97-98-99-2000 Doğumlular İçin Askerlik Sorgulama

Askerlik Sorgulama işlemi askerlik çağına gelmiş tüm gençlerimizin mutlaka iyi bilmesi gereken bir konu. 1998 ve 1999 doğumluları askere ne zaman gideceğim sorusunun telaşı ve heyecanı sarmış durumda. Askerlik işlemleri ile ilgili olarak; Askere ne zaman gideceğim? Askerlik kağıdı ne zaman gelir? Askerlik yeri öğrenme işlemi nasıl yapılır? Askerlik durum belgesi nasıl alınır? Hangi celp döneminde askere giderim? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Askerlik İşlemleri

1111 Sayılı Askere Alma Kanununa göre ülkemizde 20 yaşına giren erkekler askerlik hizmeti yapmakla mükelleftir. Nüfus kayıtlarına göre 20 yaşındaki her erkek vatandaşımız sağlık kanunen askerlik çağına girmiş sayılır. Sağlık, eğitim ve benzeri türde bir mazeret sebebiyle tecil söz konusu değilse 20 yaşına giren her erkek için askere gitmek zorunludur ve bu kişiler askere alınmaya başlar. Askerliğinizi tecil ettirmeyi düşünüyorsanız aşağıda linki bulunan yazımızı okuyarak askerlik tecil işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca devlet, askere giden dar gelirli kişinin ailesine asker ailesi maaşı veriyor. Asker ailesi yardımı hakkında geniş bilgiyi aşağıda linki bulunan yazımızı okuyarak edinebilirsiniz.

İLGİLİ KONULAR:

ASKERLİK TECİL ETTİRME – ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ

ASKER AİLESİ YARDIMI NE KADAR, NASIL ALINIR?

Askere Ne Zaman Gideceğim?

Askerlik çağı gelmiş gençlerin cevabını en çok merak ettikleri soru hiç kuşku yok ki askere ne zaman giderim sorusu. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 20 yaşına giren ve geçerli mazereti olmayan her erkek askere alınır. Bu itibarla 1998 doğumlular 2018 yılı itibariyle vatani görevlerini yapmak için silah altına alınmaya başlayacak. Askerlik tecil edilebildiği gibi, askere memleketinizin celp döneminden daha önceki bir celp döneminde de gitmek mümkün. Askere erken gidebilmek için askerlik şubesine erken celp dilekçesi vermeniz gerekiyor. erken celp dilekçeleri kesin kabul edileceğinin garantisi yok ama büyük bir oranda kabul ediliyor.

  2021 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Askere Hangi Ay Gideceğim

Askere Alma Daire Başkanlığı  tarafından askere alma işlemi bir yıl içinde 4 kez yapılmaktadır. Yılda 4 kez yapılan bu askere alma işlemine ise celp dönemi denir.

 • 1. celp dönemi askere alma Şubat ayında
 • 2. celp dönemi askere alma Mayıs ayında
 • 3. celp dönemi askere alma Ağustos ayında
 • 4. celp dönemi askere alma Kasım ayında gerçekleştirilir.

Memleketiniz hangi celp döneminde asker gönderecek öğrenmek için BURAYA tıklayın.

1998 Doğumlular İçin Celp Dönemleri Son Başvuru Tarihleri

 • 2018 Şubat celbi için son başvuru tarihi 15 Kasım 2017
 • 2018 Mayıs celbi için son başvuru tarihi 15 Şubat 2018
 • 2018 Ağustos celbi için son başvuru tarihi 15 Mayıs 2018
 • 2018 Kasım celbi için son başvuru tarihi 15 Ağustos 2018

Son başvuru tarihleri 1998 doğumlular için görüldüğü üzere ayın 15’leri olarak belirlenmiştir. Son Başvuru Tarihleri bazı yıllarda ayın 15’leri değil ayın son günleri olarak da belirlenebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşabileceğinizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bazı gençlerimiz çeşitli sebeplerle, askerlik yoklamasını yatırmayıp yoklama kaçağı, sevk işlemlerini yaptırmayıp bakaya kalma durumuna düşebiliyor. Bakaya kalmak ve yoklama kaçağı olmak ile ilgili olarak tüm merak ettiklerinizi aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.
İLGİLİ KONU:

ASKERDE UZMAN ÇAVUŞ OLARAK NASIL KALINIR?

Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Askerlik konusunda cevabı en çok mera edilen bir diğer soru ise askerlik kağıdı ne zaman gelir şüphe yok ki. Geçmiş yıllarda askerlik çağına gelmiş her erkeğin ikamet adresine askerlik yoklama kağıdı yollanırdı. Bu uygulama bir kaç yıl önce terk edildi. Askerlik tebliği artık TRT üzerinden yapılıyor. TRT’de yapılan yayın ile tebliğ gerçekleştiriliyor ve tüm mükelleflere remi tebligat yapılmış kabul ediliyor.

  2020 Komando Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yukarıda ki tarihlerde de görüleceği üzere celp başvuruları gitmek istediğiniz celp tarihinden 2,5 ay önce bitmektedir. Celp başvuru tarihini kaçıranların bir sonraki dönem askere gitmeye mecburdurlar ve bu konuda kesinlikle tolerans gösterilmez. Başvuru tarihinin son günlerinde askerlik şubelerinde yaşanacak yoğunluğu da hesaba katarak mümkün olduğu kadar başvurunuzu erken tamamlamayı ihmal etmeyin.

GÖZ AT:

YOKLAMA KAÇAĞI OLMAK NEDİR?

BAKAYA KALMAK NEDİR?

Askerlik Sorgulama – Askerlik Durum Belgesi

Askerlik sorgulama işlemleri E-Devlet sisteminin hayata geçirilmesinin ardından turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Gerekli sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi adresini ziyaret edebilirsiniz.  İnternette bulunan diğer sitelerin bu sorgulama işlemini yapamayacağından emin olabilirsiniz. Bu nedenle TC Kimlik numaranızı ve diğer özlük bilgilerinizi bu sitelerle paylaşmamanız gerektiğini belirtmek isteriz.

E-Devlet üzerinden yapacağınız sorgulama işleminin ardından askerlik durumunuz ile ilgili net bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Diğer tüm sorgulama işlemleri gibi askerlik sorgulamasını da E-devlet sistemi üzerinden TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra öğrenebilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz linke direk olarak giriş sağlayamayan kullanıcılarımız öncelikle sisteme giriş yapabilir ardından bu linke tıklayabilir ya da sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne askerlik yazarak ilgili sorgulama işlemleri menüsüne rahatlıkla ulaşabilir.

askerlik-sorgulama

Askerlik Sorgulama Gerekli Mi?

Askerlik işlemlerinizin takibi açısından 20 yaşına geldiğinizde sizlerde sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminin herhangi bir zorunluluğu bulunmamakla birlikte askerlik döneminiz geldiğinde yoklama evrağınızın da geleceğinden emin olabilirsiniz. Yoklama evrağınızda belirtilen tarihler içerisinde en yakın askerlik şubesine başvurarak, askere ne zaman gideceğinizi net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

NASIL KOMANDO OLUNUR – KOMANDO OLMA ŞARTLARI

BAKAYA – YOKLAMA KAÇAĞI PARA CEZASI

Askere Giderken Yanımıza Neler Almalıyız?

Aslında askere giderken yanınıza fazla bir şey almanıza gerek yok. Ancak mevsim ve düştüğünüz şehrin hava durumlarını geçmişten günümüze kontrol edebilir, kalın bir iki kazak, pantolon, mont götürebilirsiniz. Bu kıyafetler çarşı izinlerinizde en büyük dostunuz olacaktır. Bu kıyafetler dışında yanınıza pek bir şey almanıza gerek yok. Gerekli kamuflajlar zaten askeriye tarafından askerliğinizi ilk gününde sizlere zimmetlenecektir.

  Bordo Bereli Nasıl Olunur? Eğitimleri Nasıldır?

Not: Askerlik sorgulama ve diğer askerlik işlemleri ile ilgili soru ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Askerlik bölümümüzle ilgilenen arkadaşlarımız en kısa sürede sorularınıza doğru ve net cevapları verecektir.

Yoklama Kaçağı Olmayın

Yoklama kağıdınızın gelmesinin ardından tarihleri iyi bir şekilde not almalı ve belirtilen tarihler arasında ilgili askerlik şubesine yoklama için başvuruda bulunmalısınız. Belirtilen tarihleri kaçırmanız halinde ise yoklama kaçağı olarak görüneceğinizi, yakalanmanız halinde ise yoklama işlemlerinizin tamamlanmasının yakalandığınız andan bir sonraki dönemde askere alınacaklar ile birlikte silah altına alınacağınızı bilmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR – UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI

UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI NE KADAR?

Sorularınızı Bize Yazın

Askere ne zaman gideceğim, askerlik kağıdı ne zaman gelir başta olmak üzere askerlik yoklaması ve askerlik sorgulama konularında kapsamlı bilgi verdik. Askerlik Sorgulama ile ilgili olarak aklınıza takılan cevabını bilmediğiniz herhangi bir soru var ise yorumlar kısmında yazarak bize iletin. Askerlik Sorgulama konusunda uzman ve tecrübeli yazar ekibimiz sorunuzu en kısa zaman zarfında cevaplandıracaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 289 YORUM
 1. kadir dedi ki:

  ben 16.07.1999 doğumluyum. haziran 2017 de lisedeen mezun oldum ne zaman tecil işlemlerini yapmam gerekir?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Yoklama, tecil ve askerlik muayenesi işlemlerinizi Eylül ayında yaptırabilirsiniz.

 2. serkan dedi ki:

  Selamlar ben liseyi bitirir bitirmez 2 yıllık üniye kayıt oldum ve askerlığım tecil edildi gözüküyor 31.12.2020 ye kadar liseden 2016da mezun olmuştum direk üniye kayıt oldum fakat hiç üniye gidip derslere girmedim bu sene 2 yıl doldu haliyle tecilde bozulcak sanırım hiç gitmediğim için üniversite diploması alamıyorum ve merak ettığım şey şimdi lise diplomamla 3 yıl tecil etme hakkım duruyormu yoksa yandımı lütfen çok merak ediyorum bu arada 2018 de 20 yaşına girdim yani 2020 ye kadar tecil edebilirmiyim lise diplomamla?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Lise mezunları askerlik çağına girdiklerinde mazeretsiz 3 yıl tecil yaptırabilir. Kayıtlı bulunduğunuz yüksek öğrenim kurumundan ilişiğinizi kesmeniz halinde bu hakkı kullanabilirsiniz.

 3. Oguz dedi ki:

  Kolay gelsin. 6.7. 1999 doğumluyum. 2017 haziranda liseden mezun oldum. Aktif bir ogrenciligim yok. Askerlik durum belgesinde son yoklamaya tabi ve 1.2.2019 a kadar askerlik işlerinde bir engel yok gibi birşey yazıyor. Ne yapmam gerekiyor. Tecil etme imkanim varmi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Lise mezunları mazeretsiz 3 yıl tecil hakkına sahiptir. İster bu hakkı kullanarak askerliğinizi tecil ettirebilir isterseniz celp döneminiz geldiğinde askere gidebilirsiniz.

  2. Oguz dedi ki:

   Lise mezuniyeti 3 yillik tecil hakkı başvuru tarihi itibarı ile mi 3 yıl yoksa lise bitirme tarihi itibarı ile mi 3 yıl. Teşekkürler.

  3. admin dedi ki:

   Merhaba. Liseden mezun olunduğu sene henüz askerlik çağına girilmemişse 3 yıllık tecil hakkı askerlik çağına girilmesi ile yani 20 yaşında başlar. Kişi liseden mezun olduğunda askerlik çağı gelmişse yani 20 ve daha üst bir yaştaysa mezuniyetle birlikte başlar.

 4. BURAK dedi ki:

  merhaba benım sorum gözlerımın toplamı 14 numarayı gecmekte dogum yerım kutahya tavsanlı askerlık subem kucukcekmece İstanbul muayne olmak istiyorum.Ben askerlik şubeye gıdıp bunu belirttiğimde beni bulundukları yere en yakın devlet hastanesıne mi yönlendiriyorlar acaba? Yoksa askeri hastaneye mi gidiyoruz.Yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. yapılan son düzenlemeler ile askerlik muayenesi aile hekimleri tarafından yapılıyor. Aile hekimi göz rahatsızlığınızın tespiti ve askerliğe elverişli olup olmadığının tespiti için sizi heyet raporu vermeye yetkili en yakın sağlık kuruluşuna sevk edecektir.

 5. hikmet dedi ki:

  merhaba ben 14.01.1999 doğumlum muhane işlemlerim tamamlandı e devlet üzerinde şöyle yazıyor SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR ne zaman alınırım bir bilğiniz var mı şimdiden teşekküler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. 1999 doğumlular için celp dönemleri henüz açıklanmadı. Celp dönemleri açıklandığında sitemizden anında paylaşacağız.

  2. Şeyhmus kaya dedi ki:

   Slm bende 1999 9 şubat doğumluyum bende muayene oldum gideceğim yeri nerde öğrenebilirim e devlete hangi kurumdan bakabiliyoruz bide ne zaman beli olur nerden takip edilir tşk

  3. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle bu yıl muhtemelen ekim ayında celp döneminiz kesinleşecek. daha sonra celp döneminiz yaklaştığında e devlet üzerinden askerlik yeriniz belli olacaktır.

 6. Rüzgâr dedi ki:

  18.10.2000 seneye Şubattta muayene olmak istiyorum?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. 2000 doğumluların celp dönemleri henüz belli değil. Muayenenizi ne zaman olacağınız hangi celp döneminde asker olacağınızla alakalı. Şimdilik erken en azından 2019 yılının ortalarına kadar beklemeniz gerekiyor.

 7. Hidra dedi ki:

  18 10 2000 ? Ne zaman muayene olurum erkenden olmak istiyorum ve ne zaman giderim? Yaşa yıl olarak girmekmi ay olarak doldurmakmı lazım ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Herhangi bir tecil durumunuz olmazsa memleketinizin hangi celp döneminde asker vereceğine göre değişmekle birlikte en erken 2020 yılı Şubat celbinde askere alınırsınız. Şayet 2020 yılının Şubat celbinde askere alınacak olursanız en geç 2019 yılının kasım ayında yoklama muayene ve benzeri işlemleri tamamlamış olmanız gerekiyor.

 8. Solmaz dedi ki:

  Celp dönemleri nüfusa kayıtlı olduğumuz ilçeye göre mi belirleniyor yoksa doğum yerimize göre mi?
  Kayıtlı olduğum ilçe Konya/Taşkent
  Doğum yerim Konya/Meram sizce hangi celp döneminde giderim.
  Memleketimizin hangi celp döneminde asker çıkaracağını nasıl öğrenebiliriz?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Celp dönemi nüfusa kayıtlı olunan yer göre belirleniyor. Memleketlerin hangi celp döneminde asker yollayacağı MSB tarafından açıklanıyor. Şayet 2019 yılında askere gidecekseniz hangi celp döneminde askere gideceğinizi öğrenmek için biraz daha beklemeniz gerekiyor. MSb genelde celp dönemlerini Ekim ayında açıklıyor.

 9. Mehmet dedi ki:

  Selamün aleyküm,
  1999 doğumluyum, 2018 şubat ayında yoklama işlemlerini yaptırdım ve muhtemel sevk tarihi 2019 Temmuz 23 ü yazıyor yani Ağustos celp döneminde gideceğim ama şubat celp döneminde gitmek istiyorum şimdi dilekçe versem kabul olur mu?

  1. admin dedi ki:

   askerliğini tecil ettirmiş olanlar tecili bozdurup erken celp ile askere gitme şansı oluyor. Ancak hiç tecil yaptırmayıp askerlik çağı geldiğinde askere gidenlerin erken celp başvurusu kabul edilmiyor.

  2. Mehmet dedi ki:

   Üniversite nedeniyle 2022 ye kadar tecil vardı, bozdurup yoklama işlemlerimi yaptırdım. Dün şubeye gidip erken sevk dilekçesi verdim Şubatta gitmek için fakat oradaki görevli bütün celp dönemlerini beklediğin ile kalırsın dedi şimdi 2019 şubat celp döneminde gitme şansım var mı yok mu acaba?

  3. admin dedi ki:

   Merhaba. Verdiğiniz bilgiler ne yazık ki yeterli değil. Yaşınızın 19 olduğunu tahmin ediyoruz. Şayet öyleyse askerlik çağına henüz girmemişsiniz demektir. 2019 yılı itibariyle askerlik çağınıza girecekseniz memleketinizin celp dönemi hangisiyse o celp döneminde askere gidersiniz.

  4. Mehmet dedi ki:

   1999 Nisan doğumluyum, ay olarak 20 ye girdim fakat yıl olarak 2019 da gireceğim,yani vermiş olduğum dilekçenin hiç bir faydası olmaz mı?

  5. admin dedi ki:

   Herhangi bir tecil olmadan askerlik çağınıza girmenizle askere gidiyorsunuz. Bu gibi durumlarda erken celp dilekçesi kabul edilmiyor. Siz erken celp dilekçesi verebilirsiniz buna bir engel yok ama kabul edilme olasılığının çok ama çok düşük olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca memleketenizin hangi celp döneminde asker vereceğiniz de bir süre sonra öğrenebilirsiniz. Belki de şubat celp döneminde askere gitme durumunuz olabilir ki bu zaten olabilecek en erken celp dönemi.

 10. Ksmelih dedi ki:

  Ben 99 Luyum askeriyeye gittim e devlet üzerinden muayene olacaksın dediler e devletten nasıl muayene olacam

  1. admin dedi ki:

   Bu işlemler için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekiyor. herhangi bir PTT şubesinden e devlet şifresi aldıktan sonra e devlet kapısı üzerinden askerlik işlemleri bölümünden muayene için gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

 11. Ramazan dedi ki:

  05.01.2000 dogumluyum ne zaman muane olurum ne zaman askere giderim erken gitmek için ne yapmam gerek

  1. admin dedi ki:

   2000 doğumluların askerlik celp dönemleri henüz açıklanmadı. Önümüzdeki yılın ikinci yarısında açıklanacaktır. 2019’un ikinci yarısında yoklama ve muayene işlemlerinizi yaptırmanız mümkün olacaktır.

 12. hikmet dedi ki:

  merhaba ben 14.01.1999 dogumluyum askerlik muayene işlemini ne zaman yaptırmam gerek ve ne zaman askere giderim teşekküler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. 1999 doğumluların celp dönemleri MSB tarafından açıklanmadı. Bu sebeple 2019’un hangi ayında askere gideceğiniz henüz belli değil. Ekim ayında askerlik şubesine giderek yoklama ve muayene işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  2. Yasin BARAN dedi ki:

   Merhaba ben dün muayene oldum 99 doğumluyum kasım çıktı erken celp dilekçesi verdim yalnız bana boşuna veriyorsun hiç bi işe yaramaz bu güne kadar kimseye çıkmadı dediler sizce kabul olur mu ?

  3. admin dedi ki:

   Erken celp dilekçesi size de söylendiği gibi genelde kabul edilmez.

 13. Yasin BARAN dedi ki:

  ?

 14. Yasin BARAN dedi ki:

  Merhaba ben dün muayene oldum 99 doğumluyum kasım çıktı erken celp dilekçesi verdim yalnız bana boşuna veriyorsun hiç bi işe yaramaz bu güne kadar kimseye çıkmadı

 15. Yusuf dedi ki:

  Ya 18.10.2000 doğumluyum Benim ne zaman muayene olmam gerekiyor hangi ayda? Ve kaç yılında giderim? Bunu neye göre söylüyorsunuz kimse inanmıyorda.

  1. admin dedi ki:

   Tecil yaptırmazsanız 2020 yılında askere gideceksiniz. 2019 yılının kasım ayından sonra yoklama ve sevk işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Yoklama yaptırırken ne zaman sağlık muayenesi olmanız gerektiğinin bilgisi verilecektir.

  2. Yusuf dedi ki:

   2019 şubat ayından itibaren olabilirsiniz demiştiniz?

  3. admin dedi ki:

   2019 şubat 1999 doğumlular için geçerli.

 16. Yasin dedi ki:

  Ben 15.08.1998 doğumluyum muayene oldum ve verdikleri kâğıtta sevk tarihi mayıs 2 yaşıyor ama tam 20 yaşımı doldurmuyorum bulunduğum il 98/1 gönderdi bende belirlenen tarihte gider miyim ?

  1. admin dedi ki:

   MSB personel planlamasında son anda bir değişiklik olmadığı takdirde size belirtilen tarihte gidersiniz.

 17. mehmet dedi ki:

  ben 13.12.1999 doğumluyum almanyada doğdum ama şimdi adanada yaşıyorum askere ne zaman gidicem

  1. admin dedi ki:

   Eğer eğitim veya başka bir sebeple tecil yaptırmazsanız 2019 yılında askere alınırsınız.

 18. adde dedi ki:

  yaş durumu yıl hesabına göremi oluyor 2019 da 19 2020 de 20 falan ?

  1. admin dedi ki:

   Evet yıl hesabına göre.

 19. Akın dedi ki:

  Ben 25.07.1999 doğumluyum askere hangi ayda gidebilirim memleketim giresun görele 2019 un şubat ayinda gitmek istiyorum bende napmam gerek admin

  1. admin dedi ki:

   99 doğumlular için celp dönemleri henüz açıklanmadı. Şayet memleketiniz şubat celbi olmaz ama siz şubat celbinde gitmek istiyorsanız erken celp dilekçesi vermeniz gerekir.

 20. Emre dedi ki:

  Merhaba ben normalde şu anda tecilliyim kütüğe göre de mayıs gidiyorum. Okulu bu dönem bitirip tecili bozdurma gibi bir düşüncem var 98 doğumluyum 98/2 gitmem gerekirken 98/4 gidersem devre kaybı olarak mı gidiyorum nasıl oluyor?

  1. admin dedi ki:

   Tecilliyseniz devre kaybı konumuna düşmezsiniz. Teciliniz bittikten sonra sevk işlemlerinizi yaptırırsanız devre kaybı olmadan askere alınmış olursunuz.