Sözleşmeli Er Görevleri Nelerdir? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde çok merak edilen sorulardan olan sözleşmeli er görevleri nelerdir, ne kadar maaş alır sorusuna yanıt vereceğiz. Bildiğimiz gibi zaman içerisinde ülkemiz genelinde bir Profesyonel Ordu çalışmaları kapsamında devlet somut adımlar atıyor. Askerliği bir meslek olarak yapmak, bu anlamda devletin zaman içerisinde ki ihtiyaçlarının da karşılanması açısından çok büyük önem arz eden unsurlardan olacak.

Sözleşmeli er, özellikle askeri birimlerin genelinde tüm işleri yürütecek ve bunu devlet kadrolarında meslek olarak yapacak kişiler için çok önemlidir. Biz, genel itibari ile Türkiye genelinde mesleki anlamda sizleri elimizden geldiğince bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz. Peki bu sözleşmeli erler ne yapar? Görev tanımları tam olarak nedir ve işleri nasıl yürütülür?

Sözleşmeli Er Görevleri Nelerdir?

Öncelikle adından da anlayabileceğiniz üzere sözleşmeli olarak görev yapan personellerdir. Yani tıpkı uzman çavuşlarda olduğu gibi devletin kadrosunda sözleşmeli personel olarak görev yaptıklarını söylememiz gerekiyor. Ancak ne olursa olsun devlete bağlı ve maaşlı bir personel statüsündeler. Yani devlet memuru olarak görev yapmaktalar ve 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında değerlendirilirler.

Sözleşmeli er ve erbaşlar, askeri birimlerde normal askeri görevlerini ifa ederken bunu kadrolu personel gibi yapma şansına sahip olurlar. Sözleşmeli er ve erbaş görev tanımları aşağıdaki gibidir;

  • Sözleşmeli er ve erbaşların tüm giyecek, yiyecek ve kalacak yer temini Milli Savunma Bakanlığı tarafından karşılanır. Yani bu personeller askeri birimlerde, normal asker gibi yaşantılarını sürdürürler.
  • Bununla birlikte sözleşmeli er ve erbaşlar, askeri birimler içerisinde mesleki olarak da çalışmalar yürütebilirler.
  • Sözleşmeli personeller, amirlerin değerlendirmesi sonucunda da uygun görülmesi durumunda ve eğitim durumlarının da tutması durumunda UZMAN ERBAŞ statüsüne yükselme şansına sahip olabilirler.
  • Er ve erbaşlar ile aynı statü içerisinde olan sözleşmeli personel, rütbesel olarak Uzman rütbeli personellerin astı olarak kabul edilir.
  • Tüm sözleşmeli er ve erbaşlar, normal askerler ile aynı özlük haklara sahip olsalar da her ne olursa olsun devlet memuru özlük haklarına da sahip olabilirler.
  Celp Dönemi Nedir? Celp Dönemi Seçimi Nasıl Yapılır?

Genel olarak sözleşmeli er personeller, askeri görevleri ifa ederken devletin de sorumlulukları ve yükümlülükleri altında sivil yaşantılarını sürdürür. Sözleşme süreleri boyunca meslekten ayrılmaları durumunda da bunun için tazminat ödemek durumunda kalırlar.

Sözleşmeli Er

Sözleşmeli Er

Sözleşmeli Er ve Erbaş Ne Kadar Maaş Alır?

Sözleşmeli er ve erbaş maaşları ile alakalı olarak zaman içerisinde yeni bir düzenleme de geldi. Aynı zamanda bu maaşlar, personelin görev yaptığı bölgeye göre de değişmektedir. Güneydoğu bölgesinde özellikle üs bölgelerinde görev alan personel ekstra ödenekler ile çok daha yüksek maaşlar alabilir. Sınır ötesi görevlerde ayrıca günlük 80 Dolar gibi bir ücret kazanma şansına sahip olabilirler.

Sözleşmeli er ve erbaşlar, 3750 TL ile 5500 TL aralığında kıdem ve meslekte ki görev sürelerine göre maaş almaktadırlar. Bununla birlikte operasyon tazminatları gibi birçok ücret zaman içerisinde maaşlarına eklenebilir. Özellikle sınırötesi görevlerde ekstra alınan paralar ile birlikte aylık gelirleri çok ciddi boyutlara çıkabilir. Bu paraların genel olarak kapsamı da yasalar ile belirlenmiştir ve uygulanmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.