e-Devlet Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde şu dönemde özellikle ilgi gören e-Devlet yardım parası başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt verme yoluna gideceğiz. Koronavirüs ile mücadele içerisinde olduğumuz şu günlerde bilhassa çok ciddi gelişmeler ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz. Devlet, ekonomik olarak aldığı önlemler ile de insanlarının hayatlarının ciddi manada olumsuz hale gelmemesi için de somut adımlar atıyor. Pandemi yardım paraları kapsamında ailelere 1000 TL sosyal yardım parası gönderilecek. Devlet, artık bunun başvurularını tamamen internet üzerinden alıyor. Şimdi sizlere elimizden geldiğince bununla alakalı olarak bilgiler sunma yoluna da gideceğiz.

Koronavirüs (Pandemi) Yardım Parası Nedir?

Koronavirüs (Pandemi) yardım parası, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından insanların maddi yönden olumsuz etkilenmemesi için sağlanan 1000 TL tutarındaki yardım ödeneğidir.

Üstelik günümüzde bu yardım ödenekleri, tamamen devletin birimleri tarafından kapınıza kadar teslim edilmek sureti ile sizlere ulaştırılıyor. Bu yardımlar günümüzde 2 faz halinde tamamlandı ve devlet, 3. faz yardım paraları için başvuruları tamamen internet üzerinden alma yoluna gitti demek yanlış olmaz. İnsanların önemli bir kısmı bu yardım parasına nasıl başvuracağını bilmiyor. Bu anlamda sizlere hemen yüzeysel bilgileri sunacak ve kolay bir şekilde e-Devlet 1000 TL yardım parası başvurusu yapmanıza olanak sağlayacağız. Soru ve sorunlarınızın tamamını yorum kısımlarından bizlere ulaştırarak fikir edinme yoluna gidebilirsiniz.

e-Devlet Yardım Parası Başvurusu

Koronavirüs (Pandemi) Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu yardım parası iki faz halinde bundan önceki dönemde dağıtıldı. İlçe kaymakamlıkları tarafından oluşturulan Vefa Destek Grupları ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı kolluk kuvveti olan Çarşı ve Mahalle Bekçileri para dağıtımlarını gerçekleştiriyor. Birkaç senelik dilim içerisinde özellikle böylesine ciddi bir yardım furyası görülmemişti.

Bu yardım parası bu zamana kadar toplamda 5 Milyon aileye 5 Milyar TL dolaylarında bir ödenek ile bu ekipler tarafından dağıtıldı. Devlet, an itibari ile bu yardım paralarının sınırlarını genişleterek daha büyük bir kitleye ulaşmak adına e-Devlet yardım parası başvurularını açtı. Artık herkes internet üzerinden sorunsuz bir şekilde bu yardım paraları için başvurma şansına sahip olacak. Hemen konu üzerine daha detaylı bilgiler verelim. e-Devlet 1000 TL koronavirüs yardım parası başvurusu yapmak için aşamalar aşağıdaki gibidir;

 • e-Devlet uygulamasını ya da internet adresini açın.
 • Açtıktan sonra kişisel TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Site ya da mobil uygulama üzerinde arama kısmına “yardım parası” yazın.
 • Altında çıkan seçenekler içerisinde “Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu” sekmesini göreceksiniz, bu sekmeye tıklayın. Doğrudan gitmek için TIKLAYIN.
 • Bu ekranda sizden istenen birçok bilgi bulunacaktır. Öncelikli olarak kendi TC bilgilerinizi, hane halkının sayısını ve hane halkının gelir durumunu belirtiniz.
 • Sonrasında hanenizde bulunan kişileri ve gelir durumunuzu sözlü olarak bu başvuru kutucuklarına işaretleyiniz.
 • Akabinde eviniz hanesinde bulunan kişileri de yine e-Devlet TC kimlik numaraları ile eklemenizi isteyecektir. Nüfusu evinize kayıtlı olan kişilerin tamamını bu noktada giriniz ve başvurunuzu tamamlarınız.
  2020 Kimlik ve Ehliyet Çıkarma Randevusu Nasıl Alınır?

e-Devlet, başvurular nedeni ile ciddi manada büyük bir yoğunluk yaşadığından dolayı TC kimlik numaralarının son hanesine göre başvuruları kabul edecek. Başvuru ile alakalı duyuru metni aşağıdaki gibidir;

e-Devlet sistemimiz üzerinden gerçekleştirilecek olan interaktif başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için,

TC Kimlik Numarasının son hanesi;

 • 0 olan vatandaşların Pazartesi,
 • 2 olan vatandaşların Salı,
 • 4 olan vatandaşların Çarşamba,
 • 6 olan vatandaşların Perşembe,
 • 8 olan vatandaşların Cuma

günlerinde başvuruları alınacaktır.

Cumartesi ve Pazar günleri herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.