2020 Fakirlik Belgesi Nereden, Nasıl Alınır | Muhtaçlık Belgesi Alma

2020 Fakirlik Belgesi, dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, sosyal yardımlar ve sağlık hizmetleri gibi devlet tarafından verilen hizmetlerden ücretsiz yararlanmasını sağlayan son derece önemli bir belge. Resmi adı 2020 muhtaçlık belgesi olan bu belge ile ilgili olarak; Fakirlik belgesi nereden alınır? Fakirlik belgesi ne işe yarar, nerelerde kullanılır? Fakirlik belgesi ile ne yapılır, geçerlilik süresi ne kadar? Öğrenci fakirlik belgesi ne işe yarar? Fakirlik belgesinin faydaları nelerdir? Fakirlik belgesi nasıl doldurulur? Gibi tüm önemli soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda. Ayrıca yazımızda indirip kolayca doldurabileceğiniz Fakirlik Belgesi Dilekçe Örneği yer almaktadır.

2020 Devlet Yardımları

Geçtiğimiz günlerde günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı bir konuşma esnasında vatandaşlarla bazı bilgiler paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada nüfusuna oranla dünyada en çok sosyal yardım veren ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi. Erdoğan’ın dile getirdiği gibi ister yurt içinde olsun ister yurt dışında ihtiyaç sahiplerine en çok yardım eli uzatan ülke bizim ülkemiz yani Türkiye.

Anayasamızın ikinci maddesinde yar alan sosyal devlet ilkesinin bir gerekliliği olarak devletimiz ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlarımıza büyük miktarda yardım veriyor. Devlet yardımlarının büyük bölümü nakdi yardım yani para yardımı şeklinde. Ancak kömür, gıda, giyecek ve benzeri şekillerde ayni yardım dağıtımı da yapılıyor. Devletin bu Yardımlarından faydalanabilmek için elbette ki bazı şartları yerine getirmiş olmak gerekiyor. Devlet kimlere yardım yapacağını belirlemek için ise muhtaçlık sınırı denen bir rakamı dikkate alıyor. Yani aylık geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar devlet yardımlarından faydalanabiliyor. Geliri muhtaçlık sınırı altında olanların devlet yardımların faydalanabilmesi için ise öncelikle fakirlik belgesi alması gerekiyor. Resmi adı muhtaçlık belgesi olan fakirlik belgesi ile ilgili olarak işte tüm soruların cevapları…

  2020 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik ilmuhaberi almak içim mahalle muhtarlığına başvurmak gerekiyor. Uygun şartları taşıyan kişilere yoksulluk ilmuhaberi verilmesi görevi muhtarlara verilmiştir. Muhtardan yoksulluk belgesi almak için nüfus cüzdanı ile başvuru yapmak gerekmektedir. Çoğu yerde muhtarlar mahallesinde yaşayan fakirleri bildiği veya bizzat tanıdığı için yoksulluk belgesi vermek için başka evrak istemezler. Ancak bazı büyük yerlerde muhtarların mahallesindeki herkesi tanıması mümkün olamayabiliyor. Muhtarlar başvuranı tanımaması durumunda, fakirlik ilmuhaberi vermek için herhangi bir maaşı veya sigortalı çalıştığı işi olmadığını gösteren SGK’dan alınmış belge isteyebilmektedirler.

Fakirlik Belgesi Ücreti Ne Kadar?

Muhtarlar verdikleri belgeler için büyük çoğunlukla para talep ederler ve bu tamamen yasaldır. Ancak fakirlik ilmuhaberi tamamen ücretsizdir. Yani muhtarlar fakirlik belgesini vermek için kesinlikle ücret talep edemezler.

2020 Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

2020 Fakirlik belgesi almak için bazı şartların taşınması gerekiyor.

Fakirlik İlmuhaberi Almak İçin Gereken Şartlar;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Sigortalı olarak (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) bir işte çalışmıyor olmak
 • Başvuranın üzerine kayıtlı gayrimenkul (ev, arsa, tarla gibi) olmaması
 • Başvuranın üzerine kayıtlı araç ve benzeri mal olmaması

Yukarıda saydığımız şartları taşıyanlar muhtaçlık belgesi almak için başvuruda bulunabilirler.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Yoksulluk belgesi ile ilgili en çok sorulan sorulardan başlıcaları fakirlik belgesi ne işe yarar, fakirlik belgesinin faydaları nelerdir hiç kuşku yok ki. Yoksulluk belgesi geçim sıkıntısı çeken vatandaşların sosyal yardım başvurularında son derece önemlidir. Sosyal yardım başvurularında yoksulluk belgesi vermek, devletin yaptığı sosyal yardım ve hizmetlerden yararlanmakta kolaylık sağlar. Yoksulluk belgesi olanların sosyal yardım başvurusunun kabul edilmesi daha büyük bir ihtimaldir. Ayrıca sosyal yardım başvuruları başvuranın ekonomik durumunun incelenmesi sebebiyle bazen çok uzun sürebilmektedir. Sosyal yardım başvurusunda muhtaçlık belgesi verilmesi durumunda başvurunun kabul edilme süresi kısalır ve çabuk yardım almakta fayda sağlar.

  2021 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Sorgulama

Fakirlik belgesinin diğer işe yaradığı önemli alan ise sağlık hizmetleri. Yoksulluk belgesi olanlar  tüm devlet hastanelerinde ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere yoksulluk belgesi sosyal yardım başvurularında kullanılabiliyor. 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Kanunu uyarınca devlet çeşitli kurumlarıyla sosyal yardımlar ve hizmetlerde bulunmakla mükelleftir. Devlet, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyeler kanalıyla sosyal yardımlarda bulunur. Bu kurumlara yapacağınız sosyal yardım başvurularında yoksulluk belgesi kullanmak mümkün. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne fakirlik maaşı başvurusu yaparken de muhtaçlık belgesi istenebilmektedir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Doldurulur?

Yoksulluk belgesi doldurma işini başvuru yaptığınız mahallenin muhtarı yapması gerekmektedir. Tabi bu yoksulluk belgesini kendiniz doldurduktan sonra sadece imza için muhtara götürmeniz de mümkün. Şayet muhtaçlık belgesini kendinizi doldurmak istiyorsanız ilk olarak yukarıda vermiş olduğumuz indirme linkinden bir yoksulluk belgesi örneği bilgisayarınıza indirin ve sonra bu belgenin çıktısını alın. Bu belge hazır haldedir. sadece noktalı olan bölümleri ve şahsi bilgilerinizin olduğu bölümleri doldurduktan sonra imza için muhtara gidebilirsiniz.

FAKİRLİK BELGESİ ÖRNEĞİ İNDİR

KAYMAKAMLIK ÇOCUK PARASI SORGULAMA

OKUYAN ÇOCUĞA DEVLET YARDIMI

SOSYAL YARDIMLAR NELERDİR?

SOSYAL YARDIM KİMLERE VERİLİR?

FAKİRLİK MAAŞI NE KADAR, NASIL ALINIR?

SOSYAL YARDIMLAŞMA KÖMÜR YARDIMI SORGULAMA


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. Gamze Dinç dedi ki:

  Merhaba ben üniversite öğrencisiyim. Babam işten çıktı ve emekli olmasına üç sene var. Annem de işten çıkarıldı. Şuan ikisi de çalışmıyor annem bir iş bulana kadar geçinmek için işsizlik maaşı alıyor. Babamın üzerine kayıtlı bir araba bir de ev var. Ancak şu anda işsizlik maaşı hariç bir gelir kaynağımız yok. Bu yüzden çalışmam ve eve destek olmam gerekiyor. Ben de KYKdan kredi alıyorum. Ancak o parada eve gidiyor, ve çok zor geçiniyoruz, bu durumda şehir dışında okumam pek mümkün değil. O yüzden okulumu dondurmak istiyorum. Bu belgeyi bana verirler mi acaba?

 2. blank Enver dedi ki:

  Merhaba hiç çalışamıyorum gerçekten muhtaç biriyim anne babam var ama hiç yaşıyormuşum öldüm mü bilmiyorlar bile yani anlayacanız kimsesiz bir insanim çalışamıyorum da çünkü yapamıyorum ne yapabilirim yardım edermisiniz

 3. blank Şenay dedi ki:

  Merhaba 1 buçuk yıllık evliyim 9 aylık bebeğim var eşim sigortali asgari ücretle çalışıyor ev yaparken kredi çektik borçlar bitmedi hala market yardım için telefondan aradım telefondan kayıt olunmuyor Üsküdara gitmeniz gereken dendi gitsem başvurum kabul olunur mu ?

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   telefonla aramayı deneyin.

 4. blank Hasan bayrak dedi ki:

  Merhaba devlete borcum var 15 bin TL Ye yakın hem kyk borcu hemde yoklama kacagi borcu gerçi yoklama kaçağı olmadan haberim yoktu sağlık ve Psikoloji tedavi görüyorum askerlikten malesef muafim ve hiçbir yerde is bulamıyorum bu borclarmecbur ödenecek biliyorum ama isim yok sağlık ve psikolojik yüzünden unv bitiremedim ise girmem zor iş bulsam da bikaç günde gonderiyorlar sağlık raporum la dvlet dairesinden is verebilirler mi borcumu her ay maaşımdan kesebilirlet mi böyle ihtimal var mı yaa ailemle yaşıyorum buna rağmen de herhangi bir yardım alıp borcumu odeyebilir miyim çok önemli lütfen cvapla yın