Öğrenci Yardım Parası Sorgulama


  Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

  Öğrenci Yardım Parası, devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara yapılmakta olan pek çok yardımdan sadece biri. Kamuoyunda çok fazla bilinmeyen öğrenci yardım parası hakkında doğal olarak vatandaşların aklında pek çok cevaplanması gereken soru bulunuyor. Onlinesorgula.gen.tr olarak sizin için öğrenci yardım parasını kimler alabilir? Öğrenci yardımı nasıl alınır? Öğrenci yardımı şartları nelerdir? Öğrenci yardımı ne kadar? Gibi öğrenci yardımı konusunda akıllara gelen tüm sorulara kapsamlı şekilde cevaplar içeren bir makale hazırladık.

  Öğrenci Yardım Parası

  Devlet, dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelere anayasada belirtilen sosyal devlet ilkesi gereğince bir takım yardımlarda bulunuyor. Bunlardan biri de dar gelirli ailelerin çocuklarının kesintisiz zorunlu eğitimlerini devam ettirebilmeleri için verilen öğrenci yardımı parası.

  İLGİLİ KONUL:

  Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

  Başta da belirttiğimiz gibi öğrenci para yardımı, dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitimlerini kesintiye uğratmadan tamamlamalarını amaçlayan çalışma. Bu kapsamda bu projenin yürütülmesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlendirilmiştir. Bakanlığa bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) adını verdiği bu programla ihtiyaç sahibi ailelere çocuklarının eğitimi maksadıyla öğrenci para yardımında bulunmakta.

  Devletin yaptığı sosyal yardımlar elbette ki öğrenci yardımı ile sınırlı değil. Devlet dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza çok çeşitli başlıklar altında nakdi yardım ve ayni yardım (giyecek, yakacak, yiyecek ve benzeri) veriyor. Devletin yaptığı bu sosyal yardımlar nelerdir ve devlet tarafından yapılan sosyal yardımlardan kimler faydalanabilir öğrenmek için aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyabilirsiniz.

  Sosyal Yardım Kimlere Verilir

  Sosyal Yardımlar Nelerdir

  Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Öğrenci Yardım Parası başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır. Bakanlık çalışanlarınca yapılan başvuru değerlendirilir ve ardından uygun görülen başvurular için dosya oluşturulur. Dosyanın açılmasının ardından başvuru yapanın gerçekten yardıma muhtaç olup olmadığı yönünde bir inceleme başlatılır. İnceleme sonunda gerçekten yardıma muhtaç olduğu tespit edilenlere öğrenci para yardımı yapılır.

    İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

  Öğrenci Para Yardımı İçin Gereken Belgeler Neler?

  Başvuruda, üzerinde T.C. kimlik numarasının olduğu nüfus cüzdanı ve yardım talep edilen çocuğun okulundan alınmış öğrenci olduğuna dair belge yeterlidir. Bu belgeler ilk başvuru için yeterli olmakla birlikte, bakanlık çalışanları ailenin gerçekten yardıma muhtaç olup olmadığının tespiti için ek bazı belgeler talep edebilir.

  Soru: Öğrenci Yardım Parasını Kimler Alabilir?

  Öğrenci yardımı konusunda cevabı en çok merak edilen, buna mukabil insanlar tarafından en az bilgi sahibi olunan soru ” öğrenci yardım parasını kimler alabilir ” hiç şüphesiz ki. Öğrenci Yardımı ile ilgili yönetmelikte  ”çocuğunun eğitim hayatını devam ettiremeyecek kadar ekonomik durumu yetersiz” şeklinde bir ifade yer alıyor. Bu ifade bir miktar muğlak ve kafa karıştırıcı. Bahsettiğimiz bu ifadeyi somutlaştırarak daha anlaşılır hale getirelim şimdi de. Öğrenci yardımı başvurusunun ilgili kuruma yapılmasının ardından, kurum yetkilileri başvuran ailenin ekonomik durumu ile ilgili bir araştırma başlatıyor. Bu araştırmada başvuran ailenin gelir durumu inceleniyor. Başvuran ailede sosyal güvenlik kapsamında çalışan olup olmadığı, üzerilerine kayıtlı ev, araba ve benzeri malların olup olmadığına bakılıyor. Çok büyük bir oranda herhangi bir düzenli geliri ve sosyal güvencesi olmayan, üzerine ev araba gibi kayıtlı malı bulunmayan ailelerin başvuruları kabul ediliyor.

  İlginizi Çekebilir:

  Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

  Çocuk Yardım Parası

  Öğrenci yardımı başvuru değerlendirmesinde muhtaçlık sınırı da dikkate alınıyor. Ailenin aylık toplam geliri hanedeki kişi sayısına bölünüyor. Ortaya çıkan kişi başı aylık gelir muhtaçlık sınırı üstünde olanların ne yazık ki başvurusu olumsuz yanıtlanıyor. Aylık kişi başı geliri muhtaçlık sınırı altında kalan ailelerin başvurusunun kabul edilmesi daha büyük bir olasılık. 2017 yılı için devlet muhtaçlık sınırını 423 TL olarak belirledi. Yani hanesinde kişi başı aylık geliri 423 TL’nin altında olanların başvurusunun kabul olma ihtimali daha yüksek. Tüm bunların yanı sıra muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi başvuruda size fayda sağlayacaktır.

    2019 Çocuk Parası Ne Kadar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  Göz At:

  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

  Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur

  Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

  Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemi 3 farklı şekilde yapılabiliyor.

  • Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemini e devlet üzerinden e devlet şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında almanız mümkün. Şifreniz ile e devlet sistemine girdikten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sayfasına tıklayın. Açılan sayfada Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sekmesi göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sayfasına gitmek için BURAYA tıklayın.
  • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine giderek sorgulama işlemini yapmanız mümkün
  • Alo 183 sosyal destek hattını arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

  Devlet tarafından 2017 yılı için tespit edilen öğrenci yardım parası miktarları ise şu şekilde:

  • Okul öncesi çocuk için aylık (anaokulu – kreş): 456 TL
  • İlköğretim öğrencisi çocuk için aylık: 684 TL
  • Orta öğretim öğrencisi için aylık: 730 TL
  • Üniversite öğrencisi çocuk için aylık: 821 TL olarak belirlenmiştir.

  Sosyal ve Ekonomik Destek adı altında dağıtılan öğrenci yardım parası temel olarak çocukların yurtlara verilmesinin önüne geçilmesi için başlatılmıştır. Çocuklarına bakacak ekonomik güçleri olmayıp çocuk yurtlarına veren ailelerin azaltılması hedeflenen bu programın geçtiğimiz yıllarda amacına ulaştığı görülmektedir. 2016 yılında toplam 79653 kişi öğrenci para yardımından faydalanmıştır. Ailelere verilen öğrenci para yardımının ortalaması ise 2016 yılı için 653 TL oldu. Uygulanan bu program sayesinde Çocuk Esirgeme Kurumu Yurtlarında kalan 11 binen fazla çocuk ailelerinin yanına dönerek eğitimlerine devam etmişlerdir.

  Sorularınızı Bize Yazın

  Öğrenci Yardım Parası ile ilgili olarak öğrenci yardım parasını kimler alabilir, öğrenci yardımı nasıl alınır öğrenci yardımı ne kadar, öğrenci yardımı başvurusu nasıl yapılır, öğrenci yardımı için gereken belgeler gibi, öğrenci yardımı sorgulama gibi bilinmesi gereken önemli konu başlıklarını tüm detayları ile izah etmiş bulunuyoruzŞayet öğrenci yardımı ile ilgili olarak aklınızdaki sorunun cevabını yazımızda bulamadıysanız lütfen yorumlar kısmına yazarak sorunuzu bize iletin. Her biri alanında yetkin olan yazar kadromuz tüm sorularınıza en güncel bilgileri kullanarak kısa süre içerisinde cevap vereceklerdir.

    2019 Fakirlik Belgesi Nereden, Nasıl Alınır | Muhtaçlık Belgesi Alma

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 234 YORUM
  1. Hacer sönmez dedi ki:

   Okul para yardımı

  2. Tuğba dedi ki:

   Merhaba sed ödemeleri yaz tatili aylarında da alınabiliyormu acaba öğrenebilirmiyim

  3. Ümmügül alkan dedi ki:

   Eşim sağ ayağını kaybetti hastalığı sürekli artıyor operasyon yapılmadığı takdirde sol ayağında kesilme aşamasına geliyor ve cezaevinde okuyan kızıma eğitim yardımı alabilirmiyiz evimiz kira

   1. erkan akkus dedi ki:

    kuruma başvurarak alabilirsiniz.

  4. Gul dedi ki:

   Merhaba benim eşim. % 40 engelli calismiyor iki çocuğum okula gidiyor nasıl öğrenci yardımı alırım…

   1. erkan akkus dedi ki:

    siz çalışıyor musunuz?

  5. fatma dedi ki:

   merhaba benim oglum ana okuluna gidiyor bilirsinizki ana okulunun masrafi bitmiyor oglum icin okul öncesi maaş almak istiyorum ne yapmam gerek lutfen cvp

  6. PINAR dedi ki:

   Bende bir ogreci okutuyorum calismiyorum babasi öldu bizede bir yardim eli uzatin cocugum okusun

  7. Zümrete eren dedi ki:

   İyi günler biz İstanbul’a yeni tasindik okuyan üç öğrencim var biri üniveriste okuyor 8 kisi yasadgimiz kiralik evde biz ogrencilerimizin ihtiyaçlarını karsilamakta güçlük cekiyoruz büyük sehir olamnij verdiği fazla. İhtiyaçlari karsilamakta güçlük cekiyoruz daha once nasil yardim alinir bilmiyorduk simdi internet üzerinden arastrdik başvuru süresi doldu mu acaba bu konu hakkında bilgi almak istyorum

   1. admin dedi ki:

    Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

  8. Ayşe dedi ki:

   Merhaba benimde iki cocuğum var biri 4 yasında kızım oğlumda 1 gidiyor maddi durumumuz hic iyi deyil eşimde balik işinde çalışıyor yetmiyor günlük 90 tl alıyor ev kira

  9. Fıliz kaya dedi ki:

   Marhaba bede çocuk yardımından faydalanmak istiyorum kaç defa baş vuru yaptım ama vermediler eşimin sigortasından dolayı ama gerçekten çok ihtiyacı var çocuklarımın bu paraya 2 çocuğum okuyor ana okula giden çocuğumun kaydını silecegini suylediler adayların gecikmesinden dolayı yardım ederseniz sevinirim saygilarimla

  10. Fıliz dedi ki:

   Marhaba bede çocuk yardımından faydalanmak istiyorum kaç defa baş vuru yaptım ama vermediler eşimin sigortasından dolayı ama gerçekten çok ihtiyacı var çocuklarımın bu paraya 2 çocuğum okuyor ana okula giden çocuğumun kaydını silecegini suylediler adayların gecikmesinden dolayı yardım ederseniz sevinirim saygilarimla

  11. Arzu dedi ki:

   Merhaba ben çocuklarıma 2 ayda bir erkek çocuğuma 70 kızlarıma 80×2 yani toplamda 230 tl veriyor aylık (ortaokul 8 oğlum kızlarım 6. Sınıfa gidiyorlar) normalde internet üzerinden yapılan açıklamaya göre çocuk başı 684 lira verilmesi gereken yerde neden toplamında 230 alıyorum vakıfa gittiğimde ise böyle bir şey olmadığını söylüyorlar ne yapabilirim yol gösterir misiniz teşekkürler..

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Bahsettiğiniz yardım türü farklı. Mevcut durumda vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapmanız daha mantıklı görünüyor.

  12. SÜMEYYE dedi ki:

   Merhabalar ben üniversite 1.sinif öğrencisiyim. Annem ve babam ayri ve annem cok az bi nafaka alıyor bana yardim edemiyor. Sosyal yardımlaşma yardım parasına başvuru yaptım ve onaylandı. Aylık 300 tl olarak belirlendi. Ancak bu parayı tek seferlik alacağım söylendi. Bunu her ay almak için baska bir başvuruda bulunmam gerekiyor mu?

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Sizin durumunuzda yardım almak için Vakıflar Genel Müdürlüğü daha iyi bir seçenek. VGM dar gelirli ailelerin çocuklarına burs veriyor.

  13. funda dedi ki:

   merhaba,
   17 yaşında bir kızım var. eşimden ayrıyım ve annemin yanıda yaşamaktayım. annemin sağlık sorunları nedeni ile çalışamıyorum. evin tek geliri annemin babasından bağlanan emekli maaşı ve ev kira ben bu durumda bu çocuk parasından yararlanabiliyor muyum. ve başka hangi yardımlardan yararlanabilirim?

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Kızınızın eğitimi için Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

  14. Semra dedi ki:

   Merhaba ben eşimden ayrıyım ve 2sınıfa giden bi oğlum var işe yeni başladım Ve sigortam var ailemle ysşıyorum oğlumla birlikte.bu eğitim yardımından faydalanabilir miyim

   1. admin dedi ki:

    Sigortalı çalışan olmanız ve ailenizle birlikte yaşamanız devlet yardımlarından yararlanmanıza engel teşkil edecektir. başvuru yapmanıza engel bir durum yok ancak kabul edilmesi pek mümkün görünmüyor.

  15. Hamide dedi ki:

   Merhabalar ben esimden ayriyim 10 uncu sinifa giden bi oglum var bu egitim yardimindan nasil yararlanabilirim

   1. admin dedi ki:

    Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmalısınız.

  16. Fatma dedi ki:

   Merhaba ben ev hanımıyım benim 4 çocuğum var 3 tanesi okula gidiyor birincisi 5 sınıf ikincisi 3 sınıf üçüncğsü 2 sınıfa gidiyor benim eşim çalışmıyor maddi durumum çok düşük abilerim maddi olarak bazen yardım oluyor öğrenci pparasınıiki ayda bir 230 bazen daha düşük alıyorum. Oturduğum semte okul yok servis ücreti 350 tl veriyorum bazen servis ücreti birikiyor ödeyemiyorum okul ek masraf çıkarıyor 50 tl temizlik parası 200 tl ek kitap alamıyorum çümkü hiç bir gelirim yok lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

  1 4 5 6