertuğrul dedi ki:

  merhaba ben 10.01.2000 doğumluyum mezun oldum üniversite sınavına hazırlanıyorum askerliği ne zaman tecil ettirmeliyim ?

 3. Ertuğrul dedi ki:

  merhaba ben 10.01.2000 doğumluyum mezun oldum üniversite sınavına hazırlaniyorum askerliğini ne zaman tecil ettirmeliyim

 4. Alptuğ dedi ki:

  2000 doğumluyum mezun oldum üniversite sınavına hazırlanıyorum askerliği tecil ettirmeme gerek var mı ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Şayet bu yıl üniversiteye girmeye hak kazanıp kayıt yaptırırsanız tecil işlemlerinizi okulunuz yaptırır. Eğer bu sene herhangi bir bir yüksek öğrenim kurumuna kayıt hakkı kazanamazsanız tecil işleminizi kendinizin yapması gerekir.

 5. Mehmet Can dedi ki:

  19.04.2000 doğumluyum ne zaman muayene olurum ve hangi ayda giderim. ADANA / POZANTI

  1. admin dedi ki:

   2000 yılı doğumluların celp dönemleri henüz belli olmadı. Yıl sonuna doğru memleketlere göre celp tarihleri belli olacak.

 6. deniz dedi ki:

  hocam aralık ayında muaynemi oldum tecilimi bozdurup şubat celbine yetişmedim ancak e devlette askerlik durum belgesi sorgulamada 31.01.2019a kadar sakıncası yoktur sınıf ve tertibat bekliyor yazısı çıkıyor bu ne zaman değişir şubeyle görüştüm mayısta gideceksin askere dediler

 7. Yusuf dedi ki:

  En yakın sağlık ocağına gidip olabiliyoruz demi Muayneyi?

  1. admin dedi ki:

   evet

  2. Yusuf dedi ki:

   2000 doğumluyum ? Gidip olabilirmiyim ocaktan sonra başlıyor diye biliyorum da?

  3. admin dedi ki:

   Askerlik yoklamanızı önümüzdeki aydan itibaren yaptırabilirsiniz.

  4. Yusuf dedi ki:

   Cevaplarsaniz sevinirim ☺

  5. Yusuf dedi ki:

   Şubat ayina girince olabilirim yani demi?

  6. Yusuf dedi ki:

   Şubatta demi kesin ?

  7. admin dedi ki:

   evet

 8. Yusuf dedi ki:

  2000 liler için muayeneler başladı demi?herkes öyle diyor? 99 lu arkadaşlarda hep ocakta olmuş muaynelerini

 9. ismail gümüş dedi ki:

  1 ocak 1999 doğumluyum askerlik tescil için son gün ne zaman

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Memleketinizi yazmamışsınız bu yüzden hangi celp döneminde askere alınacağınızı bilemiyoruz. Ancak şubat celbinde askere alınacağınızı var sayarsak yoklama kaçağı olmamak için bir an önce şubeye gitmeniz sizin yararınıza olacaktır.

  2. Emrah dedi ki:

   Mrba bn batman doğumluyum. 99 ama muayne olmadın yoklama kaçağı olduğumda muayne olsam gidermiyim ne zman muayne olsam direk giderim?

 10. ismail gümüş dedi ki:

  1 ocak 1999 doğumluyum erteletmem için son gün ne zaman

 11. Kadir dedi ki:

  SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR 31.01.2019
  1998 dogumluyum şubatta askermiyim?

  1. admin dedi ki:

   Memleketinizin hangi celp döneminde asker vereceği bellidir. İl ve ilçenizi yazarsanız net bir şey söyleyebiliriz.

 12. Emre dedi ki:

  Merhaba ben 99 doğumluyum askere kaç celp döneminde gideceğim e devlete ne zaman yazacak bunun hakkında yardım alabilir miyim

  1. admin dedi ki:

   199 doğumluların celp dönemleri bu ay içinde açıklanacak.

 13. Yusuf dedi ki:

  Erken sevk dilekçesi versem kesin kabul olur mu

 14. İsmail dedi ki:

  Ben ismail 99luyum muyane oldum kac gidecegim hala belli olmadi ne zmn belli olur

  1. admin dedi ki:

   Bu ay içerisinde memleketlere göre celpler belli olacak.

 15. Yusuf dedi ki:

  Ben 1999 doğumluyum muayene olali 8 ay oldu ama benim celp dönemin kasım subatta gitmek istedim erken sevk dilekcesi verdim baya oldu 8 diye bılirim kabul olmuşmudur

  1. admin dedi ki:

   Erken sevk dilekçenizin sonucu ile ilgili olarak e devlet sisteminden kontrol yapabilir veya askerlik şubenizden bilgi alabilirsiniz.

 16. ENES dedi ki:

  MERHABA BEN ENES 1999 DOGUMLUYUM ASKER DURUM BELGESİNDE 01.11.2018 ASKERE GİDECEKSİN YAZIYOR BU NASIL OLUYOR ACABA ? DAHA 19 YAŞINDAYIM ERKEN MUANE OLDUM O YÜZDENMİDİR 20 YAŞIMA GİRMEYE 5 AY VAR DAHA BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Şayet Resmiyette de 1999 doğumlu iseniz 2018’de askere alınmazsınız. Tahminimizce belgede yazan askerlik çağına giriş ile alakalıdır. Belgeyi tam olarak bize açıklarsanız daha net bir bilgi verebiliriz.

 17. Kemalll dedi ki:

  Merhabalar, ben 01.11.1998 dogumluyum orta okul mezunuyum dun AÖL ne kayıt oldum ve ordan Ek C2 belgesi alıp tecil ıcın askerlık şubesine gittim bana tecil olamyıcağım söylendi geç kalınmış dedi acaba böyle bırsey varmı kütüğümün kayıtlı oldugu memleketime basvurmam daha mı ıyı olur yada bırsey degişir mi lütfen bilgi verirseniz sevinirim

 18. Soner dedi ki:

  04/04/1999 dogumluyum muane ne zaman olabilirim 19 yasimi doldurdum

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Askerlik muayene işlemleri artık e devlet üzerinden yapılabiliyor. Kasım ayından itibaren muayene olabilirsiniz.

 19. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben e devleten yoklama işlemlerime baktığımda yoklama işlemleri tamamlandı yazıyor muayene işlemleri tamamlandı yazıyor bir tek askeralma genel müdürlüğü işlemleri tamamlanmadı yazıyor bu askeralma genel müdürlügü nedir?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Söz konusu ifade sevk işlemlerinizi kastediyor.

  2. Ertuğrul dedi ki:

   merhaba ben 10.01.2000 doğumluyum mezun oldum üniversite sınavına hazırlanıyorum askerliği ne zaman tecil ettirmeliyim ?

 20. Can dedi ki:

  Merhaba ben 12 8 1999 doğumluyum askerlik şubesinde celp dönemime şubat i yazdım kaç tertip giderim

  1. admin dedi ki:

   1999 doğumluların memleketlerine göre celp dönemleri henüz kesinleşmedi. Konu hakkında açıklama yapıldığında sitemizden paylaşacağız.