2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır, Limiti Ne Kadar

  2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır, Limiti Ne Kadar

  2020 İBB Sosyal Yardım Kartı, İstanbul’da ikamet eden dar gelirli vatandaşlara çeşitli ihtiyaçlarını karşılaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından veriliyor. İBB Kart ile ilgili olarak; 2019 İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır? İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu nereye yapılır? İBB Sosyal Yardım Kartı limiti ne kadar? Sosyal Yardım Kartı nasıl kullanılır? İBB Sosyal Yardım Kartı hangi marketlerde geçerli? İBB Sosyal Yardım Kartı limit sorgulama nasıl yapılır? kapanan İBB kartlar ne zaman açılacak? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda.

  2020 İBB Sosyal Yardım Kartı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelere uzun yıllardır gıda ve nakdi yardım gibi sosyal yardım çalışmaları yürütüyor. İBB sosyal yardımlar kapsamında dar gelirli vatandaşlara nakdi yardımın yanı sıra gıda yardımı uygulamasını 2006 yılına kadar koli dağıtımı şeklinde yürütüyordu. Bu yıldan itibaren gıda yardım kolisi uygulamasına son verilerek alışveriş kuponu uygulaması hayat geçirildi. Takip eden 8 yıl boyunca dar gelirlilere alışveriş kuponu dağıtıldı. 2014 yılı itibariyle İstanbul Kart projesi kapsamında alışveriş kuponu uygulaması terk edilerek sosyal yardım kartı uygulaması başlatıldı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelere İBB Sosyal Yardım Kartı dağıtımı gerçekleştirdi. Sosyal yardım kartı sayesinde dar gelirli vatandaşlar ihtiyaçlarını kartlarına yüklenen bakiyeyle karşılama şansına kavuşmuş oldu. Kart sayesinde dar gelirli vatandaşlar herkes için aynı yapılan yardım yerine, kendi ihtiyaçlarını kendileri temin etme şansına kavuştu. Belediyeler tarafından yapılan yardım sosyal yardım kartı ile sınırlı değil elbette. Tüm belediye yardımları hakkında geniş bilgi edinmek için aşağıda linki bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

    Doğum Yardımı Ne Kadar?

  İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Veriliyor?

  İBB kart hakkında genel bilgileri verdik. Şimdi de İBB sosyal yardım kartı kimlere verilir konusuna değinmeye başlayalım. İBB sosyal yardım kartı alabilmek için ilk olarak İstanbul’da ikamet etmek gerekiyor. İkinci şart ise başvuran kişinin herhangi bir sağlık ve sosyal güvencesinin olmaması. Yani İstanbul’da ikamet edip, herhangi bir düzenli geliri ve sosyal güvencesi olmayan dar gelirli vatandaşlarımız bu kartı almak için hak sahibidir.  Bunlara ek olarak sosyal yardım kartını alabilmek için muhtarlıktan fakirlik belgesi de alınması gerekiyor. Fakirlik belgesi sadece sosyal yardım kartı alımında değil, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve diğer kurumlar tarafından yapılan yardımları alma noktasında da büyük fayda sağlıyor. Fakirlik belgesi Fakirlik belgesi nereden nasıl alınır öğrenmek için aşağıda bağlantısı bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

  İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

  Yukarıda saydığımız şartları taşıyan vatandaşlarımız İBB kart almak için başvuru yapabilirler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu iki şekilde yapılabiliyor. İlk başvuru yöntemi telefonla başvurudur. 0 212 444 00 93 numaralı telefonu arayarak başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İkinci yöntem ise bizzat başvuru yapmak. Sosyal yardım kartı başvurusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Kadın Koordinasyon Merkezine yapılmaktadır.

  İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

  2020 İBB sosyal yardım kartını alabilmek için yukarıda saydığımız yöntemlerden biriyle başvuruda bulunmak. Başvuru esnasında yanınızda muhtarlıktan alınmış fakirlik kağıdı olması gerekiyor. Sosyal yardım kartı başvurusu işleminin tamamlanmasının ardından belediyenin konu ile ilgili ekipleri, başvuru yapan aileleri bizzat evinde ziyaret eder. Başvuru sayısının çok fazla olması sebebiyle ev ziyareti bazen 8 -9 ayı bulabilmektedir. Bu ziyarette başvuru yapan ailenin gerçekten dar gelirli olup olmadığı, durumlarının yardım almaya uygun olup olmadığına dair inceleme yapılır.

    Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor

  Yapılan inceleme neticesinde Değerlendirme Kurulu kartın verilip verilmeyeceğine dair karar veriyor. Ev ziyaretinin ardından 2 hafta içinde başvuranın cep telefonuna başvurunun onaylanıp onaylanmadığına dair kısa mesaj gönderiliyor. Sosyal kartı başvurusu onaylanırsa kart 3 gün içinde belediye ekiplerince eve getirilerek teslim ediliyor.

  İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

  2020 İBB kart ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan biri de sosyal yardım kartı limiti ne kadar olduğu hiç kuşku yok ki. Sosyal yardım kartına ilk verildiğinde 200 TL yüklenir. İlk yüklemeden sonra ise kurulun verdiği karara göre hak sahibinin kartına her ay 100 TL, 125 TL veya 150 TL nakdi yardım yüklenir. Para her ayın birinde yatırılır. Bu yardım tek seferlik olmayıp süreklidir. Yardımın yapıldığı süreçte belediye çalışanları ara ara tekrar evi ziyaret edip o anki ihtiyaç durumu ile ilgili tespitler yaparlar. Bu incelemelerde ailenin maddi durumunun düzelip düzelmediği veya farklı yardım ihtiyacı olup olmadığına bakılır.

  Sosyal Yardım Kartı Limiti için yukarıda verdiğimiz rakamlar 2019 yılı için geçerlidir. Sosyal yardım kartı limiti 2020 yılında ne kadar olacağı konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi henüz bir resmi açıklama yayımlamış değil. İBB sosyal yardım kartı limiti 2020 yılında ne kadar olacak bir açıklama yapıldığında güncel olarak sitemizden okuyucularımızla paylaşacağız.

  İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

  İBB sosyal yardım kartları her yıl Aralık ayı itibariyle denetim ve ihale sürecine giriyor. Denetim sürecinde kart sahiplerinin kartı hala kullanabilecek şartları taşıyıp taşımadığı araştırılıyor. Bu denetim sürecindeyken ayrıca ihale süreci de yapılıyor.İhalede yardım kartının hangi marketlerde geçerli olacağı da belli oluyor. Yani ibb sosyal yardım kartının geçerli olduğu marketler her yıl değişmektedir. Son yapılan ihaleye göre ibb kartın kullanılabildiği marketler güncel listesi aşağıdaki gibidir.

    Nakdi Yardım Nasıl Alınır? Nakit Para Yardımı Başvusu Nasıl Yapılır?

  İBB Sosyal Yardım Kartı Geçerli Olduğu Marketler Listesi:

  • KİM
  • ÇAĞRI
  • UCZ
  • MİGROS
  • CARREFOUR
  • ONUR MARKET
  • RAMMAR
  • HAPPY CENTER
  • ŞOK

  İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

  özellikle her yılın sonunda okurlarımız bu konuda editörlerimizi adeta soru yağmuruna tutuyor. Her yılın Aralık ayında ibb kartın denetim süreci başlayıp ihalesi yenileniyor. Denetim sürecinde kart sahiplerinin ekonomik durumunun hala kartı kullanmaya uygun olup olmadığı denetleniyor. Geçtiğimiz yıl bu denetim ve ihale süreci neredeyse 3 buçuk ay kadar sürmüştü. Kart sahibi vatandaşlarımız bu uzun denetim sürecinde büyük sıkıntı çekti ve kartların yeniden kullanıma açılmasını umutla beklediler.

  Denetim süreci her yıl oluyor ve bazen geçtiğimiz yıl olduğu gibi süreç çok uzayabiliyor. Ancak bu yıl denetim sürecinin geçen yıl gibi uzun olmayacağını biliyoruz. Çünkü geçtiğimiz yıl kartların bu denli uzun süre kapalı kalmasının nedeni ihalenin tamamlanamamasıydı. Bu sene geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi denetim sürecinin 2 veya en fazla 3 haftada tamamlanacaktır. Kartların yeniden kullanıma açılması ile ilgili olarak belediyeden bir açıklama yapılması halinde sitemizden anında siz okuyucularımızla paylaşacağız. Bu yüzden sitemizi takipte kalın.

  İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

  İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işlemi henüz online olarak  E Devlet sistemi üzerinden yapılamıyor. Ancak bakiye sorgulama işlemini alışveriş yaptığınız her markette veya İstanbul Kart dolum noktalarından yapmanız mümkün.

  Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır?

  Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

  DEVLETTEN YOKSULA KİRA YARDIMI

  KAYMAKAMLIK ÇOCUK PARASI YARDIMI

  Fakirlik Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

  Belediye Yardımları Nasıl Alınır?

  Fakirlik Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?


  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1081 YORUM
  1. Songul dedi ki:

   Kartlar kapandimi

  2. Emine dedi ki:

   Kartımı 19.11.2019 tarihinde aldım ve kartıma 100 TL yatmış ilk verişte 200 TL yatırılıyor demislerdi

  3. EMİNE dedi ki:

   Kartıma ilk verişte TL yatmis

  4. Yılmaz Özkızılırmak dedi ki:

   Merhaba, ablam İBB Sosyal Yardım kartını kaybetmiş.Yenisini nasıl ve nereden temin edebiliriz.Teşekkürler.

  5. UĞUR dedi ki:

   Merhaba sosyal yardım kartlarına bu ay ki paralar yattı mı ?

  6. ABDULLAH dedi ki:

   BB Sosyal Yardım Kartları Yattı mı Eylül Ayı Olan ? Her Ayın 1’inde Yatan Paralar Yönetim Değişikliğiyle Düzensiz Yatmaya Başladı Bilgi Verir Aydınlatırsanız Sevinirim.

  7. Hatice dedi ki:

   Merhaba sosyal kart bakiyesi eylülde yatacakmı bilgisi olan varmı.

  8. emine basut dedi ki:

   Kartlar ne zaman açılacak adı üstünde ihtıyac kartı belkıde o kartla gecınen bekleyen insanlar çocuklar var

  1 30 31 32