Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası

Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası Ne Kadar sorusu yüz binlerce gencimizi son derece yakından ilgilendiren bir konu. Bakaya ve yoklama kaçağı durumuna düşenlere asker kaçağı olarak geçirdikleri sürelere göre idari para cezası yaptırımı uygulanıyor. Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası Ne Kadar? Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası Nereye Ödenir? Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası Ödenmezse Ne Olur? Yoklama Kaçağı Bakaya Para Cezası Affedilir Mi? Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezasına itiraz Nasıl Yapılır? Gibi konu ile ilgili akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, 2017 yılı itibariyle bakaya sayısının 450 bin olduğunu ifade etmişti. Yoklama kaçağı sayısı ile ilgili net bir rakam belirtilmemiş olsa da yoklama kaçağı sayısının bakaya sayısından daha fazla olduğu biliniyor. Yani yoklama kaçağı ve bakaya, toplam asker kaçağı konumundaki kişi sayısı 1 milyonun üzerinde. Bilindiği üzere yoklama kaçağı ve bakaya kalanlara değişen oranlarda idari para cezası yaptırımı uygulanıyor. Yani 1 milyondan fazla asker kaçağı idari para cezası ödemek durumunda.

Bakaya veya yoklama kaçağı olup olmadığınızı bilmiyorsanız veya ne kadar süredir bakaya veya yoklama kaçağı olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız e Devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işlemini yapmanız gerekiyor.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama için BURAYA tıklayın.

Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası Ne Kadar?

Konunun muhatabı sayısı bu denli çok olunca yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar ne kadar para cezası öder sorusu bir hayli sık soruluyor doğal olarak. Bakaya ve yoklama kaçağı para cezası ne kadar olacağı, asker kaçağı olarak geçirilen gün sayısına, kendi rızası ile gelme veya yakalanma durumuna göre değişiklik gösteriyor. Bakaya ve yoklama kaçağı para cezası idari para cezası kapsamındadır. Bakaya yoklama kaçağı para cezası en düşük 296 TL’den başlayarak üst sınır olarak 43978’TL’ye kadar çıkabiliyor. İdari Para cezaları her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon oranında artırılıyor. 2018 bakaya ve yoklama kaçağı para cezası ne kadar olacağı devlet tarafından açıklandığında siz okurlarımızla sitemizden güncel olarak paylaşacağız.

  Sözleşmeli Er Görevleri Nelerdir? Ne Kadar Maaş Alır?
YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA KALANLAR İÇİN KAÇAK GEÇİRİLEN SÜREYE GÖRE İDARİ PARA CEZASI TUTARLARI
SÜRE KENDİLİĞİNDEN TESLİM OLANLAR YAKALANANLAR
0 AY – 4 AY 296 TL 1.187 TL
4 AY – 1 YIL 593 TL 2.376 TL
1 YIL – 2 YIL 890 TL 3.564 TL
2 YIL – 3 YIL 2.079 TL 5.943 TL
3 YIL – 4 YIL 3.268 TL 8.320 TL
4 YIL – 5 YIL 4.456 TL 10.696 TL
5 YIL – 6 YIL 5.645 TL 13.073 TL
6 YIL – 7 YIL 6.833 TL 15.450 TL
7 YIL – 8 YIL 8.022 TL 17.829 TL
8 YIL – 9 YIL 9.211 TL 20.206 TL
9 YIL – 10 YIL 10.399 TL 22.583 TL
10 YIL – 11 YIL 11.588 TL 24.960 TL
11 YIL – 12 YIL 12.776 TL 27.337 TL
12 YIL – 13 YIL 13.965 TL 29.715 TL
13 YIL – 14 YIL 15.154 TL 32.092 TL
14 YIL – 15 YIL 16.342 TL 34.469 TL
15 YIL – 16 YIL 17.531 TL 36.846 TL
16 YIL – 17 YIL 18.719 TL 39.223 TL
17 YIL – 18 YIL 19.908 TL 41.601 TL
18 YIL – 19 YIL 21.097 TL 43.978 TL
19 YIL – 20 YIL 22.285 TL  

Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası Nereye Ödenir?

Bakaya ve yoklama kaçağı para cezası nereye ödenir konusunda kamuoyunda bir kafa karışıklığı söz konusu. Yoklama kaçağı ve bakaya para cezaları vergi dairelerine veya adliyelerde idari para cezalarının tahsil edildiği ödeme veznelerine yapılabilmekte. Diğer tüm idari para cezalarında olduğu gibi bakaya ve yoklama kaçağı para cezalarında da taksitlendirme imkanı söz konusu. İdari para cezası taksitlendirmesi vergi dairelerinden yapılabiliyor. Bu sebeple bakaya ve yoklama kaçağı para cezalarını ödemek için vergi dairelerini tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Bakaya kalmak konusu ile ilgili olarak; bakaya kalan yüksek lisans yapabilir mi, bakaya GBT’de çıkıyor mu, bakaya yakalanırsa ne olur, bakaya kalan hemen askere alınır mı gibi bakaya kalmak ile ilgili bilmeniz gereken tüm önemli hususları aşağıda linki verdiğimiz yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Tıpkı bakaya kalma durumunda olduğu gibi yoklama kaçağı olma durumunda da benzer durumlar söz konusu. Yoklama kaçaklığı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri aşağıda linkini verdiğimiz yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

  2020 Muhtaç Asker Ailesi Yardım Şartları Nelerdir ?

BAKAYA KALMAK NEDİR – BAKAYA KALMA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

YOKLAMA KAÇAĞI NEDİR – YOKLAMA KAÇAĞI OLMA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Bakaya Yoklama Kaçağı Para Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Yoklama kaçağı ve bakaya para cezası tutarları yukarıda verdiğimiz listede de görülebileceği üzere 40 bin liranın bile üzerinde olabiliyor. Bu para cezası tutarları bazı kişilerin ödeme gücünün çok çok üstünde. Durum böyle olunca da bakaya yoklama kaçağı para cezası ödenmezse ne olur, hapis cezası alır mıyım endişe sarıyor çok kişiyi. İlk olarak belirtmeliyiz ki bakaya ve yoklama kaçağı para cezası idari para cezası olduğu için kesinlikle hapis cezasına çevrilemez adli sicile işlenemez. Ancak para cezası ödenmemesi halinde amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun gereğinde icra ve haciz işlemleri başlatılır. Yani yoklama kaçağı ve bakaya para cezası ödenmemesi halinde kamu haczi yapılır ve bu ceza bu şekilde tahsil edilir. Bakaya ve yoklama kaçağı para cezası ödenmezse tahsil işlemi kişi askerliğini bitirinceye kadar ertelenir.

İLGİLİ KONU:

ASKERLİK TECİL ETTİRME

 

Yoklama Kaçağı Ve Bakaya Para Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Tüm idari para cezalarında olduğu gibi yoklama kaçağı ve bakaya para cezasına da itiraz etmek mümkün. Yoklama kaçağı ve bakaya para cezasına itiraz Sulh Ceza Hakimliğine yapılmaktadır. Para cezası itiraz süresi tebliğ yapıldıktan sonra 15 gündür. Şayet 15 gün içinde itiraz yapılmazsa para cezası kesinleşir.

Sorularınızı Bize Yazın

Bakaya para cezası ve yoklama kaçağı para cezası hakkın akıllara gelebilecek tüm soruları ayrıntılı bir şekilde yanıtlamış bulunuyoruz. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yazar ekibimiz tüm sorularınıza j-hızlı ve doğru bir şekilde yanıt vereceklerdir.

  Askerken Nasıl Uzman Çavuş Olunur? 2020 Şartları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  Yoklama kaçağı 2 3yıl olsak mahkeme açılsa hapis cezası gelirmi

 2. Ahmet dedi ki:

  Hocam 530 gün yoklama kaçağıydım muayene olduktan 1 ay sonra tebliğ heldi 3255 TL idari para cezası askerliğimi tamamlasam bu ceza silinirmi veya ödeyecek durumum olmadığı için kendiliğinden silinirmi veya silinmesi için yapabiliceğim birşey varmıdır

 3. Ahmet dedi ki:

  Hocam merhaba bakaya kaldıktan sonra yüksek lisansa kayıt yaptıracağım yüksek lisans sırarsında askerliğe bedelli başvurma şansım var mı

 4. ibrahim dedi ki:

  tecil hakkim 6 ay once bitti fakat ben 2. universite yi okumak istedigim icin yoklama yaptirmadim ve yoklama kacagi olarak gorunuyorum universiteyi kazandim fakat bu durumdan dolayi kayit yaptiramadim aslerlik subesine gidip tecil ettirebilir miyim ? para cezasini hemen alirlarlar mi ?

  1. Ahmet dedi ki:

   Hocam 530 gün yoklama kaçağıydım muayene olduktan 1 ay sonra tebliğ heldi 3255 TL idari para cezası askerliğimi tamamlasam bu ceza silinirmi veya ödeyecek durumum olmadığı için kendiliğinden silinirmi veya silinmesi için yapabiliceğim birşey varmıdır

 5. özgür dedi ki:

  ben 2 gün yoklama kaçağı cezası aldım 189 lira adresime tebliğ geldi ama 15 20 gün geçti hala ödemedim faiz uygulanmışmıdır ve bu parayı askerlik bittikten sonra ödeyebilir miyim ?

 6. Emre dedi ki:

  Bakaya idari para cezasi hangi kurum tarafindan teblig edilir? Askerlik islemlerimi yaptirdim 1bucuk ay gecti teblig edilmedi. Itiraz etmem icin once teblig edilmesi mi gerekiyor

  1. erkan akkus dedi ki:

   evet

 7. Meriç dedi ki:

  Barısta ve seferde Elverişsizdir raporu aldım 10 gun önce. 393 lira yoklama kacagı cezamı sıldı askerlik subesı. Birde ondan önce 150 liralık yoklama kacagı cezam vardı. Bunu sılemeyız tebligat gönderilmiş cunku dedi. İstemezsen ödemene gerek yok faiz işlemiyor af gelıcek zaten dedi. Bu cezayı ödememem bir sorun yaratır mı? Polis cevırmelerınde cezayı öde VS derler mi? Tesekkürler.

  1. Bilgi Merkezi dedi ki:

   Merhabalar,

   Bu tarz cezalar için devlet bazı dönemler af çıkartıyor. Cezanıza çok az miktarda faiz gelir.

 8. aytaç dedi ki:

  merhaba.benim bakaya olduğum süreye göre ceza tutarım yaklaşık 12 bin civarında.ama vergi dairesinden bana çıkarılan borç tutarı 890tl.daha sonra borç çıkacakmıdır.teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Size belirtilen rakam nihai borç tutarınızdır.

 9. özkan dedi ki:

  tecilimi yaptırdım. yoklama kaçağı cezasının kapıma geleceğini söyledir. lakin 1 aydan fazla oldu gelmedi. ben bu cezayı nasıl nereye ödeyeceğim. biryerdende bakıp öğrenemiyorum.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. idari para cezasını vergi dairelerinden veya adliyelerdeki idari para cezası tahsilatı yapan veznelerden ödeyebilirsiniz.

 10. Ahmet dedi ki:

  1 yıl yoklama kaçagı olarak askerlige başvurup hastalıgımdan dolayı askerlikten muafiyet yani askerlige elverişli degildir kagıdı aldım. Bu 1 yıllık yoklama kaçagı cezasını ödemek zorundamıyım. Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Devlet bildiğiniz gibi tahakkuk ettirdiği para cezalarını genelde tahsil yoluna gider. Ancak siz durumu mahkemeye taşıyabilirsiniz. Mahkeme sonucunda alacağınız olumlu bir hüküm cezanızın iptalini sağlar.

 11. Evren dedi ki:

  polis tarafından yakalandım lise ögrencısıyım acık ögretımde kendılıgınden tecil oluyor sanıyordum gıdıp tecil ettirdiğimde bana yoklama kacagı cezan var dediler ne kadar oldugunu bılmıyorum hala ödeyemedim e devletten vergi borcuna baktıgımdada cıkmıyor bunu kesın ve net olarak nereden ogrenebılırım ve odemezsem ne olur ?

  1. admin dedi ki:

   Söz konusu para idari para cezasıdır. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra ödenebilir. Para cezanız hakkında detaylı bilgiyi askerlik şubenizden alabilirsiniz.

 12. Mehmet dedi ki:

  Yoklama idari para cezasi 400 tl verildi 1.5 ay odemedim şimdi gidecem faizle artmismidir ne kadardır tahminenn

  1. admin dedi ki:

   Devlet gecikme faizi olarak aylık yüzde 1,40 yasal faiz işletir. Yaklaşık 410 TL civarında olması gerekir.

 13. Bilal dedi ki:

  Yoklama kaçağı yım bu adli sicile gecermi bedelli çıktı yaptık diyelim. Ilerde memurluğa başvurduğumda adli sicilde veya arşiv de görünürmü?

  1. admin dedi ki:

   Yoklama kaçağı olmak adli sicile işlenmez, memur olmaya engel teşkil etmez.