Belediye Yardımları

belediye yardımları


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Belediye yardımları, dar gelirli vatandaşlarımızın sıkıntılarının en aza indirilmesinde çok önemli rol oynuyor. Ülkemizde belediyeler büyük miktarlarda sosyal yardım dağıtıyor. Belediye yardımları nelerdir? Belediye yardımı nasıl alınır? Belediye yardım parası ne kadar? Belediye yardım başvurusu nasıl yapılır? Belediye yardımı için gerekli evraklar nelerdir? Belediye yardımı sorgulama nasıl yapılır? Başta olmak üzere belediye yardımlarıyla ilgili olarak tüm bilmeniz gerekenler yazımızda. Siz de belediyeden yardım almak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

belediye yardımları


Belediye Yardımları

Anayasamızın 2. maddesinde bulunan ‘’sosyal devlet’’ olma ifadesinin bir gereği olarak devlet, vatandaşlara çeşitli kurumlarıyla sosyal yardım ve hizmetler sunmaktadır. Devletin kanunlarla, sosyal yardım ve hizmet sunmak için görevlendirdiği kurumlardan biri de belediyelerdir. Belediyeler kendi bütçelerini kendileri oluşturma yetkisine sahiptir ve bu bütçenin yüzde 2’ye kadar olan kısmını sosyal yardım olarak vatandaşlara hizmet verebilmektedirler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü merkezi olarak sosyal yardım uygulamalarını hayata geçirir. Ancak belediyeler, sosyal yardım çalışmalarını merkezi olarak değil, kendileri organize ederek hayata geçirirler. Bu yüzden belediye yardımları diğer devlet kurumlarının yardımlarından; yardımın şekli, tutarı, zamanı açısından farklı olurlar.

Belediye Yardımları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi belediye yardımları diğer devlet kurumlarından farklı olur. Hatta belediyenin yardımları, belediyeden belediye bile farklılık gösterir. Her belediye kendi karar verdiği alanda sosyal yardım yapsa da genel olarak belli alanlarda sosyal yardım verirler.

Çok fazla çeşidi olsa da belediye yardımları genel olarak şöyledir;

 • Belediye yardım parası (nakdi yardım)
 • Odun, Kömür yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Muhtaç asker ailesi yardımı
 • Belediye yaşlı bakım hizmetleri
 • Kırtasiye yardımı
 • Öğrencilere okul yardımı
 • Belediye bursu
 • Giyecek yardımı
 • Sosyal yardım kartı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yardım
 • Fakir ailelere kira yardımı
 • Sağlık ve ilaç yardımı
 • Bebekler için bez ve mama yardımı
 • Engelli yardımları
 • Belediye bayram yardımı

Belediye yardımlarını bu şekilde sıralamak mümkündür. Yukarıda saydığımız yardımlar genel itibariyle Türkiye’deki belediyelerin en sık yaptığı yardım türlerdir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi belediyeler hangi alanda yapacaklarına kendileri karar verir. Yani bir belediyenin verdiği yardım türünü başka bir belediye vermiyor olabilir. Bu yüzden belediyeye yardım başvurusu yapmadan önce, faydalanmak istediğiniz konuda belediyenin yardımı olup olmadığını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

İLGİLİ KONULAR:

FAKİRLİK MAAŞI NE KADAR, NASIL ALINIR?

İBB SOSYAL YARDIM KARTI NASIL ALINIR, LİMİTİ NE KADAR?

Belediye Yardım Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır?

Belediye yardımı konusu ile ilgili en çok merak edilen husus belediye yardımı nasıl alınır hiç kuşku yok ki. Şimdi bu konuya açıklık getirelim ve belediye yardım başvurusu nereye nasıl yapılır izah edelim.

Belediyeler sosyal yardım için genellikle bünyelerinde Sosyal Yardım Müdürlüğü kurar ve faaliyetlerini bu müdürlük aracılığı ile yürütür. Belediye yardımları için başvurular bizzat veya telefonla da yapılabilmektedir. İkamet ettiğiniz yerin belediyesini telefonla arayıp ilgili birime yardım başvurusu yapabilirsiniz. Bazı büyükşehir belediyeleri, belediye yardım başvurusu için özel hatlar kurarak belediye yardım numarası oluşturur. Örnek verecek olursak Ankara Büyükşehir Belediyesi ALO 153 yardım numarası ile her türlü sosyal yardım başvurusunu almaktadır.

Belediyeler sosyal yardım dağıtmak için sadece başvuru yapılmasını beklemez. Belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve muhtarlar ile sürekli irtibat halinde olarak dar gelirli ve ihtiyaç sahiplerini tespit eder. Daha sonra bu ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşlara ihtiyaçları olan yardımı yaparlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

KAYMAKAMLIK BURSU NE KADAR, NASIL ALINIR?

KAYMAKAMLIK YARDIMLARI NELERDİR, NASIL ALINIR?

Belediye Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Belediye yardımlarından yararlanabilmek için fakirlik belgesi almak son derece önemlidir. Fakirlik belgesi, kişinin dar gelirli ve sosyal yardım almaya uygun olduğunun resmi belgesidir. Belediyeye yardım başvurusu yaparken fakirlik belgesi vermeniz belediye yardımı alma konusunda başvurana büyük kolaylık sağlar.

Belediyelere yardım başvurusu yaparken

 • TC Kimlik Numarası yazan nüfus cüzdanı
 • Yardım dilekçesi
 • Sağlık provizyon aktivasyon belgesi. Bu belge SGK’dan alınır. Sigortalı olarak işte çalışıp çalışılmadığını gösterir.
 • Muhtarlıktan alınmış ikametgah ilmuhaberi
 • Üzerine kayıtlı araç olmadığına dair belge

Yukarıda saydığımız belgeler nakdi yardım yani belediye para yardımı başvurularında mutlaka istenir. Bu belgelerden hariç olarak belediye hangi yardım türüne başvuru yapacaksanız buna yönelik olarak ek belge isteyebilir. Daha iyi anlaşılması için bunu örnekle açıklayalım. Belediye bursu almak istiyorsanız, burs istenen çocuğun okulundan alınmış öğrenci belgesi istenir. Muhtaç asker ailesi yardımı için askere gidecek kişinin sülüs belgesi istenir.

İLGİLİ KONULAR:

MUHTAÇ ASKER AİLESİ YARDIMI NEDİR, NASIL ALINIR?

FAKİRLİK BELGESİ NEDİR, NASIL ALINIR NE İŞE YARAR?

Belediyeden Yardım Alma Şartları

Belediye yardımları dar gelirli ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşlara verilir. Dar gelirli çok geniş bir ifade ve bu yüzden sosyal yardım verilecek yoksul kişiler için bir tarif yapılmıştır.

Buna göre Belediyeden yardım almak için;

 • Sosyal güvencesi olmamak (SSK’lı, bağ-Kur’lu olmamak)
 • Düzenli geliri olmamak veya geliri yoksulluk sınırı altında olmak.
 • SGK’dan maaş almamak
 • Üzerine kayıtlı araba, ev, arsa gibi mal olmamasıdır.

Yukarıda saydıklarımız daha çok belediye para yardımı için aranan şartlardır. Bu şartlardan hariç olarak alınmak istenen yardımın başka şartları da olabilir. Örnek vermek gerekirse, belediyeden kira yardımı alabilmek için kirada oturmak ve başvuru yaparken kira kontratını beyan etmek gerekir.

Belediye Yardımı Sorgulama

Yazımızın birkaç yerinde de belirttiğimiz üzere her belediye sosyal yardım faaliyetini kendi başına organize eder. Bu sebeple belediye yardımı sorgulama işi merkezi olarak e devlet üzerinden yapabilmek ne yazık ki mümkün değil. Belediye yardım sorgulama işlemi yapmak için ya bizzat belediyeye giderek başvuru durumunuzu öğrenmeniz veya telefonla ilgili müdürlüğü arayarak bilgi almanız gerekmektedir.

Belediye Yardımları Ne Zaman Verilir?

Belediye yardımlarının büyük bölümü için bir zaman sınırlaması yoktur. Örnek verecek olursak belediye para yardımı, belediye gıda ve erzak yardımı yılın her günü yapılabilir, mevsime ve zamana bağlı değildir. Bazı yardım türlerine ise belli zamanlarda başvuru yapılabilir. Mesela belediye kömür yardımı başvuruları ve belediye bursu başvuruları Ağustos ayından itibaren yapılmaya başlanır. Her belediyenin başvuru tarihi farklıdır. Bu yüzden belediye yardımları ne zaman verilir tek bir tarih belirtmek mümkün değil. Belediye yardımları ne zaman olduğunu başvuru yapacağınız belediyeye giderek veya telefonla arayarak öğrenmeniz gerekmektedir.

Sorularınızı Bize Yazın

Belediye yardımlarıyla ile ilgili olarak akıllara gelebilecek tüm sorulara detaylı olacak şekilde cevap vermiş bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

38 Yorumlar

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir