Öğrenci Yardım Parası Sorgulama


  Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

  Öğrenci Yardım Parası, devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara yapılmakta olan pek çok yardımdan sadece biri. Kamuoyunda çok fazla bilinmeyen öğrenci yardım parası hakkında doğal olarak vatandaşların aklında pek çok cevaplanması gereken soru bulunuyor. Onlinesorgula.gen.tr olarak sizin için öğrenci yardım parasını kimler alabilir? Öğrenci yardımı nasıl alınır? Öğrenci yardımı şartları nelerdir? Öğrenci yardımı ne kadar? Gibi öğrenci yardımı konusunda akıllara gelen tüm sorulara kapsamlı şekilde cevaplar içeren bir makale hazırladık.

  Öğrenci Yardım Parası

  Devlet, dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelere anayasada belirtilen sosyal devlet ilkesi gereğince bir takım yardımlarda bulunuyor. Bunlardan biri de dar gelirli ailelerin çocuklarının kesintisiz zorunlu eğitimlerini devam ettirebilmeleri için verilen öğrenci yardımı parası.

  İLGİLİ KONUL:

  Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

  Başta da belirttiğimiz gibi öğrenci para yardımı, dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitimlerini kesintiye uğratmadan tamamlamalarını amaçlayan çalışma. Bu kapsamda bu projenin yürütülmesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlendirilmiştir. Bakanlığa bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) adını verdiği bu programla ihtiyaç sahibi ailelere çocuklarının eğitimi maksadıyla öğrenci para yardımında bulunmakta.

  Devletin yaptığı sosyal yardımlar elbette ki öğrenci yardımı ile sınırlı değil. Devlet dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza çok çeşitli başlıklar altında nakdi yardım ve ayni yardım (giyecek, yakacak, yiyecek ve benzeri) veriyor. Devletin yaptığı bu sosyal yardımlar nelerdir ve devlet tarafından yapılan sosyal yardımlardan kimler faydalanabilir öğrenmek için aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyabilirsiniz.

  Sosyal Yardım Kimlere Verilir

  Sosyal Yardımlar Nelerdir

  Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Öğrenci Yardım Parası başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır. Bakanlık çalışanlarınca yapılan başvuru değerlendirilir ve ardından uygun görülen başvurular için dosya oluşturulur. Dosyanın açılmasının ardından başvuru yapanın gerçekten yardıma muhtaç olup olmadığı yönünde bir inceleme başlatılır. İnceleme sonunda gerçekten yardıma muhtaç olduğu tespit edilenlere öğrenci para yardımı yapılır.

    Yaşlılık Maaşı

  Öğrenci Para Yardımı İçin Gereken Belgeler Neler?

  Başvuruda, üzerinde T.C. kimlik numarasının olduğu nüfus cüzdanı ve yardım talep edilen çocuğun okulundan alınmış öğrenci olduğuna dair belge yeterlidir. Bu belgeler ilk başvuru için yeterli olmakla birlikte, bakanlık çalışanları ailenin gerçekten yardıma muhtaç olup olmadığının tespiti için ek bazı belgeler talep edebilir.

  Soru: Öğrenci Yardım Parasını Kimler Alabilir?

  Öğrenci yardımı konusunda cevabı en çok merak edilen, buna mukabil insanlar tarafından en az bilgi sahibi olunan soru ” öğrenci yardım parasını kimler alabilir ” hiç şüphesiz ki. Öğrenci Yardımı ile ilgili yönetmelikte  ”çocuğunun eğitim hayatını devam ettiremeyecek kadar ekonomik durumu yetersiz” şeklinde bir ifade yer alıyor. Bu ifade bir miktar muğlak ve kafa karıştırıcı. Bahsettiğimiz bu ifadeyi somutlaştırarak daha anlaşılır hale getirelim şimdi de. Öğrenci yardımı başvurusunun ilgili kuruma yapılmasının ardından, kurum yetkilileri başvuran ailenin ekonomik durumu ile ilgili bir araştırma başlatıyor. Bu araştırmada başvuran ailenin gelir durumu inceleniyor. Başvuran ailede sosyal güvenlik kapsamında çalışan olup olmadığı, üzerilerine kayıtlı ev, araba ve benzeri malların olup olmadığına bakılıyor. Çok büyük bir oranda herhangi bir düzenli geliri ve sosyal güvencesi olmayan, üzerine ev araba gibi kayıtlı malı bulunmayan ailelerin başvuruları kabul ediliyor.

  İlginizi Çekebilir:

  Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

  Çocuk Yardım Parası

  Öğrenci yardımı başvuru değerlendirmesinde muhtaçlık sınırı da dikkate alınıyor. Ailenin aylık toplam geliri hanedeki kişi sayısına bölünüyor. Ortaya çıkan kişi başı aylık gelir muhtaçlık sınırı üstünde olanların ne yazık ki başvurusu olumsuz yanıtlanıyor. Aylık kişi başı geliri muhtaçlık sınırı altında kalan ailelerin başvurusunun kabul edilmesi daha büyük bir olasılık. 2017 yılı için devlet muhtaçlık sınırını 423 TL olarak belirledi. Yani hanesinde kişi başı aylık geliri 423 TL’nin altında olanların başvurusunun kabul olma ihtimali daha yüksek. Tüm bunların yanı sıra muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi başvuruda size fayda sağlayacaktır.

    Devlet Yardımları Nelerdir ? Nasıl alınır ?

  Göz At:

  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

  Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurulur

  Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

  Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemi 3 farklı şekilde yapılabiliyor.

  • Öğrenci Yardım Parası Sorgulama işlemini e devlet üzerinden e devlet şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında almanız mümkün. Şifreniz ile e devlet sistemine girdikten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sayfasına tıklayın. Açılan sayfada Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sekmesi göreceksiniz. Bu sekmeye tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sayfasına gitmek için BURAYA tıklayın.
  • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine giderek sorgulama işlemini yapmanız mümkün
  • Alo 183 sosyal destek hattını arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

  Devlet tarafından 2017 yılı için tespit edilen öğrenci yardım parası miktarları ise şu şekilde:

  • Okul öncesi çocuk için aylık (anaokulu – kreş): 456 TL
  • İlköğretim öğrencisi çocuk için aylık: 684 TL
  • Orta öğretim öğrencisi için aylık: 730 TL
  • Üniversite öğrencisi çocuk için aylık: 821 TL olarak belirlenmiştir.

  Sosyal ve Ekonomik Destek adı altında dağıtılan öğrenci yardım parası temel olarak çocukların yurtlara verilmesinin önüne geçilmesi için başlatılmıştır. Çocuklarına bakacak ekonomik güçleri olmayıp çocuk yurtlarına veren ailelerin azaltılması hedeflenen bu programın geçtiğimiz yıllarda amacına ulaştığı görülmektedir. 2016 yılında toplam 79653 kişi öğrenci para yardımından faydalanmıştır. Ailelere verilen öğrenci para yardımının ortalaması ise 2016 yılı için 653 TL oldu. Uygulanan bu program sayesinde Çocuk Esirgeme Kurumu Yurtlarında kalan 11 binen fazla çocuk ailelerinin yanına dönerek eğitimlerine devam etmişlerdir.

  Sorularınızı Bize Yazın

  Öğrenci Yardım Parası ile ilgili olarak öğrenci yardım parasını kimler alabilir, öğrenci yardımı nasıl alınır öğrenci yardımı ne kadar, öğrenci yardımı başvurusu nasıl yapılır, öğrenci yardımı için gereken belgeler gibi, öğrenci yardımı sorgulama gibi bilinmesi gereken önemli konu başlıklarını tüm detayları ile izah etmiş bulunuyoruzŞayet öğrenci yardımı ile ilgili olarak aklınızdaki sorunun cevabını yazımızda bulamadıysanız lütfen yorumlar kısmına yazarak sorunuzu bize iletin. Her biri alanında yetkin olan yazar kadromuz tüm sorularınıza en güncel bilgileri kullanarak kısa süre içerisinde cevap vereceklerdir.

    Kömür Yardımı Nasıl Alınır ? Nereye Başvurulur?

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 234 YORUM
  1. Fatma dedi ki:

   Merhaba benim 4 çocuğum var 3 tanesi okula gidiyor biri 5 sınıf ikincisi 3 sınıf üçüncüsü 2 sınıfa gidiyor benim eşim çalışmıyor. Hiç bir gelirim yok öğrenci parası 2 ayda bir bazen 230 bazende daha düşük alıyorum sadece servis ücreti 350 tl veriyorum servis ücreti birikiyor veremiyorum ne olur yardımcı olun okul ek masraflar çıkarıyor temizlik parası 50 ek kitaplar 200 tl ben ödeyemiyorun lütfen yardımcı olursanız srvinirim

  2. Fatma dedi ki:

   Merhaba. Benim 3 öğrencim var biri 5 sınıf ikincisi 3 sınıf üçüncüsü. 2 sınıfa gidiyor benim eşim çalışmıyor sadece servislere 350 tl gidiyor. Öğrenci parası 2 ayda bir bazen 230 bazen daha düşük alıyorum. Çok zor durumdayım lütfen yardımcı olun

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yardım başvurusu yapabilir, uygun görülmesi halinde yardımlardan faydalanabilirsiniz.

  3. Fatma dedi ki:

   Merhaba. Benim 3 öğrencim var biri 5 sınıf ikincisi 3 sınıf üçüncüsü. 2 sınıfa gidiyor benim eşim çalışmıyor sadece servislere 350 tl gidiyor. Öğrenci parası 2 ayda bir bazen 230 bazen daha düşük alıyorum. Çok zorlanıyorum ne olur yardım edin

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. vakıflar genel müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

  4. Zehra dedi ki:

   Mehaba benim yaşım 17 da imam hatip lisesinda okuyorum bana acil para lazim. Çalışmak istedim ama.beni kimse işe almadı çünkü yaşım tutmuyormuş.arkadaşlarımdan borcum var onlari ödemem lazim paraya ihtiyacım var

  5. Kezban dedi ki:

   Eşim şoför evim kira zor geciniyoruz banada yardımcı olurlarmi

   1. admin dedi ki:

    Merhaba.Sosyal yardım verilip verilmeyeceğine vakıf mütevelli heyeti veri. Başvurunuz değerlendirilir uygun görülmesi halinde yardımdan faydalanabilirsiniz.

   2. HANİFE dedi ki:

    KOLAY GELSİN BEN DEVLETTE ÇOCUK YARDIMI 2 SENEDİR ALIYORUM AMA BAHSİ GEÇEN MİKTARLAR ÖDEBNEDİ HER GEÇEN AY DÜŞÜYOR.3 TANE ÇOCUĞUM VAR.3 Ü DE OKUYOR BU AY 3 Ü İÇİN ALDIĞIM PARA 80 TL SİSTEME BAKTIM ÖDENEN MİKTAR FARKLI GÖSTERİYOR.NASIL OLUYOR. KIZIM BU SENE ORTA OKULA GİDİYOR VE ALDIĞIM YARDIM SERVİS PARASINI BİLE KARŞILAMIYOR. NE YAPABİLİRİM LÜTFEN YARDIM EDİN ÇOK ZOR DURUMDA KALDIM

   3. admin dedi ki:

    Merhaba. Verdiğiniz bilgilerden şartlı eğitim yardımı aldığınızı tahmin ediyoruz. Şartlı eğitim yardımı yerine burs başvurusu yapabilirsiniz. kabul edilmesi halinde daha yüksek tutarda yardım alabilirsiniz. Burs için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına veya vakıflar genel müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

  6. Kezban dedi ki:

   Iyi aksamlar 3 tane kızım var biri kreşe gidiyor biri 1 sınıfa bende alabilirmiyim yardim

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Devlet yardımlarından faydalanabilmeniz için maddi durumunuzun aranan kriterlerde olması gerekiyor, çocuk sayısı tek başına yeterli değil. Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapın, uygun görülmesi halinde yardımlardan faydalanabilirsiniz.

  7. neşe dedi ki:

   iyi günler ben neşe 4 çocuk annesiyim büyük kızım 10 sınıf 2ci kızım5 sınf küçük kızım küçük kızım aile merkezinde ana sınıfına başladı oğlum 20 aylık ben kirada oturuyorum kiramı kaynanam aldığı emekli maaşıyla bize bakmaya çalışıyo eşim işsiz ve ben yeşil kartlıyım çocuk parası alıyorum 2 ayda bir daha aldım para 300 tlyi geçmedi ben gerçekten laf olsun diye değil zor durumdayım kısacası muhtacım ben bu yardımdan yararlana bilirmiyim sosyal yardımlaşma vakfından onu öğrenmek istiyorum sed yardımı deniliyo nedir ne gerekiyo lütfen yardım edin

  8. Songül dedi ki:

   Mrb oğlum 4 yaşını doldurdu 5 inden gün alıyor 2018 eğitim öğretim yılı başında anasinifina kaydını yaptırdım devlet okulunda aylık 150 lira bi ödemesi var. 1 yaşında kızım var kirada oturuyoruz karşılamakta zorlanıyoruz öğrenci yardım parası başvurusu bu şartlarda bizim içinde gecerlimi

  9. Derya dedi ki:

   İyi günler benim uc çocuğum var iki ayda 120 tl yatırılıyor buyuk çocuğum ünivesiteokuyor digeri lise ortaokul servis parası ödeyemiyoruz neye göre değerlendiriyor devlet bu yardımları benmi bilmiyorum acaba beni aydınlatırmısınız

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Başvuru yapan ailenin maddi durumları incelemeye tabi tutulur. Ardından ailenin gelir durumu ve vakıf şubesinin bütçesi doğrultusunda hangi miktarda yardım bağlanacağına karar verilir.

  10. Rukiye demircan dedi ki:

   Merhaba benim kızım 4sınıfa gidiyor gelirimiz yetmiyo ev kira 2yaşında bide oglum var kira 1000lira veriyoruz eşim getirdiyi yetmiyor ben yardım alabilirmiyim acaba

  11. Rukiye demircan dedi ki:

   Benim kızım 4sınıfa gidiyor biraz durumlarımızda iyideyil artı kiracıyım 1000lira kira veriyoruz bitanede bir 2yaşında oglum var bunların gelirlerini tam karşılıyamıyoruz eşim askeri ücret alıyor yetiitiremiyor

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Sosyal yardım bağlanırken başvuru yapan kişinin veya eşinin sigortalı çalışan olup olmadığı dikkate alınır. Ailede sigortalı çalışan olması yardım bağlanmasını büyük oranda zorlaştırır. Bu durum başvuru yapmanıza engel değil ancak başvurunun kabul edilmesi çok kolay olmayacaktır.

  12. Özlem dedi ki:

   Merhaba benim eşimin üzerınde hiç birsey yok birçok borcumuz var asgari ücretle çalışıyo ama sigortamız var oğlum anaokuluna başlicak bu yardımdan yararlanabilirmiyim sizce

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Eşinizin sigortalı çalışan olması sosyal yardım almanızı ne yazık ki çok zorlaştırıyor. Başvuru yapmanıza engel bir durum yok ama kabul edilme ihtimali ne yazık ki çok düşük.

  13. Nehir dedi ki:

   Mrb ben bir yıldır sed yardimi alyodum bir anda kesildi nedenini öğrenmiyorum adres degiskli oldu onuda bildrdm

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Devlet bir süredir daha sıkı bir bütçe uygulamasına geçti ve harcamalar kısılmaya başladı. Bu kesintilerin bir miktarı da sosyal yardımlardan yapılıyor. Şayet kesintinizin sebebi buysa tekrar bağlanması kolay olmayabilir ancak siz tekrar başvuru yapmayı ihmal etmeyin.

  14. Ekrem dedi ki:

   Merhaba bir sorum olucak ihtiyaç sahibi bir öğrenciyim bu yardım her ay düzenli olarak mı verilecek yoksa sadece tek seferlik mi

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. İhtiyaç sahibi öğrencilere devlet büyük miktarda burs ödemesi yapıyor. Bu burslar eğitim öğretim dönemi süresince aylık olarak veriliyor.

  15. Sibel dedi ki:

   Merhaba ben sibel eşim caza evinde 3cocum var oglum 4sinifa geçti kızım 1sinifa gitcek bize bakan kimse yok 700 lira maaş alıyorum ve esimede destek oluyorum yetmiyor 4 kişiyiz 1 evde gider çok geliyor yok çocukların küçük çalışamıyorum esimede hapiste destek oluyorum ne olur duyun sesimi yeter artık ihtiyacım olmasa buralardan yazmam zaten emin olun sago sola hep borç yaparak geciniyoruz yoksa böyle giderse çocuklarımı okula yolluyamicam

  16. cemre dedi ki:

   merhaba eşim kamudan emekli 7 çocuğumuz var. 5 tanesi okuyor evimiz var ama emekli maaşımızla geçinemiyoruz. baş vursak yardımdan yararlanır mıyız Emeklilere veriliyor mu

   1. admin dedi ki:

    Eşinizin emekli maaşı olduğu için sosyal yardımlaşmadan yardım almanız biraz sıkıntı olabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

  17. Melek dedi ki:

   Merhaba ben mahkemeligim davamiz daha gorulmedi baska bayanla cekti gitti hicbir maddi yardimda bulunmuyir 2 cocugum var biri ilk okul digeri orta ogretime baslayacak cocuklarim kucuk oldugu icin calisamiyorum hicbir destekcim yok suan cok zor durumdayim hicbir guvencem yok hangi yardim kuruluslarina gudip yardim alabilirim maddi konuda suan komsularim es dost yardim ediyor her ihtiyacima cok caresizim lutfen yardim

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz tüm sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. İkametinizdekin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir an önce giderek sosyal yardım başvurusu yapın. Ayrıca belediyenizde de yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

  18. mehmet dedi ki:

   asgari ücretile çalişmaktatım evim kıra ve 440tl ödemekteyim
   evde 4 kişi ikamet etmekle birlikye 2 çocuk okuyor ve geçinemiyorum

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz maddi sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfına yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınız için Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu da yapabilirsiniz.

  19. Nurdan dedi ki:

   Merhaba benim eşim işsiz ben 250 tl maişle yemek işinde çalışıyorum sosyal yardımlaşmaya çok baş vurdum okuyan çoçuk parası vermiyoruz dediler

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. yardıma ihtiyacınız varsa ve ilgili kurum tarafından sosyal yardım almaya hakkınız olduğu tespit edilirse yardım alabilirsiniz. şayet bahsettiğimiz şartları taşıyorsanız öğrenci yardımı alacağım diyerek tek bir yardıma kanalize olmanız gerekmez. Diğer yardım türlerinden de faydalanma imkanınız olabilir.

  20. nurhan dedi ki:

   bende cok zor geciniyorum 4 cocugm var 3 u okuyo esim askari ucretle calisiyo bende cocuk yardimi istiyorm evi. kira yetisemiyorz artik nasil oluyo aceba yardimci olurmusunz

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Uygun şartları taşıdığınız tespit edilmesi halinde yardımlardan faydalanabilirsiniz.