Belediye Yardımları

Belediye Yardımları

Belediye yardımları, dar gelirli vatandaşlarımızın sıkıntılarının en aza indirilmesinde çok önemli rol oynuyor. Ülkemizde belediyeler büyük miktarlarda sosyal yardım dağıtıyor. Belediye yardımları nelerdir? Belediye yardımı nasıl alınır? Belediye yardım parası ne kadar? Belediye yardım başvurusu nasıl yapılır? Belediye yardımı için gerekli evraklar nelerdir? Belediye yardımı sorgulama nasıl yapılır? Başta olmak üzere belediye yardımlarıyla ilgili olarak tüm bilmeniz gerekenler yazımızda. Siz de belediyeden yardım almak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

belediye yardımları

Belediye Yardımları

Anayasamızın 2. maddesinde bulunan ‘’sosyal devlet’’ olma ifadesinin bir gereği olarak devlet, vatandaşlara çeşitli kurumlarıyla sosyal yardım ve hizmetler sunmaktadır. Devletin kanunlarla, sosyal yardım ve hizmet sunmak için görevlendirdiği kurumlardan biri de belediyelerdir. Belediyeler kendi bütçelerini kendileri oluşturma yetkisine sahiptir ve bu bütçenin yüzde 2’ye kadar olan kısmını sosyal yardım olarak vatandaşlara hizmet verebilmektedirler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü merkezi olarak sosyal yardım uygulamalarını hayata geçirir. Ancak belediyeler, sosyal yardım çalışmalarını merkezi olarak değil, kendileri organize ederek hayata geçirirler. Bu yüzden belediye yardımları diğer devlet kurumlarının yardımlarından; yardımın şekli, tutarı, zamanı açısından farklı olurlar.

Belediye Yardımları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi belediye yardımları diğer devlet kurumlarından farklı olur. Hatta belediyenin yardımları, belediyeden belediye bile farklılık gösterir. Her belediye kendi karar verdiği alanda sosyal yardım yapsa da genel olarak belli alanlarda sosyal yardım verirler.

Çok fazla çeşidi olsa da belediye yardımları genel olarak şöyledir;

 • Belediye yardım parası (nakdi yardım)
 • Odun, Kömür yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Muhtaç asker ailesi yardımı
 • Belediye yaşlı bakım hizmetleri
 • Kırtasiye yardımı
 • Öğrencilere okul yardımı
 • Belediye bursu
 • Giyecek yardımı
 • Sosyal yardım kartı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yardım
 • Fakir ailelere kira yardımı
 • Sağlık ve ilaç yardımı
 • Bebekler için bez ve mama yardımı
 • Engelli yardımları
 • Belediye bayram yardımı

Belediye yardımlarını bu şekilde sıralamak mümkündür. Yukarıda saydığımız yardımlar genel itibariyle Türkiye’deki belediyelerin en sık yaptığı yardım türlerdir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi belediyeler hangi alanda yapacaklarına kendileri karar verir. Yani bir belediyenin verdiği yardım türünü başka bir belediye vermiyor olabilir. Bu yüzden belediyeye yardım başvurusu yapmadan önce, faydalanmak istediğiniz konuda belediyenin yardımı olup olmadığını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

İLGİLİ KONULAR:

FAKİRLİK MAAŞI NE KADAR, NASIL ALINIR?

İBB SOSYAL YARDIM KARTI NASIL ALINIR, LİMİTİ NE KADAR?

Belediye Yardım Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır?

Belediye yardımı konusu ile ilgili en çok merak edilen husus belediye yardımı nasıl alınır hiç kuşku yok ki. Şimdi bu konuya açıklık getirelim ve belediye yardım başvurusu nereye nasıl yapılır izah edelim.

Belediyeler sosyal yardım için genellikle bünyelerinde Sosyal Yardım Müdürlüğü kurar ve faaliyetlerini bu müdürlük aracılığı ile yürütür. Belediye yardımları için başvurular bizzat veya telefonla da yapılabilmektedir. İkamet ettiğiniz yerin belediyesini telefonla arayıp ilgili birime yardım başvurusu yapabilirsiniz. Bazı büyükşehir belediyeleri, belediye yardım başvurusu için özel hatlar kurarak belediye yardım numarası oluşturur. Örnek verecek olursak Ankara Büyükşehir Belediyesi ALO 153 yardım numarası ile her türlü sosyal yardım başvurusunu almaktadır.

Belediyeler sosyal yardım dağıtmak için sadece başvuru yapılmasını beklemez. Belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve muhtarlar ile sürekli irtibat halinde olarak dar gelirli ve ihtiyaç sahiplerini tespit eder. Daha sonra bu ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşlara ihtiyaçları olan yardımı yaparlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

KAYMAKAMLIK BURSU NE KADAR, NASIL ALINIR?

KAYMAKAMLIK YARDIMLARI NELERDİR, NASIL ALINIR?

Belediye Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Belediye yardımlarından yararlanabilmek için fakirlik belgesi almak son derece önemlidir. Fakirlik belgesi, kişinin dar gelirli ve sosyal yardım almaya uygun olduğunun resmi belgesidir. Belediyeye yardım başvurusu yaparken fakirlik belgesi vermeniz belediye yardımı alma konusunda başvurana büyük kolaylık sağlar.

Belediyelere yardım başvurusu yaparken

 • TC Kimlik Numarası yazan nüfus cüzdanı
 • Yardım dilekçesi
 • Sağlık provizyon aktivasyon belgesi. Bu belge SGK’dan alınır. Sigortalı olarak işte çalışıp çalışılmadığını gösterir.
 • Muhtarlıktan alınmış ikametgah ilmuhaberi
 • Üzerine kayıtlı araç olmadığına dair belge

Yukarıda saydığımız belgeler nakdi yardım yani belediye para yardımı başvurularında mutlaka istenir. Bu belgelerden hariç olarak belediye hangi yardım türüne başvuru yapacaksanız buna yönelik olarak ek belge isteyebilir. Daha iyi anlaşılması için bunu örnekle açıklayalım. Belediye bursu almak istiyorsanız, burs istenen çocuğun okulundan alınmış öğrenci belgesi istenir. Muhtaç asker ailesi yardımı için askere gidecek kişinin sülüs belgesi istenir.

İLGİLİ KONULAR:

MUHTAÇ ASKER AİLESİ YARDIMI NEDİR, NASIL ALINIR?

FAKİRLİK BELGESİ NEDİR, NASIL ALINIR NE İŞE YARAR?

Belediyeden Yardım Alma Şartları

Belediye yardımları dar gelirli ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşlara verilir. Dar gelirli çok geniş bir ifade ve bu yüzden sosyal yardım verilecek yoksul kişiler için bir tarif yapılmıştır.

Buna göre Belediyeden yardım almak için;

 • Sosyal güvencesi olmamak (SSK’lı, bağ-Kur’lu olmamak)
 • Düzenli geliri olmamak veya geliri yoksulluk sınırı altında olmak.
 • SGK’dan maaş almamak
 • Üzerine kayıtlı araba, ev, arsa gibi mal olmamasıdır.

Yukarıda saydıklarımız daha çok belediye para yardımı için aranan şartlardır. Bu şartlardan hariç olarak alınmak istenen yardımın başka şartları da olabilir. Örnek vermek gerekirse, belediyeden kira yardımı alabilmek için kirada oturmak ve başvuru yaparken kira kontratını beyan etmek gerekir.

Belediye Yardımı Sorgulama

Yazımızın birkaç yerinde de belirttiğimiz üzere her belediye sosyal yardım faaliyetini kendi başına organize eder. Bu sebeple belediye yardımı sorgulama işi merkezi olarak e devlet üzerinden yapabilmek ne yazık ki mümkün değil. Belediye yardım sorgulama işlemi yapmak için ya bizzat belediyeye giderek başvuru durumunuzu öğrenmeniz veya telefonla ilgili müdürlüğü arayarak bilgi almanız gerekmektedir.

Belediye Yardımları Ne Zaman Verilir?

Belediye yardımlarının büyük bölümü için bir zaman sınırlaması yoktur. Örnek verecek olursak belediye para yardımı, belediye gıda ve erzak yardımı yılın her günü yapılabilir, mevsime ve zamana bağlı değildir. Bazı yardım türlerine ise belli zamanlarda başvuru yapılabilir. Mesela belediye kömür yardımı başvuruları ve belediye bursu başvuruları Ağustos ayından itibaren yapılmaya başlanır. Her belediyenin başvuru tarihi farklıdır. Bu yüzden belediye yardımları ne zaman verilir tek bir tarih belirtmek mümkün değil. Belediye yardımları ne zaman olduğunu başvuru yapacağınız belediyeye giderek veya telefonla arayarak öğrenmeniz gerekmektedir.

Sorularınızı Bize Yazın

Belediye yardımlarıyla ile ilgili olarak akıllara gelebilecek tüm sorulara detaylı olacak şekilde cevap vermiş bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

Bilgi Merkezi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 49 YORUM
 1. sevinc dedi ki:

  Maddi yönden zor durumdayim yardimci olmanızı istiyorum

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Sevinç Hanım. Sosyal yardımlardan faydalanabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvuru yapmanız gerekiyor.

 2. pinar kusbey dedi ki:

  Merhaba ben erzak baş vurusu yaptım peki gida yardimi ayrimi onada ayri basvuru yapmam lazım ogrene bilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Erzak yardımını daha çok belediyeler yapar. Gıda yardımı almak istiyorsanız belediyeye başvurmanız daha iyi olacaktır. Bunun haricinde Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek durumunuzu detaylıca izah edin ve yardım başvurusunda bulunun. Umarız ki ihtiyacınız olan yardımları alabilirsiniz.

  2. Ayten dedi ki:

   Merhaba benim babam çalışmıyor kardeşim de bna bakıyor ve ben engelliyim evimiz kira naki başvuruyoruz iptal oluyor bir de yardım kartı yaptık 1 yıl oldu daha ses çıkmadı

  3. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Engelli olduğunuz belirtmişsiniz. Bu yüzden öncelikle engelli raporu almanız sizin açınızdan çok faydalı olacaktır. Şayet engelli raporu alabilirseniz engelli maaşı alma ve diğer yardımlardan yararlanma fırsatına sahip olabilirsiniz.

 3. Eşe çelik dedi ki:

  Maddi açıdan zorluk çekiyoruz 2 cocugum ve eşimle birlikte gece konuda yaşıyoruz lütfen bana yardım edin erzak olur diğer yardımlar ne kadar yardım yapabilirseniz

  1. admin dedi ki:

   Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 4. Yıldız gülşen dedi ki:

  Meraba ben behçeç hastasıyım madi sıkıntılardan tedavi olamıyorum 2 kızlarım var hep güreklen bayılıyorum cocuklarima bakamıyorum eşim borçlar yüzüntünden ortalıkta kayboldu borçlar üstüme bırakıp gitmiş evim kira çocuklarım aç sosyal vakıfta yardim için gittim bağirarak dişariya çikardi beni bu mesajımı güren duyan allah rızası yardim istiyorum

 5. kader dedi ki:

  ben cok zor durumda kaldim kartlari kapattilar 2 kucuk cocugum var kiradayim ve kronik kolit hastasiyim cok caresizim yardima muhtacim ne zaman acilacak kartlar sosyal yardim vakfi nerde var bilgi verirmisiniz

  1. admin dedi ki:

   Sosyal yardım almak için ikametinizin bulunduğu yerdeki kaymakamlıkta bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapmanız gerekiyor.

 6. Songül sevgin dedi ki:

  Eşimin sigortası var 1600 maaş alıyor kirada oturuyoz 600 3 tane cocugum var 6ve 4yaşinda birde8aylık fakıftan yardım alabilirmiyim adımıza mal ve arabada yok evimiz nem ıslanıyor rutubet kokuyor cocukların hep girip göz nezlesi hep hastalar başka yerde taşinamiyoruz maddi durumda yok zordurumdayım nerden yardım alabilirim

  1. admin dedi ki:

   Eşinizin sigortalı olarak çalışıyor olması yardım almanız noktasında çıkarabilir. Aileniz 5 kişi ve kişi başı düşen geliriniz muhtaçlık sınırı altında. Bu sebeple yardım alma ihtimaliniz var ancak konu hakkında son kararı vakfın mütevelli heyeti verecek. Siz başvurunuzu yapmayı ihtimal etmeyin.

  2. Songül sevgin dedi ki:

   Teşekür ederim admin cevap için

 7. Cansel dedi ki:

  Meraba eşim kilis de 4 aylık asker kaçarak evlendiğimiz için aileler yardımcı olmuyor görüşmüyoruz bebeğimiz 8 aylık evde ikimiz kalıyoruz bebeğime bakacak olmadığı için bende çalışamıyorum kirayı ödeyemiyoruz kira yardımı alabilir miyim varsa nereden alabilirim

  1. Cansel dedi ki:

   Çok acil lütfen

  2. admin dedi ki:

   Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapmanız gerekiyor. Asker ailesi yardımı uygulaması var. 2 ayda bir 500 TL maaş almanız mümkün olabilir. Ayrıca çocuğunuz için de yardım talep edebilirsiniz.

 8. Kezık dedi ki:

  Admın bey benımde 3tane cocugum var 4.ye hamıleyım bende basvursam acaba yardım alabılırmıyım evım kıra okula gıden cocugumda var. maddı durumdan dolayı kızımı ana sınıfına gonderemedım eylülde okula başlıycak 850 kıra verıyorum admın bey lütfen cvb yazarmısınız

 9. ali zabun dedi ki:

  ben 100.73 ÖZÜRLÜYÜM ev kirası yardım istiyorum bana yardımcı olun ev kiram veremiyom

  1. admin dedi ki:

   Mevcut raporunuzla engelli maaşı alma şansınız var. Ayrıca diğer sosyal yardımlardan da faydalanabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekiyor.

 10. zeynep dedi ki:

  eşimle kaçarak evlendik benim ailem istemedi benimle konuşmuyolar kaynanamlarla aynı evde kalıyoruz eşim işsiz 1 tane 6 aylık kızım var ve çok zor durumdayız eşimin ailesi yardımcı olmuyo bende yardım başvurusu yapsam verirler mi

  1. admin dedi ki:

   sosyal yardım için öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapmanız gerekir. Yardım alıp alamayacğınıza vakfın mütevelli heyeti maddi durumunuzu inceleyerek karar verecektir.

 11. Nihan dedi ki:

  tanıdıgım aile 5 cocuklu evin hanımı calısmıyor esi özel bir markette calısıyor ıhtıyaclarını karsılayacak ıyı olmayan bir arabaları var evleri kıra baska bır sehırsen goc etmısler. maddı durumları cok iyi degıl cocuklar sıkıntı cekerek egıtım goruyorlar.acıkcası elımden gelenı yapmaya calıısyorum ama yetmıyor en azından kırtasıye yardımı erzak yardımı vs… bu ımkanlardan faydalanabılmek ıcın ne yapıp nsıl bır yol ızlemem gerekır bılmıyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz. Kocaeli/İzmit /Şirintepe de ıkamet edıyorum.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Nihan Hanım. Söz konusu ailenin Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfı şubesine başvuru yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra belediyenize de yardım başvurusu yapabilirsiniz. belediyelerin yaptığı yardımlar büyük oranda ayni yardımlar. Çocuklar için giyecek, kırtasiye gıda yardımı gibi hususlarda belediyeler iyi bir seçenek.

 12. Arzu dedi ki:

  Meraba ben arzu iki cocugum var biri 7 yaşında biride 9 aylık birde 5 aylık hamileyim eşimle boşanmak üzereyim bunun için yardım alabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Arzu Hanım. Boşanma tamamlandıktan sonra yardım almanız daha kolay olacaktır. Ancak boşanma işlemlerinin uzaması da yaşanabilecek bir durum. İkametinizin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı şubesine veya aile ve sosyal politikalar il üdürlüğüne giderek konu hakkında bilgi talep edebilir ve yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 13. Meryem.ogan dedi ki:

  Ben 20 senedir dulum iki oglum var biri12 sene önce trafik kazası yaptı. Ve cok uzun bir işte calismiyor. Birde askerde onun maasiyla gecimeye çalışıyorum boclarimda var kimseye odeme yapamıyorum. Maddi sıkıntı yaşıyorum. Sizden yardım istiyorum maddi açıdan başka birşey istemiyorum.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz.Şayet 65 yaşını geçmişseniz yaşlılık maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Trafik kazası geçiren oğlunuz için engelli raporu almaya çalışmayı da mutlaka deneyin. Şayet engelli raporu alabilirseniz oğlunuz da engelli maaşı alabilir. Şayet bu iki durum mümkün değilse sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yardım başvurusunda bulunun. Durumunuzun uygun görülmesi halinde sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 14. pinar dedi ki:

  benim üç çocuğum var eşim işsiz yardim istiyorum erzak giyim ve para

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şubesine sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzun uygun görülmesi halinde sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 15. Ahmet dedi ki:

  Slm ben denetimli serbestlikteyim yeni evliyim işede giremiyorum abimlerde kalıyorum bana yardım verirlermi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sosyal yardım başvuruları ilgili kurum çalışanları tarafından değerlendirilmeye alınır ve kişinin ekonomik durumu araştırılır. Araştırma sonuçları daha sonra mütevelli heyete sunulur. Mütevelli heyet araştırma sonuçlarına göre yardım bağlanıp bağlanmayacağına karar verir. Bu sebeple önceden bir tahminde bulunmak çok doğru olmaz. Başvuru yapmanıza engel bir durum yok. Kadınların başvuruları daha büyük bir oranla kabul ediliyor. Eşinizin başvurması daha iyi olabilir.

 16. Ayşe bozca dedi ki:

  Merhaba 5 yildir evliyim 2 evladım var 3 yaşında ve 9 aylık kaymakamla kalıyorum bizi istemiyor çıkın diyor.demiyorum kiralar 1000 tl den başlıyor eşya yok kanınla esen yurt da ortak ev almıştık ona da kredi oduyoruz. Ayrı eve çıkamam için eşyaya ihtiyacım var ama alacak durumum yok eşya yardımı alabilirmiyim ne yapmam lazim cevap bekliyorum teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. devleten yardım almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca İBB de büyük miktarda yarım veriyor. Belediyeye de yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 17. serserim dedi ki:

  merhaba admin bey benimde esim 6 yildir cexaevinde yillar once sosyal hizmetlere basvuru yaptim 1 yillik para yardimi sagolsunlar yaptilar zor anlar yasamiyordum 2 iki yildir kac defa basvuruda bulundum hep red cikiyor kaymakamliga ciktim sosyal yardimlasmada da kaydim var 3 yada 4 ayda bir 250 tl yatiriyorlar yinede cocugumun ihtiyacini karsiliyamiyorum oglum yuzunden calisamiyorum kiradayim ev sahibim cikarmak uzere zor durumdayim sizden ricam yardimci olurmusunuz

 18. Sema ayçiçek dedi ki:

  Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı arabasını kaçırdım yardımı nereden alabilirim Yardımcı olursanız çok memnun olurum

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. ALO 153 Beyaz Masa’yı aramalısınız. İlgili personel sizi yardımdan faydalanabilmeniz için yönlendirecektir.

 19. Jale tutun dedi ki:

  2 çocuk okutuyorum biri lise 1 biri ilkokul 2 evim kira lütfen bende yardım istiyorum çok zor geçiniyorum

 20. Jale tutun dedi ki:

  Bende iki çocuk okutuyorum biri lise 1 biri ilkokul 2 evim kira çok zor durumdayım lütfen yardım edin

 21. Ali Özlü dedi ki:

  Şu memleketin haline bakın.içler acısı.bende ayynı durumdayım.üç kuruş yardım yapacaklar diye,insanın anasından emdiğini burnundan getiriyorlar.mazerete bak ya sgk varsa yardım yok .1600 tl alan ihtiyaç sahibi değil.alooo memlekette yoksulluk sınırı (istanbul için) 5900 tl.bunlar insanın aklıyla alay ediyorlar.ama başkanımız diyorki refah sevyesi yüksek.dogru ,kendisi ve yandaşları için.

 22. Şerife dedi ki:

  Meraba ben 21 yasindayim esim asgeri ucretle calisan biri 950 kira veriyoruz zor durumdayiz bizde bu yardim dan faydalanabilirmiyiz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı olarak çalışanların devlet yardımlarından yararlanması genel itibariyle pek kolay değil ancak başvuru yapmanıza engel bir durum söz konusu değil.

 23. Dilek dedi ki:

  Merhaba, eşimle bosanma davamız sürüyor. 4 cocugum ile birlikte babamın evine geldik. evde 2 emekli aylığı girmekte. ancak alınan emekli aylığı kira ve faturalara gittikten sonra az bir miktar kalıyor ve buda geçinmemizi zorlaştırıyor. nafaka bağlandı ancak çalışmadığı için nafakada alamıyoruz. 3 çocuğun okul masraflarıyla birlikte çok zor bir süreç içindeyiz. hangi yardımlardan yararlanabilirim bana yardımcı olur musunuz?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Yaşadığınız hanede 2 emekli maaşı olması ve kanunen nafaka bağlanmış olması yardım almanızı ne yazık ki zorlaştırabilir. Ancak çocuklarınız için burs başvurusunda bulunabilirsiniz.

 24. Asiye dedi ki:

  Merhabalar iki çocuğum var biri lisede biri ortaokulda.Babalarından ayrıldık iki çocuğu asgari ücretle okutmaya çalışıyorum.Oturduğumuz ev kira .Zor durumdayım.Babaları hiç bir şekilde yardım etmiyor.Bana yardım etmenizi rica ediyorum.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Konu ile ilgili olarak vakit kaybetmeden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapmalısınız.

 25. HASAN dedi ki:

  merhabalar ben bir sene önce nişanlandım bedelli askerlik parasını borç harç derken tamamlayıp yatırdım geçen ay aile içi problemlerden dolayı resmi nikah yaptım ama düğün yapacak para kalmadı bankadan krediye başvurdum kredi çıkmıyor . geçen sene 100,000 tl konut kredisi çektik ev aldık onun taksidini kadeşimle beraber yatırıyoruz. düğünü yapamayıncada eşimi yanıma alamıyorum çünkü ; altın, düğün masrafı, çeyiz ,eşyalar alamadan ailesi izin vermiyor. çok zor durumdayım sizden ricam bana yol yordam göstermeniz …

 26. FATMA dedi ki:

  Merhaba eşim çalışmıyor sigortası yok evimiz kira 1 tane kızım var belediyenin yardımlarından faydalanabilirmiyiz üzerimizde ev araba v.s hiçbirşey yok yardım ıçın ne yapmam gerek

  1. admin dedi ki:

   İkametinizin belediyesine veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmalısınız.