Fakirlik Maaşı Sorgulama E-Devlet

Fakirlik Maaşı Sorgulama, ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlarımızı son derece yakından ilgilendiren ve son derece iyi bilinmesi gereken bir konu. E devlet fakirlik maaşı sorgulama nasıl yapılır adım adım fotoğraflarla anlatımı yazımızda. Ayrıca fakirlik maaşı başvuru durumu sorgulama işleminin yanı sıra fakirlik maaşı konusu ile ilgili olarak akıllara gelebilecek önemli soruların cevaplarını da yazımızda bulabilirsiniz.

fakirlik maaşı sorgulama

Fakirlik Maaşı

Anayasada yer alan sosyal devlet ilkesinin bir gerekliliği olarak devletimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar ve hizmetlerde bulunuyor. Devletin yaptığı sosyal yardımların bazıları nakdi yani para yardımı şeklinde olurken bazıları ise ayni yardım (gıda, yakacak, giyecek) şeklinde gerçekleştiriliyor. Devletin yaptığı nakdi yardımların arasında fakirlik maaşı da yer alıyor. Fakirlik maaşı Vakıflar Genel Müdürlüğü vasıtasıyla hak sahibi dar gelirli vatandaşlarımıza dağıtılıyor. Fakirlik maaşı başvurusu yapan binlerce vatandaşımız haliyle yaptıkları başvurunun sonucunu merak ediyor. Başvuru sonucunu öğrenmek içinse yapılması gereken e devlet üzerinden fakirlik maaşı sorgulama işlemi. Bu yazımızda adım adım fakirlik maaşı sorgulaması nasıl yapılır fotoğraflarla tarif edeceğiz.

Devletin yaptığı sosyal yardımlar fakirlik maaşı ile sınırlı değil elbette. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve bu yardımlardan kimlerin yararlanabileceği hakkında bilgi almak için aşağıda linkleri bulunan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İLGİLİ KONULAR:

DEVLETİN YAPTIĞI SOSYAL YARDIMLAR NELERDİR?

SOSYAL YARDIM KİMLERE VERİLİR?

E Devlet Fakirlik Maaşı Sorgulama

E Devlet sistemi üzerinden fakirlik maaşı sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle e Devlet şifrenizin bulunması gerekiyor. E devlet şifreniz yoksa herhangi bit PTT şubesine giderek e devlet şifresi alabilirsiniz. PTT’den E Devlet şifresi almak için 2 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Şimdi adım adım fakirlik maaşı sorgulama nasıl yapılır görsellerle anlatmaya başlayalım.

  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Fakirlik Maaşı Sorgulama işlemi yapmak için BURAYA tıklayın.

 1. Bu tıklamayı yaptıktan sonra ekranınıza kimlik doğrulama ekranı açılacaktır. Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklamanız gerekiyor. fakirlik maaşı sorgulama
 2. Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklamanızın ardından ekranınıza aşağıda fotoğrafını gördüğünüz E Devlet sisteme giriş sayfası açılacaktır. Bu sayfada ilk olarak kırmızı daire içinde gördüğünüz kutucuğa TC kimlik numaranızı girin. Ardından mavi daire içinde gördüğünüz kutucuğa e devlet şifrenizi eksiksiz olarak girin ve ardından yeşil daire içinde gördüğünüz Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın. fakirlik maaşı sorgulama 1
 3. Bu iki adımı tamamladıktan sonra ekranınıza E Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Ekranı açılmış olacaktır. Fakirlik maaşı başvurunuz henüz onaylanmadıysa veya kabul edilmediyse ‘’Sosyal Yardım Bilgileri Bulunamadı’’ uyarısını görürüsünüz. Şayet başvurunuz onaylandıysa fakirlik maaşı ve diğer sosyal yardım bilgileriniz hakkında detaylar sayfada sırlanmış olacaktır.

fakirlik maaşı sorgulama 2

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

KÖMÜR YARDIMI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

KÖMÜR YARDIMI SORGULAMA

Fakirlik Maaşı Ne Kadar

Fakirlik maaşı kaç para olacak her yıl Vakıflar genel Müdürlüğü tarafından kamuoyuna duyurulmaktadır. 2019 fakirlik maaşı 680TL olarak belirlenmiştir. 2020 fakirlik maaşı %15 artış ile 817TL olarak belirlenmiştir.

Fakirlik Maaşı – Muhtaç Aylığı Kimlere Verilir?

Muhtaç aylığı kimlere verilir konusunda halk arasında büyük bir bilgi eksikliği mevcut, var olan bilgiler de büyük yanlışlar içeriyor. Bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için muhtaç aylığı kimlere verilir konusuna değinmeye başlayalım. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen fakirlik maaşına yüzde 40 ve üzeri iş gücü kaybı olan engelliler, annesi ve babası ölmüş olan kimsesiz çocuklar aşağıda sayacağımız şartları taşımaları halinde başvurabiliyor.

 • Herhangi bir geliri bulunmamak veya geliri muhtaçlık sınırı altında olmak
 • Sigortalı olarak (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) bir işte çalışmamak
 • Anne ve babası ölen çocuklar için yaşını geçmemiş olmak. şayet yüksek öğrenime devam ediliyorsa yaş şartı 25
 • Mahkeme kararıyla koruma veya bakım altına alınmamış olmak
 • üzerine kayıtlı ev, arsa, araba gibi malların omaması
  2020 Muhtaç Asker Ailesi Yardım Şartları Nelerdir ?

Yukarı saydığımız şartları taşıyanlar Vakıflar Genel Müdürlüğüne yoksulluk maaşı başvurusu yapabilir.

GÖZ AT:

ÖĞRENCİ YARDIM PARASI SORGULAMA

FAKİRLİK BELGESİ NEREDEN, NASIL ALINIR?

Sorularınızı Bize Yazın

Fakirlik maaşı konusu ile ilgili olarak fakirlik maaşı başvuru durumu sorgulama başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruları ayrıntılı şekilde açıklamış bulunuyoruz. konu hakkındaki tüm yorumlarınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yazarlarımız tüm sorularınıza hızlı ve doğru şekilde cevap vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. blank mesut dedi ki:

  selamünaleyküm ben 2022 maaşı 537.tl alıyorum her ay. Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvursam ordan da alabilirmiyim acaba.300tl kira ödüyorum tek başıma yaşıyorum.teşekkürler.

 2. blank AYSER dedi ki:

  Ben diyarbakır da .,msj yazı yorum 2 çocuk annesiyim ,ve hep bu engellilere maaş.bağlıyorsunuz.benim eşim çalışmıyor 2senedir,çalışmıyor kaçkez iş başvurusunda bulunduk ama ,arıyacağız sizi diyorlar ama aramıyorlar, elektrik su borcu ev kirası inanın borcun altında kaldık. Çocuklarım biri 1.5 yş, biRide 2.5,ne yapacağımızıda şaşırdım, allah aşkına, maddi manevi yardım bekliyorum, peki bu sağlıklı olan insanların suçu ne hangi kapıyı çalıyorsun iş yok, ,illede kalkıp arabanın önünemi atalım ancak ozaman engelli maaşını alırız.kaçkez sosyal Yardımlaşma Vakfına gidiyorum herhangi bi yardım sistem yok, yada öyle bi yardım yok yada diyorlar iptal olmuş böyle bi yardım, bide nediyorlar benmi diyorum gel gelmeyin diyorlar, insanları tersliyorlar, dalga geçiyorlar, bide bu insanlardan olmasaydı bu sosyal Yardımlaşma olan memurlar nasıl para kazanacaklardı, oturdukları yerde para alıyorsunuz, bide diyorsunuz gelmeyin biz,gelmesek sizin ne işiniz var orda ,eşim işsiz yardımcı olmanızı istiyorum çok zor durumdayım, muhtaçlık yardımı istiyorum gerçekten çok zor durumda yardım edin

  1. blank Yasemin dedi ki:

   Eli ayağı tutuyor gitsin ç alissin kocan devletin engelliye verdiği üç kurusmu gözünde saçma insan

  2. blank ekrem dedi ki:

   ayser hanım vali veya kaymakama çıkın öyle saçmalık olurmu vakıfa başvuruyorsan şartların tutuyorsa vermek zorunda

 3. blank Nihal dedi ki:

  Senede bir sefer Edirne kapıdan üç yüz veriyorlar çok ihtiyacım var gerçekten kızım okula gidiyor kirayi ev sahibi 800 yaptı çocuk larima yetmiyor ne yapmam lazim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Nihal Hanım. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım başvurusu yapmanız faydalı olur. şayet uygun şartları taşıyorsanız yardım alabilirsiniz.