2020 Öğrenci Yardım Parası Sorgulama ve Nasıl Alınır ?

Öğrenci yardım parası sorgulama ve  almak için yapılacaklar, alınacak yardımın niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Öğrencilere verilecek yardımlar devlet tarafından finanse edilebileceği gibi, özel kurum ve kuruluşlar tarafından da verilebilmektedir. Bu şekilde öğrenci yardım parası alabilmek için ilk şart, kişinin maddi olarak zorlanarak okumasıdır.

Okulu bırakmamak için büyük mücadele veren kişilere yardım ve destekler sunulmaktadır. Bunun yanında kişilerin öncelik kaynağı olabilecek durumlar yaşaması, yardım alabilmeleri için kriterlerdendir. Örneğin anne ya da babanın vefatı, anne baba ayrılı gibi durumlarda kişiler, öğrenci desteklerinden yararlanabilecektir.

Nerelerden Öğrenci Yardım Parasına Başvuru Yapabilirim?

Öğrenci yardım parasına başvuru kanalları, yardım almak istediğiniz kuruma göre değişiklik göstermektedir. Alacağınız yardım devlet tarafından düzenlenmekte ise, yapmanız gereken e- devlet üzerinden duyuruları takip etmek olmalıdır. Ancak özel destekler için yapılması gereken, yardım alacağınız kuruluşun resmi web adresini takip etmek olmalıdır. Bu web sitelerinde duyurular kısmından verilecek burslara dair bilgi alınabilmektedir. burs veren bazı kurumlar, duyurular kısmında bursları haber vermezler. Bu nedenle her bir burs verme kurumunun en iyi şekilde araştırılması, gerekli durumlarda merkezlerine gidilerek birebir  başvuru yapılması gerekmektedir.

Şirket ve kurumlardan öğrencilere verilen yardımlar, her yıl yaklaşık olarak aynı zamanlarda, Eylül, Ekim aylarında duyurulmaktadır. Kurumlar, kendi resmi internet adreslerinde duyurdukları burs başvurularına, öğrenci yardım talep formlarını da iliştirmektedir. Bu talep formlarının doldurularak firmalara ulaştırılması ile öğrenciler desteklerden yararlanabilecektir.

Alınacak öğrenci desteğinin muhatabı Kredi ve Yurtlar Kurumu ise, daha fazla takipte kalmanız gerekecektir. Çünkü bu kurumun vereceği bursların başvuruları uzatılmaz ve kurumun verdiği süre çok hızlı bir şekilde dolar. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi sitesinde Eylül- Ekim aylarında duyurusu yapılan başvurular, yaklaşık olarak 1 haftalık başvuru süresi ile yayınlanmaktadır. Duyuru üzerinde bulunan yayınlanma tarihinden itibaren 1 hafta içinde başvurunuzu online olarak yapmanız gerekir.

  İBB Sosyal Yardım Kartı Geçmiş Aylar Ödenecek Mi?

Öğrenciye Hangi Kurumlar Burs Verir?

Öğrenciye burs veren kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu
 • Ticari kuruluş ve odalar
 • Vakıf ve dernek bursları
 • İş adamlarının bireysel bazda verdiği burslar
 • Holdinglerin verdiği burslar
 • Öğrencilere burs vermek amacıyla toplanmış hayırseverlerden toplanan burslar

Bu burs kaynaklarını zorlayarak öğrenciler, kendileri için en doğru bursu bulacaklardır. Buraların internet adreslerinin, gerekirse merkezlerinin kapısı çalınarak burs ve kredi talebinde bulunulabilir.

SED Öğrenci Yardım Parasına Nasıl Başvuru Yapılır?

SED öğrenci desteği, devletin öğrencilere sağladığı burs imkanları arasında yer almaktadır. bu destekten yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gidilmesi gerekmektedir. bakanlığın ile ve ilçelerde bulunan merkez binalarına gidilerek başvuru yapılabilmektedir. Buralarda, çocuğun yaşı da dikkate alınarak öğrenciye ya da velisine bir form doldurulmaktadır. Formda verilecek bilgiler, 6 ay süre ile incelemeler sonucu teyit edilmelidir.

Formdaki gelir, gider tabloları ile ilgili bilgiler, ailenin geçim kaynakları ya da çocukların okuma durumlarının tamamı 6 aylık inceleme ile belgelenir. Sonrasında yardıma konu olan öğrenci, SED sorumlusu psikologlar tarafından görüşmeye alınmaktadır. Yapılan görüşmede çocuğun yardıma gerçekten ihtiyacı olup olmadığı, yardım almaya hak kazanıp kazanmayacağı gibi konular netleştirilir.

Bu yardımın esas amacı, çocuğun gayretini ve çalışma azmini ödüllendirmektir. Aslen çocuğun notları ve bilgisinden çok, çalışma azmi ve yapabilecekleri ödüllendirilir. Destek, kendi ayakları üzerinde durabilecek çocukların yetişmesini amaçlar. Bu nedenle destek konusunda herhangi bir teminat istenmemektedir.

SED Desteğinde İstenen Belgeler

SED yardımı için düzenlenecek evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Okunan okuldan alınmış öğrenci belgesi
 • Tam teşekkürlü hastaneden alınmış sağlık raporu
 • İş ve meslek kurslarına başvurmuşsa kurs bilgileri ve gerekli evraklar
 • Kuruluş tarafından talep edilmesi halinde özel durum beyan eden evraklar (şehir, gazi yakını olma durumunda ya da anne baba ayrılığı durumunda bildirim amaçlı kullanılabilecek evraklar)
  Yaşlılık Maaşı Tarihleri - Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatıyor 2020

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerinin Verdiği Öğrenci Destekleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden alınacak öğrenci destek paraları, farklı başlıklar altında verilmektedir. Her destek için istenen belgeler değişkenlik gösterir. Bu bağlamda kişilerden istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

Nakit, gıda, yakacak, giyecek yardımları almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Yardıma ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Barınma yardımları almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Barınma ihtiyaç raporu
 • Tapu kaydı

Sosyal Yardımlaşma Derneği Eğitim Yardımı İçin İstenen Evraklar

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne ait eğitim yardımını almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Son okul karnesi
 • Eğitim yardımına ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Şartlı eğitim yardımı almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Yardıma ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Yardım Parası Başvuruları

KYK öğrenci bursları, öğrencilere başvurusu yapıldıktan sonra yaklaşık 4 ay içerisinde verilmeye başlanmaktadır. Ekim ayında başvurusu duyurulan KYK öğrenci yardım paraları,  eğitim yılının devamındaki Ocak ayında verilmeye başlanır. Bu desteklerden yararlanabilmek için kişilerin, Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi internet adresinden gerekli formları doldurmaları gerekmektedir. direkt olarak devlete bağlı olarak verilen bu burs, yanlış beyan halinde cezai yaptırıma tabidir.

Eğer formun doldurulması aşamasında yanlış beyan verirseniz, inceleme aşamasında bu durum ortaya çıkacaktır. Bu nedenle formunu otomatik olarak iptal edilir ve tekrar başvuru yapamazsınız. Ancak bursları almaya başladıktan sonra yanlış beyan ortaya çıkarsa, verilen burs miktarı faizi ile birlikte geri alınır.

Burs, her yıl 1 defa başvuru açmaktadır. Başvurular, üniversite öğrencileri içindir. Yurt ve burs başvurusu olmak üzere iki ayrı kategoride açılan başvurulara, dilediğiniz gibi form doldurarak kaydolabilirsiniz. Formlar dikkate alınarak öğrenciler belirli bir sıralamaya sokulacaktır. Burslar için hem geri ödemeli, hem karşılıksız burs alma şansınız bulunmamaktadır.

  2020 Doğum İzni Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tek seferde yalnız 1 öğrenci yarımı türü alabilirsiniz. ancak hangi yardımı alacağınız tamamen şans eseri belirlenir. Burs ve kredi ücreti aynıdır. Ancak bursta geri ödeme yapmanız gerekmemektedir.

Vakıf ve Derneklerin Verdiği Öğrenci Yardım Paraları

Vakıflardan alınabilecek öğrenci destek paraları, her bir vakıf için ayrı ayrı kontrol edilmelidir. Öğrencilere burs veren vakıflar Sabancı, Koç gibi köklü vakıflar olabileceği gibi, yerel dernekler de olabilmektedir. Özellikle üniversite öğrencilerinin memleketlerine ait vakıfları ve üniversite okumak için gittikleri yerlere ait dernekleri kontrol etmeleri gerekmektedir. bu kapsamda örneğin Adıyamanlı bir öğrenci, okumak için Ankara’ya gitmişse, Adıyamanlılar Derneği’nden ayrı, Ankaralılar Derneği’nden ayrı burs alabilmektedir.

Ancak burada kişinin kütüğünün bulunduğu yerin önemi büyüktür. Kütük neredeyse, kişi o vakfın burslarından yararlanabilir. Bunun yanı sıra her vakfın kendi kriterleri bulunmaktadır. Bazı vakıflar sadece İstanbul’da bulunan üniversitelerde okumakta olan öğrencilere burs verir. Bazı vakıflar sadece belirli bölümlerde okumakta olan öğrencilere desteklerini göndermektedir. Bu nedenle vakıfların hangi kriterlerle öğrenci yardım parası verdiklerinin öğrenilmesi gerekir.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemi 3 farklı şekilde yapılabiliyor.

 • Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemini e devlet üzerinden e devlet şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında almanız mümkün. Şifreniz ile e devlet sistemine girdikten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sayfasına tıklayın. Açılan sayfada Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sekmesi göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sayfasına gitmek için BURAYA tıklayın.
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine giderek sorgulama işlemini yapmanız mümkün
 • Alo 183 sosyal destek hattını arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardım Kimlere Verilir

Sosyal Yardımlar Nelerdir

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Çocuk Yardım Parası

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 234 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  Sed parası e devlette gözük mü yor kayıt bulunamadı diyor

 2. blank Hacer sönmez dedi ki:

  Okul para yardımı

 3. blank Tuğba dedi ki:

  Merhaba sed ödemeleri yaz tatili aylarında da alınabiliyormu acaba öğrenebilirmiyim

 4. blank Ümmügül alkan dedi ki:

  Eşim sağ ayağını kaybetti hastalığı sürekli artıyor operasyon yapılmadığı takdirde sol ayağında kesilme aşamasına geliyor ve cezaevinde okuyan kızıma eğitim yardımı alabilirmiyiz evimiz kira

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   kuruma başvurarak alabilirsiniz.

 5. blank Gul dedi ki:

  Merhaba benim eşim. % 40 engelli calismiyor iki çocuğum okula gidiyor nasıl öğrenci yardımı alırım…

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   siz çalışıyor musunuz?

 6. blank fatma dedi ki:

  merhaba benim oglum ana okuluna gidiyor bilirsinizki ana okulunun masrafi bitmiyor oglum icin okul öncesi maaş almak istiyorum ne yapmam gerek lutfen cvp

 7. blank PINAR dedi ki:

  Bende bir ogreci okutuyorum calismiyorum babasi öldu bizede bir yardim eli uzatin cocugum okusun

 8. blank Zümrete eren dedi ki:

  İyi günler biz İstanbul’a yeni tasindik okuyan üç öğrencim var biri üniveriste okuyor 8 kisi yasadgimiz kiralik evde biz ogrencilerimizin ihtiyaçlarını karsilamakta güçlük cekiyoruz büyük sehir olamnij verdiği fazla. İhtiyaçlari karsilamakta güçlük cekiyoruz daha once nasil yardim alinir bilmiyorduk simdi internet üzerinden arastrdik başvuru süresi doldu mu acaba bu konu hakkında bilgi almak istyorum

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 9. blank Ayşe dedi ki:

  Merhaba benimde iki cocuğum var biri 4 yasında kızım oğlumda 1 gidiyor maddi durumumuz hic iyi deyil eşimde balik işinde çalışıyor yetmiyor günlük 90 tl alıyor ev kira

 10. blank Fıliz kaya dedi ki:

  Marhaba bede çocuk yardımından faydalanmak istiyorum kaç defa baş vuru yaptım ama vermediler eşimin sigortasından dolayı ama gerçekten çok ihtiyacı var çocuklarımın bu paraya 2 çocuğum okuyor ana okula giden çocuğumun kaydını silecegini suylediler adayların gecikmesinden dolayı yardım ederseniz sevinirim saygilarimla

 11. blank Fıliz dedi ki:

  Marhaba bede çocuk yardımından faydalanmak istiyorum kaç defa baş vuru yaptım ama vermediler eşimin sigortasından dolayı ama gerçekten çok ihtiyacı var çocuklarımın bu paraya 2 çocuğum okuyor ana okula giden çocuğumun kaydını silecegini suylediler adayların gecikmesinden dolayı yardım ederseniz sevinirim saygilarimla

 12. blank Arzu dedi ki:

  Merhaba ben çocuklarıma 2 ayda bir erkek çocuğuma 70 kızlarıma 80×2 yani toplamda 230 tl veriyor aylık (ortaokul 8 oğlum kızlarım 6. Sınıfa gidiyorlar) normalde internet üzerinden yapılan açıklamaya göre çocuk başı 684 lira verilmesi gereken yerde neden toplamında 230 alıyorum vakıfa gittiğimde ise böyle bir şey olmadığını söylüyorlar ne yapabilirim yol gösterir misiniz teşekkürler..

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Bahsettiğiniz yardım türü farklı. Mevcut durumda vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapmanız daha mantıklı görünüyor.

 13. blank SÜMEYYE dedi ki:

  Merhabalar ben üniversite 1.sinif öğrencisiyim. Annem ve babam ayri ve annem cok az bi nafaka alıyor bana yardim edemiyor. Sosyal yardımlaşma yardım parasına başvuru yaptım ve onaylandı. Aylık 300 tl olarak belirlendi. Ancak bu parayı tek seferlik alacağım söylendi. Bunu her ay almak için baska bir başvuruda bulunmam gerekiyor mu?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Sizin durumunuzda yardım almak için Vakıflar Genel Müdürlüğü daha iyi bir seçenek. VGM dar gelirli ailelerin çocuklarına burs veriyor.

 14. blank funda dedi ki:

  merhaba,
  17 yaşında bir kızım var. eşimden ayrıyım ve annemin yanıda yaşamaktayım. annemin sağlık sorunları nedeni ile çalışamıyorum. evin tek geliri annemin babasından bağlanan emekli maaşı ve ev kira ben bu durumda bu çocuk parasından yararlanabiliyor muyum. ve başka hangi yardımlardan yararlanabilirim?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Kızınızın eğitimi için Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

 15. blank Semra dedi ki:

  Merhaba ben eşimden ayrıyım ve 2sınıfa giden bi oğlum var işe yeni başladım Ve sigortam var ailemle ysşıyorum oğlumla birlikte.bu eğitim yardımından faydalanabilir miyim

  1. blank admin dedi ki:

   Sigortalı çalışan olmanız ve ailenizle birlikte yaşamanız devlet yardımlarından yararlanmanıza engel teşkil edecektir. başvuru yapmanıza engel bir durum yok ancak kabul edilmesi pek mümkün görünmüyor.

 16. blank Hamide dedi ki:

  Merhabalar ben esimden ayriyim 10 uncu sinifa giden bi oglum var bu egitim yardimindan nasil yararlanabilirim

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmalısınız.

 17. blank Fatma dedi ki:

  Merhaba ben ev hanımıyım benim 4 çocuğum var 3 tanesi okula gidiyor birincisi 5 sınıf ikincisi 3 sınıf üçüncğsü 2 sınıfa gidiyor benim eşim çalışmıyor maddi durumum çok düşük abilerim maddi olarak bazen yardım oluyor öğrenci pparasınıiki ayda bir 230 bazen daha düşük alıyorum. Oturduğum semte okul yok servis ücreti 350 tl veriyorum bazen servis ücreti birikiyor ödeyemiyorum okul ek masraf çıkarıyor 50 tl temizlik parası 200 tl ek kitap alamıyorum çümkü hiç bir gelirim yok lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

1 4 5 6