İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Şartları, Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde devlet desteklerinden birisi olan ikiz ve üçüz çocuklara çoklu doğum yardımı şartları ve ne kadar gibi sorulara yanıt vereceğiz. Sosyal devlet politikası sayesinde ailelerin ekonomik durumlarına ilişkin son derece ideal adımlar atılıyor. Devlet, genç nüfusu desteklemek amacı ile kısa süre içerisinde insanları doğuma teşvik etmek adına sosyal yardım ödenekleri hazırladı. İkiz ve üçüz çocuklar ile alakalı olarak da devletin maddi destek açısından yeni adımlar attıklarını biliyoruz.

İkiz ve üçüz çocuklara doğum yardımı ile alakalı olarak esnek bir fiyat politikası izleniyor. Ancak birçok kişi bu yardımın detayları ile alakalı olarak net bilgi sahibi değil. Bizde elimizden geldiğince sizleri bilgilendirecek ve fikir sahibi olmanız için elimizden geleni yapacağız.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Genç nüfusu desteklerken ailelerin de sosyal gelir durumlarının bozulmaması açısından devletin ciddi anlamda somut adımlar attığını biliyoruz. İkiz ya da üçüz doğum yaptı iseniz devlet bu anlamda sizlere bir destek ödeneği de sağlıyor. Tabi ki bu yardım ile alakalı olarak merak edilen bazı seçenekler söz konusudur. İkiz ve üçüz çocuk yardımı başvuru şartları aşağıdaki gibidir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Annenin ikiz ya da üçüz olmak sureti ile çocuk doğurması ve bunu hastane çıktısı olarak belgelemesi,
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birimlerine başvuru yapılması ve onaylanması,
  • Kişinin gelir miktarının ciddi anlamda yüksek olmaması,
  • Kişinin herhangi bir adli suç kaydının olmaması,

Önemli şartların arasında kendisini net şekilde gösteriyor. Bu yardımı alabilmek için öncelikli olarak yapmanız gerekenler şartları karşılamak ve sonrasında gerekli birimlere başvuru yapmak olacak. Şimdi bu detaylar ile alakalı olarak da sizleri mümkün mertebe bilgilendirme yoluna gitmek istiyoruz.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu gibi yardımlar, devletin sosyal destek ödenekleri bütçesinden ayrılarak insanlara sağlanır. İkiz ve üçüz çocuklar ile alakalı olarak devlet, özellikle bakım süresince zorlukları gözeterek ciddi manada esnek davranıyor ve 2 yaşına gelene kadar zor durumdaki ailelere bilhassa aylık ödemeler yapıyor.

  e-Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkiz ve üçüz çocuk çoklu doğum yardımı başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bürolarına olmak sureti ile yapılır. Gerekli başvuru belgeleri toplanarak yapılan başvurularda kısa süre içerisinde gerekli başvuru işlemleri yapılır ve sonrasında devlet nezdinde işlenir. Gerekli belgeler listesi aşağıdaki gibidir;

  • Doğum yapan annenin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
  • Doğan ikiz ya da üçüz çocukların kimlik belgeleri,
  • Hastaneden alınmış resmi imzalı doğum belgesi,
  • Yardım için gerekli olan başvuru dilekçesi, (Müdürlüklerce de doldurulabilmektedir)

Bu belgeler ile sosyal müdürlüklere giderek başvurunuzu yapın. Kısa bir değerlendirme sürecinin sonunda e-Devlet üzerinden yardım başvurusunu görüntüleyebilirsiniz. Sonuç SMS ile de size iletilecektir.

İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Ne Kadar?

Devlet, bu yardımı özellikle maddi durumu ciddi anlamda zor olan ailelere maddi destek olması amacı ile yapar ve ortaya daha ideal bir süreç yönetimi çıkar. İkiz ve üçüz çocuklar için çoklu doğum yardımı her ay olmak sureti ile yapılır. İkiz de olsa üçüz de olsa devletten alacağınız aylık tutar çocuk başına 150 TL olarak belirlenmiştir. İkiz çocukta aylık 300 TL, üçüz çocukta aylık 450 TL yardım ödeneği sağlanır.

Yardım ödemeleri, aylık olarak yapılır ve 0 – 2 yaş aralığında ailelerin PTT hesaplarına gönderilir. Bu sayede çocukların aile bütçesine yapacakları maddi yük az da olsa hafifletilmiş olur.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.