2020 Öğrenci Yardım Parası Sorgulama ve Nasıl Alınır ?

Öğrenci yardım parası sorgulama ve  almak için yapılacaklar, alınacak yardımın niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Öğrencilere verilecek yardımlar devlet tarafından finanse edilebileceği gibi, özel kurum ve kuruluşlar tarafından da verilebilmektedir. Bu şekilde öğrenci yardım parası alabilmek için ilk şart, kişinin maddi olarak zorlanarak okumasıdır.

Okulu bırakmamak için büyük mücadele veren kişilere yardım ve destekler sunulmaktadır. Bunun yanında kişilerin öncelik kaynağı olabilecek durumlar yaşaması, yardım alabilmeleri için kriterlerdendir. Örneğin anne ya da babanın vefatı, anne baba ayrılı gibi durumlarda kişiler, öğrenci desteklerinden yararlanabilecektir.

Nerelerden Öğrenci Yardım Parasına Başvuru Yapabilirim?

Öğrenci yardım parasına başvuru kanalları, yardım almak istediğiniz kuruma göre değişiklik göstermektedir. Alacağınız yardım devlet tarafından düzenlenmekte ise, yapmanız gereken e- devlet üzerinden duyuruları takip etmek olmalıdır. Ancak özel destekler için yapılması gereken, yardım alacağınız kuruluşun resmi web adresini takip etmek olmalıdır. Bu web sitelerinde duyurular kısmından verilecek burslara dair bilgi alınabilmektedir. burs veren bazı kurumlar, duyurular kısmında bursları haber vermezler. Bu nedenle her bir burs verme kurumunun en iyi şekilde araştırılması, gerekli durumlarda merkezlerine gidilerek birebir  başvuru yapılması gerekmektedir.

Şirket ve kurumlardan öğrencilere verilen yardımlar, her yıl yaklaşık olarak aynı zamanlarda, Eylül, Ekim aylarında duyurulmaktadır. Kurumlar, kendi resmi internet adreslerinde duyurdukları burs başvurularına, öğrenci yardım talep formlarını da iliştirmektedir. Bu talep formlarının doldurularak firmalara ulaştırılması ile öğrenciler desteklerden yararlanabilecektir.

Alınacak öğrenci desteğinin muhatabı Kredi ve Yurtlar Kurumu ise, daha fazla takipte kalmanız gerekecektir. Çünkü bu kurumun vereceği bursların başvuruları uzatılmaz ve kurumun verdiği süre çok hızlı bir şekilde dolar. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi sitesinde Eylül- Ekim aylarında duyurusu yapılan başvurular, yaklaşık olarak 1 haftalık başvuru süresi ile yayınlanmaktadır. Duyuru üzerinde bulunan yayınlanma tarihinden itibaren 1 hafta içinde başvurunuzu online olarak yapmanız gerekir.

  Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor

Öğrenciye Hangi Kurumlar Burs Verir?

Öğrenciye burs veren kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu
 • Ticari kuruluş ve odalar
 • Vakıf ve dernek bursları
 • İş adamlarının bireysel bazda verdiği burslar
 • Holdinglerin verdiği burslar
 • Öğrencilere burs vermek amacıyla toplanmış hayırseverlerden toplanan burslar

Bu burs kaynaklarını zorlayarak öğrenciler, kendileri için en doğru bursu bulacaklardır. Buraların internet adreslerinin, gerekirse merkezlerinin kapısı çalınarak burs ve kredi talebinde bulunulabilir.

SED Öğrenci Yardım Parasına Nasıl Başvuru Yapılır?

SED öğrenci desteği, devletin öğrencilere sağladığı burs imkanları arasında yer almaktadır. bu destekten yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gidilmesi gerekmektedir. bakanlığın ile ve ilçelerde bulunan merkez binalarına gidilerek başvuru yapılabilmektedir. Buralarda, çocuğun yaşı da dikkate alınarak öğrenciye ya da velisine bir form doldurulmaktadır. Formda verilecek bilgiler, 6 ay süre ile incelemeler sonucu teyit edilmelidir.

Formdaki gelir, gider tabloları ile ilgili bilgiler, ailenin geçim kaynakları ya da çocukların okuma durumlarının tamamı 6 aylık inceleme ile belgelenir. Sonrasında yardıma konu olan öğrenci, SED sorumlusu psikologlar tarafından görüşmeye alınmaktadır. Yapılan görüşmede çocuğun yardıma gerçekten ihtiyacı olup olmadığı, yardım almaya hak kazanıp kazanmayacağı gibi konular netleştirilir.

Bu yardımın esas amacı, çocuğun gayretini ve çalışma azmini ödüllendirmektir. Aslen çocuğun notları ve bilgisinden çok, çalışma azmi ve yapabilecekleri ödüllendirilir. Destek, kendi ayakları üzerinde durabilecek çocukların yetişmesini amaçlar. Bu nedenle destek konusunda herhangi bir teminat istenmemektedir.

SED Desteğinde İstenen Belgeler

SED yardımı için düzenlenecek evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Okunan okuldan alınmış öğrenci belgesi
 • Tam teşekkürlü hastaneden alınmış sağlık raporu
 • İş ve meslek kurslarına başvurmuşsa kurs bilgileri ve gerekli evraklar
 • Kuruluş tarafından talep edilmesi halinde özel durum beyan eden evraklar (şehir, gazi yakını olma durumunda ya da anne baba ayrılığı durumunda bildirim amaçlı kullanılabilecek evraklar)
  2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır, Limiti Ne Kadar

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerinin Verdiği Öğrenci Destekleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden alınacak öğrenci destek paraları, farklı başlıklar altında verilmektedir. Her destek için istenen belgeler değişkenlik gösterir. Bu bağlamda kişilerden istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

Nakit, gıda, yakacak, giyecek yardımları almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Yardıma ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Barınma yardımları almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Barınma ihtiyaç raporu
 • Tapu kaydı

Sosyal Yardımlaşma Derneği Eğitim Yardımı İçin İstenen Evraklar

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne ait eğitim yardımını almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Son okul karnesi
 • Eğitim yardımına ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Şartlı eğitim yardımı almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Yardıma ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Yardım Parası Başvuruları

KYK öğrenci bursları, öğrencilere başvurusu yapıldıktan sonra yaklaşık 4 ay içerisinde verilmeye başlanmaktadır. Ekim ayında başvurusu duyurulan KYK öğrenci yardım paraları,  eğitim yılının devamındaki Ocak ayında verilmeye başlanır. Bu desteklerden yararlanabilmek için kişilerin, Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi internet adresinden gerekli formları doldurmaları gerekmektedir. direkt olarak devlete bağlı olarak verilen bu burs, yanlış beyan halinde cezai yaptırıma tabidir.

Eğer formun doldurulması aşamasında yanlış beyan verirseniz, inceleme aşamasında bu durum ortaya çıkacaktır. Bu nedenle formunu otomatik olarak iptal edilir ve tekrar başvuru yapamazsınız. Ancak bursları almaya başladıktan sonra yanlış beyan ortaya çıkarsa, verilen burs miktarı faizi ile birlikte geri alınır.

Burs, her yıl 1 defa başvuru açmaktadır. Başvurular, üniversite öğrencileri içindir. Yurt ve burs başvurusu olmak üzere iki ayrı kategoride açılan başvurulara, dilediğiniz gibi form doldurarak kaydolabilirsiniz. Formlar dikkate alınarak öğrenciler belirli bir sıralamaya sokulacaktır. Burslar için hem geri ödemeli, hem karşılıksız burs alma şansınız bulunmamaktadır.

  2020 Genel Sağlık Sigortası (GSS) Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Tek seferde yalnız 1 öğrenci yarımı türü alabilirsiniz. ancak hangi yardımı alacağınız tamamen şans eseri belirlenir. Burs ve kredi ücreti aynıdır. Ancak bursta geri ödeme yapmanız gerekmemektedir.

Vakıf ve Derneklerin Verdiği Öğrenci Yardım Paraları

Vakıflardan alınabilecek öğrenci destek paraları, her bir vakıf için ayrı ayrı kontrol edilmelidir. Öğrencilere burs veren vakıflar Sabancı, Koç gibi köklü vakıflar olabileceği gibi, yerel dernekler de olabilmektedir. Özellikle üniversite öğrencilerinin memleketlerine ait vakıfları ve üniversite okumak için gittikleri yerlere ait dernekleri kontrol etmeleri gerekmektedir. bu kapsamda örneğin Adıyamanlı bir öğrenci, okumak için Ankara’ya gitmişse, Adıyamanlılar Derneği’nden ayrı, Ankaralılar Derneği’nden ayrı burs alabilmektedir.

Ancak burada kişinin kütüğünün bulunduğu yerin önemi büyüktür. Kütük neredeyse, kişi o vakfın burslarından yararlanabilir. Bunun yanı sıra her vakfın kendi kriterleri bulunmaktadır. Bazı vakıflar sadece İstanbul’da bulunan üniversitelerde okumakta olan öğrencilere burs verir. Bazı vakıflar sadece belirli bölümlerde okumakta olan öğrencilere desteklerini göndermektedir. Bu nedenle vakıfların hangi kriterlerle öğrenci yardım parası verdiklerinin öğrenilmesi gerekir.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemi 3 farklı şekilde yapılabiliyor.

 • Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemini e devlet üzerinden e devlet şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında almanız mümkün. Şifreniz ile e devlet sistemine girdikten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sayfasına tıklayın. Açılan sayfada Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sekmesi göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sayfasına gitmek için BURAYA tıklayın.
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine giderek sorgulama işlemini yapmanız mümkün
 • Alo 183 sosyal destek hattını arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardım Kimlere Verilir

Sosyal Yardımlar Nelerdir

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Çocuk Yardım Parası

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 234 YORUM
 1. Zehra dedi ki:

  İyi gunler egitim yardım parası için sosyal hizmetlere bas vurdum verilen evrakları tamamladım teslim ettim evinize gelip bakılacak dendi birayı astı gelen giden yok arasam bilgi alabilir iyim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Zehra Hanım. Sosyal yardım taleplerinin fazla olması sebebiyle inceleme safhası uzun sürebilmektedir. Sosyal hizmetleri telefon ile arayarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak net bir tarih verme olasılığı çok yüksek görünmüyor.

  2. gunnur avcı dedi ki:

   ıkı kızım var orta okula gıden ögrencı yardım parası ala bılırmıyım

 2. Nusret dedi ki:

  Mrb ben bi özel sektör de çalışıyorum benim sigorta m var ama asgari ücret le çalışıyorum 1400tlyle çalışıyorum 3 çocuk babası yım bir 2nci sınıfa gidiyor erkek kızım 3.çı sınıfa gidiyor ben çocuk parası alabilir miyim durumda iyi değil kirada oturuyorum

  1. admin dedi ki:

   İyi geceler Nusret Bey. Öğrenci yardımı uygulamasında başvurunun olumlu yanıtlanıp yanıtlanmayacağına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti karar vermektedir. Genel olarak öğrenci yardımı, herhangi bir sosyal güvencesi ve düzenli geliri olmayan ailelerin çocukları için veriliyor. Asgari ücret ile çalıştığınız ve 3 çocuklu olduğunuzu göz önünde bulundurunca muhtaçlık sınır altında bir hane kişi başı geliriniz olduğu görülüyor. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvuruda bulunabilirsiniz. Sadece öğrenci yardımı olarak kendinizi sınırlamayın. Farklı yardım türlerinden yararlanmanız mümkün olabilir.

 3. Nazım dedi ki:

  Üzerinde evi olupta evinin kredisi olan yararlanabilirmi

  1. admin dedi ki:

   Gayrımenkulü olan olanların bu yardımdan faydalanması mümkün değildir.

 4. Dilek dedi ki:

  Slm tokiden eve yazılım peşin 15tl verdik kaydimiz oldu kira bedeli 1130tl 3cocuk var okuyor annemin adresine kaydimiz aldım fakat annemle oturmoturmuyorum barakada oturuyorum çocuk parası alabilirmiyim eşim sigortası yok Ne zaman nerde iş çıkarsa günü birlik gidiyor ne giyimi nede yiyeceği nede yakita verecek paramız yok idare etmeye çalışıyorum kirayı zor denklestiriyoruz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım. Sosyal yardım başvurularının incelenip değerlendirilmesi ilgili kurumların yetkili personeli tarafından yürütülmekte. Yardım başvurunuz sonrasında yapılan incelemede sosyal yardım alıp alamayacağınız yönünde bir karar varılacaktır. Ama bunun olması için öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuruda bulunmayı ihmal etmeyin.

 5. Mustafa dedi ki:

  Ben 4cocuk anne siyim çocuk parası alıyorum fakat sizin dediginz gibi değil iki ayda bir bu nasıl oluyor peki sosyal yardımlaşma ya gitsem soru sormaya çekiniyorum agrasif tavırla cvp alamadan geri dönüyorum eğer dediğin gibi her alınıyosa bu para neden hak sahiplerine vermiyorlar birde söylediginiz rakamla
  verilen çok farklıdır lütfen ÇP

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey. Bahsettiğimiz öğrenci yardımını geçmiş yıllarda Çocuk Esirgeme Kurumu vermekteydi. Programın başarılı uygulaması neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devredilerek kapsamı bir miktar genişletildi. Bu yardım günümüze kadar büyük bir çoğunlukla çocuklarını çocuk Esirgeme Kurumuna veren ailelere yönelik yürütüldü. Bu yardımla ailelerin çocuklarını yanlarına alarak, sıcak aile ortamında eğitim hayatlarını devam ettirmeleri amaçlandı. 2016 yılında 69 binden fazla çocuk için bu öğrenci yardımı verildi.

  2. İbrahim Bugdaycı dedi ki:

   Admin hanim ben de lise ogrencisyim üniversite sınavına gireceğim maddi imkan lazım bu durumda ..

 6. Busra dedi ki:

  Engelli bakim parasi aliyorum kizim uce gidiyor bu yardimi alabiliriyim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Engelli bakım parası almak öğrenci yardımı almaya doğrudan engel teşkil etmez. Öğrenci yardımı almak için aranan kriterleri taşıyorsanız alabilirsiniz. Öğrenci yardımı ile ilgili yönetmelikte ”Çocuğunun eğitim hayatını devam ettirmeye yetecek maddi durumun olmaması” ibaresi var. Başvuru neticesinde ilgili kurum yetkilileri bir inceleme başlatır. Yapılan inceleme neticesinde bahsettiğimiz bu durumun söz konusu olduğuna karar verilirse öğrenci yardımı verilir.

 7. Filiz ozder dedi ki:

  Ben 3 çocuk annesiyim.iki cocugum okula gidiyor biri 6 biri 7 ye gidiyor .okul masraflarını karsilayamiyorum. Durumum kötü eliktrk suyum dogalgazim bunları odeyemiyorum elektrikten icraligim.kucuk çocuğum olduğu için çalışamıyorum.acil yardımlarınızı bekliyorum. Esimin kazancı cocuklarimi okutmaya yetmiyor kendisi oto yıkamada çalışıyor. Desteğinizi bekliyorum

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Filiz Hanım. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. dar gelirli ailelere çeşitli kalemlerde devlet tarafından sosyal yardımlarda bulunulmaktadır. verdiğiniz bilgileri göz önünde bulundurduğumuzda siz de sosyal yardımlarım hedef kitlesine dahilsiniz. İçinde bulunduğunuz bu durumda yapmanız gereken şey aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına yardım başvurusunda bulunmak. Kurum görevlileri başvurunuzu kayda aldıktan sonra maddi durumunuzun gerçekten sosyal yardım almaya gerek duyacak kadar kötü olup olmadığına dair bir inceleme başlatacaklar. Yapılan inceleme neticesinde uygun görülmesi halinde sosyal yardımlardan faydalanmanız mümkün olacaktır. bunun yanı sıra ikametinizin belediyesine de sosyal yardım talebinde bulunmanız faydalı olacaktır.

 8. aynur dedi ki:

  Merhaba benim okula giden 4 cocugum var . 1-3-6-9’a gidiyorlar. Hicbir gelirim yok .issizlik maasi ile geciniyorum. Bana yardim ederseniz cok mutlu olurum.

  1. admin dedi ki:

   İyi günler. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Devlet vatandaşlarına çeşitli adlar altında farklı alanlarda çok sayıda sosyal yardım yapıyor. verdiğiniz bilgilere göre siz de bu sosyal yardımın hedef kitlesinde birisiniz. Fazla zaman kaybetmeden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine veya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuruda bulunarak sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca ikametinizin belediyesine de başvuruda bulunmanızda fayda var.

 9. Hatoce dedi ki:

  Merhabalar ogrenci yrdim parasi icin nereye nasil basvurabikirim ? 11. Sinifa ve 6.sinifa giden iki kozim var ve 11aylik yizde 80 engelli evladim var yardimci olursaniz memnun olurjm

  1. admin dedi ki:

   İyi akşamlar Hatice Hanım. Öğrenci yardımı uygulaması için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. başvuru esnasında çocuklarınızın okullarından alınmış öğrenci belgesini yanınızda bulundurmanızda fayda var.

 10. Burcu Kılıçoğlu dedi ki:

  Eşim askeri ücret alıyor. Ev kira 3 çocuk var 2 si okuyor diğeri küçük devlet yardım eder mi ?

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Burcu Hanım. sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılan başvuruları vakfın mütevelli heyeti değerlendirip karar bağlanmaktadır. yardım yapılıp yapılmayacağına karar aşamasında başvuran ailenin maddi durumu değerlendirilir, başvuranın evine ziyarette bulunarak bilgi toplanır. Eşinizin asgari ücretinden başka geliriniz yoksa, oturduğunuz ev kira ise, başka bir gayrımenkul ve aracınız yoksa yardım alma ihtimaliniz yüksek. Sizin bu durumda yapmanız gereken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmanız. Bundan başka olarak ayrıca belediyenize de yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 11. Aynur dedi ki:

  iyi akşamlar eşimden boşandım. 14 yaşında kızım ve 5 yaşındaki oglumun velayetleri bende .Evimiz kira degil ama babaları yaklaşık 4.5 sene oldu çocuklarıyla ilgilenmiyor,onlarla hiç görüşmüyor.900 tl nafaka ile gecinmekte zorlanıyoruz .Ben calismıyorum. kızım liseye başlayacak okul eve uzak servis vs gerekiyor .Sosyal yardımlaşmaya başvurdum evin var diyorlar sadece 2 defa ögrenci yardımı alabildim .Aile ve sosyal politikalar bakanlıgına başvursam degerlendirilir mi

  1. admin dedi ki:

   İyi Akşamlar Aynur hanım. Öncelikle onlinesorgula.gen.tr ailesi olarak içinde bulunduğunuz zorluklardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. İçinde bulunduğunuz durum göz önünde bulundurulduğunda bazı sosyal yardımlardan yararlanmanız mümkün ki 2 kez öğrenci yardımı aldığınızdan bahsetmişsiniz. Bu bahsettiğiniz öğrenci yardımının şartlı eğitim yardımı olduğunu tahmin ediyorum. Daha kapsamlı yardım talepleriniz konut sahibi olmanız sebebi ile ne yazık ki zor görünmekte. Tüm bu bilgiler ışığında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapmanızda fayda olmakla beraber başvurunuzun kabul edilme ihtimali bir miktar düşük görünüyor. Ayrıca ikametinizin belediyesine de başvuru yapmayı ihmal etmeyin.

 12. aydin yildirim dedi ki:

  alti cocugum var 3u ogrenci digerleri kucuk cocuk parasini her aymi ve nekadar odeniyor tesekkurler kardesim

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Aydın Bey. aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal ve Ekonomik Destek Programı kapsamında hangi yardım türünden yararlandırıldığınıza göre yardım miktarı değişiklik göstermektedir. Eğitim alanını ilgilendiren yardımların en geniş kapsamlı olanı şartlı eğitim yardımıdır. Eğer ki şartlı eğitim yardımından yararlandırılacaksanız konu hakkında daha önce yayımladığımız makaleyi okuyarak detaylı bilgi almanız mümkün. Hangisinden yararlanırsanız yararlanın eğitim alanındaki yardımlar okulların açık olduğu süre zarfında aylık olarak yapılmaktadır.

 13. Sinem dedi ki:

  Esim asgari ucret aliyor okul yardim parasi alabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Sinem Hanım. Öğrenci yardımı uygulaması büyük bir oranda herhangi bir sosyal güvencesi ve düzenli geliri olmayan ailelerin çocukları için veriliyor. Yapılan başvurunun ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli bir inceleme başlatıyor. İnceleme neticesini vakfın mütevelli heyeti değerlendirip öğrenci yardımının yapılıp yapılmayacağını karar bağlıyor. Öğrenci yardımı yönetmeliğinde ”çocuğun eğitim hayatını devam ettirmek için yeterli maddi imkanı olmayanlar” ibaresi yer alıyor. Dediğimiz gibi burada karar verici olan vakfın mütevelli heyeti. Bu karar alınırken birkaç kriter dikkate alınıyor. Eşinizin sosyal güvenlik kapsamında çalışıyor olması kesinlikle bu yardımdan faydalanamazsınız anlamına gelmiyor tabi ki ama dediğimiz gibi öncelik sosyal güvenliği ve düzenli geliri olmayan ailelerin çocuklarına veriliyor. İncelemede en çok dikkate alınan husus muhtaçlık sınırı. Ailenin haneye giren toplam geri tespit edilip hanedeki kişi sayısına bölünüyor. Çıkan rakam asgari ücretin üçte birinden daha az ise aile muhtaçlık sınırının altında olduğuna karar veriliyor. Muhtaçlık sınırı önemli olsa da tek kriter değil. Aile bireylerinden birinin üzerinde ev araba gibi menkul ve gayrimenkul değerler olup olmadığı da dikkate alınıyor. Sizin bu durumda başvuru yapmanızın önünde bir engel yok ama karar mercii vakıf mütevelli heyeti.

 14. Devrim dedi ki:

  Merhaba bnm 3 tane cocugum var ve bu sene kizim 1e sinif gidicek oglum anaokuluna siz yurda vermesin diyonuz bnm kucuk kiza 450 milyon para veriyola bu parayla nasil 3 cocuk okutuyum bir cocuga baglanan aylik yukselirmi okula gidince nekadar ur

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. İlk okula başlayacak kızınız için ayrı anaokuluna başlayacak oğlunuz için ayrı öğrenci yardımı alabilirsiniz.

  2. Çilem dedi ki:

   Merhaba ben eşimi 3 ay önce kaybettim maaşı fln yok çalışamıyorum 3 çocuğum var biri orta okula diger iki çocuğum ise 1 ci ve ikinci sınıf öğrencileri orta okula giden kızıma 730 tl alıyorum ama diğer ikisine vermediler bi evden tek cocuga dendi ama öğrenci parası için başvurmamıstim yardım parası icin başvurdum zor durumdayim destek olanim yok onaylanirmi acaba basvursam

  3. admin dedi ki:

   merhaba Çilem Hanım. Devlet sosyal yardım başvurularında dul kalmış kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyor. Siz yardım başvurunuzu mutlaka yapın. Başvurunun değerlendirmesini mütevelli heyet yapar. Başvurunuzun uygun görülmesini temenni ediyoruz.

 15. Elif dedi ki:

  İyi günler benimde iki çocuğum var okutmakta zorlaniyorum eksiklerini karşılamakta zorluk çekiyoruz bende yararlanmak istiyorum fakat esimin üzerine anne ve babasının evi var iş yeri var fakat bize faydası yok sigortamızı ödeyemiyoruz borçlarımiz var acaba biz yardım alabilirmiyiz çocuklar için teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   İyi günler Elif Hanım. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ediyoruz. Öğrenci yardımı uygulamasının yönergesinde ”eğitim hayatını devam ettirebilecek maddi imkanlardan yoksun” ibaresi yer almaktadır. Bu ibarenin gereği olarak başvuru sahibinin maddi durumu inceleme altına alınır. Eşinizin üzerinde ev ve iş yeri olması bu yardımdan yararlanmanıza engel teşkil edecektir.

 16. Fatma dedi ki:

  Iy günler. Bende yardım parası aliyom durumum hiç iy değil kiradayim ve zor geciniyom 2 çocuğum var 1 ortaokula geçti 1 daha ufak kaymakamlık bana sadece 3 aydan 3 aya. 105 milyon veriyo ve başka yardımın olmadini soyluyo kira yardımı var diyosunuz ama sordumuzda öyle biseyin olmadini söylüyorlar bide aylık öğrenci parası alinmiyo mu bu dediniz miktarlar

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım
   Öncelikle yakın zamanda öğrenci yardımı başvurusunu nasıl ve nereye yapılacağı konusunda ayrıntılı yazımızı yayınladık.
   Sorunuzun cevabı yazımız içersinde ayrıntılı olarak anlatılmıştır. “Öğrenci Yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ve Sosyal Yardımlaşma Merkezlerine yapılabiliyor. Başvuru esnasında sizden nüfus cüzdanınızın bir adet fotokopisi ve yardım talebinde bulunduğunuz çocuğun okulundan alınmış öğrenci belgesi talep edilecek. Bu belgeleri yanınızda bulundurmayı unutmayın. Başvurunuzu yaptıktan sonra sizin adınıza bir dosya açılacak. Dosya açılmasının ardından kurum çalışanları gerçekten dar gelirli olup olmadığınız, bu yardımı almaya uygun olup olmadığınız tespit için çalışma başlatacaklar. Bu süre zarfında sizden dar gelirli olduğunuzu gösteren ek belgeler talep edilebilir. Bu sebeple muhtardan alınmış yoksulluk belgesi gibi resmi evrakların size faydası olacaktır. Öğrenci yardımı çok büyük bir oranda herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan ailelerin çocuklarına verilmektedir.” Daha ayrıntılı bilgi için https://www.onlinesorgula.gen.tr/ogrenci-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir-680.html linkindeki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  2. yasemin dedi ki:

   sosyal yardimlasma dernegine gideceksin valilige degil

 17. Esra dedi ki:

  Merhaba bende bu yardımdan faydalanıyorum çocuk sayısına göremi veriliyor iki kızım okulala gidiyor biri 3 biri 9.sınıfafa geçti birine ödeme yapılıyor ozaman bilgilendirirmisiniz lütfen

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım. Öğrenci yardımı uygulamasında herhangi bir çocuk sayısı sınırı bulunmamaktadır. Başvuru yapmanızın ardından yapılan incelemede eğer öğrenci yardımı almaya uygun olduğunuz tespit edilirse her çocuğunuz içim ayrı ayrı bu yardımdan faydalanabilirsiniz. Öğrenci yardımı başvurunuzun kabul olması durumunda 3. sınıfa giden çocuğunuz için 684 TL, 9. sınıfa giden çocuğunuz için 730 TL almaya hak kazanırsınız.

  2. Sevgi dedi ki:

   Merhabalar ben uc cocuk sahibiyim esim calisiyor ama durumumuz iyi degil ilk esimden lise 1 giden oglum var babasi sahip cikmiyor 6 giden kizim var 4 giden oglum var liseye giden ogluma servis tuttum ama odeyemiyorum kucuk oglumada tutamadim syv basvurdum ama 150 tl yatirdilar neden az aldimigi soylermisiniz rica etsem yesekkurler

  3. admin dedi ki:

   Merhaba Sevgi Hanım. SYDV yardım başvurularını değerlendirirken bazı kriterleri dikkate alır. Bu kriterlerden başlıcaları, hanedeki kişi başı düşen gelir miktarı, hanedeki çalışan kişi sayısı, hanede çalışma potansiyeli olan kişi sayısı gibi. Bu be diğer birkaç kriter incelendikten sonra yapılacak yardım miktarı tespit edilir. Yardımın az yapıldığını düşünüyorsanız vakfa başvurarak artırılmasını talep edebilirsiniz. Ancak söylemeliyiz ki vakıf bu tür başvuruları büyük oranda reddetmektedir.

  4. Derya dedi ki:

   İyi günler benim uc çocuğum var iki ayda 120 tl yatırılıyor buyuk çocuğum üniversite okutyor eşim çalışıyor sskmız yok ve yardım parası yertmiyor servis parasını bile karşılayamıyorum be yapmalıyım?

  5. admin dedi ki:

   Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirisiniz.

  6. zeynep dedi ki:

   ben başvuru yaptım bugün 144 ü aradım dosyanız onaylanmış ocakta yatacak dedi öğrenci parası nekadar diye sordum iki ayda bir yüz milyon dedi neden acaba

  7. admin dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım. Devlet dar gelirli ailelere çok sayıda farklı yardımda bulunuyor. Yazımızda bahsi geçen yardım türünden değil farklı bir yardımdan yararlandığınız anlaşılıyor.

  8. yasemin dedi ki:

   ben bu yardimi aliyorum fakat tek cocuga veriyorlar bu yardimi biri ilk okul digeri orta okul olan iki cocugum var ve ortaokula gidene veriyorlar bi evden tek cocuk yani

 18. Naime dedi ki:

  Bende bu yardimdan yararlanmak istiyorum 3 çocuğum var gecinemiyoruz 1ri lise öğrencisi 1ri ilkokul öğrencisi 2 yasida bir oglum var çocukların ihtiyaçlarını karşılamak zorlaştı yetmiyor

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Naime Hanım. öncelikle maddi sıkıntılarınızdan bir an önce kurtulmanızı diliyorum. Öğrenci Yardımı başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Müdürlüklerine yapılabilmekte. Buralara yanınızda kimliğiniz ve yardım talep ettiğiniz çocukların okullarından alınmış öğrenci belgeleri ile başvuru yapabilirsiniz. Kurum çalışanları başvurunuzu aldıktan sonra bir dosya oluşturacaklardır. Daha sonra yapacakları bir inceleme ile öğrenci yardımı almaya uygun olup olmadığınıza dair bir inceleme başlatacaklar. Yapılan incelemeler sonucunda yardım almanız uygun görülürse çocuklarınız için öğrenci yardımı almaya hak kazanırsınız. Eğer ki yardım almanız uygun görülürse, ilkokulda okuyan çocuğunuz için 684 TL, lisede okuyan çocuğunuz için 730 TL öğrenci yardımı alabilirsiniz.

 19. Kibariye dedi ki:

  3tane çocuklarım var 1i 3egeçti 1i anasınıfa gitcek durumuz kötü yardım bekliyoruz

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle içinde bulunduğunuz maddi zorluklardan bir an önce kurtulmanızı diliyorum Kibariye Hanım. Öğrenci yardımı başvurusu Sosyal Hizmetler Müdürlükleri ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılabiliyor. Kimliğiniz ve yardım talep ettiğiniz çocuklarınızın okullarından alınmış öğrenci belgesi başvuru esnasında sizden talep edilen belgeler. Yaptığınız başvuru kurum çalışanları tarafından değerlendirilecek, uygun görüldüğü takdirde öğrenci yardımı bağlanacaktır. öğrenci yardımını bağlanmasının uygun görülmesi halinde anaokuluna giden çocuğunuz için 456 TL, ilkokula giden çocuğunuz için 684 TL öğrenci yardımı alabilirsiniz.

  2. Namile dedi ki:

   Senede bikeremi yoksa her aynı veriliyor

  3. admin dedi ki:

   Merhaba Namile Hanım. Öğrenci yardımı tutarı eğitim öğretimin devam ettiği aylarda, her ay verilir.

  4. Duygu dedi ki:

   Efendim benim okuyan 2cocugum var ben baş vuru yaptım fakat 2ayda bir en fazla 220 tl yatıyor ben başka bir başvurumu yapmam gerekiyor

  5. admin dedi ki:

   Sosyal yardımlaşma maddi durumunuzu değerlendirdikten sonra ne kadar yardım yapılacağına karar verir. Şayet aldığınız yardım miktarının maddi durumunuzla paralel olmadığını düşünüyorsanız yeniden inceleme talep edebilirsiniz.

  1. Ayşe dedi ki:

   Öğrenci yardım parası

  2. Aysun katirci dedi ki:

   Merhaba ben aysun katırcı orta oku giden iki tane oğlum car biri orta 6 biri orta 8 ze gecti ama bir yildir çok zor durumdayim ben kaymakamlığa bas vurdum bu yardımdan ne zaman faydalana bilirim teşekürler

  3. admin dedi ki:

   Merhaba Aysun Hanım. İlk olarak yaşadığınız ekonomik sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Öğrenci yardımı başvurusunu yaptığınızı belirtmişsiniz. İnceleme süreci tamamlandığında yardımı alıp alamayacağınız konusunda size kurum tarafından bilgi verilmesi gerekiyor. Eğer ki başvurunuzun üzerinden uzun zaman geçti ve henüz cevap gelmediyse E Devlet sistemini kullanarak yardım başvurunuzun sonucunu kontrol edebilirsiniz. Sorgulama işlemi nasıl yapılır bilmiyorsanız ”Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Sorgulama” yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Eğer ki yardım talebiniz onaylandıysa eğitim-öğretim sezonunun başlaması ile öğrenci yardımından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

  4. Ömer karaca dedi ki:

   Ogrenci parasını nasıl alırız hangi kurumdan alınıyor ve belgeler nasıl oluyor almamız için 4 giden çocuğun için yesil kart sosyal guven cem
   Yardımcı olursanız sevinirim tsk ler.

  5. admin dedi ki:

   Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

1 2 3 6