2020 Sözleşmeli Er Maaşı (Güncel) – Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

2020 Sözleşmeli er maaşı, profesyonel olarak askerlik yapmak isteyen gençlerimizi son derece yakından ilgilendiren bir konu. Profesyonel orduya geçiş çalışmalarına son yıllarda hız veren Milli Savunma Bakanlığı sık sık sözleşmeli er alımı yapıyor. Sözleşmeli er maaşları konusu ile ilgili olarak; Sözleşmeli er maaşı ne kadar? Sözleşmeli er doğu maaşı ne kadar? Sözleşmesi biten sözleşmeli er ne kadar ikramiye (tazminat) alır? Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Hava Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ne kadar? Sözleşmeli er maaş hesaplama nasıl yapılır? Gibi sözleşmeli erlerin maaşları, tazminatlar (ikramiye) ve özlük hakları konusunda bilmeniz gereken tüm hususların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Sözleşmeli Er Alımı

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yıllardır profesyonel askerliğe geçiş için adımlar atıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonelleşmesi adına atılan en önemli adım hiç kuşku yok ki sözleşmeli er alımı. Her yıl binlerce gencimiz Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde şanlı ordumuzda istihdam ediliyor. Askerlik  onurlu ancak bir o kadar da zor ve fedakarlık gerektiren bir meslek. Buna paralel olarak da sözleşmeli er maaşları Türkiye gelir ortalamasının üzerinde. Durum böyle olunca çok sayıda gencimiz sözleşmeli er alımı ilanlarını takip edip başvuru yapıyor. Askerliği meslek olarak seçmeyi düşünenler için, sözleşmeli er maaşları, tazminatları26 ve özlük hakları ile ilgili bilmeleri gereken tüm hususları cevaplamaya başlayalım.

NASIL SÖZLEŞMELİ ER OLUNUR – SÖZLEŞMELİ ER OLMA ŞARTLARI

Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli er başvurusu yapmayı düşünen gençlerimizin en çok merak ettiği hususların başında sözleşmeli er maaşı ne kadar olduğu geliyor. Sözleşmeli er maaşı ne kadar olacağı; hizmet yılına, atanılan kadro görevine, görev yapılan birliğin doğuda veya batıda olmasına, evli ve çocuk sahibi olmaya göre artış göstermektedir. Bu sebeple sözleşmeli er maaşları için tek bir sabit rakam söylemek mümkün değil. Ancak sözleşmeli er maaşı günümüz itibariyle 4.000 TL’den başlayıp 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Maaşlar, sözleşmeli er’in görev alacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

GARDİYAN OLMA ŞARTLARI – NASIL GARDİYAN OLUNUR?

GARDİYAN MAAŞLARI NE KADAR?

Sözleşmeli Er Doğu Maaşı Ne Kadar?

Yukarı da da bahsettiğimiz üzere sözleşmeli er maaşları çeşitli sebeplerle artıp azalabiliyor. Sözleşmeli er maaşını en çok yükselten ve 5000 TL’nin üzerine çıkaran durum ise doğu görevi. Sözleşmeli er alımı en çok Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılıyor. Kara Kuvvetleri, istihdam ettiği sözleşmeli personeli tahmin edileceği üzere büyük oranda doğuda görevlendiriyor. Operasyon bölgesi olması ve terörle mücadele yürütülmesi sebebiyle doğuda görev yapmak zor ve cesaret isteyen bir iş. Bu yüzden sözleşmeli er maaşı doğu görevinde bir hayli yükseliyor.

  2020 Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

Doğudaki bir birlikte görev yapan birinci yılındaki bir sözleşmeli er yaklaşık olarak 4400 TL civarında maaş alır. Hizmet yılı arttıkça maaş da artar. Yedinci hizmet yılındaki bir sözleşmeli er, evli ve çocuk sahibi olması halinde yaklaşık 5000 TL civarında maaş alır. Sözleşmeli er maaşları görev yerleri sebebiyle Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinde bu denli yüksek olamıyor. Bu verdiğimiz rakamlar doğuda görev yapan Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları.

Sözleşmeli Er Tazminatı Ne Kadar?

Sözleşmeli er olarak hizmet edenler görevlerini tamamladıklarında tıpkı uzman çavuşlar gibi tazminat yani diğer adıyla ikramiye ödemesi alır. Sözleşmeli er ikramiyesi ne kadar olacağı hizmet yılına göre tespit edilmektedir. Sözleşmeli erler ilk olarak 3 yıl sözleşme imzalar.  3 yıllık sözleşmeyi tamamlayanlar, yeni sözleşme imzalamak istemez ve görevi bırakırlarsa günümüz itibariyle yaklaşık olarak 45 Bin TL ikramiye almaya hak kazanırlar. Sözleşmeli er ikramiye hesaplama maaşa göre yapıldığından bu rakam her yıl artmaktadır.

Sözleşmeli erler 3 yıllık sözleşmeyi tamamladıktan sonra eğer isterlerse 4 yıllık bir sözleşme daha yapma hakkına sahiptir. Sözleşmeli erler toplamda 7 yıl görev yapabilirler. 7 yıllık görev süresini dolduran bir sözleşmeli er tazminatı 95 Bin TL’nin üzerinde olacaktır. Yani 7 yıl boyunca vatana hizmet eden bir sözleşmeli er görevini tamamladığında yaklaşık 100 Bin TL bir tazminat almaya hak kazanır. Sözleşme süresi bitmeden sözleşmesi fesh edilenler de bu tazminat ve ikramiyeyi almaya hak sahibidirler.

UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI – NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR?

UZMAN ÇAVUŞLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI

Sözleşmeli Er Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli er ne kadar maaş alır konusuna açıklık getirdikten sonra şimdi de sözleşmeli er özlük hakları nelerdir sorusuna yanıt vermeye başlayalım.

  Askerlik Borçlanması Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Sözleşmeleri Er ve Erbaşa Tanınan Haklar;

 • Sözleşmeli er ve erbaşların tüm barınma, giyecek, bakım, ikmal ve iaşe hakları, ön sözleşme dönemini de kapsayacak şekilde devlet tarafından karşılanır.
 • Sözleşmeli erbaş ve er adayları, ön sözleşmenin imzalandığı andan itibaren, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sigortalı olurlar ve SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hak kazanırlar.
 • Sözleşmeli er adayları ön sözleşmeye imza atıp eğitim birliğinde eğitime başladıklarında sözleşmeli er maaşının üçte ikisi oranında aylık almaya başlar. Eğitim safhasının tamamlanması ve sözleşmenin imzalanmasının ardından tam maaş alınır.
 • Sözleşmeli er ve erbaşlar 30 günü kanuni yıllık izin, 15 günü mazeret izni olmak üzere yılda toplam 45 gün izin hakkına sahiptir.
 • Askerliğini yapmadan sözleşmeli er olanlar, 3 yıl sözleşmeli er olarak görev yapmaları halinde askerliklerini yapmış sayılır.
 • İlk sözleşmenin süresinin dolmasının ardından gerekli şartları taşıyanlar, uzman erbaş (uzman çavuş – uzman onbaşı) ve astsubay olmak için başvuru yapıp sınavlara katılabilirler.
 • Sözleşme süresinin dolmasının ardından yeni sözleşme imzalamayan sözleşmeli erler, hizmet yılı süresine göre tazminat almaya hak kazanır.
 • Sözleşme süresi dolan sözleşmeli er ve erbaşlar, sözleşme fesih sebebine bağlı olmak kaydıyla, hizmet süresi kadar veya hizmet süresinin yarısı kadar süreyle SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam eder.
 • Sözleşmeli er veya erbaş olarak 7 yıl hizmet süresini tamamlayanlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddelerindeki şartları taşımaları halinde devlet memuru kadrolarına atanabilirler.

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR?

ASTSUBAYLAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ASTSUBAY MAAŞLARI


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 251 YORUM
 1. BC1428 dedi ki:

  6 ay + 30 ay olarak sözleşme yapılırsa tazminattan faydalabilir miyim?

 2. blank furkan dedi ki:

  sözleşmeli erler üç sene sonra ne kadar tazminat alır

 3. blank Ramazan dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli erlere hafta sonu evci izni varmı bilgi verirseniz sevinirim

  1. blank Online Destek dedi ki:

   Evet izin alabilirsiniz.

 4. blank Muhammet dedi ki:

  Sözleşmeli er ilk 3 yıl içinde görev yaparken jandarma lojistik uzman çavuş mülakatlarına girebilir mi kazanırsa geçiş yapabilir mi ve beylik tabancası alabilir mi?

 5. blank Emrah öztürk dedi ki:

  Merhaba hocam iyi günler sözleşmeli er olarak gorev yapıyorum 7 yıl hizmet sonunda memurluk hakkımiz var bu konu hakkında detaylı bilgiye sahipmisiniz ve 7 yıl sonunda aldığımız toplu tazminatı memurluğa geçiş yaptığımizda alabiliyormuyuz teşekkür ederim.

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Memuriyet hakkınız açıktan atama usulü atama ile mümkün. Konu ile ilgili olarak uzman erbaşlıktan memurluğa geçiş başlıklı bir yazımız var. Yazının başlığı sizi yanıltmasın aynı şartlar sözleşmeli erler için de geçerli. Bu yazıyı okuyarak detayları öğrenebilirsiniz.

 6. blank Yusuf dedi ki:

  İyi günler 20 yaşını doldurmadan sözleşmeli er yapabilirmiyiz

  1. blank admin dedi ki:

   Sözleşmeli er başvurusu yapabilmek için 20 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekir.

 7. blank Kerim dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben sözleşmeli er eğitimine katıldım sözleşmemizi yaptık ve görev yerim açıklandı gittik görev yerimde biz tekrar sağlık kontrolüne sokulduk ve elendik şuan sıhhi izinde gösteriliyoruz maaşlarımız devam ediyor benim tazminatı hakkım varmıdır acaba sonunda sözleşmem fesih olursa

  1. blank admin dedi ki:

   Sözleşmeniz sizin isteğiniz ve kusurunuz dışında fesh edilirse sözleşme sürenize göre tazminat durumu söz konusu olabilir.

 8. blank ali dedi ki:

  26 kasim 2018 sozlesmeli er icin basvuru yaptim sonuclar ne zaman aciklanir

  1. blank admin dedi ki:

   Başvurular sonrasında mülakatlara katılmanız gerekir. Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini e devlet üzerinden sürekli kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

  2. blank Isa dedi ki:

   E devlet uzerinden nasil bakacagiz peki

  3. blank admin dedi ki:

   başvuruda irtibat için bilgiler vermiş olmanız gerekir. Öncelikle bu irtibat kanallarından mesaj olup olmadığını günlük olarak kaydedin. E devlet sistemine giriş yaptığınızda adınıza bir bildirim olduğunda sistem zaten size uyarı verecektir.

 9. blank Tahsin dedi ki:

  Merhaba admin sözleşmeli er olarak başvuru yapmak istiyorum fakat 0 1.06.92 doğumluyum başvuru için 25 yaş arası sınırı geldi diye okuyorum heryerde. Peki uzman erbşlığa başvuru yapsam olur mu ortaokul mezunuyum

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Uzman erbaşlıkta yaş sınırı 27. Şuan hala devam eden bir alım ver ve ortaokul mezunları da başvurabiliyor.

 10. blank Tahsin dedi ki:

  Mrb iyi günler. Sözleşmeli er alımına 25 yaş sınırı geldi diye okuyorum heryerde bende başvuru yapmak istiyorum ama 1.06.92 doğumluyum ayrıca tarihler geçti herhalde bi türlü başvuru formunu bulamıyorum. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

 11. blank ismet dedi ki:

  merhaba admin ben 16.08.2018 sözleşmeli erliğe başvurdum geçtim sağlık raporumda olumlu ve ankaraya gitti beni ne zaman çağıracaklar eğitime daha çağırmadılar da bu kadar uzun sürmesi normal mi

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Çağrının ne zaman yapılacağı konusunda net bir tarih vermek ne yazık ki mümkün değil. Bunun sebebi ise güvenlik soruşturması. Mülakatlarda başarılı olup sözleşmeli er olmaya hak kazananlar güvenlik soruşturmasına tabi tutulur. Eğitim başlangıç tarihine kadar soruşturma sonuçlanmamış olursa bir sonraki döneme kalma durumu söz konusu oluyor.

 12. blank ismet dedi ki:

  merhaba kardeşim benim 2 sorum var cevaplarsan sevinirim
  1:) Ben 18.08.2018 erliğe başvurdum kazandım sağlık raporum da gitti eğitime ne zaman çağırılırım?
  2:)Eğitime gidince orda da boy kilo endeksine bakıyorlar mı ?
  cevaplarsan gerçekten çok mutlu olurum lütfen cevapla ya:)

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Çağrının ne zaman yapılacağı konusunda net bir tarih vermek ne yazık ki mümkün değil. Bunun sebebi ise güvenlik soruşturması. Mülakatlarda başarılı olup sözleşmeli er olmaya hak kazananlar güvenlik soruşturmasına tabi tutulur. Eğitim başlangıç tarihine kadar soruşturma sonuçlanmamış olursa bir sonraki döneme kalma durumu söz konusu oluyor. Eğitim başlangıcında boy kilo ölçümü ve spor testi yapılması eğitimcilerin inisiyatifinde. Bu işlemler kursiyerlerin fiziki yeterlilik seviyeleri tespit için yapılabilir ancak yapılsa dahi eleme maksatlı olmayacaktır.

 13. blank Müslüm dedi ki:

  İyi gunler sözlesmeli erler görev halinde ilk aylarinda kan parasi veya tazminat gibi bisey aliyorlarmi görevin baslarinda tabiki

 14. blank Alper Deniz dedi ki:

  Merhaba öncelikle 2 sorum var cevaplarsanız çok sevinirim

  1.si eğitim boyunca alacağımız ücret ne kadar ? Doğuda yaptığımızı var sayar isek.

  2.si 3 yıllık sözleşmemiz dolduğunda sadece 4 yıllık mı sözleşme yapabiliyoruz yoksa 2 yıllık olarak yapabilir miyiz ?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Sözleşmeli erlik ilk sözleşme 3 yıl, ikinci sözleşme 4 yıl olmak üzere 7 yıl yapılabilmektedir. Üç yıllık ilk sözleşme sonrasında uzman çavuşluğa geçiş hakkı söz konusu. Yapılacak sınavlarda başarılı olunması halinde uzman erbaş olunabilir. Eğitim süresince 2500 TL üzerinde bir maaş söz konusu.

 15. blank Onur dedi ki:

  merhabalar sözleşmeli erlk yapıyorrum 3 yıldır onumuz ay sözleşmem bitecek tazmınat alıp ayrıldıkdan sora dısardan uzmanlıga basvurabılırmıyım acaba _?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Sözleşmenizi tamamladıktan sonra şayet yaş şartını taşıyorsanız dışarıdan başvuru yapabilirsiniz. Ancak göreve devam ederken sözleşmeli erlikten uzman erbaşlığa geçiş başvurusu yaparsanız şansınız daha yüksek olur.

 16. blank ömer dedi ki:

  s.a bn evliyim sözleşmeli er ola bilrmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Evli olmak sözleşmeli er olmaya engel teşkil etmez.

1 4 5 6