2021 Subay Maaşları

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte 2021 subay maaşları ile alakalı olarak bilgi edinecek ve bilgi sahibi olacağız. Türkiye genelinde özellikle son birkaç senelik dilim içerisinde askeriyenin ciddi anlamda önem arz ettiğini biliyoruz. Eski dönemde yer alan askeri akademiler günümüzde yerini Milli Savunma Üniversitesi kapsamında ki yükseköğretim kurumuna bıraktı.

Kısacası artık rütbeli askerlik konusu da tamamen YÖK’e bağlı olarak hizmet veren bir üniversite olarak dikkat çekiyor. Subay maaşları ile alakalı olarak zaman içerisinde çok ciddi gelişmeler meydana geldi. Şimdi sizlere bu makalemiz ile birlikte elimizden geldiğince kapsamlı bilgiler sunacak ve detaylar üzerinde duracağız. Daha fazla merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan sorabilir ve fikir edinebilirsiniz.

Subay Kimdir?

Subay, Milli Savunma Bakanlığı kapsamında yükseköğretim (askeri akademik eğitim) alarak mezun olmuş ve mesleğe başlamış üst kademe rütbeli yönetim birimidir.

Bilindiği üzere ezelden beridir askerlik, ülkemiz ve toplumumuz için olmazsa olmaz seçeneklerden birisidir. Askeri birimlerin her türlü yönetimi ve disiplin kontrolü subaylara bağlıdır. Subay rütbeleri ile alakalı olarak da birçok kişi net olarak bilgi sahibi değil. Bu neden dolayısı ile hemen sizleri bu anlamda bilgilendirecek olursak;

 • Asteğmen
 • Teğmen
 • Üsteğmen
 • Yüzbaşı
 • Binbaşı
 • Yarbay
 • Albay

olmak üzere subay rütbeleri olarak bilinir. Tuğgeneral ile başlayan ve Orgeneral ya da Oramirel’e kadar rütbeler ise PAŞA rütbeleridir. Dolayısı ile buna göre değerlendirme yapmak ciddi anlamda önemlidir.

2021 Subay Maaşları

2021 Subay Maaşları Ne Kadar?

Milli Savunma Üniversitesi’nden mezun olarak göreve başlayan yeni subayların ya da Doğu’da görev yapan subayların maaşları ile alakalı olarak çok çeşitli alternatifler kendisini gösterir. Bu anlamda sizleri hemen bilgilendirecek olursak;

Ocak 2021 tarihinden Temmuz 2021 tarihine kadar uygulanacak Subay Maaşları
Astsubay Maaşı 5.887,56 ₺
Asteğmen Maaşı 6.209,59 ₺
Teğmen Maaşı 6.705,20 ₺
Üsteğmen Maaşı 7.060,16 ₺
Yüzbaşı Maaşı 7.697,53 ₺
Yarbay Maaşı 8.760,18 ₺
Albay Maaşı 9.467,87 ₺
Tuğgeneral Maaşı 10.885,49 ₺
Tümgeneral Maaşı 12.300,87 ₺
Korgeneral Maaşı 13.009,68 ₺
Orgeneral Maaşı 13.717,37 ₺
Maaşlara ek olarak doğuda, yurt dışında ve ohal bölgelerinde çalışanlara ek ödeme yapılır. yaklaşık 2000-4000 TL
  2020 Muhtaç Asker Ailesi Yardım Şartları Nelerdir ?

Subay, Türk Silahlı Kuvvetlerinde asteğmenden orgeneral ve mareşale, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında asteğmenden oramiral ve deniz mareşaline kadar olan rütbelerde görev yapan askeri zümredir. Subay, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetici sınıfıdır. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında TSK’nın personel temin politikası tamamen değiştirildi. Harp Okullarının kapatılmasıyla birlikte Milli Savunma Bakanlığı personel açığını kapatabilmek için çok sayıda muvazzaf veya sözleşmeli subay alımı yapıyor. durum böyle olunca çok sayıda gencimiz bu subay alımlarına ilgi gösteriyor. subay alımlarına başvuracak gençlerimiz en çok da subay maaşları ne kadar sorusunun cevabını merak ediyor.

SUBAY OLMA ŞARTLARI – SUBAY NASIL OLUNUR?

Subay maaşları; rütbeye, çalışılan birliğe, birliğin nerede olduğuna, atanılan kadronun niteliğine, personelin niteliğine, evli ve çocuklu olup olmamaya göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle subay olmayı düşünen gençleri göz önünde bulundurarak yeni mezun teğmen maaşı üzerinden subay maaşları hakkında detaylı bilgi vermeye başlayalım.

Subay Tazminatları Nelerdir, Subay Tazminatları Ne Kadar?

Subay tazminatları ile ilgili olarak yazımızın bu noktasına gelene kadar genel olarak bilgi verdik. Şimdi subay tazminatları hakkında biraz detaya girelim. Sadece subaylara değil, astsubay ve uzman erbaşlar da dahil olmak üzere tüm Silahlı Kuvvetler Personeline görevlerinin, kendilerinin ve birliklerinin niteliklerine göre maaşlarına ek tazminat ödenir. Şimdi en çok verilen belli başlı subay tazminatlarını sıralayalım.

 • Asteğmen Doğu Tazminatı: İç Güvenlik kapsamında Doğu ve güneydoğuda bulunan özellikle kırsaldaki birliklerde görev yapan asteğmenlere verilir. Birliğin bulunduğu yere göre 1100 TL veya 20000 TL’dir.
 • Asteğmen Ada Tazminatı: Kıbrıs’ta görev yapanlara ödenir. 2020 yılı için Kıbrıs Ada Tazminatı 700 TL
 • Asteğmen Hudut Tazminatı: Hudut birliğinde görev yapanlara ödenir. 2020 yılı için 200 TL’dir.
 • Asteğmen Takım Komutanı Tazminatı: kadro görevi takım komutanı olan asteğmenlere ödenir. 2020 yılı için yaklaşık 250 TL’dir.
 • Asayiş Tazminatı: Jandarma olan asteğmenlere ödenir. Birliğin bulunduğu yere göre 700 TL’ye kadar çıkabilmektedir.
 • Komando Asteğmen Tazminatı: Komando asteğmen maaşı eşitlerinden 500 TL fazladır. Komando tazminatı yaklaşık 700 TL’dir.
 • Jandarma Asayiş Tazminatı: jandarma olan asteğmenlere ödenir. Yaklaşık 700 TL civarındadır.
 • Asteğmen Özel Hizmet Tazminatı: öğretmen, doktor gibi meslek kurasıyla görev yapan ve NATO Barış Gücü bünyesinde Bosna, Kosova gibi yerlerde görev yapan asteğmenlere ödenir. Her bir meslek gurubu için tazminat tutarı değişiklik göstermektedir.
 • Eş ve Çocuk Tazminatı: evli ve eşi çalışmayan asteğmenler 450 TL maaşa ek ödeme alır. Ayrıca çocuklar için çocuğun yaşına göre değişmekle birlikte 40 – 80 TL arası çocuk yardımı da alınır.
  Dublör Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.