Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Yoksullara Kira Yardımı

Yoksula kira yardımı, devletin yaptığı sosyal yardımlardan sadece biri ve dar gelirli vatandaşlarımızı son derece yakından ilgilendiriyor. Devletimiz binlerce fakir aileye kira yardımında bulunuyor. Devletten kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımını kimler alır? Yoksula kira yardımı başvurusu nereye nasıl yapılır? Yoksula kira yardımı ne kadar? Kira yardımı sorgulama nasıl yapılır? Gibi yoksula kira yardımı konusu ile ilgili olarak akıllara gelebilecek tüm soruların cevapları yazımızda. Siz de devletten kira yardımı almak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Yoksula Kira Yardımı

Devletimiz ‘’Sosyal Devlet’’ olmanın bir gereği olarak, gelir dağılımındaki adaletsizliği en aza indirmek ve sosyal adaleti sağlamak maksadıyla yoksullara sosyal yardımlar veriyor. Devletin sosyal yardım ve hizmet vermekle görevlendirdiği kuruluşları, dar gelirli vatandaşlarımıza para yardımının yanı sıra kömür, giyecek, erzak yardımı gibi ayni yardımlar dağıtıyor.

Devletin yaptığı bu para yardımlarından biri de yoksullara kira yardımı. Dar gelirliye kira yardımı uygulamasından günümüze binlerce ihtiyaç sahibi vatandaşımız faydalandı ve faydalanmaya da devam ediyor. Kira yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Şubelerine yapılabiliyor.

Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Yoksula kira yardımı hakkında yaptığımız bu genel tarifin ardından kira yardımı kimlere verilir konusuna açıklık getirelim ilk olarak. Dar gelirliye kira yardımı uygulamasından faydalanabilmek için başvuru yapacak kişilerde bazı şartlar aranıyor.

Yoksullara kira yardımı faydalanabilmek için;

 • Sigortalı olarak bir işte çalışmamak
 • Düzenli bir gelire sahip olmamak veya geliri yoksulluk sınırı altında olmak
 • SGK’dan maaş almamak (anne veya baba üzerinden ölüm maaşı gibi)
 • Ev, araba, arsa ve benzeri gibi mallara sahip olmamak
 • Başvuranın kirada oturduğunu gösteren kira kontratı
  Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır, Kaç Para, Kimlere Verilir?

Yukarıda saydığımız şarları taşıyan dar gelirliler devletten kira yardımı almak için başvuru yapabilirler. Bu saydığımız şartları her taşıyanın kira yardımı başvurusu kabul edilmesi söz konusu değil. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili kurum çalışanları başvuranın ekonomik durumu hakkında inceleme başlatır. Yapılan incelemeler sonunda elde edilen bilgiler mütevelli heyet tarafından değerlendirilir. Heyetin uygun gördüğü başvuru sahipleri yoksullara kira yardımı uygulamasından faydalanabilirler.

Devletin yaptığı yardımlar kira yardımı ile sınırlı değil elbette. Devlet, sosyal yardımlaşma vakfı ve belediyeler aracılığıyla, ister nakdi olsun ister ayni çok sayıda sosyal yardım veriyor.  Devletin yaptığı diğer yardımlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyabilirsiniz.

DEVLET YARDIMLARI NELERDİR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

BELEDİYE YARDIMLARI NELERDİR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

Kira Yardımı Başvurusu – Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Fakire kira yardımı başvurusu kaymakamlık binaları içinde konuşlu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine yapılır. Bu yüzden bu yardıma halk arasında kaymakamlık kira yardımı da deniliyor. Bu sizde kafa karışıklığı yaratmasın. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kira yardımı ile kaymakamlık kira yardımı aynı şeylerdir.

Yoksula kira yardımı başvurusu kişinin ikametindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine yapılır. Fakire kira yardımı başvurusunda gerekli evraklar;

 • TC Kimlik numarası yazan nüfus cüzdanı
 • Kira kontratı

Başvuruda yukarıda saydıklarımız haricinde evrak istenmez. Ancak muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi kira yardımı alma konusunda yarar sağlar. Başvuru yapıldıktan sonra vakıf görevlileri başvuranın ekonomik durumu hakkında inceleme başlatır. Görevliler daha sonra başvuru yapanın evine ev ziyareti gerçekleştirir. İnceleme ve ev ziyareti sonrasında edinilen bilgiler rapor halinde vakfın mütevelli heyetine sunulur. Mütevelli heyet raporları değerlendirerek kira yardımı yapılıp yapılmayacağına, yapılacaksa ne kadar yapılacağına karar verir.

  2021 Fakirlik Maaşı Ne Kadar? Başvuru Nasıl Yapılır?

FAKİRLİK BELGESİ NASIL ALINIR, NE İŞE YARAR?

FAKİRLİK MAAŞI NE KADAR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

Kira Yardımı Ne Kadar?

Yoksula kira yardımı ne kadar sorusunun tam olarak net bir cevabı yok. Yani kira yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenmiş sabit bir tutar yok. Kira yardımının ne kadar yapılacağına tamamen vakfın mütevelli heyeti karar veriyor. Başvuranın maddi durumunun ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak heyet, kişinin kirasının tamamı kadar da kira yardımı verilmesine karar verebilir veya kirasının bir miktarı kadar yardım verilmesine de karar verilebilir. Ancak mütevelli heyet genellikle gelir düzeyi çok düşüklere kira yardımı yapılmasının onayladığı için genellikle başvuranların kirasının tamamı kadar kira yardımı yapılıyor.

Kira Yardımı Sorgulama

Dar Gelirliye kira yardımı sorgulama işlemi e Devlet sistemi üzerinden yapılıyor. Kira yardımı sorgulama işlemini yapabilmek için e Devlet şifreniz olması gerekiyor. E Devlet şifresine sahip değilseniz, en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e devlet şifresi alabilirsiniz.

Kaymakamlık (SYDV) Kira Yardımı Sorgulama yapmak için BURAYA tıklayın.

 • Yukarıdaki linke tıklamanızın ardından ekranınıza açılan sayfadaki Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza e Devlet kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. bu sayfada sırasıyla TC No ile e Devlet şifrenizi eksiksiz bir şekilde gerekli kutulara girin ve Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın.
 • Yukarıda saydığımız adımları tamamladığınızda Sosyal yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına ulaşmış olacaksınız. Bu sayfada, şayet onaylanmışsa alacağınız kira yardımı hakkında detayları görebilirsiniz. Kira yardımı başvurunuz kabul edilmediyse veya henüz onaylanmadıysa sayfada Sosyal Yardım Bilgileri Bulunamadı uyarısını görürsünüz.

MUHTAÇ DUL MAAŞI NE KADAR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

KAYMAKAMLIK BURSU NASIL ALINIR?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 57 YORUM
 1. kadir leflef dedi ki:

  merhaba ben 2022 maaşı alıyorum ve babamda 65 yaş aylıgı alıyor babam 1.500 tl ben 1.200 tl alıyorum babam ölürse ben ne yaparım diye düsünüyorum aklıma kira yardımı yaparlarmı sorusu geldi acaba 2022 maaşı alanlar ne gibi yardımlar alabılır düzenli kıra yardımı alabılırmıyım?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Hali hazırda engelli maaşı alırken başka bir sosyal yardımdan faydalanmanız kolay olmayacaktır. Başvuru yapmanıza engel bir durum yok ancak kabul edilmesi ihtimalinin az olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 2. blank Olcay dedi ki:

  Iyı gunler ıyı calısmalar benım annem 1962 dogumlı babamın maasını alıyor oda 900tl fılan baska uzerıne hıcbırsey yok annem kıra yarıdmı alabılırmı ıyı calısmalar

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. SGK’dan maaş alanların sosyal yardımlardan faydalanması ne yazık ki mümkün olmuyor.

 3. blank halil dedi ki:

  maddi destege ihtiyacım var

 4. blank Suzan dedi ki:

  Meraba ben 4 çocuk annesiyim yaklaşık 8 senedir eşimden şiddet görüyorum 6 ay uzaklaştirmasi var bize bakmiyor eve haciz gelecekti kiradan dolayı sosyal yardima baş vurdum onayladi yardimim ondan sonra yatirilmadi çok zor durumdayim 4 çocuğun okuyor en büyük oğlum 15 yaşında evim kira hiç bir yerden gelirim yok ben eşim olarak kişiden kaçtım çocuklarımla beraber kardeşimin yaninda kalıyorum onlarinda durumu yok çocuklarıma bakma durumlari yok ne yapmaliyim sizden yardim ellerinizi bekliyorum saygılar

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. yardımınızın onaylanıp yatırılmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. İlgili kurum yetkilileri ile konuyu görüşmelisiniz. Yardımınız onaylandıysa ilaa ki adınıza yatırılmış olması gerekir. Ayrıca en yakınınızdaki aile ve sosyal hizmetler merkezine giderek konu hakkındaki uzman personelle görüşmeniz faydalı olacaktır.

 5. blank Sevgi dedi ki:

  Merhaba .Biz 3 kardeşiz hepimiz okuyoruz bende üniversitedeyim şu an .Babam %70 engelli ve 3 aydan 3 aya maaş alıyor 1.700-1800 arası olması lazımdı .Ustte ki yazılanları okuduğum da bir yardım alırken Ötekini almak zor yazmissiniz fakat kira da oturan bir aile için malesef bu parayla geçinmek oldukça zor.3 aylık para ailemin sadece mutfak ve ve su elektrik vs.giderlerini karşılıyor ve ben aldigim bursu aileme vermek zorunda kaliyorm çünkü yıl da 5bin TL kira parası var 3 aylık maaşları hiç cekmesek cikiyor kira parası . geri kalan yetmiyor .Okurken zorlanıyorum çalışip ve okumak zor sosyal hizmetlere başvuru yaptım ,onlardan sadece üniversitem bitene kadar yardimci olmalarni istedim red cevabı geldi..Sebep ise aile de çalışan nüfus tespit edilmiş oysa annem çalışamaz fıtığı var ve hiç çalışma tecrübesi de yok.Üzerimize hiç bir şeyimiz de yok.Ama sesimi duyuramadm.. Bimere şikayette bulunacagim e devlet uzerinden .Başka öneriniz var mi?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Yaptığınız başvurular sonucunda sizin de gördüğünüz gibi sosyal yardımlardan faydalanmanız ne yazık ki bir miktar zor. Sosyal yardımlar konusu biraz sıkıntı olsa da eğitiminiz için burs almanız daha olası. Aldığınız bur s parası ne kadar belirtmemişsiniz ancak vakıflar Genel Müdürlüğünün bursunu da değerlendirmeye alabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu hali hazırda aldığınız burstan daha yüksekse bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Ayrıca farklı eğitim seviyesinde okuyan 2 kardeş Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan yararlanabiliyor. Yani siz üniversitede okuyorken kardeşlerinizden lise veya daha alt bir eğitim kurumunda eğitim görüyorsa 2 kardeş aynı anda bu burstan yararlanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise belediye yardımları. Belediyeler özellikle gıda ve benzeri gibi ayni yardımları daha çok veriyor.İkametinizin belediyesine başvuru yapmanız da faydalı olacaktır.

 6. blank Mehmet dedi ki:

  KENDİLERİNDEN VE MEMURDAN BAŞKA KİMSEYİ TANIMIYORLAR…….HER KES MEMUR OLSUN DEVLET BESLESİN OZAMAN ÖYLEMİ KOMİNİSTMİ BU ÜLKE….?…..İŞÇİLER NE OLACAK İŞÇİLEEEER….?…..CAN BEREMEZSİNİZ BEEEEE….!!

 7. blank Talipcivan dedi ki:

  Yoksulluksınırındayımvedeyüzde.50.engelliyim3.aydabirengelliaylığıalıyorumevimkira.kirayardımıalabilirmiyim

  1. blank admin dedi ki:

   Engelli maaşı alırken başka bir sosyal yardım almanız zor olabilir ancak başvuru yapmanıza engel bir durum yok. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 8. blank Emine dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardimlaşmadan cocuk parasiyla geçiniyorum 730 tl.ayrica kira yardimi alabilir miyim basvuru yapsam

  1. blank admin dedi ki:

   Bu şekilde yardım alırken ikinci bir yardım almanız pek kolay değil. Başvurmanızın önünde bir engel yok ancak çok fazla beklenti içinde olmamanızı öneririz.

 9. blank Gülşen dedi ki:

  Merhaba ben iki kızımla yalnız yaşıyorum kızımın biri kalp hastası diyeri astım hastası ben gözden rahatsizim sol gözüm gormuyor sağ az ve bulanık görüyor ve nakil bekliyorum doktorlar nakildede gormeme ihtimalimin yüksek olduğunu söylüyor bilateral kerotokonus hastalık gözümdeki %41 sağlık kurulu raporu var Aile sosyal politikalar yardımlaşma vakfı başvuru yaptım bizde baglamiyor kaymakamlığa gitmemi söylüyor lar sadece çocuğumun birine para yardımı bağlandı oda ancak kira ve faturalar başka yerden hiç bir şekilde gelirim yok sigortam yok ben ne yapayım devletimiz biz madur ve muhtaç olanların yardımına böyle mi koşuyor ben antalyada yaşıyorum bütün başkanlar durumunu gordu saolsunlar kadın sığınma evinden çıktığımda çocuklarimla birtek halının üzerinde yatıp kalkiyorduk çocuklarimla eşya konusunda büyükşehir belediyesi getirdi fakat nakli yardım konusuna gelince elimizden tutulmuyor

  1. blank admin dedi ki:

   Yüzde 41 Engelli raporunuz olduğuna göre Vakıflar Genel Müdürlüğüne fakirlik maaşı başvurusu veya SGK’ya engelli maaşı başvurusu yapabilirsiniz. yapabilirsiniz.

 10. blank kazim dedi ki:

  ben gereken yani yardım almam gereken tüm vasıflara sahibim ama malesef defalarca kaymakamlığa müracaat etmeme rağmen sonuç hüsran oldu bir kira yardimı vermek malesef ki kaymakamımıza çok geldi yalan yalan bu sitede yazılan herşey yalan ve alakasız kaymakamlık yardımı istediğine veriyor ben 53 yaşındayım aylardır iş bulamıyorum bana git çalış diyor ev kira enufak bir gelirim yok 4 ay kiram gecikti kime gideyim ki 3 ayda verdiği 300 tl neye yetecek bunları düşünen yok neyazıkki.aksini iddia eden varsa ben burdayım. 05357826352.

  1. blank admin dedi ki:

   Yardım için gereken şartlar ilgili yönetmeliklerle belirlenmiştir. Başvuru yaptığınız yer inceleme sonucunda gereken şartları taşımadığınıza kanaat getirdiyse yardım bağlamaz. Haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız BİMER’e şikayet başvurusu yapabilirsiniz.

  2. blank Tey dedi ki:

   Çok haklisiniz pendik kaymakamligi sydv hiç yardim vermiyor baska ilceler veriyodur belki

 11. blank Hatice Türker dedi ki:

  Ben eşimle ayrılma aşamasındayım mahkeme sürüyor hiçbir yerden yardım almıyorum çalışımıyorum ayrıldım işten 2çocuğum var biri özel okula gidiyor okutma yardımı alabilirmiyim bide kira yardımı

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal yardım için aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 12. blank Emine dedi ki:

  Merhaba ben sosyal yardimlasmaya dilekce yaptim verdim ama daha eve gelip bakmadilar 2 ay oldu gidip sordum iki uc ay surer gelmeleri dediler dogrumudur yani zor durumdayim daha erken gelmeleri gerkmezmi ? Iki kucuk cocugum var evim kira esim birakti gitti ikisinide bana ne yapmam gerek

  1. blank admin dedi ki:

   merhaba Emine hanım. sizin de söylediğiniz gibi ev denetimi kısa sürede yapılması en ideali. Ancak sosyal yardım başvurusu yapan sayısı çok fazla olduğu için başvurular sıraya alınıp, sırayla ev denetimine başlanıyor. Umarız ki bekleyişiniz bir an önce son bularak yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 13. blank gül dedi ki:

  selamlar biraz utanıyor ve sıkılıyorum ama belirteceğim konuda yardımınız olursa yada neler yapabileceğim konusunda bana yol gösterirseniz çok sevinirim. ben annemden maaş alıyorum ve üniversiteye hazırlanan oğlumla yaşıyorum buraya kadar sürükledim ama çok zor durumdayım maaşımı yetiremiyorum kredi çektim onumu ödeyeyim kiramimi ödeyeyim çocukmu okutayım evmi geçindireyim şaşırdım herkez yardımlardan söz ediyor bana devletim yada bağlı bulunduğum belediye benim için bisey yapabilirmi hiç olmazsa kiramı karşılayabilirmi lütfen yol ve yordam gösterirseniz çok sevinirim annemden aldığım maaştan başka bir gelirim yok ve çalışamıyorum …..

  1. blank admin dedi ki:

   SGK’dan maaş alıyor olmak ne yazık ki sosyal yardım alınmasına engel bir durum. Bu sebeple yardım için başvuru yapılacak en iyi seçenek belediye. Başvuruyu burs başvurusu şeklinde yaparsanız yardım alma ihtimaliniz yükselecektir.

 14. blank Fatma dedi ki:

  Merhabalar benim 2 cocugum var devletten sadece cocuk parasini aliyorum oda 140tl ikisi için herhangi bir yardim almiyorum herhangi bi saglik güvencem yok acaba kira yardimi için başvuruda bulursam verirler mi

  1. blank admin dedi ki:

   Mevcut maddi durumunuzda daha fazla yardım almanız gerektiğini düşünüyorsanız yeniden başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca ikametinizin belediyesine de yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 15. blank pinar kusbey dedi ki:

  Merhaba ben aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne de baş vuru yaptim bi kizim var yirmi aylik ikinciyede hamileydim bir ay kalmisti doguma yardimim cikti her ay 487 tl veriyorlar ama tek cocuk icin zeynep hanim yorum yapmis çocuk basina besyuz tl diyo acaba benim ikinci cocugum icinde yardim verirlermi sizden aciklama bekliyorum size zahmet

  1. blank admin dedi ki:

   Çocuk yardımı tek çocuk için veriliyor.

  2. blank Fatma acar dedi ki:

   Ben Fatma dört çocuğum var gecinemiyorum kiraml odeyemedigim icin ev sahibi avukata vermiş hafta sonuna kadar evi bosalmam lazım nasil olucak bilmiyorum

 16. blank Elif özsu dedi ki:

  Merhaba evim kira kirami veremedim esimin isi yok calismiyor 2 oğlum var biri tedavi altinda cok zor durumdayim faturalarimi ödeyemedim ne yapmam gerekiyor rica etsem

  1. blank admin dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına veya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 17. blank pinar kusbey dedi ki:

  Merhaba kaymakamlikta kira yardimi tekrar bas vuru yapabilirmiyim uc ayda bir uc yüz tl veriyorlar bu yardimi iki kere aldim her ay kira yardimi yalabilirler mi acaba esimle bosanma asamasindayiz iki küçük kizim var evimde esyam dahi yok sizden cvp bekliyorum erzak icinde ayri basvurumu yapiliyor bunlari daha detayli bi sekilde bilmek istiyorum

  1. blank Zeynep dedi ki:

   Pınar hanım ayle ve sosyal politikalar bakanlına başvurusu yapın orada çocuk başına aylık 500 tl yardım yapılıyor

 18. blank pinar kusbey dedi ki:

  İnşallah belediyemizin sayesinde çocuklarimi buyuturum hepinizden allah razi olsun bütün esyalarimi surekli kaynanamlar istedigi icin yatak odami oturma odami buzdolabimi hepsini alti yüz tl ye sattim sinirden çünkü hamileydim herkes bişey soyluyordu artik dayanacak gücüm kalmamisti daha kizim üç aylik yavaş yavaş kendime geliyorum evimde esyam yok ama yeterki huzurum olsun beni bu hale koyan utansin gerci öyle insanlar kuldan utanmaz allahta da korkmazlar allah buyuktur vardir bi bildiği ne diyim ki

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Pınar Hanım. öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. vakit kaybetmeden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yardım başvurusunda bulunun. Devlet sosyal yardım verirken, boşanmış, eşi vefat etmiş veya terk etmiş çocuklu kadınlara pozitif ayrımcılık uyguluyor. Durumunuzu detaylı şekilde vakıf çalışanlarına izah edin. Uygun görülmei halinde ki biz uygun görülme ihtimalini çok yüksek görüyoruz düzenli para yardımı alabilirsiniz.

 19. blank pinar kusbey dedi ki:

  Iki kizim var biri üç aylik biri yirmi dört aylik sagolsun belediyemiz yardim ediyor ama sadece kiram zor cikiyor eşim zaten sekiz ay oldu ortalikta yok allahtan bulsun calisamiyorum annem burda degil yoksa bi kaç ay sonra cocuklarima bakardi bende calisirdim hep yanlış hatalar yuzunden bu hale geldim iyi niyetimle on binlira kiredi cektirdi ustume ve bi kurusunu odemeden gitti zinnet esyalarim elli binliralik vardır hepsini iş yeri acip batirdi etrafimi soydu bitirdi bu kirediyle bu iki kiz cocugumla birakip gitti sadece kiram odense diğer yardimlarda cocuklarima yeter faturama yeter bir an once bu bosanma bitseydi kim isterki böyle olsun

 20. blank pinar kusbey dedi ki:

  Istanbul Gaziosmanpaşa besyuz evlerde oturuyorum bas vuru yaptım kaymakamliga üç aydabir ucüç yüz tl veriyor lar kiram var eşimle bosanma asamasindayiz kira yardimi nasil oluyor yani o kira yardimi üç ay da bir ucyuz tl anlamdami hic bir sosyal guvencem yok sizden cvp bekliyorum

  1. blank admin dedi ki:

   Pınar hanım. sosyal yardımlar konusunda kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Boşanma sürecinizin tamamlanmasının ardından başvuru yapmanız halinde sadece kira yardımı olarak düşünmeyin daha yüksek oranda yardımdan faydalanmanız mümkün olacaktır.