Yoklama Kaçağı Nedir? Yakalanırsa Ne Olur?

Bu makalemizde sizlerle birlikte yoklama kaçağı nedir, yakalanırsa ne olur gibi merak edilen sorulara yanıt vermek istiyoruz hep birlikte. Askerlik, Türkiye genelinde en önemli unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Nitekim 18 yaşına girdiğimiz dönem itibari ile devlet, askerlik çağına gelmiş genç vatandaşları ikametlerinde yoklama kararı alır. Bunu belge ile yapmak yeterlidir ancak günümüzde e-Devlet üzerinden de askerlik yoklaması yaptırmak mümkün. Ancak birçok genç, olayın ciddiyetinin farkında değil ve bu neden dolayısı ile yoklama konusu için somut adımlar atmıyorlar. Bizde elimizden geldiğince sizleri bilgilendirmek için bu makalemizi hazırladık. Hemen konu ile alakalı olarak detaylı bilgiler sunalım istiyoruz.

Askerlik Yoklaması Nedir?

Askerlik yoklaması, askerlik çağına yaş itibari ile girmiş olan erkek erişkinlerin askerlik için her anlamda elverişlilik durumunun kontrol edilmesi anlamına gelir.

Türkiye genelinde 20 yaş bildiğimiz üzere askerlik yaşıdır ve bu yaş itibari ile eğer herhangi bir tecil işleminiz yok ise askerlik görevine alınırsınız. Askerlik göreviniz süresince de devlet güvencesi altında olursunuz. Bununla birlikte askerlik yoklaması da devletin azami şekilde önem verdiği unsurlardan birisi olarak dikkat çeker. Sorumluluğunun bilincinde olan her erkek genç, 18 yaşını geçmesi itibari ile askerlik şubelerine giderek ya da e-Devlet üzerinden askeri yoklama yaptırması gerekir. Aksi takdirde devlet kolluk güçleri tarafından aranması çıkar ve zaman içerisinde birçok farklı sıkıntı ile mücadele etmek zorunda kalabilir. Bu da çok ciddi bir durum diyebiliriz.

Yoklama Kaçağı Nedir?

Askeri Yoklama Yaptırılmazsa Ne Olur?

Askeri yoklama yaptırılmazsa ne olur? Aslında bunu iyi niyet ile de kötü niyet ile de araştıran gençler olduğunu biliyoruz. Bu neden dolayısı ile yasalarda geçtiği hali ile sizleri bu anlamda bilgilendirmek amacı içerisindeyiz. Askeri yoklama, her zaman belirttiğimiz üzere en önemli noktalardan birisidir ve devlet nezdinde çok fazla önemsenir. Askerli yoklama yaptırmazsam ne olur, aranmam çıkar mı? Evet, askeri yoklamayı 19 yaşına kadar yaptırmamanız itibari ile bütün devlet sistemlerinde ARANIYOR şeklinde çıkarsınız.

  2021 Özel Seri Telefon Numarası Nasıl Alınır? Ücretleri Ne Kadar?

Yani herhangi bir polis çevirmesinde GBT sorgunuz yapıldığında ARANMANIZ olur ve bu neden dolayısı ile sıkıntılar yaşarsınız. Ancak yine de durumun ciddiyeti, yoklama kaçağı tebliğinin tarafınıza yapıldıktan sonra herhangi bir işlem yapmamanızdan itibaren başlar. Dolayısı ile askeri yoklama konusu her ne olursa olsun önemsenmesi gereken bir konu. Aksi takdirde ciddi sıkıntılar yaşamanız da mümkün hale gelebilir. Bu neden dolayısı ile 18 yaşını doldurduğunuz an itibari ile askerlik şubelerini mutlaka bir kere ziyaret etmeniz, gelecek dönem açısından çok büyük önem arz eder.

Askeri Yoklama Kaçağı Olarak Yakalandım, Ne Olur?

Güvenlik güçleri, özellikle son birkaç sene içerisinde şehir içlerinde ciddi anlamda GBT uygulamaları yapıyor ve rakamlar gösteriyor ki binlerce yoklama kaçağı yakalanıyor. Bu da devletin aslında çok fazla istemediği unsurlardan birisi ve zaman içerisinde bundan dolayı bir yasal düzenleme gelebilir. Askeri yoklama kaçağı, cezai yaptırım açısından ilk etapta çok korkulması gereken unsurlardan birisi değildir. Yakalanırsanız herhangi bir şekilde panik olmanıza gerek yok.

Polis, kimliğinizi istediğinde yoklama kaçağı nedeni ile korkmayın ve kimliğinizi teslim edin. Aksi takdirde ciddi yaptırımlar ile karşılaşma durumunuz söz konusu olur. Askeri yoklama kaçağı olarak yakalandım, ne olacak? Aşamalar aşağıdaki gibi ilerler;

  • Polis sizden kimliğinizi ister ve ellerinde ki tablet ya da telsizden GBT sorgunuzu yapar.
  • GBT sorgusunda askeri yoklama kaçağı olarak çıkmanız durumunda polis, sizlere yoklama kaçağı tebliği imzalatmak zorundadır.
  • Yoklama kaçağı tebliği size imzalatıldıktan sonra en geç 15 gün içerisinde askerlik şubesine gidip yoklama olmanız gerekir.
  • 15 günü geçen durumlarda ise gitmedi iseniz şayet bir daha ki Polis çevirmesinde alıkonularak askerlik şubesine zorla getirmeniz çıkar. Dolayısı ile bu da siciliniz açısından da çok kabul edilebilecek bir durum değildir.
  2021 Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Askeri Yoklama Tebliği Nedir?

Askeri yoklama tebliği, sizlerin kolluk kuvvetleri tarafından yakalandığınız ve 15 gün içerisinde yoklama olacağınıza dair söz vererek imzaladığınız bir belgedir.

İlk aranmanızda bu tebliğ size tebliğ edilmedi ise tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde askerlik şubelerine giderek yoklama olmalısınız. Eğer ki bu 15 günlük dilim içerisinde yoklama olmaz iseniz bir daha ki kolluk kuvvetleri denetiminde 1 gecelik gözaltı durumu dahi söz konusu olabilir. Bu neden dolayısı ile askeri yoklama konusunu ciddiye alın.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.