2020 Öğrenci Yardım Parası Sorgulama ve Nasıl Alınır ?

Öğrenci yardım parası sorgulama ve  almak için yapılacaklar, alınacak yardımın niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Öğrencilere verilecek yardımlar devlet tarafından finanse edilebileceği gibi, özel kurum ve kuruluşlar tarafından da verilebilmektedir. Bu şekilde öğrenci yardım parası alabilmek için ilk şart, kişinin maddi olarak zorlanarak okumasıdır.

Okulu bırakmamak için büyük mücadele veren kişilere yardım ve destekler sunulmaktadır. Bunun yanında kişilerin öncelik kaynağı olabilecek durumlar yaşaması, yardım alabilmeleri için kriterlerdendir. Örneğin anne ya da babanın vefatı, anne baba ayrılı gibi durumlarda kişiler, öğrenci desteklerinden yararlanabilecektir.

Nerelerden Öğrenci Yardım Parasına Başvuru Yapabilirim?

Öğrenci yardım parasına başvuru kanalları, yardım almak istediğiniz kuruma göre değişiklik göstermektedir. Alacağınız yardım devlet tarafından düzenlenmekte ise, yapmanız gereken e- devlet üzerinden duyuruları takip etmek olmalıdır. Ancak özel destekler için yapılması gereken, yardım alacağınız kuruluşun resmi web adresini takip etmek olmalıdır. Bu web sitelerinde duyurular kısmından verilecek burslara dair bilgi alınabilmektedir. burs veren bazı kurumlar, duyurular kısmında bursları haber vermezler. Bu nedenle her bir burs verme kurumunun en iyi şekilde araştırılması, gerekli durumlarda merkezlerine gidilerek birebir  başvuru yapılması gerekmektedir.

Şirket ve kurumlardan öğrencilere verilen yardımlar, her yıl yaklaşık olarak aynı zamanlarda, Eylül, Ekim aylarında duyurulmaktadır. Kurumlar, kendi resmi internet adreslerinde duyurdukları burs başvurularına, öğrenci yardım talep formlarını da iliştirmektedir. Bu talep formlarının doldurularak firmalara ulaştırılması ile öğrenciler desteklerden yararlanabilecektir.

Alınacak öğrenci desteğinin muhatabı Kredi ve Yurtlar Kurumu ise, daha fazla takipte kalmanız gerekecektir. Çünkü bu kurumun vereceği bursların başvuruları uzatılmaz ve kurumun verdiği süre çok hızlı bir şekilde dolar. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi sitesinde Eylül- Ekim aylarında duyurusu yapılan başvurular, yaklaşık olarak 1 haftalık başvuru süresi ile yayınlanmaktadır. Duyuru üzerinde bulunan yayınlanma tarihinden itibaren 1 hafta içinde başvurunuzu online olarak yapmanız gerekir.

  Kaymakamlıktan Sosyal Yardım Nasıl Alınır

Öğrenciye Hangi Kurumlar Burs Verir?

Öğrenciye burs veren kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu
 • Ticari kuruluş ve odalar
 • Vakıf ve dernek bursları
 • İş adamlarının bireysel bazda verdiği burslar
 • Holdinglerin verdiği burslar
 • Öğrencilere burs vermek amacıyla toplanmış hayırseverlerden toplanan burslar

Bu burs kaynaklarını zorlayarak öğrenciler, kendileri için en doğru bursu bulacaklardır. Buraların internet adreslerinin, gerekirse merkezlerinin kapısı çalınarak burs ve kredi talebinde bulunulabilir.

SED Öğrenci Yardım Parasına Nasıl Başvuru Yapılır?

SED öğrenci desteği, devletin öğrencilere sağladığı burs imkanları arasında yer almaktadır. bu destekten yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gidilmesi gerekmektedir. bakanlığın ile ve ilçelerde bulunan merkez binalarına gidilerek başvuru yapılabilmektedir. Buralarda, çocuğun yaşı da dikkate alınarak öğrenciye ya da velisine bir form doldurulmaktadır. Formda verilecek bilgiler, 6 ay süre ile incelemeler sonucu teyit edilmelidir.

Formdaki gelir, gider tabloları ile ilgili bilgiler, ailenin geçim kaynakları ya da çocukların okuma durumlarının tamamı 6 aylık inceleme ile belgelenir. Sonrasında yardıma konu olan öğrenci, SED sorumlusu psikologlar tarafından görüşmeye alınmaktadır. Yapılan görüşmede çocuğun yardıma gerçekten ihtiyacı olup olmadığı, yardım almaya hak kazanıp kazanmayacağı gibi konular netleştirilir.

Bu yardımın esas amacı, çocuğun gayretini ve çalışma azmini ödüllendirmektir. Aslen çocuğun notları ve bilgisinden çok, çalışma azmi ve yapabilecekleri ödüllendirilir. Destek, kendi ayakları üzerinde durabilecek çocukların yetişmesini amaçlar. Bu nedenle destek konusunda herhangi bir teminat istenmemektedir.

SED Desteğinde İstenen Belgeler

SED yardımı için düzenlenecek evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Okunan okuldan alınmış öğrenci belgesi
 • Tam teşekkürlü hastaneden alınmış sağlık raporu
 • İş ve meslek kurslarına başvurmuşsa kurs bilgileri ve gerekli evraklar
 • Kuruluş tarafından talep edilmesi halinde özel durum beyan eden evraklar (şehir, gazi yakını olma durumunda ya da anne baba ayrılığı durumunda bildirim amaçlı kullanılabilecek evraklar)
  e-Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerinin Verdiği Öğrenci Destekleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden alınacak öğrenci destek paraları, farklı başlıklar altında verilmektedir. Her destek için istenen belgeler değişkenlik gösterir. Bu bağlamda kişilerden istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

Nakit, gıda, yakacak, giyecek yardımları almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Yardıma ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Barınma yardımları almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Barınma ihtiyaç raporu
 • Tapu kaydı

Sosyal Yardımlaşma Derneği Eğitim Yardımı İçin İstenen Evraklar

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne ait eğitim yardımını almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Son okul karnesi
 • Eğitim yardımına ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Şartlı eğitim yardımı almak için istenen belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Yardıma ihtiyacı olduğuna dair dilekçe

Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Yardım Parası Başvuruları

KYK öğrenci bursları, öğrencilere başvurusu yapıldıktan sonra yaklaşık 4 ay içerisinde verilmeye başlanmaktadır. Ekim ayında başvurusu duyurulan KYK öğrenci yardım paraları,  eğitim yılının devamındaki Ocak ayında verilmeye başlanır. Bu desteklerden yararlanabilmek için kişilerin, Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi internet adresinden gerekli formları doldurmaları gerekmektedir. direkt olarak devlete bağlı olarak verilen bu burs, yanlış beyan halinde cezai yaptırıma tabidir.

Eğer formun doldurulması aşamasında yanlış beyan verirseniz, inceleme aşamasında bu durum ortaya çıkacaktır. Bu nedenle formunu otomatik olarak iptal edilir ve tekrar başvuru yapamazsınız. Ancak bursları almaya başladıktan sonra yanlış beyan ortaya çıkarsa, verilen burs miktarı faizi ile birlikte geri alınır.

Burs, her yıl 1 defa başvuru açmaktadır. Başvurular, üniversite öğrencileri içindir. Yurt ve burs başvurusu olmak üzere iki ayrı kategoride açılan başvurulara, dilediğiniz gibi form doldurarak kaydolabilirsiniz. Formlar dikkate alınarak öğrenciler belirli bir sıralamaya sokulacaktır. Burslar için hem geri ödemeli, hem karşılıksız burs alma şansınız bulunmamaktadır.

  Fakirlik Maaşı Sorgulama E-Devlet

Tek seferde yalnız 1 öğrenci yarımı türü alabilirsiniz. ancak hangi yardımı alacağınız tamamen şans eseri belirlenir. Burs ve kredi ücreti aynıdır. Ancak bursta geri ödeme yapmanız gerekmemektedir.

Vakıf ve Derneklerin Verdiği Öğrenci Yardım Paraları

Vakıflardan alınabilecek öğrenci destek paraları, her bir vakıf için ayrı ayrı kontrol edilmelidir. Öğrencilere burs veren vakıflar Sabancı, Koç gibi köklü vakıflar olabileceği gibi, yerel dernekler de olabilmektedir. Özellikle üniversite öğrencilerinin memleketlerine ait vakıfları ve üniversite okumak için gittikleri yerlere ait dernekleri kontrol etmeleri gerekmektedir. bu kapsamda örneğin Adıyamanlı bir öğrenci, okumak için Ankara’ya gitmişse, Adıyamanlılar Derneği’nden ayrı, Ankaralılar Derneği’nden ayrı burs alabilmektedir.

Ancak burada kişinin kütüğünün bulunduğu yerin önemi büyüktür. Kütük neredeyse, kişi o vakfın burslarından yararlanabilir. Bunun yanı sıra her vakfın kendi kriterleri bulunmaktadır. Bazı vakıflar sadece İstanbul’da bulunan üniversitelerde okumakta olan öğrencilere burs verir. Bazı vakıflar sadece belirli bölümlerde okumakta olan öğrencilere desteklerini göndermektedir. Bu nedenle vakıfların hangi kriterlerle öğrenci yardım parası verdiklerinin öğrenilmesi gerekir.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemi 3 farklı şekilde yapılabiliyor.

 • Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemini e devlet üzerinden e devlet şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında almanız mümkün. Şifreniz ile e devlet sistemine girdikten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sayfasına tıklayın. Açılan sayfada Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sekmesi göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sayfasına gitmek için BURAYA tıklayın.
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine giderek sorgulama işlemini yapmanız mümkün
 • Alo 183 sosyal destek hattını arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardım Kimlere Verilir

Sosyal Yardımlar Nelerdir

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Çocuk Yardım Parası

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 234 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  Merhaba benim 4 çocuğum var 3 tanesi okula gidiyor biri 5 sınıf ikincisi 3 sınıf üçüncüsü 2 sınıfa gidiyor benim eşim çalışmıyor. Hiç bir gelirim yok öğrenci parası 2 ayda bir bazen 230 bazende daha düşük alıyorum sadece servis ücreti 350 tl veriyorum servis ücreti birikiyor veremiyorum ne olur yardımcı olun okul ek masraflar çıkarıyor temizlik parası 50 ek kitaplar 200 tl ben ödeyemiyorun lütfen yardımcı olursanız srvinirim

 2. Fatma dedi ki:

  Merhaba. Benim 3 öğrencim var biri 5 sınıf ikincisi 3 sınıf üçüncüsü. 2 sınıfa gidiyor benim eşim çalışmıyor sadece servislere 350 tl gidiyor. Öğrenci parası 2 ayda bir bazen 230 bazen daha düşük alıyorum. Çok zor durumdayım lütfen yardımcı olun

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yardım başvurusu yapabilir, uygun görülmesi halinde yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 3. Fatma dedi ki:

  Merhaba. Benim 3 öğrencim var biri 5 sınıf ikincisi 3 sınıf üçüncüsü. 2 sınıfa gidiyor benim eşim çalışmıyor sadece servislere 350 tl gidiyor. Öğrenci parası 2 ayda bir bazen 230 bazen daha düşük alıyorum. Çok zorlanıyorum ne olur yardım edin

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. vakıflar genel müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

 4. Zehra dedi ki:

  Mehaba benim yaşım 17 da imam hatip lisesinda okuyorum bana acil para lazim. Çalışmak istedim ama.beni kimse işe almadı çünkü yaşım tutmuyormuş.arkadaşlarımdan borcum var onlari ödemem lazim paraya ihtiyacım var

 5. Kezban dedi ki:

  Eşim şoför evim kira zor geciniyoruz banada yardımcı olurlarmi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba.Sosyal yardım verilip verilmeyeceğine vakıf mütevelli heyeti veri. Başvurunuz değerlendirilir uygun görülmesi halinde yardımdan faydalanabilirsiniz.

  2. HANİFE dedi ki:

   KOLAY GELSİN BEN DEVLETTE ÇOCUK YARDIMI 2 SENEDİR ALIYORUM AMA BAHSİ GEÇEN MİKTARLAR ÖDEBNEDİ HER GEÇEN AY DÜŞÜYOR.3 TANE ÇOCUĞUM VAR.3 Ü DE OKUYOR BU AY 3 Ü İÇİN ALDIĞIM PARA 80 TL SİSTEME BAKTIM ÖDENEN MİKTAR FARKLI GÖSTERİYOR.NASIL OLUYOR. KIZIM BU SENE ORTA OKULA GİDİYOR VE ALDIĞIM YARDIM SERVİS PARASINI BİLE KARŞILAMIYOR. NE YAPABİLİRİM LÜTFEN YARDIM EDİN ÇOK ZOR DURUMDA KALDIM

  3. admin dedi ki:

   Merhaba. Verdiğiniz bilgilerden şartlı eğitim yardımı aldığınızı tahmin ediyoruz. Şartlı eğitim yardımı yerine burs başvurusu yapabilirsiniz. kabul edilmesi halinde daha yüksek tutarda yardım alabilirsiniz. Burs için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına veya vakıflar genel müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

 6. Kezban dedi ki:

  Iyi aksamlar 3 tane kızım var biri kreşe gidiyor biri 1 sınıfa bende alabilirmiyim yardim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Devlet yardımlarından faydalanabilmeniz için maddi durumunuzun aranan kriterlerde olması gerekiyor, çocuk sayısı tek başına yeterli değil. Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapın, uygun görülmesi halinde yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 7. neşe dedi ki:

  iyi günler ben neşe 4 çocuk annesiyim büyük kızım 10 sınıf 2ci kızım5 sınf küçük kızım küçük kızım aile merkezinde ana sınıfına başladı oğlum 20 aylık ben kirada oturuyorum kiramı kaynanam aldığı emekli maaşıyla bize bakmaya çalışıyo eşim işsiz ve ben yeşil kartlıyım çocuk parası alıyorum 2 ayda bir daha aldım para 300 tlyi geçmedi ben gerçekten laf olsun diye değil zor durumdayım kısacası muhtacım ben bu yardımdan yararlana bilirmiyim sosyal yardımlaşma vakfından onu öğrenmek istiyorum sed yardımı deniliyo nedir ne gerekiyo lütfen yardım edin

 8. Songül dedi ki:

  Mrb oğlum 4 yaşını doldurdu 5 inden gün alıyor 2018 eğitim öğretim yılı başında anasinifina kaydını yaptırdım devlet okulunda aylık 150 lira bi ödemesi var. 1 yaşında kızım var kirada oturuyoruz karşılamakta zorlanıyoruz öğrenci yardım parası başvurusu bu şartlarda bizim içinde gecerlimi

 9. Derya dedi ki:

  İyi günler benim uc çocuğum var iki ayda 120 tl yatırılıyor buyuk çocuğum ünivesiteokuyor digeri lise ortaokul servis parası ödeyemiyoruz neye göre değerlendiriyor devlet bu yardımları benmi bilmiyorum acaba beni aydınlatırmısınız

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Başvuru yapan ailenin maddi durumları incelemeye tabi tutulur. Ardından ailenin gelir durumu ve vakıf şubesinin bütçesi doğrultusunda hangi miktarda yardım bağlanacağına karar verilir.

 10. Rukiye demircan dedi ki:

  Merhaba benim kızım 4sınıfa gidiyor gelirimiz yetmiyo ev kira 2yaşında bide oglum var kira 1000lira veriyoruz eşim getirdiyi yetmiyor ben yardım alabilirmiyim acaba

 11. Rukiye demircan dedi ki:

  Benim kızım 4sınıfa gidiyor biraz durumlarımızda iyideyil artı kiracıyım 1000lira kira veriyoruz bitanede bir 2yaşında oglum var bunların gelirlerini tam karşılıyamıyoruz eşim askeri ücret alıyor yetiitiremiyor

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Sosyal yardım bağlanırken başvuru yapan kişinin veya eşinin sigortalı çalışan olup olmadığı dikkate alınır. Ailede sigortalı çalışan olması yardım bağlanmasını büyük oranda zorlaştırır. Bu durum başvuru yapmanıza engel değil ancak başvurunun kabul edilmesi çok kolay olmayacaktır.

 12. Özlem dedi ki:

  Merhaba benim eşimin üzerınde hiç birsey yok birçok borcumuz var asgari ücretle çalışıyo ama sigortamız var oğlum anaokuluna başlicak bu yardımdan yararlanabilirmiyim sizce

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Eşinizin sigortalı çalışan olması sosyal yardım almanızı ne yazık ki çok zorlaştırıyor. Başvuru yapmanıza engel bir durum yok ama kabul edilme ihtimali ne yazık ki çok düşük.

 13. Nehir dedi ki:

  Mrb ben bir yıldır sed yardimi alyodum bir anda kesildi nedenini öğrenmiyorum adres degiskli oldu onuda bildrdm

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Devlet bir süredir daha sıkı bir bütçe uygulamasına geçti ve harcamalar kısılmaya başladı. Bu kesintilerin bir miktarı da sosyal yardımlardan yapılıyor. Şayet kesintinizin sebebi buysa tekrar bağlanması kolay olmayabilir ancak siz tekrar başvuru yapmayı ihmal etmeyin.

 14. Ekrem dedi ki:

  Merhaba bir sorum olucak ihtiyaç sahibi bir öğrenciyim bu yardım her ay düzenli olarak mı verilecek yoksa sadece tek seferlik mi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. İhtiyaç sahibi öğrencilere devlet büyük miktarda burs ödemesi yapıyor. Bu burslar eğitim öğretim dönemi süresince aylık olarak veriliyor.

 15. Sibel dedi ki:

  Merhaba ben sibel eşim caza evinde 3cocum var oglum 4sinifa geçti kızım 1sinifa gitcek bize bakan kimse yok 700 lira maaş alıyorum ve esimede destek oluyorum yetmiyor 4 kişiyiz 1 evde gider çok geliyor yok çocukların küçük çalışamıyorum esimede hapiste destek oluyorum ne olur duyun sesimi yeter artık ihtiyacım olmasa buralardan yazmam zaten emin olun sago sola hep borç yaparak geciniyoruz yoksa böyle giderse çocuklarımı okula yolluyamicam

 16. cemre dedi ki:

  merhaba eşim kamudan emekli 7 çocuğumuz var. 5 tanesi okuyor evimiz var ama emekli maaşımızla geçinemiyoruz. baş vursak yardımdan yararlanır mıyız Emeklilere veriliyor mu

  1. admin dedi ki:

   Eşinizin emekli maaşı olduğu için sosyal yardımlaşmadan yardım almanız biraz sıkıntı olabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

 17. Melek dedi ki:

  Merhaba ben mahkemeligim davamiz daha gorulmedi baska bayanla cekti gitti hicbir maddi yardimda bulunmuyir 2 cocugum var biri ilk okul digeri orta ogretime baslayacak cocuklarim kucuk oldugu icin calisamiyorum hicbir destekcim yok suan cok zor durumdayim hicbir guvencem yok hangi yardim kuruluslarina gudip yardim alabilirim maddi konuda suan komsularim es dost yardim ediyor her ihtiyacima cok caresizim lutfen yardim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz tüm sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. İkametinizdekin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir an önce giderek sosyal yardım başvurusu yapın. Ayrıca belediyenizde de yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 18. mehmet dedi ki:

  asgari ücretile çalişmaktatım evim kıra ve 440tl ödemekteyim
  evde 4 kişi ikamet etmekle birlikye 2 çocuk okuyor ve geçinemiyorum

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz maddi sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfına yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınız için Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu da yapabilirsiniz.

 19. Nurdan dedi ki:

  Merhaba benim eşim işsiz ben 250 tl maişle yemek işinde çalışıyorum sosyal yardımlaşmaya çok baş vurdum okuyan çoçuk parası vermiyoruz dediler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. yardıma ihtiyacınız varsa ve ilgili kurum tarafından sosyal yardım almaya hakkınız olduğu tespit edilirse yardım alabilirsiniz. şayet bahsettiğimiz şartları taşıyorsanız öğrenci yardımı alacağım diyerek tek bir yardıma kanalize olmanız gerekmez. Diğer yardım türlerinden de faydalanma imkanınız olabilir.

 20. nurhan dedi ki:

  bende cok zor geciniyorum 4 cocugm var 3 u okuyo esim askari ucretle calisiyo bende cocuk yardimi istiyorm evi. kira yetisemiyorz artik nasil oluyo aceba yardimci olurmusunz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Uygun şartları taşıdığınız tespit edilmesi halinde yardımlardan faydalanabilirsiniz.