Bakaya Kalmak Nedir

Bakaya Kalmak askerlik çağına gelmiş gençlerimizin büyük bir bölümünün yüz yüze kaldığı bir mesele. Çok fazla sayıda insanı ilgilendiriyor olsa da kamuoyunda bakaya kalmakla ilgili olarak büyük bir bilgi eksikliği mevcut. Bakaya nedir? Nasıl bakaya kalınır? Yoklama kaçağı ile bakaya arasındaki fark nedir? Bakaya kalanlar hemen askere alınır mı? Bakaya kalmak GBT de çıkıyor mu? Bakaya kaldıktan sonra tecil olur mu? Bakaya kaldıktan sonra yüksek lisans yapılabilir mi? Bakaya nasıl kaldırılır? Bakaya cezası ne kadar? Gibi bakaya kalmakla ilgili olarak akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.

bakaya kalmak nedir

Bakaya Nedir? Bakaya Kalmak Nedir?

1111. Sayılı Askerlik Kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkek askerlik çağına girdiğinde askerlik görevini yapmakla yükümlüdür. İlgili kanun gereğince askerlik çağına giren yani 20 yaşına giren her erkek askerlik yoklaması yaptırması gerekir. Askerlik yoklaması kişinin sağlık, eğitim veya farklı yönlerden askerliğe elverişli olup olmadığının tespit edilmesi için yapılan bir dizi resmi işlemdir.

Askerlik yoklamasını yaptırdıktan sonra, askerlik şubesi tarafından bildirilen sürede askeri birliklerine sevk işlemlerini yaptırmama, eksik yaptırma veya sevk işlemleri tamamladıktan sonra birliğe teslim olmayarak askerlik hizmetine başlamama durumuna Bakaya Kalmak denir.

Bakaya Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik çağı gelmiş gençlerimizin en büyük korkularından biri de bakaya kalıp ‘’asker kaçağı’’ durumuna düşmek. Haliyle bakaya olup olmadığımı nasıl öğrenirim sorusu sürekli akıllara geliyor. Askerlik durumunuzu, yoklama kaçağı, bakaya olup olmadığınızı e Devlet üzerinden Askerlik Durum Belgesi Sorgulama İşlemi yaparak öğrenebilirsiniz.

E Devlet üzerinden TC no ile Askerlik Durum Belgesi Sorgulama İşlemi yapmak için BURAYA tıklayın.

Bakaya İle Yoklama Kaçağı Arasındaki Fark Nedir?

Yoklama kaçağı olmak ve bakaya kalmak sık sık birbirine karıştırılan iki faklı durumdur. Yoklama kaçağı, askerlik çağına girmiş olmasına rağmen askerlik yoklaması yaptırmayanlar için kullanılan bir terimdir. Bakaya ise askerlik yoklamasını yaptırmasına rağmen sevk işlemlerini yaptırmayan veya sevk işlemlerinin ardından askeri birliğine katılış yapmayanları tarif eden terimdir.

Yoklama kaçaklığı ile bakaya kalmak arasında bazı temel noktalarda farklılıklar söz konusudur. Yoklama kaçağı nedir, yoklama kaçağı GBT de çıkar mı, yoklama kaçağı hemen askere alınır mı, yoklama kaçağı yurtdışına çıkabilir mi, yoklama kaçağı tecil hakkı var mı, yoklama kaçağı yakalanırsa ne olur gibi sorular başta olmak üzere askerlik yoklaması ile ilgili geniş kapsamlı bilgi edinmek için aşağıdaki linkini verdiğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

  Askerken Nasıl Uzman Çavuş Olunur? 2020 Şartları Nelerdir?

YOKLAMA KAÇAĞI NEDİR – ASKERLİK YOKLAMASI İŞLEMLERİ

2020 Bakaya Para Cezası Ne Kadar?

Bakaya kalmanın idari yaptırımları mevcuttur. Bakaya kalanlara idari para cezası yaptırımı uygulanmaktadır. Bakaya kalma para cezası tutarı; bakaya kalınan gün sayısına, kendi isteğiyle teslim olma veya yakalanma durumlarına göre değişmektedir. Bakaya para cezası ne kadar, bakaya para cezası ödenmezse ne olur, bakaya para cezası nereye ödenir, bakaya para cezası affa uğrar mı, bakaya para cezası sorgulama gibi bakaya para cezası konusu ile ilgili bilinmesi gereken tüm hususlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için aşağıda linkini verdiğimiz makaleyi okuyabilirsiniz.

BAKAYA VE YOKLAMA KAÇAĞI PARA CEZASI

2020 Bakaya Kalanlar Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Bakayan kalanlar yüksek lisans yapabilir mi sorusu bakaya kalmak konusu ile ilgili en çok merak edilen soruların başında geliyor kuşkusuz. Bakaya kalanlar ilk kez bakaya kalmış olmak şartı ile yüksek lisans yapma hakkına sahiptir. Bakaya kaldıktan sonra yüksek lisans nasıl yapılır ayrıntılı olarak izah edelim şimdi de.

ALES sınavını kazanıp yüksek lisans yapmaya hak kazanmış ve bakaya durumdaysanız ilk olarak askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor. Askerlik şubesinde size idari işlemler kapsamında para cezası kesilir ve bakaya durum belgesi (askerlik durum belgesi) verilir. Şubeden aldığınız askerlik durum belgesi ile ilgili öğrenim kurumuna giderek yüksek lisansa kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Bakaya kaldıktan sonra yüksek lisans konusunda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus mevcuttur. Bu durumu kafa karışıklığına yol açmaması için örnekle açıklayalım. 1 Kasım 2017 tarihi itibariyle bakaya kalıp hemen kısa süre sonra askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yaptırırsanız, size 31.12.2017 tarihine kadar ‘’askerlik yönünden sakıncası yoktur’’ yazan askerlik durum belgesi verilir. Kasım ayında işlemlerinizi yaptırdığınız için 2018 yılı Şubat celbinde askere gitmeniz gerekir. Yüksek lisans kayıt tarihiniz 2018 yılında Şubat ayından sonraki bir ayda ise 2018 Şubat celbinde askere gitmediğiniz için bir kez daha bakaya durumuna düşersiniz ve yüksek lisans yapma şansınızı kaybedersiniz. Bu yüzden yüksek lisans kayıt tarihinizi ve askerlik celp dönemlerini dikkate alarak askerlik şubesine gidip işlemlerinizi yaptırmaya çok dikkat edin. Lisans kayıt tarihiniz gelmeden önce bir askerlik celbi varsa sonraki celbe uygun olacak şekilde askerlik şubesine gitmeyi erteleyin.

  Milli Savunma Üniversitesi Nedir? Nasıl Girilir? Puanı Kaç?

Yüksek Lisans Yaparken Bakaya Kalmak

Yüksek lisans yaparken bakaya kalmak tecil yaş sınırı sebebiyle sık karşılaşılabilen bir durum. Böyle bir durumda yüksek lisans mezuniyetine kısa bir süre kalmışsa, askerlik şubesine gitmeyi diplomayı alıncaya kadar ertelemek akıllıca olur. Yüksek lisans diplomasını aldıktan sonra askerlik şubesine ibraz etmeniz halinde mazeretsi olarak 1 yıl daha tecil şansına kavuşursunuz.

Bakaya GBT de Çıkıyor Mu?

Bakaya kalanların en büyük sıkıntılarından biri de bakaya GBT de çıkıyor mu meselesi şüphesiz. Tüm kamu işlemlerinin internet ortamına taşınması çalışmalarına askerlik şubeleri de dahil oldu doğal olarak. Askerlik şubeleri bakaya kalanları sisteme girmesinin ardından bakaya kalanlar otomatik olarak GBT listesine girer. Yani bakaya kalanlar GBT de çıkar.

Bakaya Kalan Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Bakaya kalanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan bir diğeri de yurtdışına çıkıp çıkamayacakları. Anayasamızın 23. maddesi ”seyahat ve yerleşme hürriyeti” konusunu düzenliyor. İlgili anayasa maddesine göre bir Türk Vatandaşının seyahat özgürlüğü ancak soruşturma veya kovuşturma hallerinde hakim kararı ile kısıtlanabilmektedir. Yani ister bakaya olsun ister yoklama kaçağı veya farklı bir durum, bir mahkeme kararı olmadığı sürece hiçbir Türk Vatandaşının yurt dışına çıkması engellenemez. Havaalanlarında bazı işgüzar memurlar, bakaya kalanların yurtdışına çıkamayacağını söyleyip pürüz çıkartabilirler. Unutmayın ki bu kesinlikle doğru değildir ve bakaya kalanlar yurtdışına çıkabilir.

Bakaya Yakalanırsa Ne Olur?

Bakaya kanların GBT sistemine kaydolduklarını ve bakayanın GBT taramasın çıktığını belirtmiştik. Peki bakaya yakalanırsa ne olur? Bakaya kalanların en büyük korkusunun yakalanmak olduğuna kuşku yok. Bakaya kalan yakalanırsa ne olur ayrıntılı şekilde izah etmeye başlayalım.

Bakaya durumundaki bir kişi GBT’de polis veya jandarmaya yakalanırsa askerlik şubesine götürülür. Askerlik şubesinde idari para cezası kesildikten sonra sevk işlemleriniz tamamlanır ve serbest bırakılırsınız. Unutmayın bakaya kalma durumunda zorla askere götürülmek diye bir şey söz konusu değildir. Askerlik şubesinde ayrıldıktan sonra celp tarihinde birliğinize katılmazsanız bu kez askerlik şubesi hakkınızda Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunur. Savcılık suç duyurusunun ardından soruşturma başlatarak hakkınızda yakalama kararı çıkartır. Suç duyurusu sonrasında yakalanırsanız, sulh ceza mahkemelerinde Askeri Ceza Kanunun 63/1maddesine göre yargılanırsınız. Yargılama sonrasında verilen hapis cezası infaz yasasına göre ya paraya çevrilir veya hükmün açıklanması geri bırakılır.

  Teğmen Maaşı

Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı?

Bakaya kalanların yakalanması halinde sürecin nasıl işlediği hakkında bilgiyi bir önceki maddede detaylı olarak verdik.  Yukarıda da belirttiğimiz gibi bakayalar yakalandıklarında askerlik şubesine götürülür ancak bu serbest bırakmalı yakalamadır. Askerlik şubesinde evrak işleri tamamlandıktan sonra belirtilen sürede askeri birliğe teslim olunması gerekmektedir. aksi halde askerlik şubesi tarafından yasal süreç başlatılır ve mahkeme yolu açılmış olur.

Bakaya Kaldıktan Sonra Tecil Olur Mu?

Bakaya kaldıktan sonra tecil olur mu meselesi bakaya kalmak konusunda en fazla kafa karıştıran husus. Bakaya kaldıktan sonra tecil meselesini iyi anlayabilmek için öncelikle askerlik tecil ettirme konusunu iyi bilmek gerekir. Askerlik tecil ettirme ile ilgili olarak detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda linki bulunan daha önce yayımlamış olduğumuz askerlik tecil ettirme makalemizi okuyabilirsiniz.

ASKERLİK TECİL ETTİRME

Bakaya kaldıktan sonra yüksek lisans maddesinde de belirttiğimiz gibi 1 kez bakaya kalmış olma şartıyla eğitim gerekçesi ile tecil yapılabilir. Ancak bunun için öncelikle askerlik şubesine giderek askerlik durum belgesi alınmalı ardından ilgili eğitim kurumuna kayıt için bu askerlik durum belgesi verilmesi gerekmektedir. yüksek öğrenim kurumları askerlik çağına girmiş adayların kayıt işlemlerinde askerlik durum belgesini mutlaka talep etmektedir.

Bakaya Kalanlar Üniversiteye Kayıt Yaptırabilir Mi?

Bakaya kalanların üniversiteye kayıt yaptırması tıpkı yüksek lisansta olduğu gibidir. Bakayayken üniversiteyi kazananlar, yaş sınırını aşmamak kaydıyla, önce askerlik şubesine giderek askerlik durum belgesi almalı, ardından bu belgeyi kayıt esnasında okula ibraz etmelidir.

Sorularınızı Bize Yazın

Bakaya Kalmak konusu ile ilgili olarak; bakaya nedir, bakaya kalmak nedir, bakaya kalanlar yüksek lisans yapabilir mi, bakaya GBT de çıkıyor mu, bakaya yakalanırsa ne olur, bakaya para cezası, yüksek lisans yaparken bakaya kalmak gibi tüm önemli hususları en ayrıntılı şekilde yanıtlamış bulunuyoruz. Konuyla ilgili olarak tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Tecrübeli ve yetkin yazara kadromuz tüm sorularınıza hızlı, doğru ve titizlikle cevap vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 114 YORUM
 1. Vedat dedi ki:

  Hocam yardımcı olun Allah aşkına 2016da mezun oldum ben lisanstan. Tecilim 2018 sonunda bitti. Bu sene yüksek lisans yapmak istiyorum. Hakkım var mı acaba yardımcı olur musunuz? Kaç kez bakaya kaldım bilmiyorum.

 2. ibrahim demir dedi ki:

  Ben önlisans mezunuyum. Geçen yıl yedekastubaylıga başvuru yaptım ama adım çıkmadı statüm er olarak belirlendi bende 2 yıl tecil etme hakımı kulandım ve bakaya olarak kaldım. Şimdi statümün degişmesi için TYT yada DGS, ile herhangi bir 4 yılık ünüversiteye geçsem statüm degişir mi? Bakaya iptal olur mu?

 3. ahmet ak dedi ki:

  merabalar hocam benim tecilim 11.06.2020 tarihiyle tecilim bozuluyor. Sorum şu bakaya kaldıktan sonra ortalmaa 2 ay içinde tezsiz yüksek lisansa başvurup tecil ettirmeyi düsünüyorum. Fakat bu şekilde daha sonra bedelli askerlik yapma şansım var mı

 4. Sahin dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ön lisans mezunuyum subatta tecilim bitti yoklama kacagi olarak gozukuyorum dgs ye girsem ve kazansam universite kayit tarihine yakin yoklamami yaptirip bakaya durum belgesiyle kayit ve ardindan tecil ettirebiliyor muyum ? Simdiden tesekkurler

  1. Sahin dedi ki:

   Admin cevaplarsin mutlu edersin beni

 5. Alper dedi ki:

  Merhaba. Benim bu ayin 28 nde birligime teslim olmam gerek. Fakat ailevi sorunlar nedeni ile 30’nda olabilirim. 2 gun gec olsam sorun olur mu

 6. Bayram Karal dedi ki:

  Ben üniversite eğitimini yeni bitirdim ama askerlik yaşı doldu ve universiteden memlekete dönerken konrolde gbt de asker kaçağı oldüğüm çıktı belge imzalattilar onbeş gün içinde askerlik şubesinde yoklama yaptirtmam gerekiyordu memlekette askerlik şubesine gittim ama o sırada mezuniyet belgem henüz e devlette yayinlanmamisti bunu orada Trabzon Of askerlik şubesinde bildirdim bana e devlete yayınlanır yayınlanmaz başvurunuzu yapın dediler ve bu sürede kontrolde imzalatilan belge süresi doldu üstünden bir hafta gecti ama bir sorunda ben Trabzonluyum ama ikametim ve doğal olarak aile hekimim Bursa İnegolde ve ben bir haftaya anca gidebilirim muayene olmaya ne yapmalıyım ben şimdiden e devlette yoklama işlemlerini yapayım mi yoksa gidince mi hepsini bir yapayım

 7. Fatih dedi ki:

  Benim ocak ayında tecil im bitti ve askerr gitmedim çünkü polislik vardı şuan martın 13 ü ve polisliği kazandım ama askerlik durum belgesi götürmem lazım nasıl olcak bilen varsa bi yardımcı olabilirmi

  1. erkan akkus dedi ki:

   tecil ettirmeniz gerekebilir. En yakın askerlik şubesine giderek durum bildirir rapor alın.

 8. davut dedi ki:

  iyi günler 22 yaşındayım 2 sene önce gbt de yakalandim sonra şubede asker kaçağı olarak sisteme kaydettiler daha sonra tehcil ettirmen gerekiyor dediler tehcilimi yaptım 31.12.2018 yani bugün tehcilim bitiyor ama bi yandan dershaneye yazildim uniye hazirlaniyorum bana bakaya durum belgesi verirler mi?

  1. admin dedi ki:

   Tecilinizin bittiğinin ertesi günü bakaya kalmak diye bir durum yok. İlk yapmanız gereken askerlik şubesine gitmek. Şubeye gittiğinizde sevk işlemleriniz yapılır. Büyük ihtimalle Şubat veya mayıs celbine sevkiniz yapılır. Bu durumda üniversite sınavına girip kayıt yaptırmanız mümkün olmaz. Şayet sevkiniz kasım celbine sıkıntı yaşamazsınız.

 9. Özguu dedi ki:

  Okuyor diye bilinirken yakalandim yoklama kacagi olarak sonra para cezasi teblig edilmis iki yildir bu durumdayim hakkimda asliye ceza mahkmesinde dava acilmis mahkemeye cagriliyorum ne ceza alabilirim sicilm temiz aile durumum yoktu gidemedim suan gidicem askere hapis cezasi hemen verirler mi sicilimiz temiz

  1. admin dedi ki:

   İlk kez yoklama kaçağı kalma durumunda hapis cezası söz konusu değil sadece idari para cezası tahakkuk ettirlir. Para cezası askerliğin yapılması sonrasına ertelenir.

 10. ZEKERİYA dedi ki:

  Merhabalar. Lise 11.sınıfken askerliğimi öğrenci belgemle tecil ettirdim ve 3 yıl tecil ettiler liseden mezun oldum ve şu an 1 ay sonra tecilim bitiyor. Üniversiteyi kazandım ama gidemedim şu an tekrar hazırlanıyorum. 22 yaşına daha yeni girdim hala diplomayla tecil hakkım var mıdır. Diyelim ki yok, şubeye gidip tekrardan tecil ettirme şansım var mı üniversiteye kesinlikle girmem lazım bu sene.

  1. admin dedi ki:

   Bir yüksek öğrenim kurumuna kaydınız yoksa lise diplomanızla yeniden tecil yaptıramazsınız. Ancak teciliniz bittikten sonra sevk işlemlerinizi kasım celbine yaptırabilirseniz tecil şansınız olur.

  2. Resit dedi ki:

   Aynı durum bende de var tecil yaptınız mı