Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor

Sosyal yardım kimlere veriliyor konusu, geçin sıkıntısı çeken vatandaşlarımızı son derece yakından ilgilendiren ve bilgi sahibi olmaları gereken bir konu. Devlet, çeşitli kurumları aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi ve ayni yardım yapıyor. Sosyal yardımı kimler alabilir? Sosyal yardımdan kimler yararlanabilir? Sosyal yardım kimler alır? Gibi sosyal yardımlaşma yardımı verilmesi ile ilgili tüm soruların cevabı yazımızda. Siz de sosyal yardım almak istiyorum diyor ve devletten nasıl maddi yardım alabilirim diye merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun. Ayrıca yazımızda sosyal yardım başvurunuzun kabul edilip edilmediğini takip edebilmeniz için sosyal yardım sorgulama işlemi nasıl yapılır adım adım tarif edeceğiz.

Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor

Ülkemizde ne yazık ki gelir dağılımında adaletsizlikler söz konusu. Halkın küçük bir kısmı zenginlik, refah ve mutluluk içinde hayatını sürdürürken geriye kalan büyük kısmı ise maddi sıkıntılar içinde zorlukla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Çok sayıda vatandaşımız, çocuklarının eğitim hayatını devam ettirebilmek, kirasını ödeyebilmek, mutfağında tencere kaynatabilmek için sosyal yardımlara ihtiyaç duyuyor.

Dar gelirli vatandaşlarımızdan büyük bölümü devletten sosyal yardım alabileceğinden habersiz veya sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır bilgisi yok. Bunların yanında çok sayıda vatandaşımızdan sosyal yardım başvurularının kabul edilmediği, ihtiyaç sahibi oldukları halde yardımlardan faydalandırılmadıkları yönünde şikayet mesajı alıyoruz. Tüm bunlar sosyal yardım kimlere veriliyor, sosyal yardımı kimler alabilir konularında toplumda bilgi eksikliği olduğunu gösteriyor. Bu sebeple sosyal yardımdan kimler yararlanabilir, sosyal yardım kimler alır gibi soruları detaylı bir şekilde cevaplandırarak konu hakkındaki bilgi noksanlığını giderelim. Böylece devletten nasıl maddi yardım alabilirim diyen tüm dar gelirli vatandaşlarımıza yol göstermiş olalım.

İLGİLİ KONULAR:

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor?

Sosyal yardımlar konusuna yaptığımız bu genel girişin ardından sosyal yardım kimlere veriliyor konusuna değinelim şimdi de. Devlet sosyal yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve belediyeler vasıtası ile yapıyor. Bu saydığımız kurumlara başvuru yapılmasının ardından, yetkililer başvuru yapanın maddi durumu ile ilgili araştırma başlatıyor. Yapılan incelemeler neticesinde büyük bir çoğunlukla herhangi bir sosyal güvencesi ve düzenli geliri olmayan, hane kişi başı geliri muhtaçlık sınırı altında olanların başvuru kabul ediliyor.

  2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır, Limiti Ne Kadar

Tabi sosyal güvence ve düzenli gelir olmaması sosyal yardım alabilmek için tek başına yeterli değil. Yani başvuranın düzenli bir işi ve geliri yok ama çalışabilecek durumdaysa sosyal yardım başvurusu kabul edilme ihtimali azalıyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar çok çeşitli. Bunun için öncelikle hangi sosyal yardımdan faydalanabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, nakdi para yardımı, gıda yardımı gibi çok sayıda sosyal yardım çeşidi mevcut. Devletin verdiği sosyal yardımlar nelerdir tümü hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıda linkini verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar Nelerdir – Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar

Muhtaçlık Sınırı Nedir? Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Muhtaçlık sınırı, devletin sosyal yardım başvurularında dikkate aldığı önemli bir husustur. Muhtaçlık sınırı, asgari ücretin üçte biri ve daha aşağısındaki gelirler için kullanılan bir tabirdir ve her yıl devlet tarafından belirlenerek kamuoyuna duyurulur. Sosyal yardım başvurularında başvuru yapanın maddi durumunun incelendiğinden bahsetmiştik. Yapılan inceleme neticesinde başvuru yapanın hanesindeki kişi başı gelir miktarı muhtaçlık sınırı altındaysa sosyal yardım başvurusu kabul edilir.

2020 yılı muhtaçlık sınırı 701,32 TL olarak açıklanmıştır. 2020 muhtaçlık sınırı verileri ile alakalı olarak da tabi ki veriler her sene olduğu gibi 2021 yılında da güncellenecektir.

İLGİLİ KONULAR:

Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı Gebelik Yardımı Sorgulama

SYDV Sorgulama – Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvuru yapıldıktan sonra, ilgili kurumlar inceleme ve onay sürecini başlatıyor. SYDV Sorgulama – Sosyal Yardım Sorgulama işlemi TC No ile e devlet üzerinden yapılmaktadır. E devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu sorgulama yapabilmek için öncelikle e Devler şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yoksa en yakın bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret ödeyerek e Devlet şifresi edinmeniz mümkündür.

  2020 Muhtaç Asker Ailesi Yardım Şartları Nelerdir ?

E devletten SYDV Sorgulama – Sosyal Yardım Sorgulama Yapmak için BURAYA tıklayın.

Ekranınıza açılan sayfada yer alan Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayarak e devlet giriş sayfasına geçiş yapın. E Devler giriş sayfasına gerekli kutucuklara TC No ile E Devlet şifrenizi eksiksiz bir şekilde girdikten sonra Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın. Bu son tıklamayı yaptıktan sonra yaptığınız sosyal yardım başvurusu sonucu hakkında bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Sorularınızı Bize Yazın

Sosyal yardımlaşma sosyal yardımları ile ilgili olarak; sosyal yardım kimlere verilir, kimler sosyal yardım alabilir konularını çok ayrıntılı olacak şekilde açıklamış bulunuyoruz. Sosyal yardımlaşma sosyal yardımlar kimlere verilir konusu hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Yetkin yazar ekibimiz konu hakkındaki tüm sorularınıza titizlikle yanıt vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 53 YORUM
 1. blank Tuğçe batu dedi ki:

  Benimde eşim cezaevinde 10 aydır ben tek kalıyorum 10 aylikta bı bebeğim var evim kira gecinemiyorum çalışamıyorum çocuğuma bakicak kimse olmadığı için lütfen banada yardım edin

 2. blank Bayram AKINCI dedi ki:

  Ben bir ilçe belediyesinde sözleşmeli olarak çalışıyorum.İki çocuktan sonra,ikizlerim oldu. Altı kişilik bir aileyiz.Anne ve babamdan ayrı oturuyorum.Bez,mama yardım talebi amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumuna başvurdum.Annemin üzerinde araba (Altıda bir hisseli otomobil ) gözüktüğü için yardım alamazsın dediler.Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   Merhaba Bayram bey,
   Online Sorgula ailesine soru yönelttiğiniz için teşekkürler. İkamet ettiğiniz adreste yer alan Sosyal yardımlaşma vakfı tarafından, yardım almanıza engel olarak annenizin mal varlığı gösterildiyse bu durumda maalesef yapacak hiçbir şey yok. Kuruma bilgi almak için tekrar başvurmanızı öneriyoruz.

 3. blank Alim dedi ki:

  Benim eşim çalışmıyor hemde hamile 2 kızım var doğumda yardım alabilirmiyim benim düzenli işim yok çalışmıyorum gelirim yok ev kiramı veremiyorum

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   Merhaba Alim bey,
   Günümüzde devlet tarafından süt parası ve doğum parası adı altında yardımlar yapılmaktadır ancak düzenli olarak sigortanızın olmadığı göz önünde bulundurulursa bu yardımlardan alamazsınız. Bu nedenle en yakın Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne gitmeniz ve bilgi almanız faydalı olacaktır.

 4. blank MAHMUT dedi ki:

  Ben mevsimlik işçiyim 6 ile 7 ay gibi işim olmuyor düzenli bir gelirim yok ev babamın evi kirada değilim gelir testi için gittim durumumu bildirdim 3 kez gittim yardım vakfına her seferinde red cevabı geldi her işte de çalışamıyorum adamlara söylediğim halde yardım red edildi gss borcu da çıkarıldı durum çok iyi değil ne yapabilirim.

 5. blank Medine dedi ki:

  Vatandaslik alan suriyelileri yardim alabilirmi

  1. blank Bilgi Merkezi dedi ki:

   Merhaba,

   Düzenli yardımları alamazsınız. Dönemsel olarak yapılan kaymakamlık yada belediye yardımlarını alabilirsiniz.

 6. blank Selime dedi ki:

  Esime bosanma davasi actim suan annemde kaliorum 2kizim war biri 2 biri 4 yasindaa annnem babam emekli.ama bana hicbi sekilde yardmci.olmuorlar sirf kocammdna bosaniorum.diee beni bezdirmye calioslar sizdr yardim istesem ulasabilirmiyim . Calismiorumda cocualrma bakacak kimse yok

 7. blank Hatice dedi ki:

  Merhabalar ben 22 yaşındayım ailemin maddi sıkıntılarından dolayı beni lisede okutmadılar şimdi kendi imkanımla liseye başladım açık öğretim lisesi, ben birde kredi çekmiştim yarısını ödedim ama şuan ödeyemediğim için icralık olmak üzereyim işten çıkarılınca, acaba bana sosyal yardım yapılır mı? Annemin bankada 3000 TL parası var vermiyor bide ona icra takibi sırasında el konulur mu (annem babam ayrı annemle kalıyorum ben)

  1. blank admin dedi ki:

   Kredinize anneniz kefilse söz konusu bankadaki para için icra takibi başlatılabilir aksi durumda o parayı alamazlar. Sosyal yardım için maddi durumunuzun değerlendirilmesi gerekir.

  2. blank Veysel dedi ki:

   Bizim gecekondu riski var diye belediye yıktı gecekondu babamın üstüne oldugu için kira yardımı alamıyorum gecekondu arsasını östüme alsam kira yardımı alabilir iyim. Babam rahmetli oldu