Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Yoksullara Kira Yardımı

Yoksula kira yardımı, devletin yaptığı sosyal yardımlardan sadece biri ve dar gelirli vatandaşlarımızı son derece yakından ilgilendiriyor. Devletimiz binlerce fakir aileye kira yardımında bulunuyor. Devletten kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımını kimler alır? Yoksula kira yardımı başvurusu nereye nasıl yapılır? Yoksula kira yardımı ne kadar? Kira yardımı sorgulama nasıl yapılır? Gibi yoksula kira yardımı konusu ile ilgili olarak akıllara gelebilecek tüm soruların cevapları yazımızda. Siz de devletten kira yardımı almak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Yoksula Kira Yardımı

Devletimiz ‘’Sosyal Devlet’’ olmanın bir gereği olarak, gelir dağılımındaki adaletsizliği en aza indirmek ve sosyal adaleti sağlamak maksadıyla yoksullara sosyal yardımlar veriyor. Devletin sosyal yardım ve hizmet vermekle görevlendirdiği kuruluşları, dar gelirli vatandaşlarımıza para yardımının yanı sıra kömür, giyecek, erzak yardımı gibi ayni yardımlar dağıtıyor.

Devletin yaptığı bu para yardımlarından biri de yoksullara kira yardımı. Dar gelirliye kira yardımı uygulamasından günümüze binlerce ihtiyaç sahibi vatandaşımız faydalandı ve faydalanmaya da devam ediyor. Kira yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Şubelerine yapılabiliyor.

Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Yoksula kira yardımı hakkında yaptığımız bu genel tarifin ardından kira yardımı kimlere verilir konusuna açıklık getirelim ilk olarak. Dar gelirliye kira yardımı uygulamasından faydalanabilmek için başvuru yapacak kişilerde bazı şartlar aranıyor.

Yoksullara kira yardımı faydalanabilmek için;

 • Sigortalı olarak bir işte çalışmamak
 • Düzenli bir gelire sahip olmamak veya geliri yoksulluk sınırı altında olmak
 • SGK’dan maaş almamak (anne veya baba üzerinden ölüm maaşı gibi)
 • Ev, araba, arsa ve benzeri gibi mallara sahip olmamak
 • Başvuranın kirada oturduğunu gösteren kira kontratı
  İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Şartları, Ne Kadar?

Yukarıda saydığımız şarları taşıyan dar gelirliler devletten kira yardımı almak için başvuru yapabilirler. Bu saydığımız şartları her taşıyanın kira yardımı başvurusu kabul edilmesi söz konusu değil. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili kurum çalışanları başvuranın ekonomik durumu hakkında inceleme başlatır. Yapılan incelemeler sonunda elde edilen bilgiler mütevelli heyet tarafından değerlendirilir. Heyetin uygun gördüğü başvuru sahipleri yoksullara kira yardımı uygulamasından faydalanabilirler.

Devletin yaptığı yardımlar kira yardımı ile sınırlı değil elbette. Devlet, sosyal yardımlaşma vakfı ve belediyeler aracılığıyla, ister nakdi olsun ister ayni çok sayıda sosyal yardım veriyor.  Devletin yaptığı diğer yardımlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyabilirsiniz.

DEVLET YARDIMLARI NELERDİR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

BELEDİYE YARDIMLARI NELERDİR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

Kira Yardımı Başvurusu – Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Fakire kira yardımı başvurusu kaymakamlık binaları içinde konuşlu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine yapılır. Bu yüzden bu yardıma halk arasında kaymakamlık kira yardımı da deniliyor. Bu sizde kafa karışıklığı yaratmasın. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kira yardımı ile kaymakamlık kira yardımı aynı şeylerdir.

Yoksula kira yardımı başvurusu kişinin ikametindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine yapılır. Fakire kira yardımı başvurusunda gerekli evraklar;

 • TC Kimlik numarası yazan nüfus cüzdanı
 • Kira kontratı

Başvuruda yukarıda saydıklarımız haricinde evrak istenmez. Ancak muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi kira yardımı alma konusunda yarar sağlar. Başvuru yapıldıktan sonra vakıf görevlileri başvuranın ekonomik durumu hakkında inceleme başlatır. Görevliler daha sonra başvuru yapanın evine ev ziyareti gerçekleştirir. İnceleme ve ev ziyareti sonrasında edinilen bilgiler rapor halinde vakfın mütevelli heyetine sunulur. Mütevelli heyet raporları değerlendirerek kira yardımı yapılıp yapılmayacağına, yapılacaksa ne kadar yapılacağına karar verir.

  Ölüm Parası Nedir? Ne Kadar? Nasıl Başvurulur?

FAKİRLİK BELGESİ NASIL ALINIR, NE İŞE YARAR?

FAKİRLİK MAAŞI NE KADAR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

Kira Yardımı Ne Kadar?

Yoksula kira yardımı ne kadar sorusunun tam olarak net bir cevabı yok. Yani kira yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenmiş sabit bir tutar yok. Kira yardımının ne kadar yapılacağına tamamen vakfın mütevelli heyeti karar veriyor. Başvuranın maddi durumunun ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak heyet, kişinin kirasının tamamı kadar da kira yardımı verilmesine karar verebilir veya kirasının bir miktarı kadar yardım verilmesine de karar verilebilir. Ancak mütevelli heyet genellikle gelir düzeyi çok düşüklere kira yardımı yapılmasının onayladığı için genellikle başvuranların kirasının tamamı kadar kira yardımı yapılıyor.

Kira Yardımı Sorgulama

Dar Gelirliye kira yardımı sorgulama işlemi e Devlet sistemi üzerinden yapılıyor. Kira yardımı sorgulama işlemini yapabilmek için e Devlet şifreniz olması gerekiyor. E Devlet şifresine sahip değilseniz, en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e devlet şifresi alabilirsiniz.

Kaymakamlık (SYDV) Kira Yardımı Sorgulama yapmak için BURAYA tıklayın.

 • Yukarıdaki linke tıklamanızın ardından ekranınıza açılan sayfadaki Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza e Devlet kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. bu sayfada sırasıyla TC No ile e Devlet şifrenizi eksiksiz bir şekilde gerekli kutulara girin ve Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın.
 • Yukarıda saydığımız adımları tamamladığınızda Sosyal yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına ulaşmış olacaksınız. Bu sayfada, şayet onaylanmışsa alacağınız kira yardımı hakkında detayları görebilirsiniz. Kira yardımı başvurunuz kabul edilmediyse veya henüz onaylanmadıysa sayfada Sosyal Yardım Bilgileri Bulunamadı uyarısını görürsünüz.

MUHTAÇ DUL MAAŞI NE KADAR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

KAYMAKAMLIK BURSU NASIL ALINIR?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 57 YORUM
 1. blank Elif Top dedi ki:

  Kirada oturuyorum çok zor durumdayım sizden yardım istiyorum ekmek alçak para yok kiram 800 Antalya Kepez yaşıyorum

 2. blank Turk dedi ki:

  insanları yaniltmayin yazık günah kira yardımı diye bir şey yok….

 3. blank Dilan Aktan dedi ki:

  Merhabalar. Evliyim ve 5 yaşında bir çocuğum var. Şuanda da hamileyim. Evimiz kira 1000 tl kira ödüyoruz. Eşim çalışırken çat pat geçiniyorduk ama eşim 1 aydın işsiz. Eşimin babası sigortasını yatırmak dışında herhangi bir yardım yapmıyor. Çok zor durumdayız yakında Doğum yapacağım ama ne yapacağız bilmiyorum. Durumumu kaymakamlığa beyan etsem herhangi bir yardım alabilir miyim, en azından kira yardımı. Yardımcı olursanız sevinirim. Huzurla kalın…

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   en yakın sosyal yardımlaşma vakfına giderek bilgi talep ediniz.

 4. blank Mukaddes dedi ki:

  Merhaba bn kira yardımı için başvuru yaptım kaymakamlıga ama öyle bişey yok dediler sadece dört aydan dört aya aldıgım 300 TL hariç bi yardım yok dediler acaba kira yardımı için bşka nereye başvuru yapabilirim

 5. blank Dilek ö dedi ki:

  Benim iki kızım var evliyim ama resmi nikahim yok çocuklarımın babası ceza evinde 2 sene oldu ve ben kaynanam ve kayın pederimle yaşıyorum daha doğrusu yaaşmaya çalışıyorum şiddetli gecimsizlik var ararmizda hergün kavga gürültü evde benim hiç bi gelirim yok iki ayda bir vakıf 600 veriyor o var sadece ve ben çocuklarımla beraber ayrı eve çıkmak istiyorum ben baş vurursam kira yardımı için alabilirmiyim açaba beni aydınlatırsanız sevinirim

 6. blank halil dedi ki:

  kocaelinde yaşıyorum kirayardımına ihtiyacım var

  1. blank Elif Top dedi ki:

   Kirada oturuyorum çok zor durumdayım sizden yardım istiyorum ekmek alçak para yok kiram 800 Antalya Kepez yaşıyorum 2 ayda 2 aya 300 veriyor başka yok 3 tane çocuğum var

 7. blank Perihan dedi ki:

  Slmunaleykum admin esimden ayrilali birsene oldu 12 yasinda kizim var kiradayim ssk yok nafaka 300 tl kizima 300 tl bana verildi calismiyorum zor durumdayim kira yardimi ve kizimin okulu icin maddi destek almak istiyorum yardimdan yararlanabilirmiyim yasim 35 kizimi birakip calisamiyorum

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

 8. blank Fatma dedi ki:

  Merhaba ben 2 kız çocuğu annesiyim.eşimden ayrılalı 9 sene oldü.çocuklarımın velayetinden vazgecmezsi icin hic yardım talep etmemiştim.fakat babasının evinde kalıyorum. Ayrıca onun da kalacağı bir yer olmadığı ve geliri de düşük olduğu için anlasmali aynı evde kalmaya karar verdik.bizé maddi bir destegi yok sadece faturaları ödüyor.sosyal hizmetlerine başvurdum fakat onun da aynı adreste görüldüğü için reddettiler.fakat kızlarıma ortaokul ve liseye gidiyo gecinemiyorum.günlük islere gidiyorum.icralık borçları olduğu içi bir işte çalışmıyorum.şiddetli gecimsizligimiz var bundan da çocuklarım psikolojik zarar görüyorlar.buradan ayrılmak istiyorum fakat kira ödeyecek durumum yok hiçbir sosyal güvencem yok.lutfen beni aydınlatacak bilgiler verirmisin.

 9. blank Mine dedi ki:

  Merhaba bize egitim icin kaymakamliktan 150 tl ucret yatti ama bu her aymi yatacak acaba

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Almış olduğunuz yardım tek seferlik bir ödeme mi yoksa devamlı bir ödeme mi başvuru yaptığınız şubeye sormalısınız.

  2. blank Elif Top dedi ki:

   Kirada oturuyorum çok zor durumdayım sizden yardım istiyorum ekmek alçak para yok kiram 800 Antalya Kepez yaşıyorum

 10. blank Buket dedi ki:

  Admin merhaba,eşimden ayrıldım 3 çocuğum var velayet bende biri engelli,evde bakım maaşı , kaymakamlıktan 2 ayda bir 200 TL ve erzak kolisi alıyorum , ayrıca 3 çocuk için bağlanan ama hala alamadigim600 TL nafaka var, aylık 800 kira veriyorum ,çocuklarımın 3 de okuyor bu yazdıklarım dışında bir gelirim yok bende kira yardımı alabilir miyim

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Bahsettiğiniz tutarlarda yardım alıyorsanız yeni bir yardım almanız pek kolay olmayacaktır. Ancak çocuklarınız için vakıflar genel müdürlüğüne burs başvurusu yapabilirsiniz.

 11. blank Türkan dedi ki:

  Ben esimden bosandim 3 tane okuyan cocugum var ve 400 lira cocuklarin nafakasi disinda hic gelirim yok ne yapabilirim durumum cok kötü

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılı durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Aile ve Sosyal Politikalar Hizmet Merkezine veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım başvurusu yapabilirsiniz.