Çalışmayan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

Çalışmayan kadınların doğum parası alma durumu 2015 yılı öncesine kadar söz konusu değildir. Fakat 2015 yılında çıkan yasanın ardından çalışmayan kadınlara da doğum parası alma hakkı tanındı. 2015 yılında çıkan yasanın akabinde artık çalışan kadınlar da çalışmayan kadınlar da doğum para alabilmektedir. Bunun için kadınların tek yapması gereken başvuruda bulunmaktır.

Doğum Parası Almak İçin Nereye Başvurabilirim?

Kişiler doğum parası talebi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde, ilçede yaşayanlar ise ilçe kaymakamlıklarında oluşturabilir. Bunun için ilgili makamın hazırladığı dilekçe formunun doldurulması gerekmektedir. Bazı sebeplerden dolayı başvuruyu anne yapamıyorsa bunun yerine kişinin eşi ya da kişiye vekalet eden bir akrabası başvuru talebi oluşturabilir.

Doğum Parası Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Annelerin doğum parası almak için hazırlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları hazırlayan anneler doğum parası ödeneğinden yararlanabilmektedir. Doğum parası başvurusunda ilgili makam tarafından talep edilen evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Aile ve Sosyal Politikalar kurumu tarafından hazırlanan dilekçe,
 • Çocuğa ait T.C. kimlik belgesi,
 • Doğum belgesi.

Doğum Parası Dilekçe İçeriği Hangi Bilgileri İçerir?

Doğum parası için talep edilen dilekçe örneğinde doldurulması gereken bilgiler başvuru sahibine ve yeni doğan bebeğe dair kimlik bilgileri üzerinedir. Başvuru sürecinin aksaması ya da başvuru sürecinde herhangi bir problemle karşılaşılmaması için talep edilen bu dilekçenin eksiksiz ve doğru doldurulması önem arz etmektedir. Doğum parası başvurusunda gerekli olan dilekçenin içerdiği bilgiler ise aşağıdaki gibidir:

 • Başvuruyu yapan kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası,
 • Doğumu gerçekleştiren kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası,
 • Doğan çocuğun ya da çocukların adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası,
 • Babanın adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası,
 • Adına başvuru yapılan diğer çocuklar varsa bu çocuklara ait T.C. kimlik numarası,
 • Annenin ve babanın iş hayatına dair sorular,
 • Annenin ya da babanın daha öncesine dair doğum parası alıp almadığı bilgisi,
 • Başvuruyu yapan kişinin adresi ve telefon numarası,
 • Adres bilgileri.

Doğum Parası Ne Kadar?

Çalışmayan annelere yapılan doğum ödeneği tutarı konusunda çocuk sayısına göre değişiklikler görülmektedir. Belirlenen doğum parası ücretlerinin doğum sayısına göre miktarları ise aşağıdaki gibidir:

 • çocuk için 300 TL,
 • çocuk için 400 TL,
 • ve sonraki çocuklar içinse 600 TL doğum parası ödeneği sunulmaktadır.

Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Olur?

Doğum parası sorgusunu e-Devlet sistemi üzerinden, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hattı ya da Sosyal Destek Hattı üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hattı üzerinden doğum parası sorgusu yapmak isteyen kişilerin araması gereken çağrı hattının numarası 183’tür. Sosyal Destek Hattı üzerinden doğum parası sorgusu içinse kişiler 144 numaralı çağrı merkezini aramalıdır. Aramanın ardından telefonda görüştüğünüz yetkili kişilere gerekli kişisel bilgilerinizi verdikten sonra sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/ üzerinden doğum parası sorgusu yapmak için öncelikle bir e-Devlet şifresine ihtiyacı vardır. e-Devlet şifresi olan kişilerin takip etmesi gereken adımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Kişi T.C. kimlik numarası ve şifresi ile e-Devlet sistemine giriş yapmalıdır.
 • “Kurumlar” menüsünden “Sosyal Güvenlik ve Sigorta” sayfasına girilmelidir.
 • “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” adı altında sunulan hizmetler içinden “Doğum Parası Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kişiler, karşılarına gelen sayfada doğum parası sorgusunu tamamlayabilir.
  Sokağa Çıkma Yasağı Gelen Ülkeler ve Uygulanan Kurallar

Doğum Parası Ne Kadar?

e-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

e-Devlet şifresi almak isteyen kişiler PTT şubelerine başvurmalıdır. PTT veznelerinde yapılan kısa süreli işlemin ardından kişiler e-Devlet şifrelerini oluşturabilir. PTT veznelerinde e-Devlet şifresi oluşturma işlemi için 2 TL hizmet bedeli tahsis edilmektedir. Şifrelerini unutan kişiler ise şifre yenileme işlemi için iki seçeneğe sahiptir. İlk seçenek e-Devlet sisteminin giriş menüsü üzerinde bulunan “Şifremi Unuttum” kısmın tıklamaktır. Ardından kişilere sistem tarafından kimlik bilgilerine dair sorular sorulur ve kişi bu şifre yenileme formunu doldurarak şifresini yenileyebilir. Fakat e-Devlet sisteminin giriş menüsü üzerinden şifre yenileme işlemi için kişilerin cep telefonu numaralarının sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Cep telefonu numaraları sistemde kayıtlı olmayan kişiler ise tekrar PTT şubelerine müracaat etmek durumundadır. PTT veznelerinde yapılan işlemin ardından kişiler e-Devlet şifrelerini yenileyebilir. Fakat PTT şubeleri üzerinden e-Devlet şifresi yenileme işleminin hizmet bedeli 4TL’dir.

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Doğum parası almak isteyen kişiler için bazı durumlara uygunluk aranmaktadır. Kurum tarafından belirlenen doğum parası şartlarını karşılamayan kişilerin doğum parası ödeneğinden yararlanması söz konusu değildir. Doğum parası başvurusuna onay verilebilmesi için kişiden karşılaması beklenen şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Annenin T.C. vatandaşı olması (Mavi kart sahiplerinin de yararlanması mümkündür),
 • Doğumun gerçekleştiği tarihin 15 Mayıs 2015 sonrası olması,
 • Doğan çocuğa T.C. kimlik kartı çıkartılmış olması,
 • Annenin düşük yapmamış olması (Ölü doğum gerçekleşmesi durumunda anne ödenekten faydalanabilir).

Doğum Parası Hangi Bankadan Çekilir?

Kişiler doğum paralarını çekmek için PTT şubelerine başvurmalıdır. Zira doğum paraları annenin yaşadığı yere en yakın PTT şubesine yatırılmaktadır. Annenin ikamet ettiği muhitte bir PTT şubesi bulunmaması durumunda ise annenin ikamet ettiği bölgeye en yakın bölgedeki PTT şubesine yatırılmaktadır. Fakat doğum parası ödeneği annenin adına yatırılmaktadır ve annenin parayı çekmek için T.C. kimlik kartıyla birlikte bizzat PTT şubesine başvurması gerekmektedir. Dolayısıyla anne dışında herhangi bir kimse anne adına yatırılan doğum parası ödeneğini çekemez.

Doğum Yapan Annelere Diğer Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet, doğum yapan annelere yarım gün çalışma izni ya da bakıcı yardımı gibi birtakım destekler ve ödenekler sunmaktadır. Bahsi geçen yardımların tutarları ve türleri çoğunlukla belli olsa da bazı destek türlerinde yapılacak yardımların tutarlarında annenin çalışma durumuna, aldığı maaşa ya da kaçıncı çocuğunu doğurduğuna göre değişiklikler gözlenmektedir. Devlet tarafından doğum yapan kadınlara sunulan bazı hizmetler aşağıdaki gibidir:

 • Yarım gün çalışma izni,
 • İş görmezlik ödeneği,
 • Emzirme ödeneği,
 • Bakıcı parası

Bakıcı Parasından Çalışmayan Anneler Yararlanabilir Mi?

Çalışmayan annelerin bakıcı parası alması söz konusu değildir. Bu destek çalışan annelere yapılan bir destektir. Ayrıca bakıcı ödeneği her şehir için geçerli olan bir hizmet değildir. Yalnızca Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir olarak seçilen pilot illerde yürürlüktedir. Bu illerde yaşayan ve sigortalı çalışan annelere birtakım hesaplamalar akabinde 1.500 TL civarlarında bir ödeme yapılmaktadır. Bu desteğin pilot illerde denenmesi ve başarılı bir biçimde uygulanması durumunda diğer illerde de böyle bir destek programının başlaması planlanmaktadır.

Emzirme Ödeneği ile Doğum Parası Aynı Mıdır?

Emzirme ödeneği, doğum parasından farklı bir destek türüdür. Zira emzirme desteği, doğum parası ödeneğinde olduğu gibi her ay değil, annelerin doğumlarını gerçekleştirmeleri durumunda her doğum için bir kereye mahsus olmak üzere yapılmaktadır. Emzirme ödeneğinden yararlanmak isteyen annelerin Sosyal Güvenlik Merkezlerine ya da SGK il müdürlüklerine müracaat etmesi gerekmektedir. Emzirme ödeneği almak isteyen annelerin karşılaşması gereken şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • C. vatandaşı olmak,
 • Annenin ya da eşinin SSK’lı olması (Emekli Sandığı koluna bağlı kişilerin emzirme ödeneğinden yararlanabilmesi söz konusu değildir),
 • Doğan çocuğun T.C. kimlik kartını çıkartmış olmak,
  HFA Nedir? Bildirimi Nasıl Yapılır?

Doğumun 2015 yılından sonra gerçekleşmiş olması.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.