97-98-99-2000 Doğumlular İçin Askerlik Sorgulama

Askerlik Sorgulama işlemi askerlik çağına gelmiş tüm gençlerimizin mutlaka iyi bilmesi gereken bir konu. 1998 ve 1999 doğumluları askere ne zaman gideceğim sorusunun telaşı ve heyecanı sarmış durumda. Askerlik işlemleri ile ilgili olarak; Askere ne zaman gideceğim? Askerlik kağıdı ne zaman gelir? Askerlik yeri öğrenme işlemi nasıl yapılır? Askerlik durum belgesi nasıl alınır? Hangi celp döneminde askere giderim? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Askerlik İşlemleri

1111 Sayılı Askere Alma Kanununa göre ülkemizde 20 yaşına giren erkekler askerlik hizmeti yapmakla mükelleftir. Nüfus kayıtlarına göre 20 yaşındaki her erkek vatandaşımız sağlık kanunen askerlik çağına girmiş sayılır. Sağlık, eğitim ve benzeri türde bir mazeret sebebiyle tecil söz konusu değilse 20 yaşına giren her erkek için askere gitmek zorunludur ve bu kişiler askere alınmaya başlar. Askerliğinizi tecil ettirmeyi düşünüyorsanız aşağıda linki bulunan yazımızı okuyarak askerlik tecil işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca devlet, askere giden dar gelirli kişinin ailesine asker ailesi maaşı veriyor. Asker ailesi yardımı hakkında geniş bilgiyi aşağıda linki bulunan yazımızı okuyarak edinebilirsiniz.

İLGİLİ KONULAR:

ASKERLİK TECİL ETTİRME – ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ

ASKER AİLESİ YARDIMI NE KADAR, NASIL ALINIR?

Askere Ne Zaman Gideceğim?

Askerlik çağı gelmiş gençlerin cevabını en çok merak ettikleri soru hiç kuşku yok ki askere ne zaman giderim sorusu. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 20 yaşına giren ve geçerli mazereti olmayan her erkek askere alınır. Bu itibarla 1998 doğumlular 2018 yılı itibariyle vatani görevlerini yapmak için silah altına alınmaya başlayacak. Askerlik tecil edilebildiği gibi, askere memleketinizin celp döneminden daha önceki bir celp döneminde de gitmek mümkün. Askere erken gidebilmek için askerlik şubesine erken celp dilekçesi vermeniz gerekiyor. erken celp dilekçeleri kesin kabul edileceğinin garantisi yok ama büyük bir oranda kabul ediliyor.

  Bakaya Kalmak Nedir

Askere Hangi Ay Gideceğim

Askere Alma Daire Başkanlığı  tarafından askere alma işlemi bir yıl içinde 4 kez yapılmaktadır. Yılda 4 kez yapılan bu askere alma işlemine ise celp dönemi denir.

 • 1. celp dönemi askere alma Şubat ayında
 • 2. celp dönemi askere alma Mayıs ayında
 • 3. celp dönemi askere alma Ağustos ayında
 • 4. celp dönemi askere alma Kasım ayında gerçekleştirilir.

Memleketiniz hangi celp döneminde asker gönderecek öğrenmek için BURAYA tıklayın.

1998 Doğumlular İçin Celp Dönemleri Son Başvuru Tarihleri

 • 2018 Şubat celbi için son başvuru tarihi 15 Kasım 2017
 • 2018 Mayıs celbi için son başvuru tarihi 15 Şubat 2018
 • 2018 Ağustos celbi için son başvuru tarihi 15 Mayıs 2018
 • 2018 Kasım celbi için son başvuru tarihi 15 Ağustos 2018

Son başvuru tarihleri 1998 doğumlular için görüldüğü üzere ayın 15’leri olarak belirlenmiştir. Son Başvuru Tarihleri bazı yıllarda ayın 15’leri değil ayın son günleri olarak da belirlenebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşabileceğinizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bazı gençlerimiz çeşitli sebeplerle, askerlik yoklamasını yatırmayıp yoklama kaçağı, sevk işlemlerini yaptırmayıp bakaya kalma durumuna düşebiliyor. Bakaya kalmak ve yoklama kaçağı olmak ile ilgili olarak tüm merak ettiklerinizi aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.
İLGİLİ KONU:

ASKERDE UZMAN ÇAVUŞ OLARAK NASIL KALINIR?

Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Askerlik konusunda cevabı en çok mera edilen bir diğer soru ise askerlik kağıdı ne zaman gelir şüphe yok ki. Geçmiş yıllarda askerlik çağına gelmiş her erkeğin ikamet adresine askerlik yoklama kağıdı yollanırdı. Bu uygulama bir kaç yıl önce terk edildi. Askerlik tebliği artık TRT üzerinden yapılıyor. TRT’de yapılan yayın ile tebliğ gerçekleştiriliyor ve tüm mükelleflere remi tebligat yapılmış kabul ediliyor.

  2020 Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yukarıda ki tarihlerde de görüleceği üzere celp başvuruları gitmek istediğiniz celp tarihinden 2,5 ay önce bitmektedir. Celp başvuru tarihini kaçıranların bir sonraki dönem askere gitmeye mecburdurlar ve bu konuda kesinlikle tolerans gösterilmez. Başvuru tarihinin son günlerinde askerlik şubelerinde yaşanacak yoğunluğu da hesaba katarak mümkün olduğu kadar başvurunuzu erken tamamlamayı ihmal etmeyin.

GÖZ AT:

YOKLAMA KAÇAĞI OLMAK NEDİR?

BAKAYA KALMAK NEDİR?

Askerlik Sorgulama – Askerlik Durum Belgesi

Askerlik sorgulama işlemleri E-Devlet sisteminin hayata geçirilmesinin ardından turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Gerekli sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi adresini ziyaret edebilirsiniz.  İnternette bulunan diğer sitelerin bu sorgulama işlemini yapamayacağından emin olabilirsiniz. Bu nedenle TC Kimlik numaranızı ve diğer özlük bilgilerinizi bu sitelerle paylaşmamanız gerektiğini belirtmek isteriz.

E-Devlet üzerinden yapacağınız sorgulama işleminin ardından askerlik durumunuz ile ilgili net bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Diğer tüm sorgulama işlemleri gibi askerlik sorgulamasını da E-devlet sistemi üzerinden TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra öğrenebilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz linke direk olarak giriş sağlayamayan kullanıcılarımız öncelikle sisteme giriş yapabilir ardından bu linke tıklayabilir ya da sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne askerlik yazarak ilgili sorgulama işlemleri menüsüne rahatlıkla ulaşabilir.

askerlik-sorgulama

Askerlik Sorgulama Gerekli Mi?

Askerlik işlemlerinizin takibi açısından 20 yaşına geldiğinizde sizlerde sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminin herhangi bir zorunluluğu bulunmamakla birlikte askerlik döneminiz geldiğinde yoklama evrağınızın da geleceğinden emin olabilirsiniz. Yoklama evrağınızda belirtilen tarihler içerisinde en yakın askerlik şubesine başvurarak, askere ne zaman gideceğinizi net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

NASIL KOMANDO OLUNUR – KOMANDO OLMA ŞARTLARI

BAKAYA – YOKLAMA KAÇAĞI PARA CEZASI

Askere Giderken Yanımıza Neler Almalıyız?

Aslında askere giderken yanınıza fazla bir şey almanıza gerek yok. Ancak mevsim ve düştüğünüz şehrin hava durumlarını geçmişten günümüze kontrol edebilir, kalın bir iki kazak, pantolon, mont götürebilirsiniz. Bu kıyafetler çarşı izinlerinizde en büyük dostunuz olacaktır. Bu kıyafetler dışında yanınıza pek bir şey almanıza gerek yok. Gerekli kamuflajlar zaten askeriye tarafından askerliğinizi ilk gününde sizlere zimmetlenecektir.

  Subay Nasıl Olunur

Not: Askerlik sorgulama ve diğer askerlik işlemleri ile ilgili soru ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Askerlik bölümümüzle ilgilenen arkadaşlarımız en kısa sürede sorularınıza doğru ve net cevapları verecektir.

Yoklama Kaçağı Olmayın

Yoklama kağıdınızın gelmesinin ardından tarihleri iyi bir şekilde not almalı ve belirtilen tarihler arasında ilgili askerlik şubesine yoklama için başvuruda bulunmalısınız. Belirtilen tarihleri kaçırmanız halinde ise yoklama kaçağı olarak görüneceğinizi, yakalanmanız halinde ise yoklama işlemlerinizin tamamlanmasının yakalandığınız andan bir sonraki dönemde askere alınacaklar ile birlikte silah altına alınacağınızı bilmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR – UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI

UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI NE KADAR?

Sorularınızı Bize Yazın

Askere ne zaman gideceğim, askerlik kağıdı ne zaman gelir başta olmak üzere askerlik yoklaması ve askerlik sorgulama konularında kapsamlı bilgi verdik. Askerlik Sorgulama ile ilgili olarak aklınıza takılan cevabını bilmediğiniz herhangi bir soru var ise yorumlar kısmında yazarak bize iletin. Askerlik Sorgulama konusunda uzman ve tecrübeli yazar ekibimiz sorunuzu en kısa zaman zarfında cevaplandıracaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 289 YORUM
 1. Rüzgar dedi ki:

  18.10.2000 Ne zaman giderim Bir an önce gitsek

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. herhangi bir tecil durumunuz söz konusu olmazsa kanunen askerlik çağına girdiğiniz 2020 yılında askere alınacaksınız. Memleketinizin hangi celp döneminde asker vereceği 2019 yılının ikinci yarısında MSB tarafından açıklanacaktır. MSB tarafından açıklama yapıldığında celp dönemlerinde sitemizde yayımlayacağız.

 2. murat çavuşoğlu dedi ki:

  Selâmün aleyküm kolay gelsin size bir kaç sorum olucak ben ağustosta mua ne oldum Memleketim artvin murgul . Kimlikte doğum yerim borçka murgul ve borçka 98 1 gönderiyor internetten araştırdım . Fakat ben askere saha erken gidebilir miyim kağıdımda Şubat yazıyor . Kolay gelsin

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Murat Bey. 2018 yılı ilk celpte gideceğinizi belirtmişsiniz. Bu celpten önce 2017 yılı dördüncü celbi var ve bu celp zaten kasım ayında askere alınacak. Erken celp dilekçesi vermek için geç kalmış durumdasınız.
   1998 doğumluysanız 2018 yılı için erken celp dilekçesi vermeniz de zaten kanunen mümkün değil.

 3. Onur dedi ki:

  Merhaba 01 ağustos 99 istanbul beykoz doğumluyum memleketim giresun tirebolu askere hangi celp döneminde giderim

  1. admin dedi ki:

   merhaba Onur Bey. 2019 yılı celp dönemleri 2018 yılı içinde açıklanacak. Açıklandığı zaman sizinle paylaşırız.

 4. salih dedi ki:

  merhaba birşey sorucaktım bu ay içinde muayane olursam beni daha erken bir celp dönemin de mi askere gönderirler? erken muayene oldugum için erkenden askere alınır mıyım cevaplar mısınız? 98 dogumluyum.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Salih Bey. Memleketiniz hangi celp döneminde asker gönderiyorsa o dönemde gidersiniz. Muayeneyi erken yaptırmak celp döneminde etki etmez.

 5. FURKAN dedi ki:

  Abi selamun aleyküm 20 eylül 1998 Ankara-Altındağ doğumluyum memleket konya hüyük
  askere hangi celp döneminde giderim?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Furkan Bey. Konya Hüyük 2018 yılında Kasım celbinde, Altındağ Şubat döneminde asker verecekler.

  2. FURKAN dedi ki:

   yani hangi ay da gidiyorum?

  3. admin dedi ki:

   Kasım celbinde askere alınacaksınız.

  4. FURKAN dedi ki:

   çok teşekkür ederim 🙂 çoğu yerden bilgi alamamıştım pazartesi günü muayene olacagım

 6. Güven dedi ki:

  Merhaba ben 20.01.2000 doğumluyum.
  Muyanneye nezaman gitmem lazım ve muane olduktan sonra nezaman askere giderim sence ben
  Kaç giderim 1 mi 2 mi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. eğer ki tecil düşünmüyorsanız 2019 yılında askerlik muayenesi yaptırmanız gerekiyor. memleketinizin 2020 yılında hangi celp döneminde asker vereceğini askerlik şubesinden öğrenebilirsiniz.

 7. hakan nayan dedi ki:

  01.01.1999 dogumluyum.ne zaman.muayene olurum 2018 ortasindami yoksa ocaktami olurum.yoksa subeyemi gitmem.gerekir

  1. admin dedi ki:

   2018 yılı içerisinde muayene olabilirsiniz. ocak ayında olacaksınız diye bir zorunluluk yok.

 8. Ahmet dedi ki:

  Ben 2017 mayis ayinda muane oldum memleketim 2018 ağustos gönderiyor 1998 dogumluyum bana verdigi kagita 2018 ağustos celbi yaziyordu ben tekrar baş vurdum subeye bana bir evrak verdiler ilk muane oldugum evraklarda bir tane bana 2018 subat celbinde silah altina alınmak istiyorum yaz dediler yazdim memura verdim bana bütün celpleri isaretlim dedi her donem bak diye verdigi kagita 2018.02.02 subat celbine muhtmele sevk yaziyor acik ogretim ogrencisiyim lise şubata gitme ihtimalim varmi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey. Askere daha erken gitmek için erken celp dilekçesi vermişsiniz. Çok büyük bir aksilik olmadığı sürece Şubat celbinde askere alınırsınız.

  2. Ahmet dedi ki:

   Peki sonuç ne zaman beli olur ve memleketim ağustos kasim gönderiyor bu yil gönderirmi beni şubata

  3. admin dedi ki:

   Askerlik durumu artık e devlet üzerinden kontrol edilebiliyor. Askerlik şubesine gitmeden kolayca e devletten askerli durumunuzu istediğiniz zaman sorgulayabilirsiniz.

  4. Ahmet dedi ki:

   Peki size yazigim sorunun aynısıni bimere yazdim bana gelen cevap 2018 ağustos şube er celbinden önce alinmazni imkansız diyor buna inanayimi yoksa ocak 15 mi bekleyelim dilekcenin kabulunu ogrenmek icin

  5. admin dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey. Kanunen askerlik çağına 2018 yılında girenler yani 1998 doğumlular 2018 yılı için erken celp başvurusu yapamazlar.

 9. Müslüm dedi ki:

  Merhabalar ben 01.01.1998 doğumluyum ne zaman muayene oluo askere gidicem şimdiden teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Milli Savunma Bakanlığı 2018 yılı için hangi yerleşimin hangi celp döneminde asker vereceğini yayımladı. Askerlik Şubesine giderek memleketinizin celp dönemini öğrenebilir ve muayene işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

 10. Sedat dedi ki:

  1999 doğumluyum 2018 de askerlik kağıdım gelecek ama 2019 kadar okumak zorundayım bu nedenle 2 sene eritilme yapabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Öğrenim hayatı devam eden mükellefler askerliğini tecil etme hakkına sahiptir. Siz de askerlik şubesine giderek tecil işlemi yapabilirsiniz.

 11. Vatan borcu dedi ki:

  Merhaba 19 kasım 1998 doğumluyum şuan da 18 yaşındayım 19 kasım da 19 olucam ben şubat celp döneminde askere gitmek istiyorum 19 yaşıma girmeden önce 18 yaşındayken muane olabilir miyim askerlik şubesinde? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   19 kasımdan itibaren 20 yaşından gün almaya başlayacaksınız yani mükellef askerlik yaşına gitmiş olacaksınız. 2018 yılının ilk celp döneminde askere gidebilmek için askerlik şubesine başvuru yapmanız gerekir. Eğer memleketiniz ilk celp döneminde asker vermiyorsa erken celp dilekçesi vererek birinci celp döneminde askere gidebilirsiniz.

 12. fatih dedi ki:

  ben 23 kasım 1998 doğumluyum lise mezunuyum açıköğretim ilahiyat okuyorum askerliğimi kaç yıl erteleyebilirim ve ne zamana kadar erteletmem lazım.birde erteletme istediğim için muayene olmam gerekiyormu

  1. admin dedi ki:

   Merhaba fatih Bey. Yüksek öğrenim görenler öğrenim hayatları devam etmesi kaydıyla 29 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilir. yüksek öğrenim sebebiyle askerliğini tecil ettirenler okulunu bitirdikten sonra 229 yaşını geçmemek kaydıyla 2 yıl daha tecil yaptırabilirler.

 13. Mehmet özturk dedi ki:

  Iyi gunler ben 1998 12 12 dogumluyum muayne ola bilrmiyim ve nezamn giderim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey. 2018 yılında askere alınacaklar için celp başvurusu Kasım ayında başlayacaktır. Askerlik şubesine giderek memleketinizin 2018 yılında hangi celp döneminde asker vereceğini öğrenebilir isterseniz erken celp dilekçesi vererek daha önceki bir celpte askere gidebilirsiniz.

 14. Hamdullah dedi ki:

  04 06 1999 doğumluyum ne zaman askere gidebilirim bilgi verirseniz sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. 1999 doğumlu olmanız sebebiyle herhangi bir tecil durumu söz konusu değilse 2019 yılındaki bir celp döneminde askere alınırsınız. Bir yılda Şubat, mayıs, Ağustos ve Kasım ayı olmak üzere 4 celp dönemi vardır. Askerlik şubesine giderek memleketinizin hangi celp döneminde asker vereceğini öğrenebilirsiniz. Şayet memleketinizin mevcut celp döneminden önceki bir celp döneminde askere gitmek istiyorsanız erken celp dilekçesi verebilirsiniz.

  2. Şeyhmus kaya dedi ki:

   Slm bende 1999 9 şubat doğumluyum bende muayene oldum gideceğim yeri nerde öğrenebilirim e devlete hangi kurumdan bakabiliyoruz bide ne zaman beli olur nerden takip edilir tşk

 15. zeki dedi ki:

  selam ben 1998 doğumluyum ama istanbulda yaşıyorum burda muane olabilirmiyim acaba ?

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Zeki Bey. Askerlik muayenesini İstanbul’da yaptırabilirsiniz. Muayene konusundaki tüm detaylar ve bilmeniz gerekenleri askerlik şubesine giderek öğrenebilirsiniz.

 16. Murat dedi ki:

  Merhabalar
  Ben Almanya 13.01.1998 doğumluyum şimdiye kadar elime hiç bir bilgi gelmedi askerlik dairesinden 2 hafta sonra türkiye gitmek istiyorum acaba bir sorun yaşarmıyım.
  tşkler

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Murat Bey. Bir süre önce mükelleflerin adresine askerlik yoklama kağıdı yollanması uygulamasına son verildi. Askerlik bildirimleri artık TRT üzerinden bir yayınla yapılıyor ve tüm mükelleflere bildirim yapılmış kabul ediliyor. Bu yıl itibariyle Türkiye’ye girişte herhangi bir sorun yaşamazsınız fakat Türkiye’de bulunduğunuz esnada askerlik şubenize mutlaka uğrayın. Şubede yurt dışında ikamet edenlerin askerlik durumu ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve tecil işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 17. Mehmet dedi ki:

  08.20.1998 liyim ne zamn giderim askere

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Mehmet bey. 1998 doğumlu olduğunuz için herhangi bir tecil veya engeliniz yoksa 2017 yılında askerlik muayenenizi yaptırmak ve 2018 yılında askere gitmeniz gerekir. Memleketinizin 2018 yılında hangi celp döneminde asker verdiğini Askerlik Şubesinden öğrenebilirsiniz. Eğer ki memleketinizin 2018 yılı celp döneminde önceki bir celpde askere gitmek istiyorsanız erken celp dilekçesi yazabilirsiniz.

 18. akın dedi ki:

  Merhaba ben 16.03.1998 tarih doğumluyum acaba ne zaman askere giderim. Hala elime ulasan bir bilgi yok e devletten de elime bir bilgi ulasmadi malesef

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Akın Bey. 1998 doğumlu olduğunuz için herhangi bir tecil durumunuz veya engeliniz yoksa 2017 yılında askerlik muayenenizi yaptırıp 2018 yılında askere gitmeniz gerekir. yazımızda da belirttiğimiz gibi askere almada 4 celp dönemi vardır. 2018 yılında memleketinizin hangi celp döneminde asker alımını yapacağını askerlik şubenizden öğrenmeniz mümkün. Memleketinizin 2018 celp döneminde 2,3,4 gibi sonraki celplerdeyse ve siz daha önceki bir celp de askere gitmek istiyorsanız erken celp dilekçesi yazarak askerlik şubenize verebilirsiniz.

 19. Lütfullah dedi ki:

  Iyi günler ben 10/03/1999 dogumluyum nezaman askere giderim

 20. firat dedi ki:

  IYI GUNLER
  MUMKUNSE ASKERLIK ILE ILGILI BILGI ALMAK ISTIYORDUM.BENIMOGLUM 12/10/1998 DOGUMLU. 1 YASINDAN BERI KAZAKISTAN DA IKAMET ETMEKTEDIR. SUAN KAZAKISTAN DA 11. SINIFTA OKUMAKTA. KAZAKISTAN OTURUM IZNI (VIDNAJITELSTVA) VAR. TECIL ISLEMLERI ICIN NEZAMAN BASVURMAMIZ GEREKIYOR VE HANGI BELGELER GEREKMEKTEDIR.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Fırat Bey,
   Öncelikle Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının askerliklerinin ertelenme şartları ve usulleri ile kimlerin bu haktan faydalanabileceklerini 1111 sayılı Kanunun 35.madde (G) bendinde düzenlemiştir.
   Burada kanun koyucu oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi (İşveren veya bir meslek ya da sanat mensubu) olarak yabancı ülkede bulunma halini iki yılda bir yenilenmek kaydıyla 38 yaşı sonuna kadar bir erteleme nedeni olarak kabul etmiş, ancak bu hususta da idareye takdir hakkı tanımıştır. Bu düzenleme ile yurtdışında işçi olarak bulunan mükelleflerin uzun süre işyerlerinden uzak kalarak yurtdışındaki işlerini kaybetmemeleri amaçlanmıştır.(Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 2.Daire 08.07.1997 tarih 1997/817 E. 1998/557 Kararı)

   Erteleme İçin Başvuru Zamanı

   Eski uygulamada o yıl askerlik çağına giren vatandaşların kimlik, adres ve nüfus bilgileri ve değişiklikler 1 Ocak- 30 Haziran arasında vatandaşlar tarafından askerlik şubelerine veya konsolosluklara bildirilirken 22.05.2012 tarihli ve 6318 sayılı kanunun 22.maddesiyle ilk yoklama kaldırılmış, vatandaşların bilgileri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden eletronik ortamda merkezi olarak temin edileceğinden vatandaşlarca yapılacak herhangi bir işlem kalmamıştır. Yani yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ilk yoklama için Konsolosluklara başvurmak zorunda değildirler. Daha önceden bu sebeple ilk yoklama yatırmayanlara uygulanan para cezaları da kaldırılmıştır.
   6813 sayılı kanunla “son yoklama” maddesi de yürürlükten kaldırılmasına rağmen 1111 sayılı kanunun 25 ve 26.maddeleri gereğince, ilk olarak o yıl askerlik çağına girenler ile bir önceki yıl ertesi yıla terk edilenlerin her yılın 1 Ocak tarihinden gelecek yılın Şubat ayına kadar yükümlü olan vatandaşların boy, kilo, tahsil ve sağlık durumlarının tespiti amacıyla yoklama yaptırma mecburiyeti devam ettiğinden yurt dışında yaşayan ve tecil hakkı olan vatandaşların bu yoklama süresi içerisinde ilk olarak askerliklerinin ertelenmesi için dilekçe ile bizzat Türk Konsolosluklarına başvurmaları gerekmektedir.

   1111 sayılı Kanunun 30.maddesi gereğince yoklama sırasında, askerlik şubesine veya yurtdışı temsilciliklerine gelmemiş ve 26 ncı madde gereğince gelmeme sebebini bildirmemiş kişiler, yoklama kaçağı olarak kabul edilmektedirler.

   Yoklamada bulunmayan ve bulunamadıklarına dair kanunda yazılı bir mazeret gösterememiş olanlara ‘Yoklama kaçağı’ denir. (1111 s.K. md.12)

   Yoklama kaçağı olanlar hakkında 1111 s.K.’nun 86 ve 89.maddeleri gereğince askerlik şubesinin bağlı olduğu İl veya İlçe İdare Kurulları tarafından, yakalandığı veya kendiliğinden müracaat etmesine, yakalanma ve müracaat zamanına göre değişik idari para cezaları verilebilmektedir.

   Yoklama süresi içerisinde hapishanede veya hastanede bulunanlar durumlarını belgelendirmek şartıyla yoklama kaçağı durmuna düşmezler.

1 2 3 7